Muhabbet kuşu Bit ve Dış Parazit sorunu

mizumono

iyikus.com Üyesi
Merhaba dostlar.
Sanırım kuşlarımda bit var. Öncesinde yemlikte küçük küçük böcekler gördüm fakat her gün yemliğini ve suyunu değiştiriyorum, yemi de taze, paket yem alıyorum. Kuşlarım bu ara sürekli kendini kaşıyordu ama pek önemsememiştim 😔 Ne önerirsiniz? Bir ilaç sprey veya damla var mi bunun için acaba?
Veterinerime danıştım, bi ilaç uygulayabilecegini söyledi enseden ama sekiz kuşum için çok pahalıya geliyor. Burada forumları okuduğumda vilmectin adlı damlanın önerildiğini gördüm aynı şekilde. Bunu İstanbul'da direkt temin edebileceğim bir yer var ise satın almak istiyorum. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Vilmectin dışında bir ürün kullanmak isterseniz bitason da alabilirsiniz. İnternette satışı da var. Kullandığım bir ürün olduğu için önermek istedim. Ben kuşlarıma yılda iki kez Bitason Damla’yla dış parazit uygulaması yapıyorum. Ve üründen gayet memnunum. Kullandığım andan itibaren kafesin altına küçük siyah noktacıklar düşüyor. Hala ne olduklarını anlayamadım ama kullandıktan sonra kuşların gerçekten ferahladığını hissediyorum. Zaten bitason, güvercinler için yapılmış bir ürün yani onuda rahatlıkla kullanabilirsiniz sadece dozaja dikkat etmeniz lazım. Güvercinler için enseden bir damla olsada ürün vilmectine göre daha yoğun. Yani, mesela muhabbbet kuşlarının ensesine vilmectinden bir damla damlatırsanız herhangi bir sorun olmaz ama ben ilk kullandığım zaman bitasondan muhabbet kuşumun ensesine bir damla damlattığım zaman ölümden dönmüştü nerdeyse. Orası kıpkırmızı olmuştu ve kaşıya kaşıya yara etmişti. O yüzden bu ürünü kullanırsanız kesinlikle dozaja dikkat etmeniz lazım. Onun dışında bir sorunu yok. Çok etkili bir ürün, memnun kalacağınıza eminim. Trendyolda satışı var. 8 kuşunuza 1 K civarı masraf çıkıyormuş bu ürünün 10 ml si ise 70-80 lira aralığında. Ayrıca baya da götürür sizi. Almayı düşünürseniz tavsiye ederim, dediğim gibi dozajı doğru ayarlarsanız bir sorun olmaz. Dojaz demişken; ben kulak çöpünün pamuğuna 1-2 damla bitason damlatıp o pamuğu ensesine sürüyordum o bile ilginç şekilde etki ediyordu. Ama sultan papağanıma istediğim gibi 1 damla damlatabiliyorum. O çok tınlamıyor. Sanırım muhabbet kuşlarının derisi bu ürüne çok daha hassas. Bu konuyu da ürünü ilk aldığım zaman açmıştım. İsterseniz inceleyebilirsiniz;

