Muhabbet kuşu burun tıkanıklığı

berfin gokalp

iyikus.com Üyesi
yavru erkek kuşum geldiğinden beri geniz bölgesi dolu gibi. burnunu çekerken gripmiş gibi sesler çıkarıyor ama hareketinde bir sıkıntı yok. herhangi bir rahatsızlığı yok. yem yeme ve dışkı problemi yok. ötmesi ve konuşmasında da sıkıntı yok sadece burun tıkanıklığı var gibi. burun deliklerine de baktım bir sıkıntı göremedim. sizce nasıl geçer bu durum?

Nezle olmuş olabilir. ÜMit hocamın dediği gibi paylaşırsanız bakalım.

Oyla 0
bu fotisi şuan uyuyor sabah atayım videosunu da. sesi normal dururken çıkarmıyor yutkunurken veya hareketlendiğinde çıkarıyor. dişi kuşumla 1,5 haftadır aynı kafesteler onda bir sıkıntı yok

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2020-12-02 at 12.56.02 AM.jpeg
    WhatsApp Image 2020-12-02 at 12.56.02 AM.jpeg
    132.8 KB · Görüntüleme: 20
Oyla 0
Tüye başlıyor olabilir ve bu onu yoruyor olabilir. Tüy döneminde de hırıltı olabiliyor. Yarın videonuzu bekliyorum.

Oyla 0
Cok belli olmuyor hocam sesi ama eğerki nefes alırken ses geliyorsa solunum yoluyla ilgili bir sıkıntı olabilir veya astım başlangicida olabilir.kafeste sabit dururken video paylasirsaniz ustalar daha net yorumlar yapabilir

Oyla 0
Kuşunuza yumuşak gıda veriyor musunuz? Dediğiniz gibi bir miktar üşütmüş ama başka bir şey yok gibi görünüyor. Çok sevimli

Oyla 0
günaydınlaaar

Derdi belli oldu :) üşütmüş bu kuş. Öncelikle kuşun bulunduğu ortamı sıcak tutmaya çalışın. Odayı havalandırıcağınız zaman üstünü örtün ve cereyandan (hava akımından) koruyun.

İlk etapta 2-3 gün üst üste multivitamin takviyesi yapın (vitaminli su 8 saatte bir tazelenicek). Daha sonra sebzeli mamalar ile destekleyin. Bir haftaya düzelmez ise geç kalınmadan ilaç tedavisi gerekiyor..

Geçmiş olsun...

Oyla 0

Oyla 0
Derdi belli oldu :) üşütmüş bu kuş. Öncelikle kuşun bulunduğu ortamı sıcak tutmaya çalışın. Odayı havalandırıcağınız zaman üstünü örtün ve cereyandan (hava akımından) koruyun.

İlk etapta 2-3 gün üst üste multivitamin takviyesi yapın (vitaminli su 8 saatte bir tazelenicek). Daha sonra sebzeli mamalar ile destekleyin. Bir haftaya düzelmez ise geç kalınmadan ilaç tedavisi gerekiyor..

Geçmiş olsun...
Ama geldiğinden beri böyle yani 2 haftayı geçtiii:(( vitamin koymaya başlıyorum sularına hemen. ortamları sıcak yani diğer kuşumda bir sıkıntı yok gece de örtüyorum kafesi. bir de yavru oldukları için vitamin sıkıntı olmaz dimi diğer kuşum da onun suluğundan içebilir çünkü?

Oyla 0
Ama geldiğinden beri böyle yani 2 haftayı geçtiii:(( vitamin koymaya başlıyorum sularına hemen. ortamları sıcak yani diğer kuşumda bir sıkıntı yok gece de örtüyorum kafesi. bir de yavru oldukları için vitamin sıkıntı olmaz dimi diğer kuşum da onun suluğundan içebilir çünkü?

Hayır sıkıntı olmaz iki kuşta içebilir. Dediğim gibi geçmezse ilaç başlamak lazım...

Oyla 0
Kronik bir rahatsızlığı olabilir doğuştan gelen ya da kazanılan. Kuyruk atması da hoş değil maalesef. Bir veterinere danışıp, videoları izletmenizi öneririm. Sindirimlerle alakalı bir problem yaşıyor olabilir bir ihtimal

Oyla 0
Oyla 0
kanatlı veteriner bilmiyorum ankarada veterinerler kuşlarla ilgili bir şey bilmiyor. geldiğinden beri böyle diğer kuşuma bulaşmadı bir şey. dışkısı normal ama kısa zamanda atacağım. bir de hızlı yoruluyor ama gün içinde enerjik. çok üzülüyorum çocuğuma:(
Kuş hasta kesinlikle ilaç başlanması gerekiyor. Götürebileceğiniz bir kanatlı veterineri varmı? Birde dışkılarına bakabilirmiyim...

Oyla 0