Muhabbet Kuşu Rehberi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üretici
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
5,548
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Muhabbet Kuşlarına Değişik Besinleri Yemelerini Öğretmek
Muhabbet kuşları Sürekli olarak kurutulmuş tohumlarla beslendikleri için, besinlerine katkı olarak verilecek diğer yiyecek maddelerini tanımakta zorlanırlar. Bu bölümde muhabbet kuşunuzun daha sağlıklı yiyeceklerle beslenebilmesi için alternatif besinler ve kullanımları tanıtılmaktadır.

Arama içgüdülerini avantaj olarak kullanın
Muhabbet Kuşlarınız evcilse ve güvenle kafes dışına çıkartabiliyorsanız, sebze parçalarını kağıtlarla kapatılmış bir yere çoğunlukla oyun oynamayı sevdikleri bir bölgeye koyabilirsiniz. Muhabbet kuşlarınıza , yiyecelerini arayıp bulma duygusu hissetmelerine izin verin. Bu özellik , muhabbet kuşlarınızın bir kısmının harıl harıl yem aramasını sağlar.Muhabbet kuşlarınızı serbest bırakacağız bölümün , salıvermeden önce muhabbet kuşlarınız için güvenli bir yer olduğundan emin olunuz.

Bebek yiyeceğini kullan !
Muhabbet kuşlarınız için bebek mamaları satın alın (Sebze tipleri, havuçlar veya yeşil fasulyelerden hoşlanır) ve yemlerine karıştırın. Bu, hala yemeyi reddettikleri taze besinlerin içindeki gıdaları alabilmeleri için hayli yararlı bir yoldur. Bebek mamalarındaki malzemeler, genellikle sadece sebze ve sudur. Muhabbet Kuşları gerçekten bunu severler.

Taze besinleri çok küçük parçalara ayırın

Muhabbet kuşlarınızın yemeleri için minicik parçalara ayırırsanız yemeleri daha fazla olabilir. Muhabbet kuşunuzu beslediğiniz büyük bir kafesiniz varsa farklı yem kaplarına koyun, arama içgüdüleri muhabbet kuşlarınızın bu farklı kaplara götürerek içindekileri muhabbet kuşlarınızın gagalamalarını sağlayabilir. Tohum veya çimlenmiş akdarı ekleyip karıştırabilirsiniz. Muhabbet kuşlarınız ilk olarak bunları yiyecek ama daha sonra diğer yiyeceklerin tadına da bakacaktır, sabrınızın sonunda muhabbet kuşlarınızın yeni yiyecekleri yemeye başladıklarını görürsünüz.

Muhabbet kuşlarınızı sevdikleri bir köşenin yakınına koyacağınız kafesinin üstüne yapraklı yeşil sebzeleri asın.
Bu, çoğumuzun ilk olarak ne denediği yöntemdir. Yaklaşık iki saat sonra muhabbet kuşunuzun yedişği kısımların artıklarını kesinlikle toplayın.

Muhabbet Kuşu ekmeği yapın
Muhabbet Kuşu ekmeği, size bir defada birden fazla ve sağlıklı besini muhabbet kuşunuza verme fırsatı sağlar. Tariflerden biri şöyledir (Bu tarifimizdeki dozajları beslediğimiz kuş sayısına göre artırıp azaltabilirsiniz.);

2-6 kavanoz tatlı patatesli bebek maması,
2 kavanoz tropikal meyveli bebek maması,

1-1.1/2 fincan kuru yem (muhtelif tohumlar) veya 4 kaşık elle besleme formülü
3 adet çiğ yumurta ve ezilmiş yumurta kabukları

Kuru yemler, muhabbet kuşlarının yemliklerinde kalanlardan ayrılarak değerlendirilebilir (renksiz yemler kullanılır). Yumurtalar ve bebek yiyecekleri karıştırılır. Küçük bir blender/ mikserde yumurta kabukları ezilir (Kalsiyum kaynağı). Kalan malzemeler eklenir. Pişirme kağıdı veya kek kalıplarına 4 er çay kaşığı konulur. Mikrodalgada 1-2 dakika ısıtılır veya fırında 400 derecede 15 dakika pişirilir. 12 adet kalıp yapılır. Çok sıcak olmamalı, ılık iken yedirilmelidir.
Başlangıçta bu ekmeği yemek istemeyebilirler ama ısrarla vermeye devam etmelisiniz, onlar sonunda sağlıklı bir diyet olan bu gıdayı yiyeceklerdir. Bu karışıma satın alınabilecek diğer sağlıklı besinler (buğday otu, bazı kuru gıdalar) da eklenebilir.

Nohut, mercimek, fasulye gibi baklagillere ek olarak kıvırcık lahana, havuç, ıspanak, brokoli gibi daha sağlıklı sebzeleri de vermeyi denemelisiniz.

Yeni olan herşeyi sonunda kabullenerek yemeye başlayıncaya kadar aylar alabilir. ASLA ANİ BESLENME DEĞİŞİKLİĞİ YAPMAYINIZ, muhabbet kuşunuz, yemeyi reddedip açlıktan ölebilir. Nasılsa acıkınca yer şeklinde düşünmeyin, muhabbet kuşlarında mantık bu şekilde yürümez. Muhabbet kuşları , bu tanımadıkalrı besinleri kendilerine zarar verebilecek bir şey olarak görür, bundan dolayı yemeyi denemezler. Muhabbet kuşlarınızda gıda değişimini çok yavaş gerçekleştirin.
 

