Muhabbet kuşu korkunca ses çıkarma

Flamet

iyikus.com Üyesi
Merhabalar kuşum korktuğunda veya heyecanlandiginda videodaki gibi ses çıkarıyor. Mesela videoyu şimdi cektim ve cekmek için yaklastigimda başladı. Uzaklasinca kesildi. Hatta şuan suluguyla cilvelesiyor :) Bunun dışında hicbir sorunu yok. Ben kimim kismina detaylica yazdım. Nedeni ne olabilir?

@Flamet doğru ilacı kullanmışsın, yalnız yarım çay kaşığı doz olarak fazla ve de kullanım süresinide geçmişsiniz. İlacı acilen kesin bu bir..

İkincisi ilaç solunuma biraz fayda etmiş ancak tam olarak etkili olamamış. Farklı bir tedaviye geçmek gerekiyor.

Ancak kuşta gözlemlediğim kadarıyla sinir sisteminde sorun var. Ya ilacın dozajı fazla geldiği için, veya enfeksiyonun sinir sistemini etkilediği için, yada vitamin mineral eksikliğiyle alakalı bir durum..

Her halukarda yeni bir ilaca geçmeden önce sağlam bir vitamin mineral takviyesi gerekiyor. Ardından tekrar değerlendirme yapalım..

Vitamin olarak eczaneden supradyn all day efervesan tablet alın. Tableti ezip toz haline getirin ve tam dolu suluğa bir pirinç tanesi kadar toz ekleyip verin kuşa. Ve vitaminli suyu 6 saatte bir tazeleyin. Bu ürünü 3 gün üst üste bu şekilde kullanın..

Ayrıyetten eğer kuş yerse sebzeli yumurta mamasıda verebilirsiniz. Yem yemekte zorlanıyor gibi görünüyor..

Son olarak kuşun durumu kritik görünüyor. Aceleci davranın...

Oyla 0
ümit hoca detaylı yazmış size

benim yazdığım "antimikotik ilaç" ı dikkate almayın , antibiyotik olacaktı. internetten araştırıp kafanızı karıştırmayin diye yazıyorum

kuşu 2-3 gün dinlendirmek ve bu süreçte probiyotik ve vitamin takviyesi vermek. ardından belki antimikotik ilaç devam verilebilir.

Son düzenleme:
Oyla 0
ilaca çok çok geç başladınız ve gereğinden fazla süre kullandınız. bu aşamadan sonra benim önerebileceğim şey ilacı kesip kuşu 2-3 gün dinlendirmek ve bu süreçte probiyotik ve vitamin takviyesi vermek. ardından belki antimikotik ilaç devam verilebilir. dışkılar normal. geçmiş olsun

daha tecrübeli arkadaşlar müsait olurlarsa yorum yaparlar
Probiyotik ve vitamin ayni anda mi kullanilmali

Oyla 0
@Flamet doğru ilacı kullanmışsın, yalnız yarım çay kaşığı doz olarak fazla ve de kullanım süresinide geçmişsiniz. İlacı acilen kesin bu bir..

İkincisi ilaç solunuma biraz fayda etmiş ancak tam olarak etkili olamamış. Farklı bir tedaviye geçmek gerekiyor.

Ancak kuşta gözlemlediğim kadarıyla sinir sisteminde sorun var. Ya ilacın dozajı fazla geldiği için, veya enfeksiyonun sinir sistemini etkilediği için, yada vitamin mineral eksikliğiyle alakalı bir durum..

Her halukarda yeni bir ilaca geçmeden önce sağlam bir vitamin mineral takviyesi gerekiyor. Ardından tekrar değerlendirme yapalım..

Vitamin olarak eczaneden supradyn all day efervesan tablet alın. Tableti ezip toz haline getirin ve tam dolu suluğa bir pirinç tanesi kadar toz ekleyip verin kuşa. Ve vitaminli suyu 6 saatte bir tazeleyin. Bu ürünü 3 gün üst üste bu şekilde kullanın..

Ayrıyetten eğer kuş yerse sebzeli yumurta mamasıda verebilirsiniz. Yem yemekte zorlanıyor gibi görünüyor..

