Muhabbet kuşu uçamama, kötüye gidiyor yardım

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan KarayeL
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Çözüm
bölgenizde fakültede ve özelde dışkı analiz laboratuvarları mutlaka vardir, isterseniz analiz yaparlar mı telefonla bir danışın. ancak endüstriyel kanatlı sektöründe salmonella teşhisi koyulursa tedavi değil direkt itlaf yoluna gidilir yani tedavi/ilaç önerisi konusunda tecrübeleri olmayabilir,yardimci olamayabilirler

sulfadiazin+trimetoprim kullanımi sonrasi tekrar sorun başladıysa benim tecrubeme göre enrofloksasin + amoksisilin ayni anda kullanılabilir. o da olmazsa furaltadone + kloramfenikol denenebilir. bunlar tamamen deneme yanılma yöntemi. ilk kullandığınız ilaç yanlış değil , gayet işe de yaramış, ancak salmonellanın kesin tedavisi maalesef çok zor.
Bu tarz durumlarda enrofloksasin pek işe yaramıyor. Kuşu yormaya bile deymez..

@KarayeL Bu hastalığın tedavisi öyle kolay olmuyor. Kullandığımız bazı ilaçlar var ancak iyileştirdiğimiz kuşlarda oluyor kaybettiklerimizde. Forumdaki eski konuları incelersen zaten tedavi süreçlerini görüceksin...

Hocam bi takipçiniz olarak görüşünüze katılmıyorum. 2700 alt türü olan bir bakterinin hangi türüne hangi antibiyotik duyarlıdir maalesef bilemeyiz. kimine enrofloksasin kimine amoksisilin hatta kimine oksitetrasiklin daha iyi gelebiliyor. ancak genel bi veri olarak duyarlılık testlerinde enrofloksasin ve amoksisilin kafa kafaya gidiyor

ha forumda yakin dönem gördüğumüz vakalarda amoksisilin çok daha etkili oldu size katıliyorum ancak ikisi de neticede tam etkili olamadı

örneğin vet cem memur enrofloksasin + amoksisilin karıstırıp aynı anda kullanıyor ki bence ağır vakalarda en iyi yol bu

Screenshot_20220308-220559_Drive.jpg

quiko med stok bulamadım. Mix ilaçların adı nedir?
Tollisan Kombi Mix Özel Üçlü Karışım ürünü mix olarak değerlendirilebilir. Doğal antibiyotikler için şuan aklıma gelmeyen bir ürün daha var. Bir türlü hatırlayamadım :D
Bağırsak düzenleyicilerle de direnç arttırılabilir .

Tollisan Kombi Mix Özel Üçlü Karışım ürünü mix olarak değerlendirilebilir. Doğal antibiyotikler için şuan aklıma gelmeyen bir ürün daha var. Bir türlü hatırlayamadım :D
Bağırsak düzenleyicilerle de direnç arttırılabilir .
Baktım stok bulamadım.
Röhnfried sedochol bölünmüş almayı düşünüyordum. Çözüm bulana kadar onu hemen alıp, kuşun dirençini arttırmayı düşünüyorum.

Son düzenleme:
Hocam bi takipçiniz olarak görüşünüze katılmıyorum. 2700 alt türü olan bir bakterinin hangi türüne hangi antibiyotik duyarlıdir maalesef bilemeyiz. kimine enrofloksasin kimine amoksisilin hatta kimine oksitetrasiklin daha iyi gelebiliyor. ancak genel bi veri olarak duyarlılık testlerinde enrofloksasin ve amoksisilin kafa kafaya gidiyor

ha forumda yakin dönem gördüğumüz vakalarda amoksisilin çok daha etkili oldu size katıliyorum ancak ikisi de neticede tam etkili olamadı

örneğin vet cem memur enrofloksasin + amoksisilin karıstırıp aynı anda kullanıyor ki bence ağır vakalarda en iyi yol bu

Ekli dosyayı görüntüle 23044

Tamam 2700 alt türü varda bu alt türlerin kaç tanesi muhabbet kuşlarında görülüyor? Duyarlılık testleri derken dışkı tahlillerindenmi bahsediyorsun? Neyse ben kendi tecrübemi söyliyim. Enrofloksasin daha çok bağırsak enfeksiyonlarına sebeb olan salmonella türlerinde etkili oluyor. Merkezi sinir sistemini etkileyen salmonella türlerinde ben hiç etkisini görmedim. Enrofloksasinle tedavi edilen bir sallabaş vakası örneği varsa bende bilmek isterim.. He belki amoksisilinle birlikte sinerjik etkisi olabilir orası ayrı...

Hocam nerden hangi üründen başlamam gerekiyor bilemiyorum. Bir karara varıp önerilerinizi bekliyorum

Dostum attığım linkleri incelersen zaten bütün önerilerimiz yazıyor. Uygulayıp uygulamamak sana kalmış. Hastalık ilerlemeden müdahale edilip antibiyotik başlanması gerekiyor. Benim görüşüm bu..

Dostum attığım linkleri incelersen zaten bütün önerilerimiz yazıyor. Uygulayıp uygulamamak sana kalmış. Hastalık ilerlemeden müdahale edilip antibiyotik başlanması gerekiyor. Benim görüşüm bu..
Sizin hande arkadaşa önerileriniz, direk buraya kopyala yaptım.
Kullandığımız tüm etken maddeleri sıralıyorum;
- enrofloksasin (enrocure)
- amoksisilin + kolistin (climox)
- Rohnfried Nifuramycin (mix ilaç)
- trimetoprim + sülfametoksazol (bactrim)
- amoksisilin + klavulanik asit (amoklavin)

Hocam evet yazıyorda bizimki o kadar ilerlememiş olduğundan, ve önerilerde kaç adet antibiyotik olduğundan dolayı kuşu yormamak adına öncelik hangisinden başlayacağım konusunda endişeye kapılarak, yukarıdaki antibiyotiklerden önceliği sormuştum..

Sizin hande arkadaşa önerileriniz, direk buraya kopyala yaptım.
Kullandığımız tüm etken maddeleri sıralıyorum;
- enrofloksasin (enrocure)
- amoksisilin + kolistin (climox)
- Rohnfried Nifuramycin (mix ilaç)
- trimetoprim + sülfametoksazol (bactrim)
- amoksisilin + klavulanik asit (amoklavin)

Hocam evet yazıyorda bizimki o kadar ilerlememiş olduğundan, ve önerilerde kaç adet antibiyotik olduğundan dolayı kuşu yormamak adına öncelik hangisinden başlayacağım konusunda endişeye kapılarak, yukarıdaki antibiyotiklerden önceliği sormuştum..

Bactrim şurup başlanabilir. Kuşun durumu çok ağır olmadığından bu ilaç iş görücektir. Eğer durumu kötüleşirse amoksisilin kullanılması lazım..

Bactrim şurup başlanabilir. Kuşun durumu çok ağır olmadığından bu ilaç iş görücektir. Eğer durumu kötüleşirse amoksisilin kullanılması lazım..
Nöbetçi eczaneye gittim. Antibiyotik olduğundan reçetesiz vermedi. Yarın ilaçı yazdırıp alacağım. Kuş nefes alıp verirken solunum sıkıntısı yaşıyor. Bir ara kısa vik vik sesi çıkardı. Şuan iyi kafeste hareketli ama yemek yediğini bugün görmedim. Diğer kuşla arada gagalaşıyorlar yemek mi yediriyor neden öyle yapıyorlarsa ikiside dişi kuş

Nöbetçi eczaneye gittim. Antibiyotik olduğundan reçetesiz vermedi. Yarın ilaçı yazdırıp alacağım. Kuş nefes alıp verirken solunum sıkıntısı yaşıyor. Bir ara kısa vik vik sesi çıkardı. Şuan iyi kafeste hareketli ama yemek yediğini bugün görmedim. Diğer kuşla arada gagalaşıyorlar yemek mi yediriyor neden öyle yapıyorlarsa ikiside dişi kuş

Bir iki dakikalık bir video çekersen solunuma bakalım tekrar...

Bir iki dakikalık bir video çekersen solunuma bakalım tekrar...

Durum bu videoda ne kadar belli oluyorsa tabi diğeri çok hareketli hareketli maşallah ama lutinoyla temas edince oda arada videodaki gibi oluyor. Kuyruğu oynuyor. Bide 1 2 kere lutino hasta kuşun dışkısını yerken gördüm

Daha demin kuşu elime aldığımda göğüs kemiği rahatlıkla farkediliyor. Daha önce böyle değildi. Bugün ilk işim bactrim şurubunu almak olacak sabak akşam 1 er damla ağzına damlatacağım

Durum bu videoda ne kadar belli oluyorsa tabi diğeri çok hareketli hareketli maşallah ama lutinoyla temas edince oda arada videodaki gibi oluyor. Kuyruğu oynuyor. Bide 1 2 kere lutino hasta kuşun dışkısını yerken gördüm
Uyku, dinlenme sirasinda bu tarz sabit hareketler normal kabul edilmelidir. Ancak vikleme sesi varsa ki videoda duyamadım solunum sorunu için doksisiklin etken maddeli bir ilaç incelenebilir. Basit bir vitaform bile yeterli gelebilir

Uyku, dinlenme sirasinda bu tarz sabit hareketler normal kabul edilmelidir. Ancak vikleme sesi varsa ki videoda duyamadım solunum sorunu için doksisiklin etken maddeli bir ilaç incelenebilir. Basit bir vitaform bile yeterli gelebilir
Çok şükür ya biraz korkmuştum. Vikleme sesine 1 kere denk geldim. Tam yanına yaklaşıp, videoya alacağım zaman telefondan korktu o ses kesildi. Eğer kullanılmasında faide varsa doksisiklin etken maddeli ilaç alabilirim.

Hocam birde bugün eczaneden bactrim ve mikostatin aldım. Sitraks şurup kaç yere baktım bulamadım. Bactrimi sabah akşam 1 er damla kullanmaya başladım. Kafesteki diğer kuşada uygulamalı mı?

Hocam birde bugün eczaneden bactrim ve mikostatin aldım. Sitraks şurup kaç yere baktım bulamadım. Bactrimi sabah akşam 1 er damla kullanmaya başladım. Kafesteki diğer kuşada uygulamalı mı?
Eğer temas durumlari varsa bir şekilde evet kullanilmalidir. En azindan 3 günlük kısa bir kür olarak

Bazı su bazlı vitamin grubu ilaç kullanımında olumlu sonuçlar veriyor ancak gerekli değil. 5 günlük kullanım sonrasında duruma bakalım tekrardan .