Muhabbet kuşu Bit ve Dış Parazit sorunu

mizumono

iyikus.com Üyesi
Merhaba dostlar.
Sanırım kuşlarımda bit var. Öncesinde yemlikte küçük küçük böcekler gördüm fakat her gün yemliğini ve suyunu değiştiriyorum, yemi de taze, paket yem alıyorum. Kuşlarım bu ara sürekli kendini kaşıyordu ama pek önemsememiştim 😔 Ne önerirsiniz? Bir ilaç sprey veya damla var mi bunun için acaba?
Veterinerime danıştım, bi ilaç uygulayabilecegini söyledi enseden ama sekiz kuşum için çok pahalıya geliyor. Burada forumları okuduğumda vilmectin adlı damlanın önerildiğini gördüm aynı şekilde. Bunu İstanbul'da direkt temin edebileceğim bir yer var ise satın almak istiyorum. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Hocam az önce aile hekimine gittim yazdırmak için ama hiçbir şekilde yazmam dedi ne bana ne de hayvanım için 😔 çok sinirim bozuldu. başka önereceğiniz bi ilaç var mı enrofloksasin etken maddeli? veterinerlere direkt ilaç ismini sorayım

veterinere enrofloksasin etken maddeli antibiyotik diyebilirsiniz

şırıngaya çekip verirse ilacin % kaçlık olduğunu sorun

veterinere enrofloksasin etken maddeli antibiyotik diyebilirsiniz

şırıngaya çekip verirse ilacin % kaçlık olduğunu sorun
Hocam merhabalar, birkaç veterinere sordum geneli muayenesiz vermiyordu. Bir tanesinde bulabildim, majistral olarak şöyle verdi bana
Günde bir damla ağıza 24 saat aralikla 5 gün boyunca kullanıp gözlemlememi söyledi
Sizin tavsiyeniz nedir? @neanderthalensis @Doğanay Y.
IMG_20220909_154843_copy_1736x2320.jpg

Son düzenleme:
Suya katılarak verilebilir ancak acı tadı yüzünden su tüketimini azaltıyorlar inanılmaz. Verilecekse de yeni bir suluk (hiç kullanılmamış ya da ilaç suluğunuzla) kullanınız.

enrofloksasin etken maddeli bir ilaç mıdır verilen? İsmini bilmek gerek
Evet ben muhabbet kuşum için enrofloksasin etken maddeli ilaç istediğimi söyledim bana bu şekilde verdi, ismini sorduğumda majistral ilaç olduğunu söyledi.
gittiğim yer de kanatlı hayvanlara yönelik bi veterinerdi, öyle geçiyordu yani

Önerildiği gibi kullanmanızı tavsiye edeyim o halde. Normal şartlarda 7-8 damla suluğa eklenmeli ilaçlar ancak ürünün tam adını bilmek gerekiyor. Karışım bir ürün olabilir hazırlayıp verdiği. Eğer başarılı tüketemiyorsa 1-2 damlayı 2-4 damla suyla seyreltip öyle içirmeyi yani ağızdan vermeyi deneyiniz.

Önerildiği gibi kullanmanızı tavsiye edeyim o halde. Normal şartlarda 7-8 damla suluğa eklenmeli ilaçlar ancak ürünün tam adını bilmek gerekiyor. Karışım bir ürün olabilir hazırlayıp verdiği. Eğer başarılı tüketemiyorsa 1-2 damlayı 2-4 damla suyla seyreltip öyle içirmeyi yani ağızdan vermeyi deneyiniz.
merhabalar, iki gündür kullanıyorum antibiyotiği, son dışkısı bu şekilde. hareketli, yemini yemiyor da daldari üzerinde daha çok. sizce bi gelişme var mı? @neanderthalensis @Doğanay Y.

Ekli dosyalar

• IMG_20220911_134526.jpg
    IMG_20220911_134526.jpg
    756.5 KB · Görüntüleme: 3
evet bariz düzelme var, 5 güne tamamlayıp tekrar yazınız

antibiyotik sonrası kuşu biraz dinlendirip 3-5 gün mikostatin şurup kullanmanız çok iyi olur, antibiyotiğin azdırdığı mantarı baskılar
Merhabalar tekrardan. Antibiyotik tedavimizi tamamladık, çok şükür dışkısı düzeldi keyfi de yerinde. Ne kadar teşekkür etsem az, yardımlarınız için minnettarım.

Antibiyotik tedavisinden sonra mikostatin kullanmamı söylemiştiniz, elimde şu an mevcut
Bunu nasıl kullanmayalim peki, dozu nasıl ayarlamaliyim? 🥺🙏
@neanderthalensis @Doğanay Y.

IMG_20220917_155019_copy_2604x3480.jpg

bence gayet iyi duruyor. şimdi kuşun multivitamin ve probiyotik ile desteklenmesi gerekiyor. 1 gün probiyotik 1 gün multivitamin şeklinde 3 tur (toplam 6 gün)

mikostatin için acele etmeyin önce kuş toparlasın. 10 gün kadar bekleyip 3-4 gün kullanabilirsiniz. tam dolu suluğa 6 damla yeterli