Son olarak kuşun durumu kritik görünüyor. Aceleci davranın...
Ek besine zaten alismis bir kus değil. Yemleri bile markalarina gore secip yemiyor. Diger dediklerinizi yapacağım hemen

Oyla 0
lazim olur ya da olmaz bilmiyorum ama herhangi bir veteriner kliniğinden enrofloksasin etken maddeli antibiyotik alın, dolapta bulunsun. son ilacı 10 günde anca temin etmiştiniz

Oyla 0
lazim olur ya da olmaz bilmiyorum ama herhangi bir veteriner kliniğinden enrofloksasin etken maddeli antibiyotik alın, dolapta bulunsun. son ilacı 10 günde anca temin etmiştiniz
Sanırım felç geciriyor. Ayaklari tutmuyor artık. Tuneklerden düşüyor. Kanatlari vasitasiyla zoraki bir yerlerde tutunabiliyor. Azıcık hareket etse ayaklari sallanip düşüyor :( yem yiyip su icebilsin diye surekli su ve yemin yerini değiştiriyorum. Hep yukari cikmaya çalışıyor ama. Bir sure sonra tekrar düşüyor. Dediklerinizi yaptım. (Son enrofloksasin kısmı hariç.) Eger fazla ilac verdiğim için böyle olduysa diye üzülüyorum. Vermeden cok site dolastim. Uzerinde yazmiyordu. Kafes kuslari icin yarim cay kasigi diyordu oysaki okudugum yerlerde.

Oyla 0
Sanırım felç geciriyor. Ayaklari tutmuyor artık. Tuneklerden düşüyor. Kanatlari vasitasiyla zoraki bir yerlerde tutunabiliyor. Azıcık hareket etse ayaklari sallanip düşüyor :( yem yiyip su icebilsin diye surekli su ve yemin yerini değiştiriyorum. Hep yukari cikmaya çalışıyor ama. Bir sure sonra tekrar düşüyor. Dediklerinizi yaptım. (Son enrofloksasin kısmı hariç.) Eger fazla ilac verdiğim için böyle olduysa diye üzülüyorum. Vermeden cok site dolastim. Uzerinde yazmiyordu. Kafes kuslari icin yarim cay kasigi diyordu oysaki okudugum yerlerde.

Bu noktaya geliceği belliydi, kuş beslenemiyor, ilacı fazla vermişsiniz, enfeksiyon yayılmış vs. İlacı kesip dediğim supradyn vitamini başladınız mı?

Oyla 0
Bu noktaya geliceği belliydi, kuş beslenemiyor, ilacı fazla vermişsiniz, enfeksiyon yayılmış vs. İlacı kesip dediğim supradyn vitamini başladınız mı?
Evet başladım. Fakat pek su içmiyor. Devamli Konduğu yere suyu taşıyorum. Yem yemeye çalışıyor ama. Basının hizasina koyarsam ara ara yem yiyor. Egilirse düşüyor. Suyu dolastirmak daha zor. Ugrasiyorum ama bakalım. İnsallah fayda eder.

Oyla 0
Evet başladım. Fakat pek su içmiyor. Devamli Konduğu yere suyu taşıyorum. Yem yemeye çalışıyor ama. Basının hizasina koyarsam ara ara yem yiyor. Egilirse düşüyor. Suyu dolastirmak daha zor. Ugrasiyorum ama bakalım. İnsallah fayda eder.

Beslenmesi çok önemli sevdiği yiyecekler varsa onlardan mutlaka verin. Biraz toparlıyana kadar vitaminli suya devam edin. Bu durumdaki bir kuşa vitaminden başka birşey verilmez. Önümüzdeki 2-3 gün kritik.. Toparlarsa tekrar değerlendirip gerekirse başka ilaçlar öneririz..

Oyla 0
Merhaba kuşun son hali bu. Dengede duramiyor az hareket etse sallanip dusuyor. Ucarak ve gagasıyla ancak bir yerde durabiliyor. Ayaklarında kısmı felç olabilir mi. Öyle olsaydi hicmi duramazdi yoksa?

