Kuşumun cinsiyeti ne

miyaviizm

iyikus.com Üyesi
FDE6A614-3B58-41DE-BC27-C252D7697BAA.jpeg

Merhaba, 1 hafta önce muhabbet kuşu aldık. Petshoptaki adam sarıya dişi, beyaz olana erkek dedi ama beyaz olan da dişi gibi geliyor bana. Daha önce kuş beslemedim, bilgisi olan var mı? Bir de yavru istedik ama bunlar biraz büyük gibi

Ekli dosyayı görüntüle 26526

Merhaba, 1 hafta önce muhabbet kuşu aldık. Petshoptaki adam sarıya dişi, beyaz olana erkek dedi ama beyaz olan da dişi gibi geliyor bana. Daha önce kuş beslemedim, bilgisi olan var mı? Bir de yavru istedik ama bunlar biraz büyük gibi

Evet ikiside dişi ve yavru değiller :) Petshopa güvenirseniz olucağı bu.. Keşke aldıktan sonra değilde, almadan önce araştırsaydınız...

off:( yavru istedik ve kafesi gösterip bunlar yavru seçebilirsiniz dedi. Acemi olduğum için o anlık heyecanla hiç araştırmdım adam biliyordur diye:(
Dediğim gibi daha önceden araştırmış olsaydınız yada en azından forumda konu açsaydınız sizi yönlendirirdik.. Zaten ben petshoptan kuş alınmasını önermiyorum.. Direk bu işi yapan üreticilerden alırsanız pek sorun yaşamazsınız.. Hem yavru verirler, hemde yeni yem yemeye başlayan kuşlar olduğu için alıştırmasıda çok kolay olur.. Hatta yavrular daha tüylenmeye başlarken bile ayırttırabilirsiniz :)

Dediğim gibi daha önceden araştırmış olsaydınız yada en azından forumda konu açsaydınız sizi yönlendirirdik.. Zaten ben petshoptan kuş alınmasını önermiyorum.. Direk bu işi yapan üreticilerden alırsanız pek sorun yaşamazsınız.. Hem yavru verirler, hemde yeni yem yemeye başlayan kuşlar olduğu için alıştırmasıda çok kolay olur.. Hatta yavrular daha tüylenmeye başlarken bile ayırttırabilirsiniz :)
Valla hocam bende tam tersini düşünüyorum önce araştırma yapıp sonra gidip petsoptan bir can kurtarma taraftarıyım dışi kuş almaya gittim bana erkek kuş gösteriyor abi koy sen o kuşu yerine o erkek dedim evde iki tane var zaten bana dişi lazım dedim ve kendim seçtim yavru olup olmadığını anlamakta kısa bir araştırma sonucunda Bilgi sahibi olmak mümkün

Valla hocam bende tam tersini düşünüyorum önce araştırma yapıp sonra gidip petsoptan bir can kurtarma taraftarıyım dışi kuş almaya gittim bana erkek kuş gösteriyor abi koy sen o kuşu yerine o erkek dedim evde iki tane var zaten bana dişi lazım dedim ve kendim seçtim yavru olup olmadığını anlamakta kısa bir araştırma sonucunda Bilgi sahibi olmak mümkün

Şöyle düşün petshoptan kurtardığın her canın yerine yenisini koyucaklar ve bu döngü böyle devam edicek.. Eğer gerçekten petshoptaki kuşları kurtarmak istiyorsak o kuşları almıyacak kimse.. Ancak o zaman o petshop kuş satma işini bırakır;)

Yada şöyle bir örnek veriyim. Sokakta dilenen ufacık çocukları kurtarmak istiyorsak onlara para vermiyecek kimse.. Kimse para vermezse o çocukları çıplak ayakla titreye titreye sokakta dilendirmezler... anlatabiliyormuyum..

