Muhabbet kuşum ağzından değişik sesler çıkarıp boyun hareketi yapıyor

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan srrar
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

srrar

iyikus.com Üyesi
Arkadaşlar merhaba, yaklaşık 20 gün önce petshoptan erkek bir muhabbet kuşu aldım, 1 aylık olduğunu söyledi, ekte fotoğrafını da ekliyorum. Gayet neşeli, canlı ve mutlu bir kuş ve gün içinde 5-10 dk'lık kestirmeler yapıyor onun dışında keyfi iyi, banyosunu yapıyor, bir iki kez uçtu fakat odaya da yeni alıştığı için bu onu biraz yordu. Fakat şöyle bir problemim var bir iki kez hapşurdu. Ardından bu çok önemli olduğunu düşünmedim su falan kaçmıştır diye düşündüm, çünkü bunu devamlı yapmadı. Aradan birkaç gün geçtikten sonra gündüz ağırlıklı olmak üzere kafasını şu linkteki kuş gibi yapmaya başladı; Streamable Video Ve iki gecedir de geceleri ağırlıklı olmak üzere (bu linkte de kendi kuşumu ekliyorum, sesini son ses açarak dinlemelisiniz ancak çıkardığı ses öyle duyuluyor.)
bu şekilde ağız hareketi ve tükürük sesi ile karışık gıcırdatma sesi gibi bir şey yapıyor hafif kafasını kımıldatıp gagasını açıp kapayarak. Bu yüzden biraz korktum. Rutin olarak elma sirkeli su, limon damlalı su ve multivitamin (markası apex) kullanıyorum ve ayrıca bu forum tavsiyesi ile bugün Entrobac probiyotik sipariş verdim. Bunun dışında sizce ne yapmalıyım, daha yeni aldığım için ve dışarıdan korkacağını düşündüğümden ve ilçede oturduğum için 2.5 saatlik yolda yıpranır diye düşündüğümden hemen veterinere götürmek istemedim, sizin tecrübelerinize göre hareket etmeyi düşünüyorum. Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• bbb.jpeg
    bbb.jpeg
    462.7 KB · Görüntüleme: 17
Son düzenleme:
Konu bu kadar gereksiz ayrıntılarla uzayınca ve her mesajda birsürü soru sorulunca ben kondan kopuyorum açıkçası.. Daha önceki önerilreim hala geçerli..

Oyla 0
Konu bu kadar gereksiz ayrıntılarla uzayınca ve her mesajda birsürü soru sorulunca ben kondan kopuyorum açıkçası.. Daha önceki önerilreim hala geçerli..
Anladım, öz olarak mantar olabileceğini düşünüyorsunuz, mikostatin mi kullanmalıyım spesifik olarak, ve başka bir konuda birine suluğa 7-8 damla katıp gün içinde tazeleyerek 5-7 gün kullanabileceğini yazmışsınız, bu şekilde mi kullanmalıyım?

Son düzenleme:
Oyla 0
bu antibiyotiğin faydası olsaydı 3 gün içinde bariz etkisini görürdünüz çünkü son videoya göre sorun solunum değil sindirim sisteminde. (sindirim sistemi bakterileri antibiyotiğe hızlı yanıt verir)

bu durumda öncelikle @Malkoçoğlu nun ilk yazdığı mantar tedavisi uygulanmalı. eczaneden nystatin (nistatin) etken maddeli herhangi bir ilaç temin edip ismini buraya yazın, dozunu söyleriz. ilaç ismi önemli değil

Oyla 0
bu antibiyotiğin faydası olsaydı 3 gün içinde bariz etkisini görürdünüz çünkü son videoya göre sorun solunum değil sindirim sisteminde. (sindirim sistemi bakterileri antibiyotiğe hızlı yanıt verir)

bu durumda öncelikle @Malkoçoğlu nun ilk yazdığı mantar tedavisi uygulanmalı. eczaneden nystatin (nistatin) etken maddeli herhangi bir ilaç temin edip ismini buraya yazın, dozunu söyleriz. ilaç ismi önemli değil
Çok teşekkürler bugün eczaneden temin edeceğim :)

Oyla 0
Evet ilk gün 1 damla azıcık suya veterinerin söylediği gibi kullandım, sonraki günlerde sizin söylediğiniz dozda, sıklıkla tazelemeye çalışarak 5 gün kullandım dışkısı düzeldi bugünün dışkısı da bu şekilde ama bugün cıvıklaşmaya başladı gibi geldi bana,
Ve birde bugün çok fazla halsiz önceki günlere göre o boğaz hareketleri vb arttı ve tüm gündür uyuyor

