Limon iyileşmedi ve antibiyotik kullanımı

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Fidan
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Fidan

Forum Sakini
Merhabalar. Limon halsiz ve uyukluyor konusu çok uzadığından yeni açma gereği duydum çünkü her şey çok karışmıştı. Daha net ve anlaşılır şekilde özetleyeceğim.

Limon ( sultan papağanı ) 2 hafta gibi bir süredir sulu dışkıyor, ishal. Veterinere götürdüm mikroskopla bakıldı, antibiyogram yapıldı. Mikroskop sonuçlarında az megabakteriye rastladığını söyledi.

Antibiyogram sonuçları
S.papağanı (LİMON)..ağız sıvabı

Bakteriyolojik muayene sonucunda; Staphylococcus spp. ve Mantar tespit edildi

ENROFLOXACİN(+++)
FLORFENİCOL(+++)
AMOXYCYCLİNE(+++)
DOXYCYCLİNE(+++)
COLİSTİN(++)
SULPHAMETHOXAZOLE-TRİMETHOPRİM(+)

Sonrasında enrofloxacin yani BAYTRIL kullandım 6 gün. Günde 4 damlaydı fakat 2 ye indirdik. Sabah 1 akşam 1 şeklinde.

Genel durumu daha iyidi fakat ishali devam etmekte.
GÜNCEL DIŞKILAR

Veteriner hekim ( petlife izmir ) 10 güne çıkarmamı söyledi. Baytril oldugundan 6 gün çok uzun değil midir.
En baştan keşke gaita testi yaptırsaymışım su an yaptıramıyorum çünkü laboratuvara sorduğumda antibiyotik kullandığı için sonuçlar yanıltıcı olurmuş.

Antibiyogram, gaita testi yerine geçer mi bilmiyorum ama biz tedaviyi antibiyograma göre planladık.

Ayrıca bu sabah çok erken uyandı ve açtı.Fazla hareketliydi. Arada yine uyukluyor. En baştaki şikayetlerimiz ;

İshal
Az yemek yeme
Az dıskılama
Halsizlik,uyku hali

İlginiz için şimdiden teşekkür ederim. Bu zaman kadar tecrübelerinizi paylaştığınız içinde.

@neanderthalensis
@Doğanay Y.
@Umit.
@Eyunal
@İpek.s
@Taha Aktaş
@Muratsani
@Nur ı.

(6 ay önce akciğer ve bağırsak enfeksiyonu sebebiyle 10 gün antibiyotik ve antifungal ( Trimetoprim,süplhametaxasole,doxycycline, nystatin)
Megabakteriosis( avian gastric yeast, macrorhabdus ornithogaster ) için 21 gün amphitericin-B tedavisi gördü.
Sonuç için test yaptıramadım ama amphitericinin iyi geldiğini söyleyebilirim)

(6 ay öncede aynı şikayetlere sahipti)

Güncel video
( sonlara doğru vikvikliyor yani kızışma hareket :D ,günde en az 10 kere yapıyor bunu uzun zamandır.Hastalandığından beri yani 6 ay önceden kızgınlık yumurtası yapamıyor. 30 tane yapmışlığı var. )

{{{Bugün uzun zamandır yaptiğı bu hareketi yaptı ve sesi de duyuluyor açarsanız. Eskiden gittiğim hekim bunu kursaktan gaz çıkarma olarak yorumlamıştı. }}}
Eskiden aynı hareketi yaparken

Son düzenleme:
Gece 12 çok geç olur benimkiler her daim Güneş batınca uyurlar bu yüzden kuşlarıma kendi odamda bakıyorum, salonda bakılırsa geç uyumak zorunda kalmış oluyorlar çünkü. Ya da hiç imkan yoksa karanlık boş odaya koyun, hasta olduğu için iyi dinlenmesi lazım

Kuşların 10-12 saat uyuması gerekiyor. Güneşin batışı ile uyku düzenlerini almaları önerilir ancak ev ortamında bunu sağlamak güç maalesef :(
Devamlı ishali olmasından dolayı olası bir organ sorununun kontrolü şart. Kimi zaman farklı yöntemlerle anlaşılabilir olsada röntgen gerekli olacaktır. Test yaptırılamaz ise forumda bildiğimiz bir kaç lab. ile iletişim kurulabilir. Örneğin
İshal kötü kokuyorsa ve baytril iyileştirmediyse mutlaka gecikmeden götürünüz :(
İzmirden ankaraya göndermem biraz zor ama deneyebilirim. Fiyatlarını bi öğreneyim.
Benim yakınım ÖZM lab var ama fiyatı veterinerlerle aynı 600 tl gaita testinin

Ayrıca flagyl ve ercefuryl önerildi şu şekilde.
7 gün oyunca flagly günde 4 kere ercefuryl 4 kere.
Ne düşünüyorsunuz ?
Flagly nasıl bir ilaçtır. Baytrilin etki etmediğine iyi gelir mi ya da kustaki mantarsa

Flagy kullanmak sizin için iyi olmaz çünkü etken maddesine dirençli denilebilecek seviyede kuşunuz. Flagy mantar ilacı olarak düşündüyseniz biraz yanlış olur. Onun yerine triflucan / mikostatin kullanmanızı öneririm. Ercefury veya Zolax denebilir ama etkesi için yorum yapmak güç olur kullanmadan hocam.

Flagy kullanmak sizin için iyi olmaz çünkü etken maddesine dirençli denilebilecek seviyede kuşunuz. Flagy mantar ilacı olarak düşündüyseniz biraz yanlış olur. Onun yerine triflucan / mikostatin kullanmanızı öneririm. Ercefury veya Zolax denebilir ama etkesi için yorum yapmak güç olur kullanmadan hocam.
Anladım. Triflucana ne zaman ve hangi dozlarda başlayayım ? Bir de amphotericin b de fayda eder mi ?

