Muhabbet kuşu burun tıkanıklığı

berfin gokalp

iyikus.com Üyesi
yavru erkek kuşum geldiğinden beri geniz bölgesi dolu gibi. burnunu çekerken gripmiş gibi sesler çıkarıyor ama hareketinde bir sıkıntı yok. herhangi bir rahatsızlığı yok. yem yeme ve dışkı problemi yok. ötmesi ve konuşmasında da sıkıntı yok sadece burun tıkanıklığı var gibi. burun deliklerine de baktım bir sıkıntı göremedim. sizce nasıl geçer bu durum?

yahu ben 400 lira verdim veterinere öğrenci halimle ilaç almak için ay başını beklemem gerekiyor harçlığın yarısını veterinere döktüm. ve çocuğu daha kötü ettiler ya ben ne diyim
Berfin bana kalırsa bu kuşta karaciğer sorunu falan yok. Bu veteriner otomatiğe bağlamış her gelene kuşta karaciğer sorunu var deyip aynı bitkisel ilacı veriyor:confused: Bu veterinere iyi diyorlardı ama dahada önermem kimseye...

O değil doğru düzgün kuşlardan anlayan veterinerde yokki şuraya gidin diye yönlendirelim. İş başa düştü yine biz iyileştirmeye çalışıcaz....

Öncelikle o bitkisel ilacı at gitsin bir işe yaradığı yok. Kaç kişiye verdiler hiç birinde bir faydası olmadı. Hatta kuşları daha kötü yaptı...

İkincisi pelet yemeleri için zorlama, normal yem ver. Eğer kuşların mamaya alışkınsa peletleri mamanın içine katarsın ara sıra...

Öncelikle makrolid grubu bir ilaç ile başlıyalım. Büyük ihtimal bu ilaç sorunu çözücektir. Ama olurda işe yaramazsa diğer ihtimalleri değerlendiricez...

Eczaneden MACROL veya KLACID tablet al (mg'ı farketmez). Gerekirse aile hekiminden rica edip yazdırmaya çalış. İlacı alınca yaz tekrar nasıl kullanıcağını söyliyicem...
Ümit bey bana hala pelet yemezse iyileşmez tohum verdikçe yemeyecektir aç bırakın zorla yer dediler şuan peleti mama yaptım koydum aç bırakacaktım çocukları gerçekten ağlamak istiyorum madem bilmiyorlar neden bilmiş gibi davranıyorlar ben bıktım gerçekten
Ben şimdi MACROL yazdırmaya gidiyorum aile hekimime

Son düzenleme:
Oyla 0
Ümit bey bana hala pelet yemezse iyileşmez tohum verdikçe yemeyecektir aç bırakın zorla yer dediler şuan peleti mama yaptım koydum aç bırakacaktım çocukları gerçekten ağlamak istiyorum madem bilmiyorlar neden bilmiş gibi davranıyorlar ben bıktım gerçekten
Bence hiç zorlamayın hayvanı,peletin kullanma talimatında bile eğer hayvan sağlıklıysa geçiş yapın diyor.Zaten sıkıntısı olan bünyeyi bir de aç bırakmak iyice direnci düşürür.Önce önerilen ilaçlarla solunum sıkıntısı için tedavi uygulayın,iyileşince tekrar denersiniz.Bütün problemi pelet yememesine bağlamaları saçma bence.

Oyla 0
@Ümit T. Ümit bey ben şimdi röntgen fotoğrafını istedim Paşa'nın. Ben diş hekimliği okuyorum eğer solunum yolu enfeksiyonu olsaydı göremezler miydi röntgende anlayamadım. Ya da onların karaciğer büyümesi sanıp hava yollarını kapatmış dediği şey acaba enfeksiyon da dediğiniz gibi ezbere mi konuştular. Anatomisini bilmediğim için anlayamıyorum ama çok saçma geliyor bilememeleri gerçekten. Makrolidi yazdıracağım kullanım talimatı verirseniz çok sevinirim. Peleti de kafeste tutacağım ama tohum vereceğim çocuklarımı aç bırakamam:(

