Mkuşumun Cinsiyetini bir türlü anlayamadım yardım lütfen

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan ArifAk
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

ArifAk

iyikus.com Üyesi
S.a arkadaşlar. Bir kaç kez muhabbet kuşu aldım anneme uğraş olsun diye. Kendim de zaman buldukça ilgilenmeye çalışıyorm ama pek bir bilgim yok yetersiz kalıyorum. Bir kaç denemeden sonra bir muhabbet kuşu daha aldım. Aldığımda satan kişi 3-4 aylık var dedi eve götürdüm kuşum fazla uçamıyordu. Kanadı kesik olabilir diye şüphelendim. Ama sanki daha küçük gibi geldi cinsiyeti yanında belirginlikleri varsa size yaşını da soracağım bilen kişilere. Cinsiyet konusuna gelirsek bir tek bildiğim mavi ve beyaz cere ayrımı kuşta. Lakin benim kuşunki pembe gibi beyazlaşıyor gibi mavileşiyor gibi bir türlü karar veremedim.. Bir yardım edin lütfen.25635164_10215587509350249_1157112136_o.jpg

bide bu taktiği deneyin isterseniz çok kesin bir uygulama diyemem ama denemekte fayda var hani hareket ettikleri için kuyruk duruşları değişiyor kafanızı karıştırmasın ama genellikle böyle tutuyorlar dişiler yukarı kaldırıyormuş kuyruklarını20171222_185158.jpg20171222_185233.jpg

Oyla 0
Yeni kuş almaya kuşunuzla gidin. Kuşunuzu pet shop sahibide gözlemlesin dilerseniz. En önemlisi de yol arkadaşını kuşunuz kendisi seçsin :)

Oyla 0
Kuşumla beraber gideceğim ama son kez pet shopcuya cinsiyet sormak için kendisi seçsin derken nasıl olacak o biraz açıklarmsnz:)

Oyla 0
sağlıklı dişi kuşların olduğu bir salma kafes kusunuzu bırakın bir süre gözlemleleyin kuşunuz hangisiyle daha iyi anlaşıyorsa onu eş olarak alın hani renk olarak seçmek istiyorsanız da beğendiğiniz renklerde bir kaç dişiyi bir kafese toplamasını rica edin yine ilk başta söylediğim işlemi uygulayın

Oyla 0
Arkadaşlar cevap yazamadım kusura bakmayın. Geçen gün bitane petshopa gittim adam kuş erkek dedi ama fazla kusu yoktu beğenmedim almadım bir başkasına gittim bu adam ise kusunuz zaten dişi dedi. Hatta %100 dişi dedi kafam allak bullak oldu. Kuş almadan eve donecektm. Ama kuşumu düşününce erkek de olsa dişi de olsa bir kuş alayım dedim. Adam benim kuşa dişi dediği için erkek bir kuş aldım yaklaşık 2-3 aylikti. Aldığım kuşun kanatları cekikti petshopcu öyle dedi yani:) Biraz uzun oldu ama neyse işte evde iki gündür duruyor kuş ben ilk gün yanındaydım pek kavga etmediler sıkıntı yok gibiydi. Lakin dikkatimi çeken benim kuş kur yaptı hep yeni gelen kuşa gidiyor kuşu öpüyor, yanında bir sağa bir sola dönüp duruyor. Dişi kuş kur yapar mı anlamadım gitti kafam çok karıştı anlayacağınız. Benim bildiğim erkek kuş disiye kur yapar. Ben şimdi size benim eski kuş ile yeni aldığım kuşun kafasının fotoğrafını atacam son bir daha bakın bakalım.

Oyla 0
Bu yeni aldığı m kuş kafa resmi ve kanatları çekik sanırım kanat kesme değil. Geri çıkar dedi ama bilemedim çünkü kuş hiç ucamiyor tekrar çıkar değil mi olkanat?

Oyla 0
Bu da eski kuşun daha yakın hali. Annem bugün aradı mavişim (yani bizim eski kuş) artık bize hiç yanaşmıyor hep yeni kuşun yanında o varken bizi görmüyor bile diyor sanırım baya anlaşmış kuşlar. Annem kuşu omzuna aldığında sabahtan akşama kadar da indirmese annem kuş inmiyordu şimdi ise omzuma alınca hemen iniyor kuşa kaçıyor diyor:)

Oyla 0
Daha küçük oldukları için kur değildir. Oyun oynuyorlardır.Kur aşamasına daha erken.Bi ergenlige erişsinler :)

Son düzenleme:
Oyla 0
yeni aldığınız ilk kuşunuzdan daha küçük. Anneniz kuşa olan ilgisini kesmesin ilk zamanlar yeni arkadaş geldiğinde giderler. Ama gelmiyor diye ilgi alaka kesilirse tamamen giderler. Ama aynı ilgi ve yaklaşım devam ettiğinde diğer kuşla beraber gelecektir. İlk kuşunuz bence erkek.Ancak diğerini tam anlayamadım.Aancak o da erkek gibi geldi. Resim mi net değil yoksa ben mi çıkaramadım bilmiyorum. Bir de aynı ton renklerde oldukları için birirlerini kardeş sanabiliyor kuşlar :) bu nedenle de anlaşmışlardır ve oyun oynuyorlar :) Eklemek istedim. :) kuşlarınızın yanındaysanız size attığım yöntemi deneyerek atma şansınız var mı acaba?

Son düzenleme:
Oyla 0
Kuyruk yöntemini diyorsanız bir kere denedim eski kuşta kuyruk bir yere bir göğe baktı mübarek yerinde durmadı ama sanki genelde yukarı kalkık duruyordu kuyruğu :) bilmiyorm valla keşke hep kuşun yanında olabilsem ben ilgiyi kestirmem de 4 günün sadece bir günü evde oluyorm onda da ne kdr kendime alistirabilirim ki kuşu. Belki dediginz gibidir arkadaş olarak oynuyorlardir. Ama tek bildiğim kuş biraz daha annemden uzaklasirsa yeni kuşu geri iade edebilir. Adama kavga ederse geri getiririm demiştim :) bu kanat işini biliyor musunuz peki kanati koparilmis kuş uçabilir mı ileride?

Oyla 0
Yeni aldığınız kuş erkek. Sizin olan kuşunuz bana da erkek gibi geldi ama zaman içinde değişebilir. Beyaza dönerse 4-5 ayından sonra dişidir. O yüzden net birşey söylemeyeyim. Merve'nin dediği gibi fotoğraf yanıltıyor çok. Çözünürlüğü yüksek bir fotoğrafla görmek gerekiyor. Kanatı düşmüş bence koparılmamış. Uzayabilir zamanla ama bana biraz kanat tüyü eksiği var gibi geldi ve uzamayabilir. İyi gözlemlemelisiniz bunu normal şartlarda 1, 1,5 ay içerisinde hafiften uzamaya başlaması gerekir.Eğer uzarsa uçar sağlıklı bir şekilde.

Siz doğru olanı yaptınız :) Kuşunuza arkadaş alarak. :m2:

Oyla 0
keşke fırsatım olup bugün bana gelen dişinin resmini atabilseydim :) dişilerin ki tamamen yukarı kaldırıyor. çiftleşme pozisyonuna gelmiş gibi oluyor.En basit anlaşılır böyle anlatabilirim. Erkekler az da olsa yukarı tutuyor ama tamamen kaldırmıyor sanki dengede gibi oluyor. Sağlıklı bir bakım istiyor kuşunuz. Doğanay Bey'in dediği gibi uzayabilir de uzamaya da bilir. Siz vitamin vs takviyelerini eksik etmeyin. Eğer erkekse ikisi de anlaştıysa büyünce ayrı kafeslerde tutabilirsiniz. Dışarıda bir arada olurlar. Zaten arkadaş istiyorsunuz. Yavru vs istemiyordunuz. :) :m27:

Oyla 0
Fırsatın olursa onuda resimle ve kuyruk yöntemini yeni bir konu olarak aç Merve. Yararlı olur.

Oyla 0
Merhabalar. Uzunca zamandır bakamiyordum. Kuşların hakkında son durum yazayım dedim:) Maalesef ikinci aldığımız kuş hastaydı sanırım bir hafta dolmadan öldü. Bir daha da yanına kuş almadım. Kuşun cinsiyeti konusunda eski yorumlarda bilgiler vermiştim. Hala bu dişi bu erkek diyenler var. Kuşunun son durumu ise şöyle; kuşum yaklaşık iki haftadır babacik demeyi öğrendi başka kelime bilmiyor şu anda. Kusumu bazen elime aldığım için benden kaçıyor ara sıra elime gelmemeye çalışıyor sanırım tutarim diye korkuyor:) Onun dışında çok iyi bir ev arkadaşı oldu yemek yerken yanımıza geliyor ekmek kırıntıları yiyor. Otururken geliyor omzuma çıkıp öpüyor gibi sesler çıkarıyor babacik babacik diyor. Kuşun tek sıkıntısı ise hiç buyumuyor hala ilk aldığım büyüklükte hatta biraz daha zayıflamış gibi nedendir bilemedim hastalık filan mı var anlamadım ama sağlıklı duruyor. Son durum bundan ibaret. Şimdi bir tane resmini çektim onu da yükleyeceğim kolay gelsin iyi gunler

Oyla 0
Merhaba, hoş geldiniz tekrardan. Muhabbet kuşları belirli bir aydan sonra ek bir gelişim göstermezler. Tüy değişiminden sonra ufak bir değişiklik görülür. Onun haricinde bir değişim olmaz. Kuşun ıssırma durumu nasıl?

Oyla 0
Isırma durumu derken kuş yuvasından elime almk istediğimde her daim ısırıyor zaten. Ele gelince sıkıntı yok gelene kdr biri ibikliyor. Sonra seviyor mu dövüyor mu bazen anlamıyorum yüzüme geliyor babacik babacik diye diye burnuma ağzıma küçük dokunuşlar yapıyor öper gibi ama bazen sinirleniyor mu ne bir ısırıyor etim koptu sanıyorum

Oyla 0
Ben erkek olduğunu düşünüyorum. Diğer yöntemleri de deneyebilirsiniz cinsiyetini netleştirmek için.

Oyla 0