Ekli dosyalar

• F2E87EB3-46F4-4377-88F6-B2939AB3A69B.jpeg
    F2E87EB3-46F4-4377-88F6-B2939AB3A69B.jpeg
    1.3 MB · Görüntüleme: 14
Oyla 0
Bu ilacı aldım nasıl kullanmalıyım

Ekli dosyalar

• 49E43E4C-B059-49BE-942F-C2B1558BC9C8.jpeg
    49E43E4C-B059-49BE-942F-C2B1558BC9C8.jpeg
    1.2 MB · Görüntüleme: 13
Oyla 0
Ağızdan 1 damla ya da suluktan 8 damla vermeniz yeterli. Öncesinde ilacı hafif çalkalayın

İlacı ağızdan 1 damla rahat verebiliyorsanız, suluktan probiyotik/vitamin desteği de verebilirsiniz. Antibiyotik sonrası iyi olur + kuşunuz tüyde.

Oyla 0
Merhaba videoda 00:30 da ağzında çıt çıt yemeğiyle oynuyor sizce sindiremiyor mu yediğini yoksa normal mi böyle yapması?

Birde 01:10 da sol gaga altında bir nabız atışı gibi bir şey var o çektiğim açıdan mı kaynaklı acaba kötü bir durum yoktur değil mi?

Not: Dışkısını da ekledim

Ekli dosyalar

• E61AEEBD-0A9B-4344-BC12-CF6FFE339E88 (4).jpeg
    E61AEEBD-0A9B-4344-BC12-CF6FFE339E88 (4).jpeg
    1.1 MB · Görüntüleme: 9
Son düzenleme:
Oyla 0
yeme içme nasıl? birinci ve ikinci ilaca başladığınızdan bu yana kuşun genel durumunda iyileşme belirtisi görüyormusunuz?

Oyla 0
Antibiyotik kullanırken 2,3,4. günlerde bir düzelme oldu baya canlandı, antibiyotiğin 5. gününde ise çok kötüydü, ki zaten dün antibiyotiğinin son günüydü ve hemen ardından akşam üstü mikostatine başladım. Yani bugün mikostatin 1. günü idi.

Yeme içmesi tabi ki sağlıklı gibi değil ama mamasının darıları seçerek yiyor, suyunu da içti ama dediğim gibi sağlıklı bir kuş gibi yiyip içmiyor.

İyileşme belirtisi olarak bugün biraz oyuncağı ile oynadı, kafes içinde kanat açıp kapadı falan ama gün içinde çok fazla halsiz uyudu, bakalım yarın gözlemleyeceğim mesela şu an uyurken inleme gibi hırıltılı bir ses çıkarıyor.

Oyla 0
kuşa laboratuvar analizi yapılamadıği için biraz deneme yanılma oluyor maalesef. kuş antibiyotik tedavisinden yeni çıktı, mikostatini ağizdan damlatıp suluktan vitamin/probiyotik verebilseniz çok iyi olacak ama hatırladığım kadarıyla ağızdan ilaç damlatmaya tecrübeniz yeterli değil

siz yine sulu olmayan meyve/sebze mamasına devam edin (mama sulu olursa kuş suluktaki ilacı içmez)

mikostatine devam edin 3. gün tekrar yazın. kuş en azından kötüye gitmiyor

Oyla 0
kuşa laboratuvar analizi yapılamadıği için biraz deneme yanılma oluyor maalesef. kuş antibiyotik tedavisinden yeni çıktı, mikostatini ağizdan damlatıp suluktan vitamin/probiyotik verebilseniz çok iyi olacak ama hatırladığım kadarıyla ağızdan ilaç damlatmaya tecrübeniz yeterli değil

siz yine sulu olmayan meyve/sebze mamasına devam edin (mama sulu olursa kuş suluktaki ilacı içmez)

mikostatine devam edin 3. gün tekrar yazın. kuş en azından kötüye gitmiyor
Tamam dediğiniz gibi yapacağım, inleme derken bu arada uyurken ara sıra bu şekilde ses çıkarıyor, canı mı acıyor hastalıktan mı emin değilim

Tedavinin 3'üncü günü tekrar gelişmeleri ekleyeceğim, sağ olun

Oyla 0
mikostatin biraz daha kullanılsın, yarın akşam güncelleme yapın mümkünse, tecrübeli arkadaşları da etiketleriz yorumlarlar

yani hekim tavsiyesini eleştirmek hiç hoşuma gitmiyor ama bu sesi dinleyince enrofloksasin yerine çok bariz doksisiklin tarzı bir solunum yolu antibiyotiği kullanılmalıydı diye düşünüyorum. kuşa antibiyotik verip yoruyorsak buna değmeli