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üretici
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
5,548
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
MUHABBET KUŞU DAVRANIŞLARI
Muhabbet Kuşu Gece Korkuları

Genel olarak Yavru Muhabbet Kuşları gece korkularına sahiptirler. Çocukların gece kabuslarına benzetilebilir. Yavrular korkarak ve titreyerek uyanır, açıkça ürküp panik halindedirler. Bağırır, çığlık atar, ciyaklar, kafesin bir ucundan diğer ucuna çılgınca uçarak, kendilerini kafes tellerine sert bir şekilde vurabilirler.

Bu korkuları; hemen, doğru şekilde ele alınmazsa yaşamının geri kalanında aynı davranışları sergileyecektir.Bir çocuk gibi, yanına gelmeli, ışık açmalı, yumuşakça konuşarak kuşu sakinleştirmelisiniz. Bazıları, bu korkuya kapıldıklarında kafes köşesinde donakalır ve bu duruşları kendilerine zarar verebilir. Yeterince sakinleşmeleri, kendilerine gelmeleri beklenmelidir.
Kuşu tutmak, gülümseyerek yumuşak tonla konuşmak, onu sakinleştirip güven duymasını sağlayacaktır. Tutuş, aynı zamanda size kalp atışlarının yavaşça azalmasını hissetmenizi sağlayacaktır, bu korku durumu çok uzun sürerse ölümcül sonuçlara neden olabilir.
Kuş sakinleştiğinde bırakın ve kısa bir süre onu gözlemlemek için uzaklaşın, çırpınmalarının durmasını, yatışmasını bekleyin, ışığı kapatarak odayı terk edin. Aynı olayın yeniden gerçekleşebileceğini düşünerek hemen uyumayın.

Kuş yavruluktan kurtuluncaya kadar bir süre bu durumla uğraşmak zorunda kalabilirsiniz ama genel olarak bir kaç ay sonra büyüdüğünde gece korkularından kurtulacaktır.
 

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üretici
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
5,548
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Muhabbet Kuşu Isırma Sorunu
Hiçbir kuş, doğuştan acımasız değildir. Onlar ısırmayı sevmezler ama kendilerini korumak ya da hoşlanmadıkları davranışı durdurmak için ısıracaklardır.

Bir süre önce, birinin, veteriner hekime şu basit soruyu sorduğuna kulak misafiri oldum: "Parmağımla papağanımı dürttüğüm zaman ısırıyor. Onu nasıl durdurabilirim?" Veteriner, sadece basit bir cevap verdi: "Dürtme"!

Bazı durumlarda, kuşumuz için "iyi para" ödediğimiz andan itibaren, biz, hemen güven ve sevgi olarak karşılık bekleriz. "Kullanım klavuzu"na bakmıyoruz. Bu güzel yaratıkları, doğal ortamlarından aldık ve bizim için evcil, arkadaş hayvanlara dönüştürdük. Onlar; aslında, bize, bizim onlara borçlu olduğumuz kadar herhangi bir şey borçlu değildirler! Doğada kendilerine bakma yeteneklerini ellerinden aldık, bu koşullara uygun şekilde bakılmayı ve saygı duymamızı hak ederler.

Bizim gibi, kuşların da bir konfor sınırları vardır. Biz evcil hayvan sahipleri olarak, onların konfor limitlerinin ne olduğunu öğrenmek zorundayız ve bu limiti kırmamalıyız. Bazı kuşlar kısa sürede, size güvenerek arzu ettiğiniz fiziksel yakınlığa izin vereceklerdir. Ama bazılarının da , size güvenmeyi öğrenmeleri daha uzun zaman alır ve bazı diğerleri de "istenen özellikte değildir". İnsan kişiliklerine temelde benzer. Bazı insanlar sevecendir, bazıları değil. Bazıları ilk günden itibaren kuvvetli bir bağ kurarken bazılarında daha uzun zaman alır.

Başarılı bir ilişki, kurulabilir...
 • Onların güvenini kazan: Evcilleştirme/eğitim şeklinde olmadan, arkadaşça yeni evcilinizle çok zaman geçirin. Kuvvetli bir bağ kuruluncaya kadar hatta bundan sonra da onunla çok iyi olduğunuz zamanlar dışında parmağınızı veya elinizi yaklaştırmayın. Aslında, herhangi bir şekilde fiziksel temas için zorlamayın. Konuşarak onun güvenini kazanın ve herhangi bir strese zorlamadan, ondan istekte bulunmadan yeni dostunuzla zaman geçirin.

