Muhabbet kuşum ağzından değişik sesler çıkarıp boyun hareketi yapıyor

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan srrar
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

srrar

iyikus.com Üyesi
Arkadaşlar merhaba, yaklaşık 20 gün önce petshoptan erkek bir muhabbet kuşu aldım, 1 aylık olduğunu söyledi, ekte fotoğrafını da ekliyorum. Gayet neşeli, canlı ve mutlu bir kuş ve gün içinde 5-10 dk'lık kestirmeler yapıyor onun dışında keyfi iyi, banyosunu yapıyor, bir iki kez uçtu fakat odaya da yeni alıştığı için bu onu biraz yordu. Fakat şöyle bir problemim var bir iki kez hapşurdu. Ardından bu çok önemli olduğunu düşünmedim su falan kaçmıştır diye düşündüm, çünkü bunu devamlı yapmadı. Aradan birkaç gün geçtikten sonra gündüz ağırlıklı olmak üzere kafasını şu linkteki kuş gibi yapmaya başladı; Streamable Video Ve iki gecedir de geceleri ağırlıklı olmak üzere (bu linkte de kendi kuşumu ekliyorum, sesini son ses açarak dinlemelisiniz ancak çıkardığı ses öyle duyuluyor.)
bu şekilde ağız hareketi ve tükürük sesi ile karışık gıcırdatma sesi gibi bir şey yapıyor hafif kafasını kımıldatıp gagasını açıp kapayarak. Bu yüzden biraz korktum. Rutin olarak elma sirkeli su, limon damlalı su ve multivitamin (markası apex) kullanıyorum ve ayrıca bu forum tavsiyesi ile bugün Entrobac probiyotik sipariş verdim. Bunun dışında sizce ne yapmalıyım, daha yeni aldığım için ve dışarıdan korkacağını düşündüğümden ve ilçede oturduğum için 2.5 saatlik yolda yıpranır diye düşündüğümden hemen veterinere götürmek istemedim, sizin tecrübelerinize göre hareket etmeyi düşünüyorum. Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• bbb.jpeg
    bbb.jpeg
    462.7 KB · Görüntüleme: 17
Son düzenleme:
Merhaba, ilk videoda dediğiniz gibi anlık bir hapsurma durumu ancak diğer videolarda bariz sindirim problemleri yahut onu rahatsiz eden bakteriyel problemlerden kaynaklı bu şekilde. Dışkısı nasıl kuşların

Oyla 0
Hapşurma olayı dediğiniz gibi bana da geçici geldi çünkü devam ettirmedi. Fakat yüklemiş olduğum videodaki kapı gıcırtısı gibi ses çıkarma olayını ağırlıklı olarak olarak gece yaptı, bu sabah ise az az. Ayrıca bugün ise keyfi gayet yerinde, yemeğini yiyor dal darısını yiyor, ötüyor, hareketli, kabarık durmuyor, neşesi yerinde yani mutlu gözüküyor gibi geldi bana. Önlem amaçlı 10 damla suyuna multivitamin kattım. Fakat mesela başka bir kuşun örnek videosunu da ekliyorum: Streamable Video bu hareketi gündüz nadir yapıyor. Kuşumun dışkısı da normal gibi gözüküyor fakat gün içinde fotoğrafını ekleyeyim olur mu?

Oyla 0
merhaba tekrar, dışkının fotoğrafını da ekliyorum normal mi sizce

Ekli dosyalar

• ff.jpeg
    ff.jpeg
    60.9 KB · Görüntüleme: 32
Oyla 0
merhaba bugün biraz halsizleşti sizce neyi var kuşumun :(

Oyla 0
Dışkılar iyi değil. Sindirim sorunları olduğu gibi kursak enfeksiyonları da söz konusu olabilir. Veterinere götürme şansınız varsa değerlendirin mutlaka. Yoksa eğer kursak enfeksiyonu hakkında sitemizdeki bilgilerden yararlanabilirsiniz.

Oyla 0
bugun veterınere gıttım ve aşağıdaki antibiyotikten verdi ve suluğuna sadece 1 damla damlatmam gerektiğini söyledi ve günlük değiştirmem gerektiğini söyledi, ayrıyeten birde vitamin verdi, bu şekilde 5 gün kullanmam gerektiğini söyledi gidişata göre devam edeceğiz dedi. Ben sizce ek olarak neler yapmalıyım ona nasıl faydam olabilir

birde dışkısı o yüklediğim fotoğrafa göre bir nebze daha düzeldi onu da gündüz tekrar eklesem olur mu, ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim

Ekli dosyalar

• bb.PNG
    bb.PNG
    118.2 KB · Görüntüleme: 28
Oyla 0
İlaç kullanilabilir ancak 1 damla yetersiz olur. Ağızdan 1 damla demiş olmasın? 5,7 damla arasi ortalama kuş ağırlığına göre kullanilabilir de arkadaslarda yine baksın

Oyla 0
Hiç bilmiyorum ki veteriner suyunu cok az koyun 5 ml falan suya 1 damla koyun o şekilde onu tüketsin dedi, sonra günün kalanında da vitamin verdi onu koyarız dedi suyuna, bugün biraz daha iyi gibi dıskısı da güzellesti gibi fakat dediğiniz gibi cok az suya 3 ml falan 1 damla damlatıp onu tüketmesini sağlayacağım fakat tadı acı gelir diye içmemezlik yapar mı sizce

Oyla 0
Hiç bilmiyorum ki veteriner suyunu cok az koyun 5 ml falan suya 1 damla koyun o şekilde onu tüketsin dedi, sonra günün kalanında da vitamin verdi onu koyarız dedi suyuna, bugün biraz daha iyi gibi dıskısı da güzellesti gibi fakat dediğiniz gibi cok az suya 3 ml falan 1 damla damlatıp onu tüketmesini sağlayacağım fakat tadı acı gelir diye içmemezlik yapar mı sizce

Bu ilacı biz tam dolu suluğa 6-7 damla damaltıp kullanıyoruz yada direk ağzına sabah bir damla akşam bir damla şeklinde kullanılıyor..

Da kuşun sorununun bu ilaçla alakası olduğunu ben düşünmüyorum. Daha çok mantara bağlı bir solunum problemi var gibi. Bu durumda ben olsam fungostatin yada mikostatin kullanırdım..

Ancak hadi diyelim bakteriyel bir solunum sıkıntısı yaşıyor diyelim onun içinde zaten elinizdeki ilaç kullanılmaz. Doksisiklin yada makrolit grubu antibiyotikler kullanılır. Enrofloksasinin bu konuda pek işe yaradığını görmedim daha..

Bence veteriner pek kuşlarda uzman değil. Biraz deneme yanılma yapıyor...

@neanderthalensis sende bakarmısın konuya..

Oyla 0
imkanlarınız doğrultusunda elinizden geleni yapmışsınız, bu ilaç işe yararsa 3 gün içinde iyileşme belirtilerinin başlaması gerekir aksi halde işe yaramıyordur, bu durumda tekrar yazın. bu süreçte kuş kötüleşirse yine yazın çünkü bu durumda @Malkoçoğlu hocanın yazdığı ihtimalleri değerlendirmeniz gerekir. doz ve kullanım şeklini arkadaşların yazdıği şekilde ayarlamanızı öneririm, en önemli nokta bu.

ilaç kullandığıniz müddetçe çesme suyu kullanmayın. kafesteki kalsiyum kaynaklarını (kalamar , gaga taşı, kum vb) çıkarınız

Oyla 0
O halde söylediğiniz gibi bu veterinerin verdiği Ekoflox %10 adlı ilacı 100 ml suluğuna şimdi 7 damla ekledim ve 4-5 saatte bir değiştirip yenileyeceğim ve bunu yapmaya 3-5 gün devam edeyim değil mi? Antibiyotiğin üzerinde inek, sığır fotoğrafı falan var fakat bir zararı olmaz ve korkmama gerek yoktur değil mi? Eğer baktık ki daha kötüye gidiyor ve bu antibiyotik işe yaramıyor o zaman direk size yazacağım ve ona göre hareket ederiz çünkü gerçekten ne yapmam gerektiğini bilmiyorum, yaşadığım yerde kanatlıdan anlayan veteriner de yok bu yüzden bana yardım ettiğiniz için size çok teşekkür ederim, tüm söylediklerinizi uygulayacağım.

Birde söylediğiniz gibi kanatlı konusunda ben de uzman bir veteriner olmadığını düşünüyorum, fakat başka seçeneğim olmadığı için en kötüsü hiç olmamasından iyidir diye düşünerek gittim ve ona da size gönderdiğim videoları göstermiştim, yani kuşumu veterinere götürmeden bu antibiyotiği verdi.

Bugün gündüz düne göre daha iyiydi, güzelce yemek yedi, dışkısı o önceki attığım fotoğrafa göre daha iyiydi, daha katı, ortası beyaz ve koyu yeşildi, oyuncağı ile oynadı, güzelce öttü, fakat biraz fazla uyudu o da rahatsız hissettiği için sanırım. Fakat şimdi size az önce çektiğim güncel videosunu da ekleyeyim, akşamları hali bu şekilde, aksine gündüz buna oranla daha iyi.

Birde sol gagasının işaretlediğim kısmında çok minik bir koyuluk var o mantar değildir değil mi?

Ekli dosyalar

• suluk.jpeg
    suluk.jpeg
    284.5 KB · Görüntüleme: 13
  • sol gaga.jpeg
    sol gaga.jpeg
    160.7 KB · Görüntüleme: 14
  • 146D6080-853B-4E0A-BB48-C14D9A8A8CFB.jpeg
    146D6080-853B-4E0A-BB48-C14D9A8A8CFB.jpeg
    1.3 MB · Görüntüleme: 13
  • E66E7A39-D3E1-41ED-AD55-0929E89D8AC2.jpeg
    E66E7A39-D3E1-41ED-AD55-0929E89D8AC2.jpeg
    687.2 KB · Görüntüleme: 13
  • BCC32D2E-77C5-4AE7-8FC6-FB151B3A263A.jpeg
    BCC32D2E-77C5-4AE7-8FC6-FB151B3A263A.jpeg
    1.3 MB · Görüntüleme: 13
  • FF488DAF-208B-4ABF-B20F-2C287E573A06.jpeg
    FF488DAF-208B-4ABF-B20F-2C287E573A06.jpeg
    1.4 MB · Görüntüleme: 20
Son düzenleme:
Oyla 0
Merhaba, evet 6-8 damla arası 6-8 saatte bir tazeleyip sunmak gerekir. Yahut günde 2 kez 12/12 saat şeklinde ayarlayabilirseniz sıkıntı olmaz ancak uyumadan önce kuşların suyunu mutlaka temiz su ile değiştirin. Gece su tüketimi çok nadir yaptıklarından ilaçlı şekilde kalmasın. Yavrucuk çok ilerlemiş gibi solunum sorunu ya da solunumu etkieyen diğer faktörler.
İşaretli yeri anlayamadım ancak mantar değil gibi. Tüy bitiminden sonra kontrol edelim tekrardan

Oyla 0
Ayrıca Bugün dışkısı bu şekildeydi ve aspur tohumu verdim ayrıca kendi her zamanki yeminden (gold wings genç muhabbet kuşları için olan) de yedi, sabah 7 gibi falan aşırı öttü kafes içinde uçuştu neşeliydi, şimdi de uyuyor biraz halsizliği var ve söylediğiniz gibi kafesinden gaga taşı, mineral blok, ve kumunu çıkardım.

Muhabbet kuşlarının kafeslerinde kanat çırpıp enerjik hareketler sergileme hareketleri var ya onu yaptıktan sonra böyle biraz yoruldu ve bu şekilde nefes almaya başladı ve bende hemen ondan sonra kaydettim.

Gün içinde de bu şekildeydi bu enerjik olduğu sıraydı ama şimdi kafasını gömmüş bir şekilde uyuyor mesela, ama ara sıra o dün akşam çektiğim videodaki gibi sesler çıkarıyordu ve sanırım o kuşumu yıpratıyor. Ama anlamadığım özellikle sabah vakti çok ötüyor enerjik, uçuşuyor ve mutlu güzelce ötüyor, yemeğini yiyor gerçi küçük bir halsizliği var yine ama ara sıra bir coşuyor, fakat asıl akşama doğru, 16:00'dan sonra gibi, dün gece attığım videodaki gibi sesler çıkarıyor ve daha fazla halsizleşiyor bu da onun uyumasını zorlaştırıyor, sizce neden akşam daha kötü ?