Şöyle düşün petshoptan kurtardığın her canın yerine yenisini koyucaklar ve bu döngü böyle devam edicek.. Eğer gerçekten petshoptaki kuşları kurtarmak istiyorsak o kuşları almıyacak kimse.. Ancak o zaman o petshop kuş satma işini bırakır;)

Yada şöyle bir örnek veriyim. Sokakta dilenen ufacık çocukları kurtarmak istiyorsak onlara para vermiyecek kimse.. Kimse para vermezse o çocukları çıplak ayakla titreye titreye sokakta dilendirmezler... anlatabiliyormuyum..
Adama yazdım. Bu sefer beyaz olana dişi sarı olana erkek dedi. Değiştirmek istediğimi söyledim internetini kapadı. Sizin görüşünüzü de söyledim sizin yaşan söylediğinizi yazdı. Ama ikisi de dişi daha da emin oldum:(

Adama yazdım. Bu sefer beyaz olana dişi sarı olana erkek dedi. Değiştirmek istediğimi söyledim internetini kapadı. Sizin görüşünüzü de söyledim sizin yaşan söylediğinizi yazdı. Ama ikisi de dişi daha da emin oldum:(
Yapıcak bişey yok artık kız kıza takılsın kuşlarda :)

Zaten almak istemiyordum kafeste yaşayacaklar diye ama ablam ısrar edince sahiplendim. Sonuçta ikisi de çiftleşmek ister ve ben bunu onlardan mahrum edemem. Petshopcu bilir diye güvenerek aldım ama böyle kötü bir tecrübe oldu:(

Maşallah çok tatlılar. Yavruların hepsinde olmamak şartıyla gaga ucu hafif siyah lekeli olabiliyor. Ancak hep olmaz.

Bir şey daha sorucam arkadaşımın erkek kuşu sarı olanın ağzına kusmuştu. Kusma olayını kız-kız / erkek-erkek birbirine yapar mı? Çünkü baya ilgiliydi oan karşı. Adam ısrarla sarı olana erkek diyor. Ona göre yarın konuşmaya gidince bu kusma olayımı söylemek istiyorum

Evet hocam size 💯 de yüz katılıyorum
Ama ne bileyim o halde görünce o kuşları keşke hepsini alsam sağlık problemleri olanlara yardım etsem diye düşünüyorum
En sağlıklı kuşu işini hakkıyla yapan üreticilerden almak gerekir

Evet, hemcinslerine de benzer davranışlar sergilerler. Hatta ileriye götürüp çiftleşir gibi bile yapabiliyorlar. %100 dişi ikisi de.
Doğanay üstad birde bu kuşuma bakıp söyler misin cinsiyet rica etsem. Zaten sorunlu kuş. Sorunlu dediğim yem seçiyor beyfendi. Aspur yiyor malum. Diğerlerine zerre dokunmuyor gaga ile ayırıyor izledim. Vitamin takviyesi yapıyorum bakalım sonucu göreceğiz ne olacak. Petshoptan almıştım maalesef bende.

Ekli dosyalar

• 5D219363-B4E9-42C0-8FEC-AE50A060BF38.jpeg
    5D219363-B4E9-42C0-8FEC-AE50A060BF38.jpeg
    231.3 KB · Görüntüleme: 8
  • 2B7DBED5-9170-4B45-9521-115331CB1C3B.jpeg
    2B7DBED5-9170-4B45-9521-115331CB1C3B.jpeg
    214.7 KB · Görüntüleme: 8
Doğanay üstad birde bu kuşuma bakıp söyler misin cinsiyet rica etsem. Zaten sorunlu kuş. Sorunlu dediğim yem seçiyor beyfendi. Aspur yiyor malum. Diğerlerine zerre dokunmuyor gaga ile ayırıyor izledim. Vitamin takviyesi yapıyorum bakalım sonucu göreceğiz ne olacak. Petshoptan almıştım maalesef bende.
Evet bu kuşu hatırlıyorum erkek olduğunu sizde söylemiştiniz bence de erkek hocam baksın yine de sizden ricam tek konu üzerinden ilerlerseniz konular karışıyor açıkçası benim kafamda aynı şekilde 🙄 allak bullak oluyur konuyu en baştan okumak zorunda kalıyorum