Muhabbet kuşu uçamama, kötüye gidiyor yardım

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan KarayeL
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Çözüm
bölgenizde fakültede ve özelde dışkı analiz laboratuvarları mutlaka vardir, isterseniz analiz yaparlar mı telefonla bir danışın. ancak endüstriyel kanatlı sektöründe salmonella teşhisi koyulursa tedavi değil direkt itlaf yoluna gidilir yani tedavi/ilaç önerisi konusunda tecrübeleri olmayabilir,yardimci olamayabilirler

sulfadiazin+trimetoprim kullanımi sonrasi tekrar sorun başladıysa benim tecrubeme göre enrofloksasin + amoksisilin ayni anda kullanılabilir. o da olmazsa furaltadone + kloramfenikol denenebilir. bunlar tamamen deneme yanılma yöntemi. ilk kullandığınız ilaç yanlış değil , gayet işe de yaramış, ancak salmonellanın kesin tedavisi maalesef çok zor.
Bazı su bazlı vitamin grubu ilaç kullanımında olumlu sonuçlar veriyor ancak gerekli değil. 5 günlük kullanım sonrasında duruma bakalım tekrardan .
Olur hocam. Bu arada sabah ilk antibiyotiği verdiğimde, bir müddet geçtikten sonra sorunlu kanadı titriyordu. ilaç acaba etkisini mi gösteriyor? Kafesteki herşeyide çıkardım sadece su ve yemi var

Zaten diğer kuşunuzla temas etmiş ama ben yinede kafeslerini ayırmanızı öneririm. Ne olur ne olmaz. Çok geçmiş olsun.
Benim konumu takip edip gözünüz korkmuştur, bizim kızın durumu ağırlaşmışken müdahale etmiştik. Ona rağmen amoksisilin etki etmişti benim hatam yüzünden iyileşmemişti. Siz çok erken müdahale etmişsiniz hemen toparlayacak inşallah ??

Zaten diğer kuşunuzla temas etmiş ama ben yinede kafeslerini ayırmanızı öneririm. Ne olur ne olmaz. Çok geçmiş olsun.
Benim konumu takip edip gözünüz korkmuştur, bizim kızın durumu ağırlaşmışken müdahale etmiştik. Ona rağmen amoksisilin etki etmişti benim hatam yüzünden iyileşmemişti. Siz çok erken müdahale etmişsiniz hemen toparlayacak inşallah ??
Biraz korktum inş mubiş iyileşir. Ayıramıyorum ki ayırmaya kalktığımda sürekli kızıyor bağırıyor. Bactrim işe yaramazsa üstadlar amoksisilin önerirlerse bu sefer onu kullanırım. İnş gerek kalmazda bakalım ? çok teşekkür ederim ☺️

Son düzenleme:
Selamun aleykum üstadlar,
Bugün bactrimin 4. Günü sizin inceleyip, kontrol etmeniz için video çektim.
4 günlük ilaç kullanımda ne gibi gelişme oldu; Kafa yamukluğu gözle görülür düzelme oldu. Tüy kabarma durumu azaldı. Kuş önceki haline nazaran sanki biraz daha canlandı...
Maalesef KANAT sorunu devam ediyor. Ama kanat düşüklüğünde kanadını toparlama, düzetmede sanırım iyileşme var.....

@Malkoçoğlu @neanderthalensis @Doğanay Y.
İlaç kullanımı sırasında dışkı değişimleri normal. Kuşun boyun ve kanadını takip edin. Arada video çekip burayada atın bizde takip edelim...

4 günlük ilaç kullanımda ne gibi gelişme oldu; Kafa yamukluğu gözle görülür düzelme oldu. Tüy kabarma durumu azaldı. Kuş önceki haline nazaran sanki biraz daha canlandı...
Maalesef KANAT sorunu devam ediyor. Ama kanat düşüklüğünde kanadını toparlama, düzetmede sanırım iyileşme var.....

Harika. İlaç etki etmiş ??☺️ Erken müdahalenin önemi gerçekten..

Tedaviye devam edin. 7. günde tekrar durum güncellemesi yapın kontrol edelim..

Kanat altını kontrol edebilir misiniz? Kalça çıkıklığı, ur ya da yağ bezeleri, kanat tüy kökünde oluşan apseler ve bazen de tutulmalardan kaynaklı öyle olabiliyor. Çarpma etkisiyle genelde düşüklük gözlemleniyor ancak bu tip bir durumda olabilir.

Kanat altını kontrol edebilir misiniz? Kalça çıkıklığı, ur ya da yağ bezeleri, kanat tüy kökünde oluşan apseler ve bazen de tutulmalardan kaynaklı öyle olabiliyor. Çarpma etkisiyle genelde düşüklük gözlemleniyor ancak bu tip bir durumda olabilir.
Hocam kanadın alt kısmına bakabildiğim kadar baktım ama anormal bir durum göremedim. Ur falan var mı diye diğer mubişin kanadıyla kıyasladım normal görünüyordu. Sanki salmonella kanat düşüklüğünden farklı gibi bilemiyorum yada bana öyle geliyordur. Kanat gayet normal sorun yok ama kanatla gövdenin birleştiği yerde sanırım sorun var ? salmonella oralara etki ediyorsa ondanda olabilir! Kanatta iyileşme halen olmadı. Bugün maşallah düz 3 metre rahat uçabildi şaşırdım...

Eğer uçmayı başardıysa hastalığı atlatmışsınız maşallah ? Ama salmonella inatçı bir hastalık maalesef. Nüksedebilme ihtimali oluyor, bu ihtimali aklınızda bulundurun