Oyla 0
yahu ben 400 lira verdim veterinere öğrenci halimle ilaç almak için ay başını beklemem gerekiyor harçlığın yarısını veterinere döktüm. ve çocuğu daha kötü ettiler ya ben ne diyim
Ben şimdi MACROL yazdırmaya gidiyorum aile hekimime
@Ümit T. Ümit bey ben şimdi röntgen fotoğrafını istedim Paşa'nın. Ben diş hekimliği okuyorum eğer solunum yolu enfeksiyonu olsaydı göremezler miydi röntgende anlayamadım. Ya da onların karaciğer büyümesi sanıp hava yollarını kapatmış dediği şey acaba enfeksiyon da dediğiniz gibi ezbere mi konuştular. Anatomisini bilmediğim için anlayamıyorum ama çok saçma geliyor bilememeleri gerçekten. Makrolidi yazdıracağım kullanım talimatı verirseniz çok sevinirim. Peleti de kafeste tutacağım ama tohum vereceğim çocuklarımı aç bırakamam:(

Saçmalamış iyice ne demek pelet yemezse iyileşmez peletlemi iyileşecek kuş:confused: Herkes röntgen çeker ama herkes röntgeni doğru yorumlayamaz. Aynı röntgene bakıp biri ak der biri kara der...

Verdiğin paraya yazık gerçekten. Hayır parası birşey değil ama anlamadıkları halde işgüzarlık yapmaları sinir bozucu...

İlacı ezip toz haline getiriceksin ve tam dolu suluğa bir pirinç tanesi kadar ekleyip 5 dakika iyice karıştırıcaksın. İlaçlı suyu 6 saatte bir tazeliyeceksin. Yani sabah 9da verdiysen öğlen 3te tazele, akşam 9da ise ilaçlı suyu al normal su ver. Sabah yine aynı şekilde ilaçlı suya devam et. Bu ilacı bir hafta kullanıcaz. Allah'ın izniyle iyileşir üzme kendini...

Oyla 0
Size şöyle bir yardımda bulunabilirim.Türkiyede avian(kanatlı)veteriner bulmak çok zor.İzmirde mevcut keşke gidebilseniz adı Öz-Vet ınstagram adresleri mevcut isterseniz bir arayın yol gösterirler.Sanırım çeşitli yolculuklar ile evcil hayvanınızı gönderebiliyorsunuz.
Bir veteriner tavsiyesi daha yapabilirİm ama malesef buda İstanbulda.
Şirinvet Veteriner Kliniği
Cem Memur da kanatlı veterineri 0533 604 7083 tel numarası

Taha söylediğin veterinerler biri izmirde biri istanbulda biri adanada? Telefondamı tedavi edicekler?

Oyla 0
Saçmalamış iyice ne demek pelet yemezse iyileşmez peletlemi iyileşecek kuş:confused: Herkes röntgen çeker ama herkes röntgeni doğru yorumlayamaz. Aynı röntgene bakıp biri ak der biri kara der...

Verdiğin paraya yazık gerçekten. Hayır parası birşey değil ama anlamadıkları halde işgüzarlık yapmaları sinir bozucu...

İlacı ezip toz haline getiriceksin ve tam dolu suluğa bir pirinç tanesi kadar ekleyip 5 dakika iyice karıştırıcaksın. İlaçlı suyu 6 saatte bir tazeliyeceksin. Yani sabah 9da verdiysen öğlen 3te tazele, akşam 9da ise ilaçlı suyu al normal su ver. Sabah yine aynı şekilde ilaçlı suya devam et. Bu ilacı bir hafta kullanıcaz. Allah'ın izniyle iyileşir üzme kendini...
Ümit bey aile hekimi yazmam dedi ilaç reçetesiz verilmiyor başka bir aile hekimine gidiyorum ama yazacaklarını sanmıyorum çok pislikçe konuştular bana aşırı sinirliyim

Oyla 0
Ümit bey aile hekimi yazmam dedi ilaç reçetesiz verilmiyor başka bir aile hekimine gidiyorum ama yazacaklarını sanmıyorum çok pislikçe konuştular bana aşırı sinirliyim

Töbee yav yazsa ne olucak sanki... Berfin yazdıramazsan direk bir iki eczaneye sor dışarıdayken bazıları direk reçetesizde veriyorlar şansını dene...

