Muhabbet Kuşları Muhabbet Kuşu Rehberi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
25,620
Çözümler
127
Yaş
33
Konum
Ankara
Bu konu sizlerden gelen soruların birçoğuna kolay erişebilmeniz için Rehber niteliğindedir. Konu altında kapsamlı bir şekilde bakımından beslenmesine, hastalıklardan eğitimine daha birçok şeye bu konuda bulabilirsiniz. İlk olarak bakımla ilgili çok aldığımız sorulara yer vereceğim. Ardından diğerlerine.
Bakımla ilgili olan başlıklar mor renkte yazılmıştır.

En sık sorulan soruların bazılarına çözüm sağlaması için burası açılmıştır.

Devamlı güncellenecektir
 
Son düzenleme:
Muhabbet Kuşu Bakımıyla ilgili Sık Sorulanlar ve Cevapları
Kuşum evde yanlız kaldığında sıkılmaması için yapılması gerekenler nelerdir ?
  • Evde bulunmadığınız zamanlarda; radyo veya televizyonun açık olması, canının sıkılmamasını sağlayabilir. Çevreden gelen sesler, yalnız kalmadığı hissi verecektir. Bir diğer yol ise kafesin hareketli ortamlara yakın olarak yerleştirilmesidir. Örneğin pencere kenarları ve balkonlar gibi. Güneş ışığına ve cereyana direkt maruz bırakılmamalı ayrıca doğabilecek tehlikelere karşıda önlem alınmalıdır. Değişik Sesler ve ilgi çekici konuşmalara (konuşabilmesi için çok uzun olmamak kaydı ile aynı kelimeleri tekrar eden ses kayıtları tavsiye edilmez) da dikkat edilmelidir.
 
Oda spreyi ve çiçekler zararlı mıdır ?
Muhabbet kuşlarınızın bulunduğu odada oda spreyi, böcek ilacı gibi spreyler kullanmamalısınız. Benzer şekilde kuşlarınızın bulunduğu odada sigara içmemelisiniz. Boya ve badana yapacağınız odada kuşlarınızı bulundurmamalısınız. Kuşlarınızı saldığınızda odadaki çiçeklerin yapraklarını kemirip zehirlenebilirler. Bu sebeple kuşlarınızı saldığınız zamanlarda onların yanında olmalısınız veya saldığınız odada çiçek bulundurmamalısız.
 
Muhabbet kuşuma banyo yaptırabilir miyim ? Ne kadar sıklıkla banyo yaptırabilirim ? Su sıcaklığı ne olmalıdır ?
Muhabbet kuşlarına kışın seyrek olarak yazın ise sık sık banyo yaptırabilirsiniz. Banyo suyu sıcaklığı kışın ılık yazın ise musluk suyu sıcaklığında olabilir. Dikkat etmeniz gereken kuşunuzun banyo yapmayı seviyor olup olmamasıdır. Öncelikle banyoluk alarak yıknıp yıkanmadığını gözlemlemelisiniz. Eğer sevmiyor, suluğundan yıkanıyor ya da hiç yıkanmıyorsa kimyasal kullanmadan ( şampuan,sabun vs.) ılık bir suyla yıkayabilirsiniz. Burun ve kulak deliklerine su kaçmasını engellemelisiniz. Banyoyla ilgili şu konuyu inceleyiniz;
 
Eş almak için en uygun zaman nedir ?
Muhabbet kuşunuza bir yaşını geçmeden eş almanızı tavsiye ederiz. Eşini siz değilde kendisinin seçmesine fırsat tanımanız bu süreci kolaylaştıracaktır. Kuş satan bir yere kuşunuzu götürüp bulunduğu kafese dişi ya da erkek kuşlar konularak davranışları izlenmelidir. Anlaşabildiği kuşu eş olarak alabilirsiniz. Bununla ilgili şu konuya göz atabilirsiniz;
 
Evdeki bitkiler kuşum için zararlı mıdır ? Yediği takdirde bir şey olur mu ?
Muhabbet kuşunuzu evinizde saldığınız zaman odadaki bitkilerin üzerine konup yapraklarını kemirmeye başlayabilir. Evdeki bitkiler muhabbet kuşlarınız için çok tehlikeli hatta ölümcül olabilir. Bu konuda çok dikkatli olmalısınız. iyikus.com üzerinde zararlı ve zararsız bitkilerile ilgili bilgiler bulabilir ya da sorabilirsiniz.
 