  O, fiziksel teması kabulleninceye kadar sadece basit tahta bir sopa veya "kaldırma/alma tüneği gib" tünekle hareket ettirin. (Not: Bu tüneği evinizde kullanmakta olduğunuz yer temizleme bezlerinin ucundaki birbirine vidalanabilir iki parça plastik sopaların ucuna ağaç dalından tünek adapte ederek yapabilirsiniz.)
 • Aynı zamanda; ikramda bulunmak, onların iyi niyetini kazanmaya yardım eder; ancak hedef, kuşun size gelmesi için eğitimi vermektir, onun konfor bölgesi sınırındaki engeli kırdığınızda bir ısırıkla da sonuçlanabilir.
 • Sizinle bağ kurmayan bir kuşa dokunmayı denemeyin. Evcil kuşlar, av hayvanlarıdır ve onların tek savunması gagalarıdır. Öyle ki korku hissederlerse ısıracaklardır.
 • Evcilinizi anlamayı öğrenin: Doğadaki çiftleri izlediğinizde, onların kavgalarını ve eşlerden birinin diğerinin hoşlanmadığı bir şey yaptığında birbirlerini ısırdıklarını göreceksiniz. Bu "Kes Artık" demenin yoludur! Daha fazlası, eş, diğerinin isteğini görmezlikten gelecek, ısrar halinde daha ağır ve acı verici ısırık gelecektir. Bundan dolayı hayli basit bir cevap ortaya çıkacaktır: "Onların hoşlanmadığı şeyi yapma".
 • Yaşam düşündüğünüz kadar basit değildir. Onu kafesine geri koymak zorundaysam ne olur? O açıkçası beğenmez, ama yapılmak zorundadır; bundan dolayı, onu her geri koymam gerektiğinde ısırılmak zorunda mıyım? Cevap; eğitebilmek için kafesine geri dönmesini çekici hale getirmelisiniz veya benim yaptığım gibi onun görmesini da sağlayıp yiyecek kabını onu kafese sokmadan önce doldurmalısınız. Bu şekilde kafese sokmak zor değildir. Aslında, o genellikle kafese kendi döner (ki bu ideal senaryodur).
 • İnatçı kuşlarda, "kaldırma/alma tüneği" veya basit bir ağaç tünek, acı verecek ısırıkları engellemekte yardımcı olabilir. Yine de akılda tutulmalıdır. Kafese geri koymak için yalnızca ağaç tünek kullanıyorsanız, yakında tünekten nefret edecektir ve o tüneğe konmayı reddedecektir. Bir tünekle alınmanın iyi sonuçlar vereceği kuşa öğretilmek zorundadır.
 • Kuşla, dostluk kurulduğunda bile, kucaklanma gibi hislerden hoşlanmadıkları anlar olabilir ve havada olmadıkları zaman yakınlaşma için zorlama denemenizde, bir ısırıkla karşılaşmak olasıdır. Onların sahipleriyle dostluk kurdukları andan itibaren ısırıkları genellikle, bir çimdikten fazla olmayacak, sadece bir uyarı konuşması niteliğinde olacaktır.
 • Kuşunuzun beden dilini okuyabilmek önemlidir. Yaptığınız bir şeyden rahatsız olduğunu gördüğünüz zaman, yaptığınızı durdurmak veya zoru başarmak başka bir yol bulmak zorundasınız. Lütfen bilgi için beden dili başlıklı makaleyi okuyunuz.
 • Sonuçta evcil hayvan sahibi, onu kendi erdemleriyle kabul etmelidir. Bu hayvan, canayakın veya beklediğiniz kadar kucaklanabilir olmayabilir. Yine de, her kuş bizim gerçekten beğendiğimiz bazı kişilik özelliklerine sahip olacaktır. Şarkı söylemesi, konuşması veya TV seyrederken omuzumuzda oturması gibi. Ne olduklarını bilerek sevin onları; sonunda, her ikiniz de ne kadar kuvvetli bir bağın oluştuğuna şaşırabilirsin.
Ne zaman ısırır ?

İşaretleri oku: Bir ısırıktan önce genellikle kuş, ısıracağını gösteren fiziksel işaretler vermiştir, eğer onun bu dileği görmezlikten gelinirse ısırır. Fiziksel işaretler; sabit gözler , esneyen kanatlar ve açılan kuyruk tüyleridir.

Isırma nedenleri ve çözümler:
 • Henüz kuşunuzun güven ve sevgisini kazanmadınız mı?
 • Kuşu evcilleştirmek için zaman ayırmak zorundasınız. Fısıldayarak konuşun. Sakin konuşun. Yalnızca size güvenmediği zaman ve tabii ki onun beden dilini görmezlikten geldiğinizde saldırgan olabildiğini unutmayın. Bununla birlikte, dostluk kurulduğunda; acıtıp kanamaya yol açacak olan ısırmalar "bunu istemiyorum" şeklindeki nazik bir gaga dokundurmasına dönüşecektir.
 • Onun, hakimiyet kurduğu kafes alanını istila ediyor musunuz?
 • Kişisel alanına saygı duyun. Eğer zorunluysa, dış taraftan yem/su değiştirilebilen bir kafes sağlayın ki istemediği zaman alanına girmiş olmayın.
İstemediği halde sevmek mi istiyorsunuz?
 • İnsanların istemedikleri girişimleri geri çevirme hakları vardır. Kuşunuz da istemiyorsa saygı duymalısınız. Kuşunuzla dostluk kurma deneyimlerinizi sürdürün ancak unutmayın ki onun da "havasında" olmayacağı zamanlar vardır.

  İstememesine rağmen kuşunuzu kafese geri mi koyuyorsunuz?

 • Yaptığınız şey zorunlu olabilir ama kuş hoşlanmayacaktır.Kafesine beğeneceği "güzel" favori yiyeceklerinden koyarak dönüşünü cazip hale getirebilirsiniz. Kuşunuzun, onu gördüğüne emin olun. Geri koyduğunuzda elinize biraz besin alıp verin.
  Kıskançlık
 • Kuşlarımızın bizi ısırmalarını önlemek için, ısırmalarına neden olan şeyi bulup ortadan kaldırmalıyız. Beden dilini öğren ve duyarlı ol.
 

