Mkuşumun Cinsiyetini bir türlü anlayamadım yardım lütfen

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan ArifAk
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

ArifAk

iyikus.com Üyesi
S.a arkadaşlar. Bir kaç kez muhabbet kuşu aldım anneme uğraş olsun diye. Kendim de zaman buldukça ilgilenmeye çalışıyorm ama pek bir bilgim yok yetersiz kalıyorum. Bir kaç denemeden sonra bir muhabbet kuşu daha aldım. Aldığımda satan kişi 3-4 aylık var dedi eve götürdüm kuşum fazla uçamıyordu. Kanadı kesik olabilir diye şüphelendim. Ama sanki daha küçük gibi geldi cinsiyeti yanında belirginlikleri varsa size yaşını da soracağım bilen kişilere. Cinsiyet konusuna gelirsek bir tek bildiğim mavi ve beyaz cere ayrımı kuşta. Lakin benim kuşunki pembe gibi beyazlaşıyor gibi mavileşiyor gibi bir türlü karar veremedim.. Bir yardım edin lütfen.25635164_10215587509350249_1157112136_o.jpg

Anladım. Diğer kuşunuz hastalıktan öldü ise bu kuşa siz ek önlem alabilirsiniz. Hangi hastalıktan öldüğü hakkında bir fikriniz var mı acaba? Şuan ki kuşunuz da sorun olduğu için demiyorum telaşlanmayın.Ama siz kafesini iyice bir dezenfekte edip sirke damlatın suyuna. Arkadaşın da dediği gibi çok gelişmezler belli bir aydan sonra ancak ilk geldiğinden daha zayıf geliryorsa gözüne dikkat etmenizi tavsiye ederim.Aynı ise sorun yoktur. Siz probiyotik vitamin sirke meyve sebze takviyesine devam edin. Sağlığı yerinde olduktan sonra kilo çok önem arz etmez.Ben de erkek olduğu kanatimdeyim. Ayrıca diğer kuşunuzun ölmesine çok üzüldüm:(
Maalesef bugün benim de bugün elimde komşunun kuşu öldü çok üzücü bir durum.Ancak son noktaymış zaten ben daha birşey yapamadan öldü maalesef ona bile çok üzüldüm :( Kendi kuşunun ölmesi daha üzücü bir durumdur.

Oyla 0
Zayıflamanın temel sebeplerinden biride doğru yem kullanılmaması. Taze ve uygun ideal karışımda yemler verilmelidir.
Bu konuda ideal yem oranlarından bahsetmektedir.
Ben son zamanlarda Bravo 302 muhabbet kuşu yemi kullanıyorum. İlave olarak için ayriyeten aspur alıp karıştırıyorum. Severek yiyorlar.

Oyla 0
Evet bende aspur ve yulaf alıyorum haftada bir kez birini veriyorum.Hem onlara değişiklik oluyor hem de kilo yapıcı.Kilosunu daha net anlayabilmemiz için kuşun tam boydan bir resim atabilirsiniz. Daha kolay yapılabilir kilosunu böylelikle. Ama siz daha iyi bilirsiniz ilk ve şimdiki halini. Fark göremiyorsanız bence telaşa gerek yok.

Oyla 0
Su an kuş ilk aldığım kiloda sayılır. Bir ara biraz etlenmisti güzelleşmisti:) kuş yemleri hakkında bilgim yok petshipa gidip kuş yemi istiyorum hep aynı türden yem farkli türleri olduğunu bilmiyordum yoruma yazdığınız yemleri isteyeceğim bir dahakine. Arada havuç rendeleyop veriyorum onu yiyor geri kalan hep aynı tür yem.

Oyla 0
internetten sipariş ederseniz daha uygun fiyatlara bulabilirsiniz. Paketli yemlerin kimisinde kuşlar için yararlı olmayan şeyler var. Boyalı ekmekler. Oldukça gereksizdir.

Bu arada dal darı da alırsanız kuşunuz çok mutlu olacaktır. Eğitim için ödül olarak kullanılabilir.

Oyla 0
Belki yanında ki arkadaşı ölünce üzülmüş de olabilir. Etkileniyorlar onlarda :) Arada küçük bir kutu içine koyup hassas tartı ile tartabilirsiniz varsa. Tabi çok sık değil :D Sadece zayıfladığından şüphe ettiğiniz zamanlarda. Havuca ek olarak elma,portakal,mandalina da verebilirsiniz. Ya da mevsim meyveleri neler ise onlardan. Portakal ve mandalinaya bayılıyorlar.Özellikle kabuklarındaki liflere. Eğer yemez ise bu meyvelerin sularını suluklarına sıkabilirsiniz.Suyla karıştırıp verebilirsiniz. Sebze olarak marul, ıspanak, pırasa vb verebilirsiniz.İyice yıkayıp kuruladıktan sonra kafesine asabilirsiniz.

Oyla 0
internetten sipariş ederseniz daha uygun fiyatlara bulabilirsiniz. Paketli yemlerin kimisinde kuşlar için yararlı olmayan şeyler var. Boyalı ekmekler. Oldukça gereksizdir.

Bu arada dal darı da alırsanız kuşunuz çok mutlu olacaktır. Eğitim için ödül olarak kullanılabilir.
Ben dal darıyı unutmuşum :) İyi oldu hatırlatmanız. Ben geçenlerde aldım. Kızıl dal darı varmış.Onu verdi adam. Diğerinden istedim artık onlar bayatladı.Bunlar daha iyi falan dedi.Kızıl dal darı ile normalin arkasındaki farklar neler acaba?