Muhabbet kuşlarının bulunduğu ortamda asla yapılmaması gerekenler nelerdir ?
Kuşunuzun olduğu odada kesinlikle sigara içmemelisiniz. Sigara dumanı kuşunuzun ömrünü fazlasıyla kısaltır. Yüksek sesli müzikler, televizyon yanında bulunan kafesler, kafesin etrafında yoğun hareket, soğuk havalarda camın açık bırakılması vb. birçok şey yapılmamalı. Kuşlarınızı asla kafese kapalı bir yaşama mahkum etmeyin.
Muhabbet kuşlarının bakımıyla ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz;
 
Muhabbet kuşumu tatile giderken yanımda götürebilir miyim ? Ne kadar süre yolculuğa dayanabilir ?
Muhabbet kuşları yolcukluklar konusunda çok hassastır. Bir yerden başka bir yere taşırken çok dikkatli olmak gerekir ve doğru seçilmiş taşıma kafesi ve üşütmeyeceği bir şekilde kafes hazırlanmalıdır. Muhabbet kuşları uzun yolculuklara dayanıklı değildirler. Alttaki linkten taşıma ile ilgili konular bulabilir ve gerekirse bizlere sorabilirsiniz.
 
Gaga taşı, kuş kumu, iyot ve enerji blok nedir, ne işe yarar, kullanmalı mıyım ?
Evcil hayvan mağazalarında satılan kalamar ve bazı beyaz gaga taşları muhabbet kuşlarının kalsiyum ihtiyacını karşılamaları için kullanabileceğiniz bir üründür. Alçı, kalamar kemiği, yumurta kabuğu ve kuş kumuna bir miktar asiti alınmış sade soda katıp donmasını bekleyerek muhabbet kuşunuz için kendi gaga taşınızı kolaylıkla yapabilirsiniz. Gaga Taşı tek başına yeterli olmadığı için kalamar kemiği ve ayrıca kuş kumu kafeste bulunmalıdır.

Alacağınız kuş kumunun içinde kuş kömürü, kırmızı renkli iyotlu taneler, midye kabuğu gibi çeşitli taneler bulunmalıdır. Bununla ilgili şu konuya göz atın;
Mürekkep balığı kemiği muhabbet kuşlarının kalsiyum gereksinimlerini karşılamalarını sağlar. Bu yüzden olmalıdır.
İyot ve enerji blokları da kuşlarımızın iyot, mineral ihtiyacını karşılayan faydalı ürünlerdir. Kullanmanızı tavsiye ederiz.
Alttaki linkte kuşlar için gerekli malzemeler yazmaktadır;
 
Aynı kafeste iki çift muhabbet kuşu bakılır mı ?
Yavru muhabbet kuşlarını yeterince büyük bir kafeste bir arada tutabilirsiniz. Aynı şey yetişkin muhabbet kuşları için geçerli değildir.

Özellikle erkek muhabbet kuşları, dişi muhabbet kuşları için birbiriyle kavga edebilir ve yaralanabilirler ya da iki erkek kuş kafesi paylaşamaz ve üstünlük sağlamak adına sürekli kavga ederler. Kafes genişliği büyük ve içerisinde ki yemlik, suluk vs. eşit sayıda bölündüğünde kavgalara pek rastlanılmamaktadır. Eş olan kuşları her zaman ayrı kafeslerde tutmanızda fayda vardır.

Çok büyük salmalar da birden fazla çifti bir arada tutabilirsiniz fakat küçük kafeslerde bir arada tutmamalısınız.
 
Muhabbet kuşumun tırnağını, gagasını kesebilir miyim?
Muhabbet kuşlarının kafesinde bulunan gaga taşı, ağaç dalından tünekler onların gagalarını ve tırnaklarını aşındırmak için yeterlidir fakat yavru muhabbet kuşlarının tırnakları halı ve perdelere takılabilir.