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üretici
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
5,548
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Muhabbet Kuşları Beden Dili;
Beden dili:


 • Her iki ayağı da yukarıda iken gagası ile asılarak aşağı sallanmak: Aşağı inmek istiyor.
 • Baş indirilmiş, kanatlar yarım kaldırılmış, tüyler kabartılmış, ileriye veya yukarıya uzatılmış: Ele alınmak istiyor.
 • Kafesin tavanına bir veya iki ayakla ya da gaga ile asılmak olan: Oynuyor.
 • Uçma tahtasında,tünekte iki adım geri çekilmek, hafifçe popoyu eğmek: Dışkılama hazırlığı! (Her durumda hatta uçarken de dışkılayabilirler)
 • Tüneğe sıkıca tutunarak geriye kaykılma: Korkuyor, tedirgin.
Uyku ya da uzun süreli hareketsizlik sonrası davranış :
Uzun süreli aktivite yoksunluğu sonrasında harekete geçmek isteyen ya da uyanan kuşlar; bir ayakları ile tüneğe sıkıca tutunarak diğer ayağını (yumruk halinde olabilir) ve bu ayak tarafındaki kanadını geriye uzatır daha sonra da aynı hareketi diğer ayak ve kanadı ile yapar. Bu iki işlemin sonuçlanmasının ardından her iki kanadını (açmadan) omuzdan yukarıya kaldırarak “GERİNME” pozisyonunu tamamlar.
Parlayan, küçülen veya sabitlenen gözler:
Bu göstergelerin değerlendirilebilmesi için kuşun içinde bulunduğu koşullar ve vücut pozisyonu da dikkate alınmalıdır.

 • Gözlerin sabirlenmesi şu anlamları taşıyabilir:
 1. Heyecanlanma,bir obje ile çok ilgilendiğinde.
 2. Öfke, korku veya yaklaşan saldırı
 • Göz bebeklerinin küçülmesi, iris halkalarının belirginleşmesi :
 1. Mutluluktan aşırı heyecanlanma. (Kimi fotoğraf çekimlerde karşılaşılan görüntü ile karıştırılmamalıdır)
 2. Aynı beden dili, ek göstergelerle birlikte kur yapma, çiftleşmede de görülmektedir.
Sesler

 • Şarkı söyleme, konuşma ve ıslık çalma: Mutlu, sağlıklı, memnun kuş.
 • Gevezelik, cırıldama:
 1. Yumuşak tondaki cıvıldamalar, memnuniyetin bir işareti veya konuşmayı öğrenme çalışmaları olabilir.
 2. Yüksek sesli bağırtılar tehlike savmak için olabilir.
 • Dil tıkırtısı: Kendini eğlendiriyor olabilir veya okşanmak, ele alınmak anlamı taşıyabilir.
 • Hırlama, homurdanma: Hırlama, saldırgan bir sestir. Bir şey kuşu tehdit ediyor veya sıkıntı veriyordur. Kuşu rahatsız eden bu obje ya da varlık uzaklaştırılmalıdır. Homurdanan kuşlar tutulmamalıdır, ısırmaları mümkündür.
Gaga:

 • Gagayı gıcırdatmak: Genellikle memnuniyet işaretidir. Yem yediği sanılabilir.
 • Kafasını ileri uzatarak, ağzını kusacakmış gibi açıp kapamak, : Kısa süreli olarak, tüy bakımının hemen sonrasında ağza yapışan kepek vs. nedeniyledir, normaldir. Ancak çok iyi gözlemlenerek, hastalık , kusma belirtisinden ayrılmalıdır.
 • Tıkırdama: Gaga tıkırdaması genellikle cockatieller ve Avustralya papağanlarında görülür. Eğer papağan, bir defa tıklarsa ve gözleri sabitlenirse, aksi halde tehdit edici davranış değildir, kuş, sahibini karşılamakta veya bir şeyi onaylamaktadır. Eğer, diğer taraftan, kuş, birkaç kez seri halde tıkırdarsa, kuşun ele alınmak istemediği anlamında uyarı olduğu düşünmelidi.
 • Gaga yerde , boyun tüyleri kabartılmış: Kaşınmak istemektedir.
 • Isırma: Başka bir başlık altında incelenecektir. Kısaca değinelim:
 1. Tam ısırılmadan gagalanmak :Size doğru uzanarak ısıracakmış gibi yapmak ve imkan bulursa tekrarlamak şeklinde fiziksel bir temas olacak ancak acı vermeyecektir. Sonraki adım ise acı veren bir ısırık olacaktır. Kuş, sinirlenmiştir. “Ben, onu istemiyorum”.
 2. Hafif, hafif, hafif, hızlı ısırıklar: Kuş “Şimdi beni rahatsız etme” demektedir. Bu hareket, sahibi için tehlike işareti olmamalıdır. Kuş, sizin 30 saniye sonra ne yapmanızı istediğini belli eder.
 • Kusma: Eşe yakınlık işaretidir. Eşe sevgi ve şefkat sunulması, karşı cinsin etkilenmesi için yapılmaktadır. Ancak diğer kusma nedenlerinin de bilinmesi için site kütüphanemizdeki “kusma” başlığının da mutlaka incelenmesi gerekmektedir.Papağangiller eşleşerek yaşarlar ve eşlerini önemserler.
 • Gaga dokundurmak, gagalamak: Araştırmak.
 • Tüneğe ileri geri gaga sürmek: Yüzünü temizlemek.
 • Oyuncaklarına hızlı vurmak: “Ben çok mutluyum. Ben, yeniden yapacağım.” Enerjiyle dolu ve çok iyi hissetmek.
Ayak ve bacaklar:

İki ayak üzerinde durmak:

 • Düzgün durarak, sahibine hareketsiz şekilde bakması: Ele alınmak için hazırdır. Şu anlamdadır “Bakman için seni bekliyorum, yoksa sana kızabilirim”.
 • Tünekte ileri geri yürümek: Sabırsızlıkla dışarı çıkarılmayı, ele alınmayı beklemek.
 • Her iki ayakla parmağa sıkıca tutunmak: Sana tam güvenmiyorum ya da beni götüreceğin yer hakkında bilgim yok.
 • Bir ayak üzerinde durmak: Rahat.
 • Bir ayak üzerinde durma ve tüylerin kabartılması: Rahat, mutlu, memnun.
 • Başını alta sokarak bir ayak üzerinde durmak: Tüylerini temizliyor
 • Bir ayakta dururken gagasını bileme: Yorulmuştur.
 • Bir ayak üzerinde dururken, hafif kabarmış, gözler cam gibi: Kısmen uykudadır.
 • Kafes altını kazımak: Afrika gri papağanları için tipiktir. Genelde kafesten dışarı çıkmak için izin verilmesi isteğidir.Bu davranışını alışkanlık haline getirmemesi için yerine getirmek istemeyebilirsiniz.
 • Ayak vurma, tıklatma: Tehdit edildiğini hisseden bazı papağanlar, bölgesinin üzerindeki egemenliğinin işareti olarak onların ayaklarını yere vururlar.
Tüyler

 • Karışık/kabarık tüyler:
 1. Tüylerini düzeltirken;
 2. Üşüdüklerinde;
 3. Gerginliklerini hafifletmek istediklerinde;
 4. Hasta olduklarında karışır, kabarırlar. Özellikle, tüyler, kabarık kalırsa veteriner hekimce görülmelidir.
 • İlgi gördüğünde tüylerini düzeltmesi:Sizinle birlikte olduklarında ya da enselerini okşadığınızda tüylerini düzeltmeleri “Sana teşekkür ederim. Senin için ben de daha bakımlı olacağım” anlamı taşır.
 • Parmakta iken sıkıca tutunması ve tüylerini sıklaştırması: Korkuyor veya tereddüt ediyor.
 • Silkelenmek: Tehdit karşısında fiziksel gerginliğini azaltarak hazır duruma geçmek, psikolojik rahatlık sağlamak, tüy bakımı sonrasında tüylerini doğal konumuna döndürmek.
Sorguç (alın/baş üstü tüyleri) durumu:

 • Sorguç kaldırıldığında: Heyecanlanmıştır.
 • Aşırı kabardığında: Korku veya aşırı heyacan. Bir uyarı düşünülmelidir.
 • Sünme ve tıslama ile birlikte düz sorguç: Saldırgandır veya bir şey tarafından ürkütülmüş, korkutulmuştur.
 • Yüz ve boyun tüylerini kabartmak: Başı büyük görünür, huzurlu memnuniyeti gösterir. Mutludur.
Titreme:

 • Kuş, korkmuş ya da aşırı heyecanlıdır. Diğer hastalık belirtileri ile birlikte görülme durumu farklıdır.
 • Eşleşme/çiftleşme belirtisidir.
Kuyruk:

 • Kuyruk sallama: Eğlence için hazırım!
 • Kuyruk sallanması (aşağı yukarı): Genellikle yorucu faaliyetten sonradır. Nefesini düzenlemesine yarar. Gene de, kuşun kuyruğu, faaliyet olmadan aşağı yukarı sallanıyorsa, solunum sıkıntısı/hastalığının işareti olabilir.
 • Kuyruk yellemesi: Kuyruk tüylerini yellemek, yelpaze şeklinde açmak, çoğunlukla saldırganlık ve öfke göstergesi olarak diğer davranışlara eşlik eder. Kuyruk tüylerini yaymak, kuşun kuvvet ve canlılığını da gösterir.
Kanatlar:

 • Kanat çırpmak: Çırpma, kanat alıştırması olarak kullanıldığı gibi sizin dikkatinizi çekmek için de yapılmaktadır. Herhangi bir olumlu etkiye (bakıcısının el hareketleri, çan gibi ilgi odağı olan bir nesnenin hızlıca hareket ettirilmesi vb.) karşı aşırı heyecandan da durdukları yerde, bazen titreme eşliğinde kanat çırpabilirler.
 1. Öfke veya acıyı gösterebilir.
 2. Tüylerini düzeltmesi, ayarlamasının bir yoludur.
 3. Omuzlarını kaldırarak ve baş sallanması ile eşlik edilirse, ısrarla dikkat çekmeye çalıştığını veya anne mamasına muhtaç yavru kuşlarda olduğu gibi beslenme isteğini ifade edebilir.
 • Kanat düşmesi, sarkması: (Yavrular) genç kuşlarda normal ama daha yaşlı kuşlarda sarkma hastalığın bir işareti olabilir.
 • Kanat seğirmesi: Gerçek, açık bir gösterge değildir, çoğu kez kuş ele alındığında hissedilir. Kanat ve vücut arasında hava dolaşımı sağlamak için, kanatlar, vücuttan uzaklaştırılır. Kanatlar kaldırılır ve ani hareketle eski normal konumuna getirilir. Kuşlar, aşırı derecede mutlu olduğu zaman da yaparlar.
 • Hem kanatların açılması hem titreme: Bu göstergenin nedeni bakıcı tarafından belirlenmelidir. Aşırı aktivite sonrası serinleme gereksinimi, aşırı korku ve stres, aşırı heyecan, ateşli hastalık… olabilir. Birbirinden ayrılabilmesi için son anlardaki tüm davranışları ve tüm dış etkenler düşünülmelidir.
 • Kanatlar vücuttan uzaklaştırılmış: Aşırı aktivite ve aşırı sıcaklık nedeniyle serinleme ihtiyacı. Ancak bu durum yumurtlama önce ve sonrasında ya da böbrek rahatsızlıklarında görülen kanat açmalardan ayrılmak zorundadır ki önlem alınabilsin.
 • Olduğu yerde kanat çırpma: Uçmaya, kaçmaya kalkışmada kararsızlık, hiperaktiflik, tehdit etme, sıcakta serinleme, yavrularda kanat egzersizi.
 • Kanatları kesiştirmek: Kur yapma göstergelerindendir.
Baş:

 • Arkaya döndürüp kanadının altında soktu: Uyuyor.
 • Aşağıya eğdi ve 90 derece döndürdü: İstediği bir şeye bakıyor.
 • Aşağı düşürdü, bir veya iki kanadı tümüyle açık, ağzı açık, baş gidebileceği yöne doğru uzatılmış: Büyük gerinme ve esneme
 • pozisyonu.
 • Başını aşağı yukarı sallıyor ve kusuyor: Size, eşine ya da odaklandığı bir nesneye “Seviyorum” demesinin yolu! Göz bebekleri küçülür, baş, sırt tüyleri kabarabilir.
 • Aşağı yukarı kafa sallama: Dikkat çekme hareketidir. Genellikle kafes dışına çıkmak istediklerini belli eder.
 • Başı alçaltmak, eğilmek: Selamlama veya onaylamadır (Oynamak isteği ya da ensesinin kaşınması için).
 

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üretici
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
5,548
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Gagasını gıcırdatıyor. Normal bir davranış mı?
Muhabbet kuşları kendilerini dinlenmeye hazırlarken ve gece uykusuna geçmeden önce gagalarını gıcırdatırlar. Kendini iyi ve mutlu hisseden mubişlerin gün içinde gagalarını gıcırdattıkları görülür. Ama her mutlu mubiş gaga gıcırdatmalı diye bir kaide de yoktur. Bazı mutlu ve sağlıklı mubişler bu hareketi çok seyrek yaparken , bazıları hiç yapmayabilir.
Bu gıcırtı sesi alt gaganın üst gaganın içine çaprazlama hareket ettirilip sürtünmesiyle oluşur. Bunu yapmalarının sebebi ise kuşların doğalarında var olan „taşlama“ eylemidir. Kuşlar alt gagalarını üst gagalarına hafifçe çaprazlayarak kursaklarında biriktirdikleri yemleri sıkıca tutarak rendeleyip öğütme imkanı bulurlar. Taşlama boyunca da bu gıcırtılar duyulur. Bu eylem 1-2 saniyede gaganın arka arkaya hızla hareket etmesiyle gerçekleşir, 2-3 saniyelik molalarla devam eder.
 

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üretici
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
5,548
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Boğaz tüylerini şişiriyor, acaba ne anlam taşıyor?
Bazen muhabbet kuşlarının boğaz tüylerini şişirdiklerini görürüz. Aslında şişen tüyleri değil, boğazlarıdır. Boğazlarını tüylerinin altında kaldiği için göremeyiz . Bu konuda iyikus.com üzerinde „Anatomi“ başlığından bilgi edinebilirsiniz.
Bu şişkinliğin sebebi mubişlerin boğazlarına yüksek oranda hava pompalamalarıdır. Boğazda gaz birikmesi olabilir ya da sindirilememiş, kursağa inememiş yem artıkları olabilir. Gaz birikmesine neden olan en yaygın şey mantar enfeksiyonudur. Bu durumdaki kuşlar mutlaka bir hekime gösterilmelidir.
Genellikle bunu eşlerine kur yapmak için yaparlar. Boğazlarında yüksek oranda hava biriktirip bu sayede eşlerine dilediklerince aralıksız bıcırdayıp öterek iltifat edebilirler.
Dikkat edilmesi gereken bir durum boğaz tüylerinin sürekli kabarık durmasıdır. Bu bir hastalık belirtisi olabilir.
 

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üretici
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
5,548
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Muhabbet Kuşları Nasıl ve Ne Kadar Uyurlar?
Muhabbet kuşları günde 10-12 saat uykuya ihtiyaç duyarlar. Bunun çoğunluğu gece saatleridir. Aydınlık ve gürültülü bir ortamda bulunuyorlarsa, kendisini güvende hissetmesi için geceleri kafesinin üstünü örtmelisiniz. Doğada ağaç kovuklarında uyumaktadırlar. Gündüzleri şekerleme yaparlar. Bazen gözlerini kapatır bazen dinlendirmek için bir ayaklarını gövdelerine çekerler. Kimi zaman da boyunlarının dinlenmesi için başlarını geri çevirerek kanatlarının arasına sokarlar.
 

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üretici
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
5,548
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Muhabbet kuşlarım kavga ediyor, ne yapabilirim?
Kendi aralarında didişmek muhabbet kuşları için normaldir, ama kuşlarınız gerçekte, şiddetli kavga ediyorlarsa, hemen ayrılmalıdır. Genellikle, iki erkek, iki dişiden daha iyi anlaşırlar. Bir erkek/dişi çiftinde, dişi için otoriter ve saldırgan olmak alışılagelmiştir. Bunlar, kuşların seçiminde akılda tutulması gereken şeylerdir.

Her kuşa kendi yem kabını vermek, çok sayıda ilginç oyuncaklar ve geniş bir kafese sağlamak ,bütünüyle, aralarındaki didişmenin azaltılmasına yardım edebilir.
 