Triflucanda laktoz olduğu yazıyor bir de

Gece 12 çok geç olur benimkiler her daim Güneş batınca uyurlar bu yüzden kuşlarıma kendi odamda bakıyorum, salonda bakılırsa geç uyumak zorunda kalmış oluyorlar çünkü. Ya da hiç imkan yoksa karanlık boş odaya koyun, hasta olduğu için iyi dinlenmesi lazım
Teşekkür ederim öneriniz için öyle yapacağım

Kuşların 10-12 saat uyuması gerekiyor. Güneşin batışı ile uyku düzenlerini almaları önerilir ancak ev ortamında bunu sağlamak güç maalesef :(
Devamlı ishali olmasından dolayı olası bir organ sorununun kontrolü şart. Kimi zaman farklı yöntemlerle anlaşılabilir olsada röntgen gerekli olacaktır. Test yaptırılamaz ise forumda bildiğimiz bir kaç lab. ile iletişim kurulabilir. Örneğin
İshal kötü kokuyorsa ve baytril iyileştirmediyse mutlaka gecikmeden götürünüz :(
Doğanay hocam bu günümüzde de yapılıyor mu bizim kıza gaita tahlili yaptırabilir miyim acaba kuşu götürmeye gerek var mı. Ankara da oturuyorum bende ilk defa duydum bunu.

Tamamen ishal yapıyor aşırı resmen su dışkılıyor. Gözleri çok kısıp. Gitgide kötüleşiyor kuşum. Tedavi etmesede ishali kesecek bir ilaç var mı ? Refloru ağızdan versem çünkü tek bildiğim o @Doğanay Y.

Maalesef ishaliniz beslenme kaynaklı değil. Antibiyotiklerle tedavi edilebilir gibi görünüyor. amphotericin b şuan askıda beklemeli bence hocam. Triflucan elinizde varsa ağızdan 1 damla sabah akşam başlayınız.
Öncelik ishal olmasına neden olan sorunu bulmak olmalı. Bu sırada dehidrasyon problemini önlemek için elektrolit sunulabilir. Kısmen reflor da olur. Ağızdan su ile seyrelterek bir iki damla verebilirsiniz.

Maalesef ishaliniz beslenme kaynaklı değil. Antibiyotiklerle tedavi edilebilir gibi görünüyor. amphotericin b şuan askıda beklemeli bence hocam. Triflucan elinizde varsa ağızdan 1 damla sabah akşam başlayınız.
Öncelik ishal olmasına neden olan sorunu bulmak olmalı. Bu sırada dehidrasyon problemini önlemek için elektrolit sunulabilir. Kısmen reflor da olur. Ağızdan su ile seyrelterek bir iki damla verebilirsiniz.
Refloru nasil seyrelticem ?

Aaa maşallah diyelim. 😅
Dün yerden yere atıyordu kendini. Elektrolitten sandım çünkü tüm gün durmadı yerinde. Yumurtladıktan sonra sakinleşti şu an böyle.

Guncel dışkı
Dışkılar fazla yeşilleşti acaba yumurtladı diye olabilir mi ya da elektrolitteki şeker olası mantarı tetiklediyse ya da başka bir şey bilemiyorum.

Elektrolit olarak ge oral ve izolen dengeli kullanmıştım. Devam etmemi önerir misiniz ?
Yumurtlayan kuşa mantar ilacı uygulanır mı ? ( kızgınlık yumurtası ) (amphitericinB gibi )
Sorunu mantar değilde iç parazitse nasıl anlarım ?
Dış parazit ishal yapar mı çünkü bizi ailecek bir şeyler ısırmaya başladı

@Doğanay Y.

Son düzenleme:
Anladığım kadarıyla kuşla aynı odada yaşıyorsunuz, bu öncelikle en büyük hata. Kuşun gece 12ye kadar uyanık olması daha büyük bir hata. Kuşun şuan beslenmeden yana bir sıkıntısı yok gibi çünkü ağırlığı düşüş eğiliminde değil bu yüzden geç saate kadar uyanık tutmak oldukça yanlış. Bu süreçte ve devamında o kuş başka bir odada gün batımına kadar uyanık daha sonrada uyuması için üstü kapalı bir şekilde odada tek başına durmalı. Bu durum evdeki tüm kuşlar için geçerli bu arada.

Rohnfried Usnegano alınıp haftada bir defa kullanılabilir.

Dışkıda Bakteriyel görünümu varmış izlenimi devam ediyor maalesef. Ancak yumurta yapması işin rengini biraz değiştiriyor. Takviyelerle kuşun florasını kuvvetpendirmek şu aşamada yeterli olur.

Anladığım kadarıyla kuşla aynı odada yaşıyorsunuz, bu öncelikle en büyük hata. Kuşun gece 12ye kadar uyanık olması daha büyük bir hata. Kuşun şuan beslenmeden yana bir sıkıntısı yok gibi çünkü ağırlığı düşüş eğiliminde değil bu yüzden geç saate kadar uyanık tutmak oldukça yanlış. Bu süreçte ve devamında o kuş başka bir odada gün batımına kadar uyanık daha sonrada uyuması için üstü kapalı bir şekilde odada tek başına durmalı. Bu durum evdeki tüm kuşlar için geçerli bu arada.

Rohnfried Usnegano alınıp haftada bir defa kullanılabilir.
Ağırlığı evet iyi şu ab 112 gr. Bugün çok az yem yiyor. İştahı yok pek. Elle besleme ne zaman gerekli olur