Bu durumda temiz bir tırmak makası yardımı ile tırnakların uçları çok az kısaltılabilir. Eğer bu işlemi daha önce yapmadıysanız mutlaka bilen birine danışmanızda fayda vardır çünkü ilk defa muhabbet kuşunun tırnaklarını kesmeye çalışan bir çok evcil sahibi muhabbet kuşlarının tırnaklarını kanatarak onların yaralanmasına sebep oluyor. Alttaki linkte tırnak kesim tekniği gösteriliyor;

Ayrıca bazı muhabbet kuşlarında (genetik bozukluk olan) gagada aşırı uzama söz konusu olabiliyor. Bu durumda muhabbet kuşunun daha kolay yem yiyebilmesi için belirli aralıklarla örneğin 2 ayda bir defa gagayı kısaltmak gerekebilir.
 
İçme suyu ve yemleri ne kadar sıklıkla değiştirmeliyim?
Muhabbet kuşlarının sulukları her gün temiz bir fırça ile temizlenmeli ve taze su koyulmalıdır. Muhabbet kuşlarının yem karışımları yağlı tohumlardan oluştuğu için su içtikleri zaman suluğun içindeki suyun ve dolayısıyla suluğun yağlanmasına ve kirlenmesine sebep olurlar.

Eğer suluk temizlenmesse gözle görülür bir şekilde suluğun kıvrımlı bölgelerinde kirli ve temizlenmesi zor pislikler oluşur. Kuşların yem kapları gün içinde 1-2 defa tazelenmeli ve yem kabukları üflenmelidir.
 
Muhabbet kuşumun kafesini ne kadar sıklıkla temizlemeliyim ?
Kafes tabanının temizliğini 2-3 günde bir yapabilirsiniz. Sulukların yıkanması işlemi her gün yapılmalıdır. Günlük yıkanmayan sulukların içi yağlanır ve yosun tutar.
Kafes tellerinin silinmesi, yemliklerin yıkanması, tüneklerin zımparalanması gibi detaylı temizliği 2 haftada bir yapmanız uygun olur. Eğer bir hastalık durumu varsa (ishal gibi) tünek ve taban temizliği daha sık yapılmalıdır.
 
Kuşuma tek bakabilir miyim ?
Muhabbet kuşları diğer tüm papağan türleri gibi topluluk halinde yaşamaktan, kalabalıktan keyif alırlar. Muhabbet kuşu satın alırken çift olarak almanızı, eğer tek ve yavru olarak satın alırsanız da size alıştıktan sonra, 1 yaşını geçmeden eş almanızı tavsiye ederiz.
Muhabbet kuşlarının tek bakılmaması ile ilgili şu konuyu mutlaka okumalısınız;
 
Sıcak havalarda kuşumu nasıl serinletebilirim ? Balkona koysam zararı olur mu ?
Özellikle yazın sıcak havalarda muhabbet kuşu sahipleri kuşlarının kafesini balkona koymaktadır. Karga ve kedi gibi canlılar bu durumda kuşlarınız için tehlikeli olabilmektedir. Hava sıcak fakat soğuk esintili olabilir. Bu durumda kuşlarınız üşütebilir. Eğer kuşunuz hararet yapar, kanatlarını açarsa şu konuda olduğu gibi bir yöntem izleyebilirsiniz;
 
Muhabbet kuşumu evde kaç gün süreyle yalnız bırakabilirim ?
Muhabbet kuşlarını 1-2 gün süreyle evde yalnız bırakabilirsiniz. Bazen suluklarda çatlaklar olabilmekte ve sulukta ki su bir kaç saat içinde tamamen boşalabilir. Bunun için ek önlemler almalısınız. Yedek suluklar, yedek yemlikler vs.

Bu riskleri göz önüne aldığımızda kuşumuzu 1 günden fazla süreyle yalnız bırakmamak en doğrusudur. Mümkünse 1 günden fazla süreyle bir yere gitmeniz gerekirse kuşunuzu bir arkadaşınıza veya komşunuza bırakınız.
 
