Muhabbet kuşu solunum problemi

Ponpon

Forum Sakini
Merhabalar, solunum problemi olan muhabbet kuşum için başlık açmıştım. Aynı sorun devam ediyor malesef, nefes alırken kuyruk aşağı yukarı hareket ediyor, uçarken daha fazla olmak üzere vik vik ses çıkarıyor. Yakın zamanda koksidiyoz atlattı. Sebebi ne olabilir, ne yapmalıyım?

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
kuşunuzun aşırı ilerlemiş bir rahatsızlığı var sanırım. Çok iyi görünmüyor :(
Belki de sayılı günleri olabilir :(

Oyla 0

Ponpon

Forum Sakini

Doğanay Bey’e tepki videomuzu atıyoruz :)
Görüntüsü önce sulpha sonra doksimis kulşanımı nedeniyle kötü gözüküyor, malum duş da alamıyor :)

Çok daha kötüydü doksimisle toparladı kesinlikle, ama solunum sıkıntısı kaldı biraz :(
Bilemiyorum hava kesesi akarı mı olabilir :(

Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Bu videodaki ayak sallama hareketini yapıyormu hala? Bu hareketin bi adı vardı şimdi unuttum @Doğanay Y. biliyordu ama öyle birşeymi emin değilim..

Bu arada söylediğim solunum ilacını aldınızmı?

Oyla 0

Ponpon

Forum Sakini
Bu videodaki ayak sallama hareketini yapıyormu hala? Bu hareketin bi adı vardı şimdi unuttum @Doğanay Y. biliyordu ama öyle birşeymi emin değilim..

Maalesef bulamadım hiç bir veterinerde. İlacın firmasını arayacağım pazartesi günü. Bugün de nistatine başlayacağım, acaba tam olarak ne için kullanıyoruz nistatini?

Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Maalesef bulamadım hiç bir veterinerde. İlacın firmasını arayacağım pazartesi günü. Bugün de nistatine başlayacağım, acaba tam olarak ne için kullanıyoruz nistatini?

Şöyle, antibiyotik kullanımları mantar oluşmasına ve çoğalmasına sebebiyet verdiği için ne kadar çok antibiyotik kullanılırsa bu risk o kadar fazla oluyor. Avian vetlerde zaten uzun antibiyotik kullanımlarından sonra mantar ilaçları veriyorlar. Hatta tedbir amaçlı antibiyotikle beraber veriyorlar dengeyi sağlamak için. Birinci sebep bu. İkincisi ise malum kuşta solunum sorunu var ve bir ihtimal mantar kaynaklıysa onun içinde faydalı olabilir. Daha öncede söylediğim gibi solunum sorunlarının bir çok farklı sebebi olabiliyor..

Lavotili de bulmaya çalışın bence. Çünkü bakteriyel solunum enfeksiyonlarına, birden çok bakteri çeşiti sebebiyet verebiliyor. Doksisiklinin etki etmediği yada az etki ettiği bakterilerde makrolit grubu antibiyotikler daha çok etkili olabiliyor. Gerekirse dediğiniz gibi ilaç firmasıyla yada ecza depolarıyla iletişime geçip ilacı nasıl temin ediceğinizi sorun. Zaten onlar yönlendirirler büyük ihtimal şu şu veterinerlere veriyoruz diye. Yada kendileride kargoluyabilirler belli olmaz..

Oyla 0

Ponpon

Forum Sakini

Bu arada o gece olduğu kadar sık olmasa da irkilme hareketi yapıyor ara sıra. Kafesinden kaçmak istiyor kafesinde hareketli ama çıkınca sürekli sokulup, uyumak istiyor. Nefesi de aynı devam ediyor :(
Şöyle, antibiyotik kullanımları mantar oluşmasına ve çoğalmasına sebebiyet verdiği için ne kadar çok antibiyotik kullanılırsa bu risk o kadar fazla oluyor. Avian vetlerde zaten uzun antibiyotik kullanımlarından sonra mantar ilaçları veriyorlar. Hatta tedbir amaçlı antibiyotikle beraber veriyorlar dengeyi sağlamak için. Birinci sebep bu. İkincisi ise malum kuşta solunum sorunu var ve bir ihtimal mantar kaynaklıysa onun içinde faydalı olabilir. Daha öncede söylediğim gibi solunum sorunlarının bir çok farklı sebebi olabiliyor..

Lavotili de bulmaya çalışın bence. Çünkü bakteriyel solunum enfeksiyonlarına, birden çok bakteri çeşiti sebebiyet verebiliyor. Doksisiklinin etki etmediği yada az etki ettiği bakterilerde makrolit grubu antibiyotikler daha çok etkili olabiliyor. Gerekirse dediğiniz gibi ilaç firmasıyla yada ecza depolarıyla iletişime geçip ilacı nasıl temin ediceğinizi sorun. Zaten onlar yönlendirirler büyük ihtimal şu şu veterinerlere veriyoruz diye. Yada kendileride kargoluyabilirler belli olmaz..
anladım teşekkür ederim açıklama için, aldım başlayacağım fungostatini. Lavotili de bulacağım inşallah.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Aman aman beni yanlış anlamayın. Sadece enerjisi oldukça düşük kuşun. Yeni bir tedavi süresinde bunu göze almak gerekiyor. Toparlamasını inanın çok isterim.
@Ümit T. hangi ayak hareketi? video göremedim

Oyla 0

Ponpon

Forum Sakini
Aman aman beni yanlış anlamayın. Sadece enerjisi oldukça düşük kuşun. Yeni bir tedavi süresinde bunu göze almak gerekiyor. Toparlamasını inanın çok isterim.
@Ümit T. hangi ayak hareketi? video göremedim
Evet ama mizacı da biraz öyle, tabi hasta olduğu da gerçek yanlış anlamadım tabi ki. 2 gece önce irkilme hareketi yaptı sürekli ben onu kastettiğini sandım Ümit beyin.

Oyla 0