Muhabbet Kuşu Kusma Sorunu ve Tedavisi

İshal durumu aslında ciddi bir problemdir. Zaman zaman ishaller görüldüğünde ilaçlı tedaviler daha sağlıklı sonuçlar doğuruyor. Uzun süreli ishaller mutlaka ilaçla tedavi edilmesi önerilir. Kuşlar bakterilere hassas olduğundan ishal ne yazık ki çok ilerlemiş ise başka sorunları doğurabiliyor. Bunuda veteriner teşhis koyması lazım. Yem yeme, hareket, uyku durumları eskisi gibi ise büyük bir sorun yoktur bence ama yinede göz hapsine alın derim. Yapmadığı hareketler gözlemlerseniz bir veterinere danışmanızı öneririm. Birde öncelikle kuş ecza dolabınıza bu ürünü almanızı öneririm: Sulphamezathine Kullanımı
15-25 lira arası değişiyor fiyatı. Yaklaşık 2 yıl kullanılabilir. Alırken SKT kontrolü yapın mutlaka.

* Bunları yaparak normal şartlarda 2 gün içinde düzelmesi gerekir fakat devam ederse ilaç kullanmak gerekebilir. Salıncağını takmayın derim bu süreçte. Birde ishal yapan başka sebepler olabilir. Üşütme, yetersiz beslenme, yanlış beslenmeler gibi. Örneğin ıslak şekilde yeşillik verilmesi ishal yapıyor. Islaklığı alınıp asılması lazım yeşilliklerin. Bir diğeri de yem karışıklığının yetersizliği elbette. Mümkün mertebe %30 aspur %40 ak darı içeren karışık yemler almanız doğru olacaktır. Örnek bir kaç marka söyleyeyim bu karışıma uygun: Deli Nature champion 85 kodlu yemi, Hobi M003 yemi (hobipet.com.tr sitesinden alabilirsiniz.), G1-Experience Şampiyon Üretici Özel Muhabbet Kuşu Yemi gibi bir kaç ürün mevcut. Araştırarak içeriği uygun bir ürün alabilirsiniz. Ayrıca açık yemleri isteğinize göre karıştırabilirsiniz ama bunu son olasılık olarak düşünmek gerek. Birde 1 er kilo yerine iyi bir yemi 5 kg alarak 50-60 liraya daha uyguna getirebilirsiniz. Size 7-8 ay yeterli olacaktır bu şekilde diye düşünüyorum. Yem değişimleride kuşların düzenini bozuyor.

** Mutlaka uygun bir eş alın yanına.
Bu şekilde uyuyor

Teşekkür ederim detaylı bir şekilde anlattığıniz için dediklerinizi uygulayacağım salincagini sadece geceleri takicam çünkü dün takmadım ve hep tellerde gezinip durdu sadece onunla uyuyo tepesine çıkıp sizce öyle mi yapmalıyım yoksa komple hiç mi takmamaliyim
Ben olsam takmam. Yanına eş alacağınızı düşünüyorum. Eş alındığında ona yöneltmek daha kolay olacaktır. Kafesinizde küçükmüş çok. Daha uygun bir kafes ve ahşap tünek kullanmanız gereklidir. Kısa kenarı 40 cm altı olmaması gerekiyor muhabbet kuşu kafeslerinin

Es alınca onu öldürebilir veya konuşuyorsa hiç konuşmaz artikdedi kuşçu bana 30 cm kafesi de doğru söylüyorsunuz buna hiç dikkat etmemiştim kafesini sevmiyor zaten zorla sokuyorum hiç sokmasam girmez

tünek aşagıdaysa etrafı görebilmek için salıncagı benimsiyor tünegi yukarıya kaldırın alışssın dogana yın dedigi uygulamaları mutlaka yapın önce tedavi sonra eş alın.

tünek aşagıdaysa etrafı görebilmek için salıncagı benimsiyor tünegi yukarıya kaldırın alışssın dogana yın dedigi uygulamaları mutlaka yapın önce tedavi sonra eş alın.
Hayır aksine bütün tunekleri üste koydum aşağıda sadece yemliği var tutacagindan etrafı görebiliyor sadece salıncağa yem kusuyor ve onunla uyuyor

Merhaba
Benim muhabbet kuşum ilk başlarda nesnelere ufak ufak kusuyordu tek yaşadığı için içgüdüsel olarak yapıyor dedik. Ama son iki haftadır aşırı kusmaları başladı. Bulduğu her nesneye kusuyor. Kimi zaman yemleri olduğu gibi kusuyor kimi zaman da sarı ya da kahverengi gibi sıvı bir şekilde kusuyor. Tüy de dökmeye başladı. Kafesi bir gün içerisinde pis bir hal alıyor. Ne yapmalıyım? BAna yardımcı olur musunuz

Kuşunuzun eş dönemi gelmiş. Birde kusması sindirim sorunları yahut kursak enfeksiyonundan dolayı olabilir. Bu nedenle hiç bir şeyi yoksa bile rutin bir kontrol edilmesi adına veterinere götürmenizi öneririm
Bu süreçte birde dışkı resmi atabilir misiniz? Mümkünse beyaz bir kağıt ya da kağıt havlu peçete serin tabana. Dışkıyı yansıtacaktır.

Kuşunuzun eş dönemi gelmiş. Birde kusması sindirim sorunları yahut kursak enfeksiyonundan dolayı olabilir. Bu nedenle hiç bir şeyi yoksa bile rutin bir kontrol edilmesi adına veterinere götürmenizi öneririm
Bu süreçte birde dışkı resmi atabilir misiniz? Mümkünse beyaz bir kağıt ya da kağıt havlu peçete serin tabana. Dışkıyı yansıtacaktır.
A895A6D7-B330-4228-824F-D12DDAEAE020.jpeg

Dışkısı hep böyle mi? yarın bir kaç dışkı sonrası paylaşırsanız bir analiz edelim. Anlık değişmeler olduğu için dışkılarda yanlış bir şey söylemek istemem

Şöyle bir fotoğraf çektim şimdi yeterli midir?Ekli dosyayı görüntüle 6409

Kuş çok zayıf geldi bana ayrıca tüyde. Zayıflama durumları çoğunlukla iç mantar ile seyrediyor. Kusma sorunu olmasıda buna işaret olabilir. İstanbul'dasınız galiba floryada istanbulvet var imkanınız varsa oraya götürün ve tahlil yaptırın mantar vs. varsa size söylerler tedaviye başlarsınız...

Kuş çok zayıf geldi bana ayrıca tüyde. Zayıflama durumları çoğunlukla iç mantar ile seyrediyor. Kusma sorunu olmasıda buna işaret olabilir. İstanbul'dasınız galiba floryada istanbulvet var imkanınız varsa oraya götürün ve tahlil yaptırın mantar vs. varsa size söylerler tedaviye başlarsınız...
EVEt istanbuldayım kuş 3 yaşında gayet iyi yemek yiyor oyun oynuyor ama kusması son iki haftada başladı ben yapsak durduramadık vitamin verdim zaten evini sürekli temiz tutarım. Ne yapacağımı bilemedim gerçekten