Oyla 0
mikostatin biraz daha kullanılsın, yarın akşam güncelleme yapın mümkünse, tecrübeli arkadaşları da etiketleriz yorumlarlar

yani hekim tavsiyesini eleştirmek hiç hoşuma gitmiyor ama bu sesi dinleyince enrofloksasin yerine çok bariz doksisiklin tarzı bir solunum yolu antibiyotiği kullanılmalıydı diye düşünüyorum. kuşa antibiyotik verip yoruyorsak buna değmeli
Evet çok üzgünüm başta 5 gün kaybettiğim için.

Şimdide elimden geleni yapıyorum kafes altına sıcak su torbası koydum, sürekli ilacını tazeliyorum, yumurta sarısı+kabak+entrobac mama yedirmeye çalışıyorum, yemine entrobac toz serpip hafif nemlendirip karıştırıp ardından kuruttum ve yemliğine koydum inşallah fayda eder her şey.

Tabi ki yarın tekrar güncelleme yapacağım inşallah iyileşir

Son düzenleme:
Oyla 0
hayır üzülmeyin geç kalmıs değilsiniz, enrofloksasin solunum yolu için kullanılabilir ancak doksisiklin gibi çok daha etkili antibiyotikler var. ilk videolara bakarak ben de sindirim sistemi sorunu düşünmüştüm mesela, ancak son paylaştığıniz ses kaydi bariz solunum yolu problemini işaret ediyor (bakteri, mantar vb,)

kuşu 3-5 dakika canlı incelemeden, eline almadan, gerekirse kısa süre uçurup/yorup sesini dinlemeden net yorum yapılamıyor maalesef.

Lütfen çok biliyormuş gibi konuştuğumu düşünmeyin forumda bir yerlerde okudum bu yüzden öğrenmek istediğim için soruyorum;
İlk dışkısını yaptığında rengi açık yeşil oluyor, çim yeşili gibi sonradan koyulaşıyor, bu salmonella belirtisi vb. olabilir mi? Eğer öyle ise yada dediğiniz gibi başka bakteri kaynaklı vb. ise yolumuza tekrar antibiyotik ile mi devam edeceğiz?

Birde bu gece inlemesi şu anda dün geceye göre daha şiddetli

Oyla 0
yazımı silmişim telefonun azizliği, tekrar paylaşıyorum :

hayır üzülmeyin geç kalmıs değilsiniz, enrofloksasin solunum yolu için kullanılabilir ancak doksisiklin gibi çok daha etkili antibiyotikler var. ilk videolara bakarak ben de sindirim sistemi sorunu düşünmüştüm mesela, ancak son paylaştığıniz ses kaydi bariz solunum yolu problemini işaret ediyor (bakteri, mantar vb,)

kuşu 3-5 dakika canlı incelemeden, eline almadan, gerekirse kısa süre uçurup/yorup sesini dinlemeden net yorum yapılamıyor maalesef.

Oyla 0
[
Lütfen çok biliyormuş gibi konuştuğumu düşünmeyin forumda bir yerlerde okudum bu yüzden öğrenmek istediğim için soruyorum;
İlk dışkısını yaptığında rengi açık yeşil oluyor, çim yeşili gibi sonradan koyulaşıyor, bu salmonella belirtisi vb. olabilir mi? Eğer öyle ise yada dediğiniz gibi başka bakteri kaynaklı vb. ise yolumuza tekrar antibiyotik ile mi devam edeceğiz?

Birde bu gece inlemesi şu anda dün geceye göre daha şiddetli

sizin kullandığınız enrofloksasin salmonella için ilk kullanılan ilaçlardandır zaten , onu şu an için düşünmeyin. salmonella belirtileri genelde çok daha bariz ve ağırdır

siz mikostatin'e devam edin yarın tekrar yazın, gerekirse farklı bir antibiyotik önerilebilir

Oyla 0
[

sizin kullandığınız enrofloksasin salmonella için ilk kullanılan ilaçlardandır zaten , onu şu an için düşünmeyin. salmonella belirtileri genelde çok daha bariz ve ağırdır

siz mikostatin'e devam edin yarın tekrar yazın, gerekirse farklı bir antibiyotik önerilebilit

Tamam bakalım inşallah uyandığında daha sağlıklı olur, çok sağ olun

Oyla 0
kursak akarları gibi belirtileri daha çok. Mutlaka bu yönde ilaç kullanılmalı. Ek olarak solunum sorunu da var.

Oyla 0