Mkuşumun Cinsiyetini bir türlü anlayamadım yardım lütfen

ArifAk

iyikus.com Üyesi
S.a arkadaşlar. Bir kaç kez muhabbet kuşu aldım anneme uğraş olsun diye. Kendim de zaman buldukça ilgilenmeye çalışıyorm ama pek bir bilgim yok yetersiz kalıyorum. Bir kaç denemeden sonra bir muhabbet kuşu daha aldım. Aldığımda satan kişi 3-4 aylık var dedi eve götürdüm kuşum fazla uçamıyordu. Kanadı kesik olabilir diye şüphelendim. Ama sanki daha küçük gibi geldi cinsiyeti yanında belirginlikleri varsa size yaşını da soracağım bilen kişilere. Cinsiyet konusuna gelirsek bir tek bildiğim mavi ve beyaz cere ayrımı kuşta. Lakin benim kuşunki pembe gibi beyazlaşıyor gibi mavileşiyor gibi bir türlü karar veremedim.. Bir yardım edin lütfen.25635164_10215587509350249_1157112136_o.jpg

ArifAk

iyikus.com Üyesi
Limonun elimde fotoğrafi yok ne yazık ki net çekilmiş. Ama dişi olduğu baya aşikar. Lakin çok şikayetçiyim Limondan Mavişimi baya korkuttu bildiğin bazen kovalıyor. Anlasamadilar mi ne anlamadım. Limon zaten bize daha alışamadı çok ürkek bu sıkıntı değil ama mavişimle anlasamamalari canımı sıkıyor. Sizce daha erken mi sonuçta daha 4-5 gün oldu beraberlikleri. Anlaşırlar mi yahut anlasmazlarsa ne yapmalıyım bu konuda yardımını istiyorum:) Annem mavişe çok düşkün limon onu biraz daha hirpalarsa limonu evden kovacak :)) yardım edin anlaşmaları için ne yapmaliyim

Oyla 0

ArifAk

iyikus.com Üyesi
Kafesimde kuş yemliği bir tane maviş orada limona yem yedirmiyor pek kıskanıyor sanırım limon yemlikte yem yemeye geldiğinde maviş yaklaştırmiyor. Kafes içinde başka bir sebeple kavga etmiyorlar genelde sakince öyle oturuyorlar. Lakin ikisini serbest biraktigimda mavişim limona yaklaşmaya çalışıyor limon ise ona yüz vermiyor:) özellikle bugün ise limon mavişe yaklaştığında kaçıyor mavişim. Anlayacağınız durum sıkıntıya doğru gidiyor. Anlasamiyorlar sanırım diyorm ama yanyana gelebildiklerinde birbirlerinin ibiklerini olup duruyorlar genelde maviş yapıyor limon az karşılık veriyor. Bazen umitleniyorm anlaşabilirler diye ama genel kanım birbirlerini sevemediler

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
iyi takip etmek gerek. Yedek bir yemlik takmanı öneririm. Dişişmeler artarsa bir süre ayırın ikisini.

Oyla 0

ArifAk

iyikus.com Üyesi
Konu içerisinde söylemiştim eve fazla gidemiyorum 4 günün sadece bir günü evdeyim hep annemlerde kalıyor kuşlar fazla takip etme şansım olmuyor. Yemlik alacağım yarın ama tek sorun yem değil gibi sanırsam pek anlasamadilar. Kafesin içindeyken filan bazen öpüşüyor gibi ibiklesiyorlar bu onlar için bir oyun mu yoksa anlaşma ya da çiftleşme belirtisi midir bu konuda pek bilgim yok ondan da emin olamiyorm. Kafesten cikardigimda yeni aldığım kuş mavişimin yanına gelmek için yanına uçuyor o gelirken hemen maviş kaçıyor niye kaçıyor anlayamıyorum hiç mi yoldaş almasaydim yanına düşünmekten kafam ağrıdı bu işe

Oyla 0

ArifAk

iyikus.com Üyesi
Yeni dişiyi aldığım günden beri aynı kafeste yatıp kalkıyolar ve gunduz çoğunlukla kafesin ağzı açık şekilde dışarıda geziyorlar acaba ayrı ayrı kafeslerde ilk günlerini geçirmeleri mi daha mantikliydi yahut aynı kafeste devam Edip serbest bırakma süresini azalttirsam mi dışarıya hiç çıkmadan iki üç gün kafeste kalsinlar hep belki öyle anlaşırlar mi bilemedim. Bir kaç yerde yorum okudum da dişi kuşun baskın olması normal diyorlar daha uyum sağlamaları için süreleri var yorumlardan analdigim kadarıyla çünkü bizimkiler bir haftadır aynı kafesteler daha

Oyla 0

Merve B.

Veteran
Yeni dişiyi aldığım günden beri aynı kafeste yatıp kalkıyolar ve gunduz çoğunlukla kafesin ağzı açık şekilde dışarıda geziyorlar acaba ayrı ayrı kafeslerde ilk günlerini geçirmeleri mi daha mantikliydi yahut aynı kafeste devam Edip serbest bırakma süresini azalttirsam mi dışarıya hiç çıkmadan iki üç gün kafeste kalsinlar hep belki öyle anlaşırlar mi bilemedim. Bir kaç yerde yorum okudum da dişi kuşun baskın olması normal diyorlar daha uyum sağlamaları için süreleri var yorumlardan analdigim kadarıyla çünkü bizimkiler bir haftadır aynı kafesteler daha
Erkek kuşun baskın olması gerekir aslında.Eğer birbirlerini yaralayacak kadar zarar vermiyorlarsa bu anlattıklarınız sorun teşkil edeceğini düşünmüyorum.

Oyla 0

ArifAk

iyikus.com Üyesi
Erkek kuşun baskın olması gerekir aslında.Eğer birbirlerini yaralayacak kadar zarar vermiyorlarsa bu anlattıklarınız sorun teşkil edeceğini düşünmüyorum.
Yaralama olayı sevmedim henüz daha. Kafesin içinde uysal duruyorlar çok nadir birbirlerini besleme hareketi gibi gagalasiyorlar kavga niyetli değil yine de yem yeme işine girisince eski kusum sanırsam kıskanıyor mu nedir tek yemlik var oradan yem yedirmiyor yeni aldığım dişi kuşa. Kafesten dışarı cikardigimizda ise durum tam tersi dişi kuş daha ağır basıyor ilk başlarda kur yapıyordu erkek kuşum şimdi o kdr pek ilgilenmiyor ve dişi kuş yanına geldiğinde kaçıyor adeta korkuyor gibi çok muallakta kaldım ne olacak merakla bekliyorum

Oyla 0

Merve B.

Veteran
Doğanay arkdaşın dediği gibi yemliği ikileyebilirsiniz.Kur için sanki küçükler daha.Ben öyle hatırlıyorum en azından.Oyun amaçlı yapıyorlardır muhtemelen. Eğer zarar vermiyorlarsa endişe etmeniz gerekmez diye düşünüyorum.Alışma süreci de var tabi ki.Biraz daha zaman tanımalısınız diye düşünüyorum.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Bu süreç çok sancılı olabiliyor. Biriniz kızışmış olması, diğerinin hazır olmaması küçük kavgalar yaratabiliyor. Her eş bunu yapıyor başlangıçta. Bu aşamada 2. bir kafeste birbirlerini görecek şekilde ayırmak en doğrusu. Bir süre sonra birleştirdiğinizde daha olumlu hareket ettiklerini gözlemleyebilirsiniz. Yuvalık daima erkeğin bulunduğu kafeste olması gerekiyor.

Oyla 0

ArifAk

iyikus.com Üyesi
Önerileriniz için çok sağolun peki bu yeni gelen kuşun yabaniligini nasıl giderecegim. Sabahları evde gezsinler diye serbest bırakıyorm mesela geri yerine koyan kadar beni deli ediyor. İnsandan çok kaçıyor. Diğer kuşum çok nadir ugrastiriyor kafese koymam için ama bu yeni dişi çok fena kafayı yedirtiyor. Kafesten sadece eski kuşumu çıkartıp onu içerde bıraksam çıkmak için kendini yirtiyor haline açıyorum çıkartam diyom bu sefer de o beni deli ediyor :)

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Bu genel olarak ürkek kuşların temel problemi. Kafesin kapıları açık kalması gerekiyor. Kendisi bir şekilde ihtiyaçlarını gidermek için yönelecektir. Bu başlarda zor olur ama başka yöntemi yok. Çok sevdiği oyuncak ya da dal darı gibi kandırma amaçlı yemler kullanabilirsiniz. Bunlar kafese yönlendirecektir. Diğer yöntem ise erkek girdikten sonra onunda gelmesini beklemeniz.

Oyla 0