Oyla 0
sizi üzmek istemem ancak kuşun durumu iyice ağırlaşmış nörovasküler sistem çökmüş, durumu çok kritik. ilaç kullanmazsanız ölebilir, ilaç önerilse bu kez organları kaldıramayacağı için ölebilir. bu aşamada bu riski veterinerle beraber almanız gerekir, benim subjektif yorumum bu şekilde maalesef çok üzgünüm

daha tecrübeli arkadaşların farklı bir değerlendirmesi varsa yazarlar

Trabzon'da hava kötü değil. Hiç birsey yapamıyorsanız kafesi elinize alıp gidin veterinere, bu durumda serbest

tedaviye çok geç başlandığı için enfeksiyon yayılmış veya başka enfeksiyonlar da devreye girmiş olabilir. bu ilaç normalde max 7 gün kullanılır, kuşun durumuna tekrar bakılır

ilacın 4. gününde kabarıklık ve uyuma olması durumun ciddi olduğunu ve ilacın tam işe yaramadığını gösterir, acilen veterinerle görüşüp başka tedaviye geçmeniz gerekebilir

her ilacin az/çok yan etkisi vardır. benim yapabileceğim yorum bu kadar maalesef geçmiş olsun

Oyla 0
sizi üzmek istemem ancak kuşun durumu iyice ağırlaşmış nörovasküler sistem çökmüş, durumu çok kritik. ilaç kullanmazsanız ölebilir, ilaç önerilse bu kez organları kaldıramayacağı için ölebilir. bu aşamada bu riski veterinerle beraber almanız gerekir, benim subjektif yorumum bu şekilde maalesef çok üzgünüm

daha tecrübeli arkadaşların farklı bir değerlendirmesi varsa yazarlar

Bu aşamada herhangi bir antibiyotik ilaç kuşun sadece ölümünü hızlandırır başka bir işe yaramaz. Şuanda bana göre tek yapılması gereken şey kuşu şırıngayla beslemek ve mamanın içerisinede vitamin eklemek...

Bu duruma geliceği önceki videosundan belliydi. Günler öncesinden sinir sisteminde sorun olduğunu söylemiştim ve beslenemediğide belliydi. Kursaktan beslemek dışında yapıcak hiçbirşey yok malesef..

Oyla 0
Maalesef kuşum ölmek üzere. Can cekisiyor şuan. Üzgünüm. Elimden birşey gelmiyor. Bazen geç kalmis olsam da herseyi denedim. Acısız bir ölüm olmasını isterdim. Bu süreçte verdiginiz destek için tesekkur ederim. Tekrar kuş alırsam yine bu forumda olacağım.
Yorumunuzu görmemiştim, merak ettiğim için arattım konunuzu, nasıl oldu diye soracaktım. Çok üzüldüm :(

Oyla 0
Yorumunuzu görmemiştim, merak ettiğim için arattım konunuzu, nasıl oldu diye soracaktım. Çok üzüldüm :(
Az evvel kaybettim. Son saatlerini avucumda geçirdi. Epey bi sevdim oksadim. Ama son dakikalar çok çırpındı kolay olmadı. Daha önceki kuşlarım daha sakin ölmüştü. Ömrü bu kadarmış. Bes yildir beraberdik.

Oyla 0
Az evvel kaybettim. Son saatlerini avucumda geçirdi. Epey bi sevdim oksadim. Ama son dakikalar çok çırpındı kolay olmadı. Daha önceki kuşlarım daha sakin ölmüştü. Ömrü bu kadarmış. Bes yildir beraberdik.
Başınız sağolsun :( Gerçekten çok üzgünüm. Çok sevdiğim erkek kuşumu bayramın ilk günü kaybettim. Avucumun içinde seve seve uğurladım. Çok zor, çok sevdiriyorlar kendilerini, gittiklerinde çok acıyor canı insanın.

Oyla 0

başın sagolsun kardeşim, kaç veteriner gezdin biz kuş bakmıyoruz diye çevirdiler, bu koşullarda eksiği fazlasıyla elinden geleni yaptın. dediğin gibi ömrü bu kadarmış demek ki

Oyla 0