Birde bugün tüm kafesi elmalı sirkeli su ile temizledim belki bir faydası olur diye, sizce bunu her gün yapmalı mıyım iyileşene kadar ?

Ekli dosyalar

• bugünkü dışkısı.jpeg
    bugünkü dışkısı.jpeg
    1.3 MB · Görüntüleme: 18
Son düzenleme:
Oyla 0
Sirkenin temizlediği bakteriler çok ama çok az. Yani her gün yapmaya gerek yok ama tabanı değiştirin mutlaka. Bir ara kuşa elektrolit verir misiniz? Ağız gıcırdatması iyot eksikliğinden de kaynaklanabiliyor.

Oyla 0
tabi ki verebilirim hemen, kuşlarda elektrolit nedir peki ve nereden temin edebilirim? Ve kuşumun antibiyotiği ayın 11'inde 5 günü tamamlamış olacak ve veterinerin dediğine göre o zaman kesmeyi düşünmüştüm, antibiyotiğini bitirdikten sonra mı vermeliyim yoksa antibiyotik kullanırken de verebilir miyim?

Oyla 0
Fark etmez. Antibiyotik bittikten sonra verilebilir. Arama yapabilirseniz kuşlar için elektrolit tarifi adlı bir konum mevcut. Bir de eczaneden geçici kullanmak için ge oral alinabilir.

Oyla 0
Merhaba tekrar, kuşum Puffy birkaç gündür tekrar çok enerjik ve mutluydu fakat bugünden beri yine bir halsizlik başladı ve videodaki gibi kuyruk sallama hareketi yapıyor, bulunduğu oda sıcaklığı da 28 derece neden olduğunu ve normal olup olmadığını anlayamıyorum. Antibiyotiğini 5 gün kullandım ve yarın antibiyotiği bitecek fakat Streamable Video bu linkteki gibi boyun uzatma hareketini (gündüz olmak üzere günde bir iki kez görüyorum) yapmaya devam ediyor, şiddet derecesi azalmış olmasına rağmen önceki videolardaki problemli sesini çıkarmaya devam ediyor, fakat bugün bir halsizliği mevcut ara sıra oyuncağı ile oynuyor neşeleniyor fakat bir uyuma hali mevcut. Ayrıca bugün ağzından öncesinde yemiş olduğu kabuğu olmayan birkaç darıyı dışarı çıkardı, fırlattı, bu neden sizce ve normal bir hareket midir? Ve de fotoğrafta eklediğim sol burnunda bana böyle turuncu gibi bir tıkanıklık var gibi geldi

@Malkoçoğlu Siz farklı çözümler önermiştiniz, bana yardımcı olabilir misiniz? Sizce sorunun kaynağı nedir ve ne yapmalıyız? Çok teşekkür ederim

Ayrıca bir sorum daha olacak antibiyotiği yarın bitiyor, Entrobac probiyotik de sipariş vermiştim sizce onu da kullanmalı mıyım yoksa bu süreçte hiç işin içine karıştırmayayım mı?

Bana yardım ettiğiniz için çok teşekkür ederim inşallah sizlerin sayenizde sağlığına kavuşur kuşum :)

Not: Bugüne ait kuyruk sallama videosunu ve güncel çıkardığı sesi ve dışkı fotoğrafını, ve burnunun fotoğrafını da ekliyorum

Ekli dosyalar

• bugüne ait dışkı resmi.jpeg
    bugüne ait dışkı resmi.jpeg
    1.3 MB · Görüntüleme: 19
  • IMG 546.JPEG
    IMG 546.JPEG
    691.6 KB · Görüntüleme: 17
  • IMG_4811.JPEG
    IMG_4811.JPEG
    516.4 KB · Görüntüleme: 22
Son düzenleme:
Oyla 0