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üretici
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
5,548
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Muhabbet kuşumu nasıl evcilleştirebilirim ?
Muhabbet kuşlarını evcilleştirmek için yavruyken onunla çok fazla vakit geçirmeniz gerekir. 2 aylıktan daha büyük muhabbet kuşlarını evcilleştirmek hem daha zordur hem de daha fazla vakit alır.

Çift olarak bakılan muhabbet kuşlarını evcilleştirmek tek bakılan muhabbet kuşlarını evcilleştirmekten daha zordur çünkü muhhabbet kuşu sizinle oynamak yerine arkadaşıyla vakit geçirmeyi seçer.

Muhabbet kuşlarını evcilleştirmek için mümkün olduğunca sabırlı ve nazik hareket etmelisiniz.
Evcilleştirme sırasında kullanılacak en iyi yöntemlerden biri de muhabbet kuşunuzu aldığınızda sanki odada yokmuş gibi davranmak, üzerine fazla gitmemektir. Bu yöntem sayesinde muhabbet kuşunuzun güvenini zamanla kazanırsınız.
 

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üretici
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
5,548
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Muhabbet kuşum dişi, konuşturabilir miyim?
Dişi muhabbet kuşları erkek muhabbet kuşları gibi konuşabilirler fakat erkek muhabbet kuşlarıyla karşılaştırıldığında daha az sayıda kelime öğrenirler.
 

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üretici
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
5,548
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Evcilleştirmek için aç bırakıp elden yem yedirmek doğru mudur?
Muhabbet kuşlarını aç bırakarak evcilleştirme yöntemini kesinlikle tavsiye edilmeyen, insancıl olmayan bir yöntemdir.

Benzer şekilde muhabbet kuşlarının uçmasını sağlayan uzun kanat tüylerini kesip evcilleştirmeye çalışmak da kesinlikle tavsiye etmediğimiz bir yöntemdir.
 

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üretici
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
5,548
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Muhabbet kuşumun kanatları titriyor, hasta mı ?
Kanatların titremesi, kanatlardan birinin diğerinden daha aşağıda bulunması stres, korku belirtisi olarak değerlendirilebilir.

Yeni bir ortama gelen muhabbet kuşlarında görülebilir. Kuşlar ortama alıştıklarında titreme de geçer.
 

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üretici
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
5,548
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Muhabbet kuşum dışkısını yiyor, ne yapmalıyım ?
 • Muhabbet kuşunuzun dışkısını yemesini engellemek için yapılacak en doğru şey tabanında tel ızgara olan kafesler kullanmaktır. Kuşunuzun dışkısı tel ızgaranın altındaki bölmeye düşeceği için kuşunuzun dışkısını yemesini büyük ölçüde engellemiş olursunuz.
  Dışkı yeme davranışı genelde vitamin, mineral eksikliği ve kötü beslenme kaynaklıdır. Kuşunuzun bakım koşullarını tekrar gözden geçirmeniz gerekir. Ayrıca okuyunuz;
 • Kuşların Dışkılarını Yemesini Engellemek
 

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üretici
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
5,548
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Muhabbet kuşum kafes boyalarını kemiriyor ? Bir zararı olur mu ?
Muhabbet kuşlarının kafesin boyalarını kemirmesi onun sağlığı açısından zararlıdır. Bu yüzden metalik (altın, gümüş gibi) renklerde, özellikle krom kaplama, paslanmaz telleri olan kafesleri satın almanızı öneririz.
Pembe, mavi, beyaz renkli, boyası kolayca çıkan kalitesiz kafeslerden satın almamalısınız.
 

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üretici
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
5,548
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Kafes, Aksesuar, Marka ve Malzemeler
Muhabbet Kuşu Kafes ve Aksesuarları

 • Tavsiye edilen kafes ölçüleri 45 X 40 X 40 cm
 • Kafeste kuşların çiğnemesi için yumuşak halka şeklinde bir tahta mevcut olmalı.
 • Tünekler hep ağaç dallarından ve ahşap malzemeden, ağaç dalından tünekler muhabbet kuşları için en sağlıklı olanıdır. (Evcil hayvan mağazalarında genelde hep plastik tünekli kafesler satılır. ) Bu boyutta bir kafes için 2 tünek yeterlidir.
 • Gaga Taşı, Mineral blok, mürekkep balığı kemiğinin yanı sıra kafeste ayrı bir kapta kaliteli kuş kumu da olmalıdır.
 • Yem kabı aynı suluk gibi, yem yenildikçe yeni yemler aşağıya doğru geliyor. Bu nedenle düzenli tazelenmeli ve kabuklar üflenmelidir.
 • Oyuncak olarak da salıncak ve renkli halat olabilir. Ayna kullanmayınız!
 • Kafes zeminine siyah-beyaz gazete kağıdı serilebilir, siz de gazete kağıdı kullanabilirsiniz. Eğer muhabbet kuşunuz gazete kağıdını çok fazla kemiriyorsa, gazete yerine mürekkepsiz teksir kağıdı veya tabanında tel ızgara olan kefeslerden kullanmanızı tavsiye ederiz. Zemine kuş kumu da koyabilirsiniz ama sık sık değiştirmeniz gerekir.
 • Kuşunuz kafes tellerini kemirebilir, bu yüzden kafes satın alırken krom kaplama telleri olan, paslanmaz, metalik veya altın rengindeki kafesleri tercih etmelisiniz.
 