Son düzenleme:
Vilmectin dışında bir ürün kullanmak isterseniz bitason da alabilirsiniz. İnternette satışı da var. Kullandığım bir ürün olduğu için önermek istedim. Ben kuşlarıma yılda iki kez Bitason Damla’yla dış parazit uygulaması yapıyorum. Ve üründen gayet memnunum. Kullandığım andan itibaren kafesin altına küçük siyah noktacıklar düşüyor. Hala ne olduklarını anlayamadım ama kullandıktan sonra kuşların gerçekten ferahladığını hissediyorum. Zaten bitason, güvercinler için yapılmış bir ürün yani onuda rahatlıkla kullanabilirsiniz sadece dozaja dikkat etmeniz lazım. Güvercinler için enseden bir damla olsada ürün vilmectine göre daha yoğun. Yani, mesela muhabbbet kuşlarının ensesine vilmectinden bir damla damlatırsanız herhangi bir sorun olmaz ama ben ilk kullandığım zaman bitasondan muhabbet kuşumun ensesine bir damla damlattığım zaman ölümden dönmüştü nerdeyse. Orası kıpkırmızı olmuştu ve kaşıya kaşıya yara etmişti. O yüzden bu ürünü kullanırsanız kesinlikle dozaja dikkat etmeniz lazım. Onun dışında bir sorunu yok. Çok etkili bir ürün, memnun kalacağınıza eminim. Trendyolda satışı var. 8 kuşunuza 1 K civarı masraf çıkıyormuş bu ürünün 10 ml si ise 70-80 lira aralığında. Ayrıca baya da götürür sizi. Almayı düşünürseniz tavsiye ederim, dediğim gibi dozajı doğru ayarlarsanız bir sorun olmaz. Dojaz demişken; ben kulak çöpünün pamuğuna 1-2 damla bitason damlatıp o pamuğu ensesine sürüyordum o bile ilginç şekilde etki ediyordu. Ama sultan papağanıma istediğim gibi 1 damla damlatabiliyorum. O çok tınlamıyor. Sanırım muhabbet kuşlarının derisi bu ürüne çok daha hassas. Bu konuyu da ürünü ilk aldığım zaman açmıştım. İsterseniz inceleyebilirsiniz;
İlginiz için çok teşekkür ederim, bugün de vilmektin arayışlarım sonuçsuz kalırsa sizin belirttiğiniz ürünü alirim 🙏

sorun maalesef büyük. Kan biti gibi görünüyor ve vilmectin tek başına yeterli olmaz.
Hocam konunuzu okudum, şöyle diyeyim kuşlarım sürekli olmasa da sıklıkla şiddetli bir şekilde kaşınıyor ama denk gelmedim üzerlerinde hiç. Kafeslerinde de denk gelmedim ama ne zaman ki yemlerini değiştirecek olsam mesela tezgaha döküyorum yaklaşık bir dakika sonra o yem kabuklarının içinden çıkıyorlar, elimde gezindiklerine de şahit oldum. Kafesleri iki gündür kaynar suyla elma sirkesiyle yıkadım, duvarda parkede denk gelmedim. Yeni oldukları için mi acaba? Renkleri de henüz grimsi bir koyulukta zati. Belirttiğiniz ürünleri sizin uyguladığınız şekilde ben de uygulayayayim hemen ama yardıma ihtiyacım olacak çünkü daha önce ne bu ürünleri duydum ne de böyle bir şey başıma geldi 😭
Ayrıca kökeni anlayamiyorum bahçem yok toprak yok, bilmiyorum hiç ya....

canınızı sıkmayın elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağız.

- böcekleri öldürünce kan çıkıyor mu?

- kuşlar gece ışık yokken durduk yerde huysuzlanıp kanat çırpıyor mu?

- yavrulu yumurtalı kuşunuz var mı?

- elinizde 45×35 üreme kafesi var mı?

- ilacın fotosunu da paylaşırmısınız?

Son düzenleme:
canınızı sıkmayın elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağız.

- böcekleri öldürünce kan çıkıyor mu?

- kuşlar gece ışık yokken durduk yerde huysuzlanıp kanat çırpıyor mu?

- yavrulu yumurtalı kuşunuz var mı?

- elinizde 45×35 üreme kafesi var mı?

- ilacın fotosunu da paylaşırmısınız?
Öldürünce kan çıkmıyor, ezince bile hareket ediyor biraz zor can veriyor gibiler.

Evet sık sık olmasa da kanat çırpıyorlar bazı geceler ve bir kuşum da kendini yemliğe sokup boğmaya (?) çalışıyor huzursuz bi şekilde.

Elimde 65x35 ve 45x35 kafesler var bir de iki tane tekli küçük kafeslerden.