Oyla 0
Hasta bir kuşun beslenme düzeni değiştirilmesi daha büyük sorunlara yol açabilir. Yemiyorsa zorlamayın çünkü yumuşak gıdalar veriyorsunuz bir şekilde. Pelet yemi bende kullanmak istedim bir süre ama ancak yeni yavrulara yedirebildim.

İlaç konusunda ise benim bir önerim olamayacak. Bu tip ilaç kullanım sonrası toparlamayan durumlarda sağlıklı ve planlı bir beslenme tablosu yapmak gerekiyor. Öğünler azaltıp, dengeli vermek gerekiyor.

Oyla 0
Töbee yav yazsa ne olucak sanki... Berfin yazdıramazsan direk bir iki eczaneye sor dışarıdayken bazıları direk reçetesizde veriyorlar şansını dene...
Ümit bey 2 aile hekimi 2 eczane gezdim ikisi de olumsuz. doktorun da karaktersizine denk geldim. benim mücadelem bu kadar malesef veterinere uymaktan başka çarem kalmadı

Oyla 0
Ümit bey 2 aile hekimi 2 eczane gezdim ikisi de olumsuz. doktorun da karaktersizine denk geldim. benim mücadelem bu kadar malesef veterinere uymaktan başka çarem kalmadı

O veterinere uyma bence. Başka bir veterinere gitme imkanın varmı? En azından kuştan anlamasa bile söylediğim ilacı verirler. Yani aynı etken maddeli bir ilaç alabilirsin...

Oyla 0
veterinerler antibiyotik verebiliyor mu? bu ilacı verebiliyorsa gidip satın alayım muayene ettirmeden

Elbette veriyorlar veterinerlerde çeşit çeşit antibiyotik var. Veterinerden klaritromisin yada doksisiklin etken maddeli bir antibiyotik iste. Büyük ihtimal ikisinden biri vardır, şırıngaya çekip verir. Yalnız gitmeden önce arayıp sor mutlaka çünkü bazıları kuşu muayene etmeden ilaç veremem falan diyorlar...

Oyla 0
Elbette veriyorlar veterinerlerde çeşit çeşit antibiyotik var. Veterinerden klaritromisin yada doksisiklin etken maddeli bir antibiyotik iste. Büyük ihtimal ikisinden biri vardır, şırıngaya çekip verir. Yalnız gitmeden önce arayıp sor mutlaka çünkü bazıları kuşu muayene etmeden ilaç veremem falan diyorlar...
aynen siz yazmadan aradım en yakın veterineri o da doğru olmaz böyle diyip başka yerleri önerdi fakülteye gidin uzman biri baksın diyor. röntgenini attım şimdi bekliyorum bir yorum yapsın diye eğer verecek olursa isteyeceğim:(

Oyla 0
Günaydın veteriner yüzünden artık DİĞER KUŞUM DA HASTA. bana kafesleri ayırma hastalık kronik demişti ben ayırayım diye üstelememe rağmen. pelet yemesi lazım pelet yemek zorunda dedi aç bırak dedi bir şey biliyodur sanmıştım. ama hastalık bulaşıcıymış ve şimdi iki kuşum da perişan halde. dişi kuşum normalde o kadar enerjikti ki şimdi sadece uyuyor sabaha kadar başlarında ağladım bu veterineri LÜTFEN AMA LÜTFEN BİR DAHA KİMSEYE ÖNERMEYİN BEN YANDIM BAŞKASI YANMASIN. bugün doksisiklin içerikli bir antibiyotik temin etmeye çalışıcam ve sadece antibiyotik vericem bu veterinere de asla hakkımı helal etmiyorum tek kuşum hastayken şimdi ikisi de hasta.....

Oyla 0
@Ümit T. ben şimdi veterinerlik fakültesindeyim çocuklara baytril verdiler sabah akşam ağızlarına damla olarak vericez 5-7 gün arasında uygulayacağım iç hastalıklardan da randevu aldım sonrasında yine getireceğim solunum yolu enf için verdiler baytrili umarım etkisi olur. klaritromisin doksisiklin söyledim ama ağır dedi yazmadı

Oyla 0