Muhabbet kuşu Bit ve Dış Parazit sorunu

mizumono

iyikus.com Üyesi
Merhaba dostlar.
Sanırım kuşlarımda bit var. Öncesinde yemlikte küçük küçük böcekler gördüm fakat her gün yemliğini ve suyunu değiştiriyorum, yemi de taze, paket yem alıyorum. Kuşlarım bu ara sürekli kendini kaşıyordu ama pek önemsememiştim 😔 Ne önerirsiniz? Bir ilaç sprey veya damla var mi bunun için acaba?
Veterinerime danıştım, bi ilaç uygulayabilecegini söyledi enseden ama sekiz kuşum için çok pahalıya geliyor. Burada forumları okuduğumda vilmectin adlı damlanın önerildiğini gördüm aynı şekilde. Bunu İstanbul'da direkt temin edebileceğim bir yer var ise satın almak istiyorum. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

mizumono

iyikus.com Üyesi
Teşekkür ederim, bir de benim kuşlar pek rahat durmuyor yere inip o tabanlara ağzını sürtüyorlar, koyduğum yere o türden bi temas etseler sorun olmaz değil mi...
bunu kafes tabanına, etrafına ve böceklerin yuvarlandığından şuphelendiğiniz yerlere serpebilirsiniz. bit pire vs bu toza basınca bacakları kopar ve ölürler

kuşlara ve size zararı yoktur

neanderthalensis 

Yönetici
Moderatör
Teşekkür ederim, bir de benim kuşlar pek rahat durmuyor yere inip o tabanlara ağzını sürtüyorlar, koyduğum yere o türden bi temas etseler sorun olmaz değil mi...

bakin fotosunu attığınız kullanim talimatında asıl kullanim alanı yaziyor, yani yeme karıştırılıyor ve kuşlar bunu yiyor.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Bitler bizi pek isirmasa da kaşıntı yapiyor ne yazık ki. Belki dediğiniz gibi psikolojik olabilir ama geziyor muhtemelen

neanderthalensis 

Yönetici
Moderatör

mizumono

iyikus.com Üyesi
kafes tabanı, tuneklerin her tarafı, kafesin bulunduğu yer, duvarlar vb. böceklerin gelebileceği her yere sıkın. kuşlara zarar vermese de direkt üzerlerine sıkmayıniz
Merhabalar. Başka bir konu açmak istemedim ama bu bit konusundan bağımsız bir şey danışmak istiyorum. Erkek kuşumun dünden beri dışkısı kötü ve sulu, poposuna da yapışmış. Halsiz değil gayet hareketli, yem yemesinde de bir sorun yok ama avucuma aldığında hafiflemiş gibi hissediyorum, bu iki gündür hissettiğim bir şey, öncesinde kilosu yerindeydi hatta biraz fazla da olabilir.
Cumartesi günü vilmectin uygulamıştim, bununla bağlantısı olabilir mi? Çünkü hava değişimine de bağlı kalmadı, yemi de aynı, bilemiyorum 🥺😭

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Vilmectin kaynaklı olmaz genelde. Bitler ciddi enerji kaybettiriyor kuşlara, bunun haricinde kuşların dinlenme şartlarını bozuyorlar. Stres halinde olabilir :(
Dışkılar bakteriyel bir problemi işaret ediyor. İlaç kullanmak gerekiyor gibi. 1-2 gün probiyotik kullanınız ve tekrar dışkı görseli paylaşınız.

mizumono

iyikus.com Üyesi
Vilmectin kaynaklı olmaz genelde. Bitler ciddi enerji kaybettiriyor kuşlara, bunun haricinde kuşların dinlenme şartlarını bozuyorlar. Stres halinde olabilir :(
Dışkılar bakteriyel bir problemi işaret ediyor. İlaç kullanmak gerekiyor gibi. 1-2 gün probiyotik kullanınız ve tekrar dışkı görseli paylaşınız.
Teşekkür ederim entrobac var elimde onu kullanayım 👍

mizumono

iyikus.com Üyesi
@Doğanay Y. hocaya katılıyorum, geçici bir durum ya da ciddi bir enfeksiyon olabilir. kuşu yakindan takip ediniz

ilaveten, tedbir amaçli evde antibiyotik (ör: bactrim) bulundurmanızı öneririm. acil durumlarda hayat kurtarabilir
teşekkür ederim, birazdan gidip yazdırayim ilacı haftasonu girmeden araya.

Bu da bu sabah yaptığı dışkı. Kabarık da duruyor ama hareketsiz değil, eskisi gibi keyifli de değil anlıyorum.

@Doğanay Y. @neanderthalensis
IMG_20220909_074918_copy_2320x1736.jpg

neanderthalensis 

Yönetici
Moderatör
Hocam zaten fotoğrataki kuş ile videodaki kuş aynı, bir iki saniye diğer kuşum görünüyor videoda ama yine fotoğraftaki kuşum o 🥺

ben olsam risk almam ilaç başlarım. eczaneden bactrim alınabilir (doktor, diş hekimi, veteriner reçete edebilir)

ya da veterinerden enrofloksasin etken maddeli antibiyotik istenebilir

mizumono

iyikus.com Üyesi
ben olsam risk almam ilaç başlarım. eczaneden bactrim alınabilir (doktor, diş hekimi, veteriner reçete edebilir)

ya da veterinerden enrofloksasin etken maddeli antibiyotik istenebilir
Hocam az önce aile hekimine gittim yazdırmak için ama hiçbir şekilde yazmam dedi ne bana ne de hayvanım için 😔 çok sinirim bozuldu. başka önereceğiniz bi ilaç var mı enrofloksasin etken maddeli? veterinerlere direkt ilaç ismini sorayım