Yavrulu yumurtalı kuşum yok, üretim yapmıyorum.

vilmectin kuşun ensesine 1 damla uygulanacak, 10 gün sonra tekrarlanacak. googleda videolar var izleyebilirsiniz

bu sürecte (mümkunse) tüm kuşları tek kafese koyarsanız çok iyi olur. bu önemli

ekte fotosunu paylaştığım ürünler nispeten ucuz ve kalitelidir bunları almanızı öneririm. çünku vilmectin tek başına yeterli olmaz

Screenshot_20220904-104354_Samsung Internet.jpgScreenshot_20220904-103811_Samsung Internet.jpg

vilmectin kuşun ensesine 1 damla uygulanacak, 10 gün sonra tekrarlanacak. googleda videolar var izleyebilirsiniz

ekte fotosunu paylaştığım ürünler nispeten ucuz ve kalitelidir bunları almanızı öneririm. çünku vilmectin tek başına yeterli olmaz

Ekli dosyayı görüntüle 25814Ekli dosyayı görüntüle 25815
Dişi kuşları ayrı erkek kuşlarımı ayrı kafeste topladım. Dün de vilmectini kullandım her birine belirtilen şekilde. Bu ürünlerin ikisini de alıyorum değil mi?
Bir de tünekleri yenilemeye gerek var mı? Gece ışığı söndürdükten bir saat sonra gözlemledik hiçbir şekilde denk gelmedim kafeste. Fakat kuşlarım kafalarını ve kuyruk kısımlarını kaşıyorlardi.
Salıncakları oyuncakları mineral blogu vs hepsini de çıkarıp attım yemlik ve sularından başka bir şey mevcut değil kafeslerinde

Ekli dosyayı görüntüle 25814Ekli dosyayı görüntüle 25816
Bir de iki video ekledim, bakar mısınız acaba sizin denk geldiğiniz kan bitlerinden mi?

Videoları izledim maalesef kan biti. Kurtulmak oldukça güç. İlk aşamada tüm ahşap malzemelerden kafesten arındırın ve yuvalanabilecekleri köşeleri su bazlı tutkal ya da yakma yöntemiyle kapatın. Kafesi kaynar su ile dezenfekte edin, bulunduğu odayı ve gezindikleri o taş gibi kısmı iyi gözlemleyin. Nereye kadar gidiyorlar ve ana kaynak neresi? Paylaştığınız yer ana kaynak gibi değil ama oladabilir. Genelde daha büyük öbekler halinde toplaşıyorlar. Kafes tavasının altına bakmayı unutmayın :) Karanlık köşelere kaçışıyorlar aydınlıkta. @neanderthalensis belirttiği ürünleri temin edip uygulayınız.

Videoları izledim maalesef kan biti. Kurtulmak oldukça güç. İlk aşamada tüm ahşap malzemelerden kafesten arındırın ve yuvalanabilecekleri köşeleri su bazlı tutkal ya da yakma yöntemiyle kapatın. Kafesi kaynar su ile dezenfekte edin, bulunduğu odayı ve gezindikleri o taş gibi kısmı iyi gözlemleyin. Nereye kadar gidiyorlar ve ana kaynak neresi? Paylaştığınız yer ana kaynak gibi değil ama oladabilir. Genelde daha büyük öbekler halinde toplaşıyorlar. Kafes tavasının altına bakmayı unutmayın :) Karanlık köşelere kaçışıyorlar aydınlıkta. @neanderthalensis belirttiği ürünleri temin edip uygulayınız.
Çok sağ olun ürünler geldikten ve kullandıktan sonra güncellerim. Bir de ben ve evdekiler de feci felaket kaşınıyoruz, ilk psikolojik olduğunu düşündüm ama ister istemez kuşlar ile temas halinde olduğum için kollarımda da rastladim. İnsandan nasıl arınılır bunlar bi bilginiz var mı? 😰

Çok sağ olun ürünler geldikten ve kullandıktan sonra güncellerim. Bir de ben ve evdekiler de feci felaket kaşınıyoruz, ilk psikolojik olduğunu düşündüm ama ister istemez kuşlar ile temas halinde olduğum için kollarımda da rastladim. İnsandan nasıl arınılır bunlar bi bilginiz var mı? 😰

alınca yazın kullanımını anlatırız

Yani şahsi fikrim normal bit ilacı yeterli olur sizin için.Fakat bundan sonrası burda yardım edeceğimiz bir konu değil.Bence eczaneye danışın.