Muhabbet kuşu kabızlık

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan klaus_89
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Abi az önce eve geldim ve yumurtlamamış hala neden yumurtlamamış olabilir sizce ve probiyotik yeni geldi onu nasıl vermem gerek ve daha çok şişmiş bastırınca da biraz canı yandı bağırdı şişlik hâlâ yumurtla şeklinde
Siz tunekte yandan fotosunu atar mısınız? Bir de alttan çekin sıkışma mı var acaba

Hocam eczaneden kas gevşetici alın. Şurup formunda var mı bilmiyorum. Varsa alın. yoksa tablet alırsınız. tableti çay tabağına koyup bardak altını kullanarak iyice un haline getirin. Sonra 1/4'ünüçeyrek suluğa katıp iyice karıştırın. Ayrıca ağzına 3 damla kadar zeytin yağı damlatın. Hem dışkılamasına yardım eder hem de yumurta kanalını yumuşatır. 3-4 saatte bir, ağzına bir damla zeytin yağı damlatmaya devam edin. kas gevşeticiyi suya katmadan önce kuşu 4-5 saat susuz bırakın ki verir vermez içsin. kas gevşeticiden önce yağ damlatın ağzına. yuttuğundan emin olun. Anüs kısmından da 5-6 damla damlatın her damlattığınızda içeri çekmesini bekleyip sonra bir damla daha damlatın. Kas gevşeticiyi içtikten 1 saat sonra uçmaya teşvik edin kuşu. Yorulana kadar uçsun. Yumurtayı atana kadar sık sık uçurun.
Yumurta tıkanmasının en temel sebebi kalsiyum eksikliği, kilo ve hareketsizliktir. Bundan sonra bu hususlara dikkat edin.
Hareket eşittir her yönüyle sağlık bunu unutmayın.
Sormadan yazdım şimdi aklıma geldi kaç gündür bu halde. Yada ne zaman çiftleşmeye başladılar.

Hocam eczaneden kas gevşetici alın. Şurup formunda var mı bilmiyorum. Varsa alın. yoksa tablet alırsınız. tableti çay tabağına koyup bardak altını kullanarak iyice un haline getirin. Sonra 1/4'ünüçeyrek suluğa katıp iyice karıştırın. Ayrıca ağzına 3 damla kadar zeytin yağı damlatın. Hem dışkılamasına yardım eder hem de yumurta kanalını yumuşatır. 3-4 saatte bir, ağzına bir damla zeytin yağı damlatmaya devam edin. kas gevşeticiyi suya katmadan önce kuşu 4-5 saat susuz bırakın ki verir vermez içsin. kas gevşeticiden önce yağ damlatın ağzına. yuttuğundan emin olun. Anüs kısmından da 5-6 damla damlatın her damlattığınızda içeri çekmesini bekleyip sonra bir damla daha damlatın. Kas gevşeticiyi içtikten 1 saat sonra uçmaya teşvik edin kuşu. Yorulana kadar uçsun. Yumurtayı atana kadar sık sık uçurun.
Yumurta tıkanmasının en temel sebebi kalsiyum eksikliği, kilo ve hareketsizliktir. Bundan sonra bu hususlara dikkat edin.
Hareket eşittir her yönüyle sağlık bunu unutmayın.
Sormadan yazdım şimdi aklıma geldi kaç gündür bu halde. Yada ne zaman çiftleşmeye başladılar.
Yaklaşık 44 gün önce oldu benim gördüğüm ilk çiftleşme 10 gün önce de şişti ama bu kadar değildi dışkısında yem vardı hâlâ da var büyük ihtimalle 10 gündür evde yoktum takip edemedim bactrim verdim en son 10 gün önce kafesini temizledikten sonra tekrar takip edicem varsa ilaç vericem tekrar veya yumurtladıktan sonra ilaç yorduğu için yumurtasının sıkıştığını nasıl anlarım abi

44 gün diyorsun. Sıkışmış işte ve 10 gündür de çıkaramıyor. Veterinere götürme şansın varsa götür. Yoksa dediklerimi dene

44 gün diyorsun. Sıkışmış işte ve 10 gündür de çıkaramıyor. Veterinere götürme şansın varsa götür. Yoksa dediklerimi dene
Abi önceki kuşumun da yumurtası sıkışmıştı ve kafesin dibinde duruyordu ısıramıyordu bile onun yumurtasını çıkarmıştım sonra ama bu onun gibi kafesin dibinde durmuyor şuan yuva da arada dışarı çıkıyor geri giriyor yani tam emin değilim o yüzden veterinere götürme şansım da yok maalesef

Sıkışma durumu söz konusu olsa bu kadar uzun yasamazdi. Belirgin bir şişlik var ancak yumurta olmama ihtimaline karşı bir veterinere götürüp görüntüleme yapılmalı

Evet abi yumurta sıkışsa sert olması gerekmez mi orası ama dokununca sertlik hissetmiyorum
her zaman yoğun sert bir hissiyat olmayabiliyor. Belirgin yumurta şekli biraz fikir verebilir. Poposunun durumu önemli aslında. Yumurtlayacak bir kuş için uygun aralıkta mı, değil mi? Dışkı büyüklüğü, kuyruk atma hızındaki ve bel kırıklığındaki artış yumurtanın yaklaştığını gösteren haberciler. Bunca süre gelmemesi yapıp yiyor mu acaba sorusunu aklıma getirdiği gibi bir üst mesajda bahsettiğim farklı bir duruma da işaret edebilir.
İmkan varsa götürünüz.

her zaman yoğun sert bir hissiyat olmayabiliyor. Belirgin yumurta şekli biraz fikir verebilir. Poposunun durumu önemli aslında. Yumurtlayacak bir kuş için uygun aralıkta mı, değil mi? Dışkı büyüklüğü, kuyruk atma hızındaki ve bel kırıklığındaki artış yumurtanın yaklaştığını gösteren haberciler. Bunca süre gelmemesi yapıp yiyor mu acaba sorusunu aklıma getirdiği gibi bir üst mesajda bahsettiğim farklı bir duruma da işaret edebilir.
İmkan varsa götürünüz.
Şuan veterinere götürme imkanım yok abi ve yakınlarda da kuşlara bakan bi veteriner de yok bu şişlik çiftleşmeden önce yoktu ciftlestikden sonra oldu

İmkan varsa götürünüz.
Ve abi az önce yine çiftleştiklerini gördüm hasta halsiz kuş çiftleşmez diye biliyorum normal de sıkışma da yok hâlâ çiftleştiklerine göre napmam gerek sizce beklemeli miyim sadece

Geri