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üretici
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
5,548
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Alman Hayvanları Koruma Veterinerler Birliği'nin (TVT) tehlike arzeden aksesuarlar listesi.
BML standartlarına uymayan kafesler
Yuvarlak kafesler
Beyaz telli kafesler
Suni kaplamalı ve verniklenmiş kafesler
Plastik suni tünekler
Tünek kılıfları ve zımpara kağıdından zemin kaplaması
Gevşek sarılmış ya da çözülmüş ip yumağı tehlikesi
Ayna ve plastik kuş
 • Plastik Kuş
  Yedek eş olarak düşünülmüş (insanlarda oyuncak bebekle bir yaşam gibi). Davranış bozukluğuna yol açar. Bununla birlikte ölümle bitebilen, yanlış beslenme davranışı sonucu ortaya çıkan taşlık enfeksiyonuna sebep olur.
  Hareket sensörü entegre edilmiş pilli plastik mubabbet kusu. Yaklaşıldığında ötüyor. Kim oturup bunu düşünmüş acaba.
  Ayna
  Muhabbet kuşları aynada kendilerini tanıma yetisine sahip değiller ve görüntüyü başka bir kuş olarak algılarlar. Tıpkı plastik kuşlarda olduğu gibi varsayılan partner kişisel davranış göstermediğinden aşırı beslenme ve mutsuzluğa yol açıyor.
  Yuvarlak Kafesler
  Yuvarlak kafeslerde kuşlar yönelme noktası, yani emniyet noktası bulamıyorlar. Ayrıca bu kafesler hareket için çok az alana sahipler.
  Kumlu Tünek Kılıfı ve Zımpara (kumlu) Zemin Kaplaması
  Kumlu tünek kılıfı ve zımpara (kumlu) zemin kaplaması içeriğindeki yapıştırıcı nedeniyle sağlığa zararlıdır. Bazı mubişler önüne geleni kemirirler ve böylece yapıştırıcıyı da engellenmesi mümkün olmadan yemiş olurlar. Kuşlar bunların üzerinde tünüyorlar. Bunların rahat olmadığını herkes düşünebilir. Bu çok tırtıklı yüzey küçük yaralanmalara ve beraberinde enfeksiyonlara yol açabilir ya da mantara neden olur.
  Plastik Tünekler
  Plastik tünekler hastalıkta veya karantina kafeslerinde devamlı dezenfekte işlemi yapılacağından yararlıdır ama sürekli kullanım için hiç uygun değildir. Tırnaklar törpülenemicektir ve ayaklarda şekil bozukluğu oluşacaktır. Plastik tünekler mantar oluşumuna zemin sağlar. Bununla birlikte cilalanmış sert tahta tünekler de daha iyi değildir.
  İp Yumağı Tehlikesi
  Lif ipliklerine malesef bir çok kuş dolandı ve öldü.Bu oyuncağın tehlikesini bilen kuş sahipleri sürekli gözlemledikleri halde ölümler olmuştur.
  Konuşturucu-Tüy Döküm Yardımı
  Kim bu yemi alırsa parasını da bir güzel camdan dışarı savurmuş olur. (içeriğinin kilosundan tutarını bir hesaplayın). Eğer kuş bu yemi verdikten sonra konuşmaya başlarsa tamamen tesadüftür. Tüy dökümüne de zengin ve besleyici beslenme yardımcı olur.
  Kuş İçeceği
  Pahalı boyalı su.
 

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üretici
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
5,548
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
 • Muhabbet kuşuma ne gibi oyuncaklar almalıyım ? Bu oyuncakları nereden bulabilirim ?
  Muhabbet kuşlarınız için ahşap ve halattan yapılmış oyuncakları tercih etmelisiniz. Bu oyuncakları evcil hayvan mağazalarında bulmanız kolay ama kendiniz evinizde de yapabilirsiniz.
  Ayrıca zil, çan gibi ses çıkaran oyuncaklar muhabbet kuşlarının çok hoşuna gider.
 

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üretici
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
5,548
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Kafes zemininde gazete kullanabilir miyim?
Eğer muhabbet kuşunuz gazete kağıdını çok fazla kemiriyorsa, gazete yerine mürekkepsiz teksir kağıdı veya tabanında tel ızgara olan kefeslerden kullanmanızı tavsiye ederiz.

Zemine kuş kumu da koyabilirsiniz ama sık sık değiştirmeniz gerekir.
 

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üretici
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
5,548
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Kafes temizliği ne sıklıkla yapılmalıdır ?
Bir çift muhabbet kuşunun yaşadığı kafes her hafta en azından 2 defa temizlenmelidir. Bazı kuşlar kafeslerini aşırı derecede kirletmektedir. Bu durumda daha sık temizlik yapılmalıdır.

Kafesi temizlerken kireç kullanabilirsiniz. Kireç mikropları öldürür. İnce bir sünger yardımıyla kafes altlığını kireçle silebilirsiniz.
 

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üretici
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
5,548
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Kafesin odadaki konumu, yeri nerede olmalıdır?
Kafesinizi odanın ışık alan bir yerine, yerden çok fazla yüksek olmayacak bir hizada koymanızı tavsiye ederiz. Muhabbet kuşunuzun kafesini TV yanı, koridor, kapı ve pencere önü gibi kuşunuzun gürültü ve hava akımına maruz kalıp hastalanabileceği yerlere de koymamalısınız.

Dolap tepesi gibi yüksek yerlere kuşlarınızın kafesini koymamalısınız. Kafesin devrilmesi durumunda kuşlarınız yaralanabilir veya ölebilir.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst