Limon iyileşmedi ve antibiyotik kullanımı

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Fidan
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Fidan

Forum Sakini
Merhabalar. Limon halsiz ve uyukluyor konusu çok uzadığından yeni açma gereği duydum çünkü her şey çok karışmıştı. Daha net ve anlaşılır şekilde özetleyeceğim.

Limon ( sultan papağanı ) 2 hafta gibi bir süredir sulu dışkıyor, ishal. Veterinere götürdüm mikroskopla bakıldı, antibiyogram yapıldı. Mikroskop sonuçlarında az megabakteriye rastladığını söyledi.

Antibiyogram sonuçları
S.papağanı (LİMON)..ağız sıvabı

Bakteriyolojik muayene sonucunda; Staphylococcus spp. ve Mantar tespit edildi

ENROFLOXACİN(+++)
FLORFENİCOL(+++)
AMOXYCYCLİNE(+++)
DOXYCYCLİNE(+++)
COLİSTİN(++)
SULPHAMETHOXAZOLE-TRİMETHOPRİM(+)

Sonrasında enrofloxacin yani BAYTRIL kullandım 6 gün. Günde 4 damlaydı fakat 2 ye indirdik. Sabah 1 akşam 1 şeklinde.

Genel durumu daha iyidi fakat ishali devam etmekte.
GÜNCEL DIŞKILAR

Veteriner hekim ( petlife izmir ) 10 güne çıkarmamı söyledi. Baytril oldugundan 6 gün çok uzun değil midir.
En baştan keşke gaita testi yaptırsaymışım su an yaptıramıyorum çünkü laboratuvara sorduğumda antibiyotik kullandığı için sonuçlar yanıltıcı olurmuş.

Antibiyogram, gaita testi yerine geçer mi bilmiyorum ama biz tedaviyi antibiyograma göre planladık.

Ayrıca bu sabah çok erken uyandı ve açtı.Fazla hareketliydi. Arada yine uyukluyor. En baştaki şikayetlerimiz ;

İshal
Az yemek yeme
Az dıskılama
Halsizlik,uyku hali

İlginiz için şimdiden teşekkür ederim. Bu zaman kadar tecrübelerinizi paylaştığınız içinde.

@neanderthalensis
@Doğanay Y.
@Umit.
@Eyunal
@İpek.s
@Taha Aktaş
@Muratsani
@Nur ı.

(6 ay önce akciğer ve bağırsak enfeksiyonu sebebiyle 10 gün antibiyotik ve antifungal ( Trimetoprim,süplhametaxasole,doxycycline, nystatin)
Megabakteriosis( avian gastric yeast, macrorhabdus ornithogaster ) için 21 gün amphitericin-B tedavisi gördü.
Sonuç için test yaptıramadım ama amphitericinin iyi geldiğini söyleyebilirim)

(6 ay öncede aynı şikayetlere sahipti)

Güncel video
( sonlara doğru vikvikliyor yani kızışma hareket :D ,günde en az 10 kere yapıyor bunu uzun zamandır.Hastalandığından beri yani 6 ay önceden kızgınlık yumurtası yapamıyor. 30 tane yapmışlığı var. )

{{{Bugün uzun zamandır yaptiğı bu hareketi yaptı ve sesi de duyuluyor açarsanız. Eskiden gittiğim hekim bunu kursaktan gaz çıkarma olarak yorumlamıştı. }}}
Eskiden aynı hareketi yaparken

Son düzenleme:
Yeni paket yem önerebilir misiniz . Şuan king %40 aspurlu kullanıyor. Mamalar düzenli derken ? Gold wingsin hazır yumurta mamasindan almıştım. O olur mu ?

Belkide mantardır sorunu bilemiyorum. Baytril yeşil lekeyi çözmek yerine arttırdı gibi @Doğanay Y.

Gold wings yumurta mamasına havuç, yeşillik ekleyerek biraz nemlendirip verebilirsiniz. Haftanın 3 günü mutlaka yesin ilaç verilmediğinde. Ek olarak mama içine vitamin ve probiyotik eklenebilir.
Yem içeriğinde çekirdek oranınız nasıl acaba?
bu yem en ideal karışımlardan birini sunuyor ama biraz pahalı

Gold wings yumurta mamasına havuç, yeşillik ekleyerek biraz nemlendirip verebilirsiniz. Haftanın 3 günü mutlaka yesin ilaç verilmediğinde. Ek olarak mama içine vitamin ve probiyotik eklenebilir.
Yem içeriğinde çekirdek oranınız nasıl acaba?
bu yem en ideal karışımlardan birini sunuyor ama biraz pahalı
Tamam mamayı o şekilde vericem. Yemimde çekirdek yok içeriğini paylaşıyorum.

Entrobac bu miktarda koydum fazlamı olmuş ? Elimde şu an ölçu yok sadece virkon s ölçüsü var. Entrobac 2 pirinç tanesi atınca renk vermiyordu şuan ise rengi böyle.
Fotoğraftaki tatlı kaşığı. @Doğanay Y.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20230520-154021_Chrome.jpg
    Screenshot_20230520-154021_Chrome.jpg
    46.4 KB · Görüntüleme: 9
Kullandığınız yemi ben muhabbet kuşlarım için kullanıyorum düzenli. Oldukça memnunum. Sultan papağanı için biraz ek tohumlar gerekebilir. Kaşıktaki entrobac oranı oldukça yeterli hocam. Fazlası bile olabilir sorun olmaz. Önerilen kullanımı tam 1 gram ancak bu biraz fazla geliyor :D

Kullandığınız yemi ben muhabbet kuşlarım için kullanıyorum düzenli. Oldukça memnunum. Sultan papağanı için biraz ek tohumlar gerekebilir. Kaşıktaki entrobac oranı oldukça yeterli hocam. Fazlası bile olabilir sorun olmaz. Önerilen kullanımı tam 1 gram ancak bu biraz fazla geliyor :D
Dinlenmeden sonra ne kullanmalıyım sizce. Megabakteri vardı mikroskopta fakat kuşumda ishal, uyuklama, halsizlik harici belirti yok. Geçmişte amphoterisinB kullandık ama 21 gün ve çok uzun.
Baytril etki etmemiş olabilir ya da onu hasta eden şey mantardır ya da her ikisi. Laboratuvarı aradığımda antibiyotik kullandığından gaita testinin doğru sonuç vermeyeceğini fakat mantar testi yapabileceğini söyledi.
🤔🤔🤔
@neanderthalensis

(Bize geldi geleli 3 yıldır üst solunum yolu akıntısı gibi bir şeye sahip. Arada burnunu çeker gibi ses çıkarıyor. Belki bir şeye ipucu olur diye eklemek istedim bunu. )

Mantar testini yaptırın hocam imkanınız varsa. İlerleyen solunum yolu problemleri ile kursak arasında birbirini tetikleyen sorunlar sık gözlemleniyor. Belki de ihtiyacı olan öncelikle mantar ilaçları olabilir. Öncesinde megabakteri de geçirdiğinden ve zaman zaman tekrar etme konusunda yatkınlığı olduğundan bu da olabilir. :(

Mantar testini yaptırın hocam imkanınız varsa. İlerleyen solunum yolu problemleri ile kursak arasında birbirini tetikleyen sorunlar sık gözlemleniyor. Belki de ihtiyacı olan öncelikle mantar ilaçları olabilir. Öncesinde megabakteri de geçirdiğinden ve zaman zaman tekrar etme konusunda yatkınlığı olduğundan bu da olabilir. :(
Test yaptırmadan kullanabileceğimiz mantara faydalı ilaçlar var mıdır. Bu arada eskiden megabakteri için kullandık ama ciddi megabakteri belirtileri göstermedi. Şuanla aynıydı.

Bir de bi ishal bi normal dışkıladığından beslenme önerisinde bulunur musunuz
Dal darı ishali arttırır mı
Pelet yem denemeli miyim
Sade ak darı vermeli miyim ya da sade aspur
Elma gibi meyveler ya da maydanoz vs yiyebilir mi
Yemine ekleyebilecegim iyi gelecek tohumlar ve fındık badem gibi çerezler var mıdır
Bakliyat yiyebilir mi
Bal kabağü değilde normal kabak yiyebilir mi
Çok teşekkür ederim 🙃

Son düzenleme:
İshal durumlarında genelde aspur ve yulaf oranı arttırılır ancak yulaf biraz risk teşkil ediyor. Elektrolitler iyi geliyor.
Pelet yem için uygun bir zaman değil maalesef. Maydanoz değil de roka veya brokoli daha iyi olacaktır. Elma ise prebiyotiktir, tüketimi iyi ise verilebilir. İshalli süreçte çok besin değiştirmek de ishalinin devam etmesine neden olabilir bu nedenle normal yemi ağırlıklı bir beslenme yapılmalı. Dal darı şu sıralar yem tüketimi azaldı ise veriniz.
Triflucan, mikostatin, fungostatin gibi eczane ilaçların yardımı dokunabilir

İshal durumlarında genelde aspur ve yulaf oranı arttırılır ancak yulaf biraz risk teşkil ediyor. Elektrolitler iyi geliyor.
Pelet yem için uygun bir zaman değil maalesef. Maydanoz değil de roka veya brokoli daha iyi olacaktır. Elma ise prebiyotiktir, tüketimi iyi ise verilebilir. İshalli süreçte çok besin değiştirmek de ishalinin devam etmesine neden olabilir bu nedenle normal yemi ağırlıklı bir beslenme yapılmalı. Dal darı şu sıralar yem tüketimi azaldı ise veriniz.

Teşekkür ederim deneyeceğim önerilerinizi.

Sabah 8 9 gibi uyanırken şu 3 gündür 6 da uyanıyor. Ben yanında yattığımdan uyutmuyor beni . Yani bir sağa bir sola gidiyor yerde. Yukarı çıkıp tabana iniyor sürekli. Çok erken uyanıp yem yemeye başladı.

Bunun dışında baya ishal. Entrobac yaparmı bilmiyorum ama. Entrobac verirken b vitaminini de ağızdan vereyim mi ?

Entrobac kullandım 1 gün ve ishali arttırdı.
Reflor versem onun yerine olur mu o ishaline iyi geliyordu. Antibiyotik kullanımı sonrası için
@Doğanay Y.

Entrobac ile b vitamini vermek çok gerekli değil çünkü entrobac içeriğinde vitaminler de bulunur.
A vitamini preparasyonu olarak A vitamini (E672) 250.000 IU, tüm rac-alfa-tokoferil asetat 600 mg, E vitamini 25 mg, sodyum L-askorbat 10,000 mg olarak C vitamini , D olarak Biyotin (+) Biyotin 1500mg, tiamin hidroklorür 500mg olarak B1 vitamini, piridoksol hidroklorür 500mg olarak B6 vitamini, riboflavin 105mg olarak B2 vitamini, B12 vitamini 2.500ug, nikotinik asit 1000mg, kalsiyum D-pantotenat preparatı 500mg olarak pantotenik asit, mikroorganizmalar Bacillus subtilis 20x10h10 CFU

Entrobac ishal yapmayacaktır. Entrobac devam etmeniz daha önemli bence bu aşamada. Yeni bir ilaca geçeceğinizden takviyelerle ne seviye toparlayabiliyoruz onu görmüş oluruz en azından. Beslenme kaynaklı bir sorun değil maalesef sizin ishal durumunuz. :( Pazartesi ilaca başlamalısınız

Entrobac ile b vitamini vermek çok gerekli değil çünkü entrobac içeriğinde vitaminler de bulunur.
A vitamini preparasyonu olarak A vitamini (E672) 250.000 IU, tüm rac-alfa-tokoferil asetat 600 mg, E vitamini 25 mg, sodyum L-askorbat 10,000 mg olarak C vitamini , D olarak Biyotin (+) Biyotin 1500mg, tiamin hidroklorür 500mg olarak B1 vitamini, piridoksol hidroklorür 500mg olarak B6 vitamini, riboflavin 105mg olarak B2 vitamini, B12 vitamini 2.500ug, nikotinik asit 1000mg, kalsiyum D-pantotenat preparatı 500mg olarak pantotenik asit, mikroorganizmalar Bacillus subtilis 20x10h10 CFU

Entrobac ishal yapmayacaktır. Entrobac devam etmeniz daha önemli bence bu aşamada. Yeni bir ilaca geçeceğinizden takviyelerle ne seviye toparlayabiliyoruz onu görmüş oluruz en azından. Beslenme kaynaklı bir sorun değil maalesef sizin ishal durumunuz. :( Pazartesi ilaca başlamalısınız
Şu an full ishal ama madem entrobac yapmaz o zaman vereyim. Reflor verirsem ishalinin geçeceğini biliyorum . Reflorda entrobac gibi etki etmez mi @Doğanay Y.

Şu an full ishal ama madem entrobac yapmaz o zaman vereyim. Reflor verirsem ishalinin geçeceğini biliyorum . Reflorda entrobac gibi etki etmez mi @Doğanay Y.
Anti-Diyare bir ilaç, elbette işlevi ishal önlemek ve sindirimi düzenlemek için kullanılabilir. Zararı olmaz, iyi geliyor diyorsanız tabi ki kullanabilirsiniz. Kuşlar laktoza bir hayli duyarlı (iki üründe de var ama entrobac kuşlar için uygun seviyede) ve bu ürün fazlaca laktoz içeriyor.

Anti-Diyare bir ilaç, elbette işlevi ishal önlemek ve sindirimi düzenlemek için kullanılabilir. Zararı olmaz, iyi geliyor diyorsanız tabi ki kullanabilirsiniz. Kuşlar laktoza bir hayli duyarlı (iki üründe de var ama entrobac kuşlar için uygun seviyede) ve bu ürün fazlaca laktoz içeriyor.
Anladım. Yoğurt vs versem olur mu. Bir de fazla laktoz ne yapar.
Bilgim olmadığımdan refloru soruyorum
Reflor gibi başka anti-diyare ilaç önerebilir misiniz
@neanderthalensis

Veterinerde 5 gün flagly kullan diyor
Bu ürünler ve digestive işe yarar mı

Ekli dosyalar

• 9711751495730.jpg
    9711751495730.jpg
    24.8 KB · Görüntüleme: 6
  • JPM030924_1.jpg
    JPM030924_1.jpg
    50.7 KB · Görüntüleme: 3
Son düzenleme:
Flagy kullanılabilir evet. Görselde ki ürünler veya divitsol olabilir.
Forumdan bir üye yazmıştı onu alıntılıyorum: "Laktoz bir polisakkarit karbonhitrattır. Süt ürenlerinde bulunur. Memelilerin yavrularında insan bebeklerinde de laktoz'u parçalayan laktazenzimi üretilir. Yetişkinlikte bizde bile zor sindirilir çünkü laktaz enzimi yetişkinlerde üretirmez.Kuşlar da laktoz üretimi yoktur."
Bu yüzden laktoz parçalayamazlar ve kursak ve bağırsaklarda şişme ağrı oluşur, tehlikeli olabilir. Süt ürünlerinin doğrudan kullanımı uygun olmuyor bu nedenlerle.

Flagy kullanılabilir evet. Görselde ki ürünler veya divitsol olabilir.
Forumdan bir üye yazmıştı onu alıntılıyorum: "Laktoz bir polisakkarit karbonhitrattır. Süt ürenlerinde bulunur. Memelilerin yavrularında insan bebeklerinde de laktoz'u parçalayan laktazenzimi üretilir. Yetişkinlikte bizde bile zor sindirilir çünkü laktaz enzimi yetişkinlerde üretirmez.Kuşlar da laktoz üretimi yoktur."
Bu yüzden laktoz parçalayamazlar ve kursak ve bağırsaklarda şişme ağrı oluşur, tehlikeli olabilir. Süt ürünlerinin doğrudan kullanımı uygun olmuyor bu nedenlerle.
Bu olur mu ishal için

Ekli dosyalar

• 110000240570647.jpg
    110000240570647.jpg
    26.3 KB · Görüntüleme: 5
probiyotik ile aynı işlevi görür. Entrobac varsa almanıza gerek yok hocam.
Anladım. Limon ilk geldiği zamanlar kokulu, cıvık, yeşil salmonella gibi dışkıları vardı. O zaman agzına bir kaç damla propolis vermiştik ( oldukça yanlış ve ağır bir uygulama biliyorum ) fakat sonra iyileşti. Şimdide propolis versem nasıl seyreltebilirim sizce ?

Bir de ge orala probiyotik karıştırılır mı ya da sizin evde yapılabilir elektrolitiniz vardı @Doğanay Y.
Veya ge oral ya da başka bir elektrolit ağızdan verilir mi ? Verilirse nasıl

Ekli dosyalar

• 10130157076530.jpg
    10130157076530.jpg
    54.8 KB · Görüntüleme: 6
Son düzenleme:
evet ilave edilebilir ama kendim denemedim. Elektroliti ağızdan doğrudan vermek uygun olmayabilir. Kuşlar kendi kararına göre tüketmesi daha sağlıklı olur. Yine de içme suyu ile seyreltilerek hazırlanmış 1-2 damla sorun yaratmayacaktır.

evet ilave edilebilir ama kendim denemedim. Elektroliti ağızdan doğrudan vermek uygun olmayabilir. Kuşlar kendi kararına göre tüketmesi daha sağlıklı olur. Yine de içme suyu ile seyreltilerek hazırlanmış 1-2 damla sorun yaratmayacaktır.
Günaydın hocam. Bu sabah dışkıları katılaştı. Kendisi baya yorgun görünüyor gözlerini kısıyor. Bugün 7 saat uyudu sadece. Kuşlar ne kadar uyumalı bilmiyorum. Gece 12 de yatırdık. Uyuması için kapatıyorum üstünü ama sürekli kafesin altına iniyor çıkıyor. Poposunu tellere dayayıp duruyor. Sağa sola gidiyor vs. Aşağıda dolanıp duruyor.

Öncelikli hangi testi yaptırmamı önerirsiniz ?
Röntgen tedavide fayda sağlar mı
Test yaptıramazsam nasıl bir yol izlemeliyim. @Doğanay Y.

@neanderthalensis
@Umit. @Eyunal

(Ayrıca dışkısı yani ishali kötü kokulu. Kızgınlık kokusu gibi ama emin değilim.Bugün ishal devam ediyor hala )

Son dışkılar

Son düzenleme:
Günaydın hocam. Bu sabah dışkıları katılaştı. Kendisi baya yorgun görünüyor gözlerini kısıyor. Bugün 7 saat uyudu sadece. Kuşlar ne kadar uyumalı bilmiyorum. Gece 12 de yatırdık. Uyuması için kapatıyorum üstünü ama sürekli kafesin altına iniyor çıkıyor. Poposunu tellere dayayıp duruyor. Sağa sola gidiyor vs. Aşağıda dolanıp duruyor.

Öncelikli hangi testi yaptırmamı önerirsiniz ?
Röntgen tedavide fayda sağlar mı
Test yaptıramazsam nasıl bir yol izlemeliyim. @Doğanay Y.

@neanderthalensis
@Umit. @Eyunal

(Ayrıca dışkısı yani ishali kötü kokulu. Kızgınlık kokusu gibi ama emin değilim.Bugün ishal devam ediyor hala )

Son dışkılar
Kuşların 10-12 saat uyuması gerekiyor. Güneşin batışı ile uyku düzenlerini almaları önerilir ancak ev ortamında bunu sağlamak güç maalesef :(
Devamlı ishali olmasından dolayı olası bir organ sorununun kontrolü şart. Kimi zaman farklı yöntemlerle anlaşılabilir olsada röntgen gerekli olacaktır. Test yaptırılamaz ise forumda bildiğimiz bir kaç lab. ile iletişim kurulabilir. Örneğin
İshal kötü kokuyorsa ve baytril iyileştirmediyse mutlaka gecikmeden götürünüz :(