Yeni satın aldığınız kuşu ne zaman salmalısınız ?
Bir çok insan yeni satın alıp eve getirdiğiniz bir muhabbet kuşunu en azından bir süre salmamanız gerektiğini size söyleyecektir. Kimileri 1 hafta boyunca kimileri de 1 ay boyunca salmamanız gerektiğini söylerler. Bize soracak olursanız kafesi aynı oda içinde 2 günde bir 1 hafta süreyle değişik konumlarda bulundurun ve ardından asıl yerine alın. Bu sürede kuş gözlemlemiş olacak ve odayı tanıyacaktır. İlk uçuşunu yaptığında oda içerisinde orada bulunun.
Eğer kuşunuzun sağlıklı olmasını istiyorsanız onu günlük olarak belirli süreler dahilinde uçurmalısınız. Bu konuyu inceleyiniz;

Eğer kuşlarınıza güvenli bir ortam sağlayabilirseniz, siz yanlarında yokken bile uçabildikleri tehlikesiz bir ortamları varsa, bu onlar için en mükemmelidir. Kuşunuzu satın aldığınız günde veya 1 ay sonra salsanız da yine ilk uçma denemelerinde duvarlara veya tavana çarpabilir. Kafesin dışında ne kadar çok vakit geçirirse odayı tanıması da o kadar kısa sürer.
 
MUHABBET KUŞLARINDA BESLENME
Muhabbet Kuşu Beslenmesi
Taze Meyveler
Eğer muhabbet kuşlarınız taze yiyeceğe alışkınsa, haftada 2-3 kez verebilirsiniz. Meyveyi tanımayan bazı muhabbet kuşları meyveyi yemez hatta korkabilirler. Ama tatlı elma ya da armut vermeyi sürdürürseniz, en inatçı muhabbet kuşları bile elbet bir gün meyveyi sevecektir. Taze meyvenin başka bir avantajı da, mubişinizin günlük hayatına eğlence getirmesidir. Muhabbet kuşları yiyecekleriyle oynamayı severler.
Sağlıklı Meyve Türleri
Muhabbet kuşları: Elma, Üzüm, Kayısı, Kivi, Armut, Dut (yapraklarını da yerler), Muz, Papaya, Böğürtlen, Ananas, Kuş üzümü, Şeftali, Kan portakalı, Ahududu, Çay üzümü, Mandalina, Kavun, Erik, Çilek, Mango, Kiraz,Yeni dünya,Kuru hurma,Ayva,İncir, Portakal, Yaban mersini gibi meyveleri severek tüketebilirler.
Hurma ve incir, muhabbet kuşlarına çok sık verilmemelidir. Çünkü çok miktarda meyve şekeri içerir, bu yüzden çok şişmanlayabilirler. Lütfen aşağıdaki meyveleri asla muhabbet kuşlarınıa vermeyiniz ! Avokado (çok yağlı ve toksiktir), Taze hurma, Greyfurt, Limon (çok fazla sitrik asit içerir ve acıdır. Ara ara sulara birkaç damla şeklinde verilebilir.)
Taze Sebzeler
Yiyecekler konusunda karmaşık bir ağız tadı olan muhabbet kuşları bile taze sebzeye deli olurlar. Lezzetli ve sağlıklı olan birçok sebze türü vardır, ancak nasıl yetiştirildikleri önemlidir. Örneğin; bazı sebzelere böcek ilacı kalıntıları bulaşmıştır. Bir muhabbet kuşunun böyle bir sebzeyi yemesi tehlikeli hatta zehirleyici olabilir. Bu nedenle organik sebzeler almak ya da bahçede yetiştirmek daha iyi olabilir.
Sağlıklı Sebze Türleri
Muhabbet kuşlarınıza: Patlıcan, Bezelye, Havuç, Balkabağı, Brokoli, Roka, Salatalık, Pazı, Ispanak, Rezene, Hindiba, Kırmızı turp, Domates, Kuzukulağı, Şalgam, Brüksel lahanası (dilimlenmiş), Lahana, Kereviz sapı, Biber, Mısır (sütlü ve yumuşak), Soğan, Iceberg marul, Haşlanmış patates, Pırasa, Yer elması, Yaban havucu, Semiz otu benzeri sebzeleri güvenle aşırı olmamak kaydıyla yedirebilirsiniz.
 