Oyla 0
Sarı olan darıların besin değerleri daha yüksek. Kırmızı olanlar biraz daha çerez gibi kalıyor. Ama ikisinide çok seviyorlar. Büyük üreticiler genelde sarı kullanır. Ayrıca kendinizde yetiştirebilirsiniz ev ortamında, uygun ısıda.

* Tazeliğini tırnağınızla tohumu kırarak test edebilirsiniz. Kuşların yem yerken çıkan ses gibi geliyorsa tazedir denilebilir.

Oyla 0
Sarı olan darıların besin değerleri daha yüksek. Kırmızı olanlar biraz daha çerez gibi kalıyor. Ama ikisinide çok seviyorlar. Büyük üreticiler genelde sarı kullanır. Ayrıca kendinizde yetiştirebilirsiniz ev ortamında, uygun ısıda.

* Tazeliğini tırnağınızla tohumu kırarak test edebilirsiniz. Kuşların yem yerken çıkan ses gibi geliyorsa tazedir denilebilir.
Demek ki adam elinde olanı satmak için bunlar daha iyi dedi. :( Taze mi dedim evet dedi.Daha vermediğim için kontrol de etmedim.Bir bakayım hemen :)Bu elim de olandan eksem çıkar mı ki ?

Oyla 0
şuan çok mevsimi değil. Güneş görmesi gerekiyor. Mart gibi ekilebilir. Tazeliğini kuşunuza vererek anlayabilirsiniz :D Saldırıyorsa tazedir.

Oyla 0
Bunlar her şeye saldırıyor :D Net sonuç alabilir miyim dersin ? :D Bence el kontrolü en iyisi :D Daha yeni aspur yediler :D Öyle her aldığımı her gün verirsem hiç. baş edemem :P

Oyla 0
Arkadaşlar yaşadığım ilçede daldarı vs yukarıda saydığınız yem çeşitlerinden bulamadım. Hangisıne gitsem bir tek çeşit yem var buğday tanesi gibi bir şey adını da bilmiyorum kusra bakmayın :) Kuşum en son yazımda da dediğim gibi gözüme zayıf gözüküyor ama yine yukarıda kı son mesajımda söylediğim gibi hala tüğ dökmeye devam ediyor. Ondandır diye pek önemsemiyorum ama zayıf durması da canımı sıkıyor. Aslında iyi de yiyor sayılır ama niye kilolanmadı bilemedim. Kafesinın ağzı hep açık canı istedikçe çıkıp yiyor. Yemeğe otursak gelip sofradan ne canı çekerse uğraşıyor ekmek kırıntısı yeşillik vs. meyve yerken başımdan ayrılmıyor elmama portakalıma ortak oluyor beraber yiyiruz. havuç her zaman yıyor. Kafesi hep açık olduğundan çok geziyor evın ıcınde acaba yediğini eritiyor mu ne geze geze :) inanın bilemedim kuşu alalı 4-5 ay oldu hala ilk günki gibi bir ara güzelleşmişti geri zayfladı. vitamin vs önerdiğiniz bir şey var mı acaba bulmaya çalışayım ya da netten sipariş edeym

Oyla 0
Kuşum bundan 2 ay once kaçmıştı bir gece dışarıda yatmış evin yakınında bulmuştuk. 2 GÜN ÖNCE yine kaçtı sabah kaçmıştı akşama doğru geri geldi eve bazen pencereden cama dışarıya öyle uzağa bakıp duruyor asker yolu gözler gibi zayıflığının sebebi tek başına sıkılması vs olabilir mi yahut dışarıya çıkmak isteme özlemi vs. evdeyken yeterince ilgilendiğimizi düşünuyorm lakın kuşum en azından 6-7 aylık olmuştur çiftleşme vakti filan mı yaklaşıyor acaba zayıflığı psikolojik olabilir mi kafam iyice karıştı :)

Oyla 0
Aman dikkat edin. Havalar çok soğuk. Tek olmasından dolayı bu tarz eylemleri olabilir. Aynı zamanda tüm kuşlar dışarıya meraklıdır. Kaçması normaldir. Önlem alınması gerekir. İnternet üzerinden dal darı ve diğer tohumları sipariş edebilirsiniz. Daha ucuza gelecektir. Zayıflığı kafes içinde pek durmamasından olabilir ya da kırıyordur ama yemiyordur :) incelemenizi tavsiye ederim.

Oyla 0
Kuşum Maviş e yeni arkadaş aldım. Yeni kusumuz biraz çekingen ve korkak. Mavişime daha yüz vermedi :) Mavişim o kdr kur yapıyor bana mısın demiyor:) Yeni aldığım kuşun dişi olduğunu düşünüyorum. Bu konuyu başlatırken de hep demiştim ya ilk kuşum Maviş erkek mi dişi mi bilmiyorum diye sanırsam erkek olduğuna bugün kanaat getirdim. Çünkü yeni kuşa kurlar yaptı çiftleşmek ister gibi üstüne çıkmaya bile kalkıştı bir kaç kez. Bilmiyorm belki arkadaş olmaya çalışıyordu ben yanlış anlamista olabilirim:) Şimdilik umuyorum ki anlaşırlar inş çünkü yeni kuşumu da sevdim çok tatlı:)

Oyla 0
Mavişin erkek olduğu artık gagasından da net bir şekilde belli zaten :) Limon da çok güzel maşallah :)Yeni bir ortamda olduğu için sakindir.Zamanla alışacaktır.Cinsiyeti için de cereyi daha yakından ve flassız atarsanız yorum yapmaya çalışırım.

Oyla 0