Kuşlar ve İnsan Yiyecekleri
Muhabbet kuşları sahiplerinin tabaklarında kini aşıra bilirler mi ? Bu sorunun genel olarak cevabı hayır olacaktır. Muhabbet Kuşlarınız için çok zararlı olabilecek gıdalar olduğu gibi çok yararlı olabilecek gıdalar da vardır. Eğer taze sebze ya da meyve yiyorsanız muhabbet kuşunuz bunları yiyebilir. Ayrıca haşlanmış, tuzsuz pirinci de çok sıcak olmaması şartıyla muhabbet kuşunuza vermenizde sorun yoktur. Kurumuş ekmek parçaları ve peksimet de onun için müthiş bir atıştırmadır. Tabi bunları muhabbet kuşunuza verirken sınırı aşmayın. Eğer muhabbet kuşunuza arada bir özel bir hediye vermek istiyorsanız onlara az miktarda bal verebilirsiniz. Benim muhabbet kuşlarım balın tadına bakmaya bayılır. Fakat balın çok fazla kalori içerdiğini ve sıklıkla verilmemesi gerektiğini de unutmayın
Muhabbet Kuşunuza asla tuzlu, yağlı ya da baharatlı yiyecekler vermeyin. Üstelik kafein ve alkol içeren içecekler de asla muhabbet kuşlarına verilmemelidir. Muhabbet Kuşlarının laktosu(laktoz) sindirmesi çok zordur ve ishal olmalarına neden olur. Kuşunuzun ona zarar vermeyecek şeylerle beslendiğinden emin olmak istiyorsanız tabağınızı tırtıklamasına izin vermeyin. Üstelik işte size öteki sağlık tehlikeleri: insan yemekleri genellikle sıcak servis edilir ve bu ısı kuşlarda ciddi yanıklara neden olabilir. Benim veterinerim bana içinde kaynar su bulunan bir tencereye giren kuş ile ilgili şok edici bir öykü anlattı. Yardım için çok geçti çünkü zavallı kuş tamamen haşlanmıştı. Kuşunuzun tabağınıza ya da sıcak yemeklere konmasına izin vermeyeceğinizden emin olun.
Eğer kuşunuzla beraber yemek istiyorsanız onların kendi alanlarında yediğinden emin olun. Sağlıklı yiyeceklerle dolu bir çay tabağı onun için yeterli olur.
 
İçme Suyu
Günlük kuş yemi porsiyonu ve taze yiyeceklerin yanı sıra, mubişler daima taze ve temiz içme suyuna ihtiyaç duyarlar. Eğer çeşme suyu içilmeyen bir ülkede yaşıyorsanız, kuşlarınız için içme suyu olarak hazır şişelenmiş su kullanabilirsiniz.
Günde en az bir kez mubişinizin içme suyunu yenilemelisiniz. Pet shoplardan küçük ücretler ödeyerek edinebileceğiniz özel kaplar yada suluklar kullanabilirsiniz. Büyük bir kuşhaneniz varsa, kuşlarınızın banyo olarak da kullanabileceği, suyla dolu tabaklar kaplar hazırlayabilirsiniz. Bununla birlikte, bu tabakları düzenli olarak temizlemelisiniz.
Eğer içme suyuna vitaminler ya da ilaç eklerseniz, daha da dikkatli olmalısınız. Çünkü suya eklediğiniz hemen hemen bütün katkı maddeleri, çok miktarda şeker içerir ve şeker, bakterilerin üremesi için ideal bir ortamdır. Bunun yanında su kaplarını günde iki kez, olabildiğince sıcak suyla yıkamalısınız. Küçük boru şeklindeki suluklar, küçük şişe temizleyicileri ve uygun fırçalarla kolayca temizlenir.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst