Muhabbet kuşum ağzından değişik sesler çıkarıp boyun hareketi yapıyor

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan srrar
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

srrar

iyikus.com Üyesi
Arkadaşlar merhaba, yaklaşık 20 gün önce petshoptan erkek bir muhabbet kuşu aldım, 1 aylık olduğunu söyledi, ekte fotoğrafını da ekliyorum. Gayet neşeli, canlı ve mutlu bir kuş ve gün içinde 5-10 dk'lık kestirmeler yapıyor onun dışında keyfi iyi, banyosunu yapıyor, bir iki kez uçtu fakat odaya da yeni alıştığı için bu onu biraz yordu. Fakat şöyle bir problemim var bir iki kez hapşurdu. Ardından bu çok önemli olduğunu düşünmedim su falan kaçmıştır diye düşündüm, çünkü bunu devamlı yapmadı. Aradan birkaç gün geçtikten sonra gündüz ağırlıklı olmak üzere kafasını şu linkteki kuş gibi yapmaya başladı; Streamable Video Ve iki gecedir de geceleri ağırlıklı olmak üzere (bu linkte de kendi kuşumu ekliyorum, sesini son ses açarak dinlemelisiniz ancak çıkardığı ses öyle duyuluyor.)
bu şekilde ağız hareketi ve tükürük sesi ile karışık gıcırdatma sesi gibi bir şey yapıyor hafif kafasını kımıldatıp gagasını açıp kapayarak. Bu yüzden biraz korktum. Rutin olarak elma sirkeli su, limon damlalı su ve multivitamin (markası apex) kullanıyorum ve ayrıca bu forum tavsiyesi ile bugün Entrobac probiyotik sipariş verdim. Bunun dışında sizce ne yapmalıyım, daha yeni aldığım için ve dışarıdan korkacağını düşündüğümden ve ilçede oturduğum için 2.5 saatlik yolda yıpranır diye düşündüğümden hemen veterinere götürmek istemedim, sizin tecrübelerinize göre hareket etmeyi düşünüyorum. Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• bbb.jpeg
    bbb.jpeg
    462.7 KB · Görüntüleme: 17
Son düzenleme:
Bugün de çok iyi değil tüm gündür kabarıp uyuyor, ve iştahı yok denecek kadar az Mikostation ilaçlı suyundan da içti bugün, bugünkü dışkısını da ekliyorum
Edit: Dışkısı sabah hiçbir şey yemediği için beyaz ve suluydu fakat öğleden sonra biraz yemek yiyince düzeldi ve az önce 2.fotodaki gibiydi

Birde genel hali hakkında dün geceden yine videosunu ekliyorum biraz uzun fakat fikriniz olabilmesi açısından, dün gece çok şiddetli tıksırdı burnunda çok az kan gibi bir şey fark ettim, videodaki gibi gagasını sürekli dün gece bir yerlere sürtmeye çalıştı acaba nefes alış kaynaklı bir problem mi yaşadı bunu anlayamadım

Genel hali bu şekilde iyiye gitmiyor sizce ne yapabiliriz?

Ekli dosyalar

• IMG_4940.JPEG
    IMG_4940.JPEG
    456 KB · Görüntüleme: 15
Son düzenleme:
Oyla 0
kursak akarları gibi belirtileri daha çok. Mutlaka bu yönde ilaç kullanılmalı. Ek olarak solunum sorunu da var.
burada bana yardımcı olabilecek bir veteriner yok maalesef, ilaç peki ne almalıyım mikostatin 2. gündeyim fakat tam tersi hastalığı, nefes alış veriş problemi, halsizliği, iştahsızlığı arttı

Oyla 0
Kursak enfeksiyonu olan kuşlarda benzer etkiler gözlemlenebiliyor maalesef. Kullanıma devam etmelisiniz.

Oyla 0
Merhaba evet tabi paylaşırım, evet doldu fakat antibiyotik kullanmaya başladığımızda dışkısı kendini epey bir toplamıştı ardından bugün dışkısı çok yoğun bir şekilde bozulmaya başladı, sadece beyaz yaptığı oldu ve oldukça sulu bir dışkısı var, mantar enfeksiyonunun yanında bakteriyel bir durumda olabilir mi sizce, videosunu çekip güncel dışkı fotoğrafını da ekleyeceğim az sonra

Oyla 0
ilaç kullanım sürecinde değişmeler çok normaldir. Florası düzeldiğinde dengeleyecektir.

İçim rahatladı inşallah dediğiniz gibi olur.

Yarın sabah @neanderthalensis sizin söylediğiniz gibi ağızdan 1 damla mikostatin+suluktan vitamin probiyotik şeklinde uygulamaya çalışacağım.

Şu anda bu şekilde uyuyor, video uzun olduysa lütfen kusura bakmayın belki bir yardımı olur diye her hareketini yakalamaya çalışıyorum. Videoda bir ara ayağını kafesin soluna dayadı fakat ben o tarafa sıcak su torbası koyuyorum, sıcaklık hissedeceğini düşündüğünden mi yoksa solunum vs. başka bir problemi mi var bu yüzden mi ayağını oraya yaslıyor anlayamadım.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2021-08-12 at 23.33.20.jpeg
    WhatsApp Image 2021-08-12 at 23.33.20.jpeg
    42.3 KB · Görüntüleme: 13
  • WhatsApp Image 2021-08-12 at 23.33.20 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2021-08-12 at 23.33.20 (1).jpeg
    34.5 KB · Görüntüleme: 15
Oyla 0
bu kabarık uyuma tarzı üstelik bu sıcakta iyi değil maalesef. kuyruk hareketi de devam ediyor. dün burunda kan gördüğünüzü de yazmışsınız

@Malkoçoğlu müsait olursanız siz de bakabilirseniz iyi olur. kanatlı veterineri bulamıyorlar. normal veteriner 5 gün enrofloksasin kullandırdı , 2 gündür de mikostatin veriliyor

Oyla 0
Geriye dönük inceledim konuyu. Biraz daha kısa ve önemli bilgilerle sadece yazarsanız takip etmesi daha kolay olur. 15 dakikadır mesajlarınızı okumaya çalışıyroum..

Kuşunuzda mantar belirtileride vardı zaten mantar ilacınıda bu yüzden önermiştik lakin mantar ikincil enfeksiyon sanırım. Asıl sorun yüksek ihtimalle bakteriyel, düşük bir ihtimalle de hava kesesi paraziti olabilir. Şuan mantar ilacını 3 güne tamamlayıp bırakalım. Yarında doksisiklin etken maddeli bir antibiyotik bulmaya çalışın. Aslında doksisiklin bile yetersiz gelebilir bu kuşa ön hava keseleri atmaya başlamış..

Bulabilirseniz ilk tercihiniz Lavotil (Tilmikosin) olsun. Bulamazsanız Doksimis (doksisiklin) alırsınız... İlacı aldığınızda ben yada diğer arkadaşalr kullanım şeklini yazarız..

Oyla 0
enrofloksasin sorunu çözmesi gerekirdi. Hala fosforlu yeşil görünümü yeterli gelmediğini gösteriyor. Elle besleme maması hazırda bulundurun @srrar

Oyla 0
Merhaba, veterinerde Lavotil adlı ilacı aldım nasıl kullanmalıyım?

Bugün durumu yine aynı, duruşu kabarık ve halsizliği falan var ama dışkısı biraz normale dönmüş kahverengimsi ve kıvamlı idi elimden de iştahla yem yedi daha iyi durumu

Ekli dosyalar

• 3D88FFD1-FD5A-4A96-A92F-15195FE945C1.jpeg
    3D88FFD1-FD5A-4A96-A92F-15195FE945C1.jpeg
    104.8 KB · Görüntüleme: 9
Son düzenleme:
Oyla 0
ben saf tilmikosin hiç kullanmadim net dozu bilmiyorum. siz tam dolu (90 ml) suluğa 6 damla ekleyip ilaca başlayın, doz artırmak gerekirse @Malkoçoğlu akşam yazar

yazdığım doz düşük bile olsa tilmikosin'in akciğer yoğunluğu kan/plazma yoğunluğun 80 katıdır, sorun olmaz

Oyla 0
Merhaba, veterinerde Lavotil adlı ilacı aldım nasıl kullanmalıyım?

Bugün durumu yine aynı, duruşu kabarık ve halsizliği falan var ama dışkısı biraz normale dönmüş kahverengimsi ve kıvamlı idi elimden de iştahla yem yedi daha iyi durumu

Bu akşam başlıyalım ilaca. Tam dolu suluğa 3 damla eklenip kullnılıcak. İlaçlı suyu günde bir iki sefer tazelersek güzel olur. Sıcakalrdan dolayı çabuk bozulabiliyor.. 2. ve 3. günlerde durum güncellemesi yapın. Video ekelyin solunumu kontrol edelim..

Oyla 0
Herkese iyi akşamlar :) Dün gece Lavotil tedavisine başladık ve durumunda biraz daha ilerleme var, inşallah fayda edecek.

Fakat sizlere şunu danışmak istedim bakın videoda ağzında bir darı ve bununla böyle çıt çıt oynuyor, yeminde de hep darıları seçip bir tek onları tüketiyor ayrıca bunu yemek yedikten sonra daha çok yapıyor, sizce bunun sebebi nedir, normal midir ki bu davranış?

(Belki sebebini anlamamıza yardımcı olur hasta diye olmadan önce bir iki kez yediği kumumuzu da aşağıya ekliyorum, bu kumu antibiyotik sürecinde olduğumuz için kafesinden çıkardım ki zaten forumda birkaç olumsuz yorum gördüğümden dolayı bir daha bu markayı kullanmayı düşünmüyorum.)

Ekli dosyalar

• mm.PNG
    mm.PNG
    390.9 KB · Görüntüleme: 3
Son düzenleme:
Oyla 0
Sindirim sorunlarında bu tarz ağızda yem ufalama hareketleri yapıyorlar. Şuan ciddi bir sorun değil. Takılmaya gerek yok.. Biz tedavimize devam edelim. 2. 3. günlerde de video ekleyin ve güncel durumu yazın..

Kum konusunda ben hiç kullanmıyorum ve gerekli olduğunuda düşünmüyorum. Ama kullananlar ve gerekli olduğunu düşünen tecrübeli kişilerde var. Yani sana kalmış ister kullan ister kullanma. Ayrıyetten kullanıcaksanda o kumları bir güzel bol karbonatlı suyla yıkayıp ardından fırında kurutup kullanmanı ben özellikle öneririm. Marka konusunda hiç birinin hiç bir farkı yok. Zaten muhtemelen hepsi vitasanddan alıp kendi markasını basıyor...

Şuan kullandığın yemin markası nedir?

Oyla 0
Sindirim sorunlarında bu tarz ağızda yem ufalama hareketleri yapıyorlar. Şuan ciddi bir sorun değil. Takılmaya gerek yok.. Biz tedavimize devam edelim. 2. 3. günlerde de video ekleyin ve güncel durumu yazın..

Kum konusunda ben hiç kullanmıyorum ve gerekli olduğunuda düşünmüyorum. Ama kullananlar ve gerekli olduğunu düşünen tecrübeli kişilerde var. Yani sana kalmış ister kullan ister kullanma. Ayrıyetten kullanıcaksanda o kumları bir güzel bol karbonatlı suyla yıkayıp ardından fırında kurutup kullanmanı ben özellikle öneririm. Marka konusunda hiç birinin hiç bir farkı yok. Zaten muhtemelen hepsi vitasanddan alıp kendi markasını basıyor...

Şuan kullandığın yemin markası nedir?

Tamamdır, antibiyotik öncesine göre şimdilik çok şükür iyi gibiyiz kabarması da azaldı, yemesi arttı size güncel durumu bildireceğim.

Kuşumuz daha 1 aydır bizimle kendisi de şu an 2 aylık oldu bu yüzden zaten az bir yem serüvenimiz oldu. 3 hafta Vitakraft kullandık, hastalanınca da başlarda yem kaynaklı mı acaba diye telaşlanıp yemini değiştirmek istedim, 1 haftadır da Gold Wings Yound Budgies kullanıyoruz. Fakat sağlıksız bir yem ise değiştirebiliriz

Oyla 0
Tamamdır, antibiyotik öncesine göre şimdilik çok şükür iyi gibiyiz kabarması da azaldı, yemesi arttı size güncel durumu bildireceğim.

Kuşumuz daha 1 aydır bizimle kendisi de şu an 2 aylık oldu bu yüzden zaten az bir yem serüvenimiz oldu. 3 hafta Vitakraft kullandık, hastalanınca da başlarda yem kaynaklı mı acaba diye telaşlanıp yemini değiştirmek istedim, 1 haftadır da Gold Wings Yound Budgies kullanıyoruz. Fakat sağlıksız bir yem ise değiştirebiliriz

Beaks yada garden mix yemlerini kullanmanı tavisye ederim. Diğer yemler ile ilgili çok yazdım daha önce aynı şeyleri tekrarlamak istemiyorum.. Kısaca önerdiğim yemler değiller.. Allah'ın izniyle hastalık sürecini atlatsın ardından güzel bir kaç vitamin mineral takviyesi önericem sana onları düzenli kullanırsın kuşun bünyesi daha güçlü olur..

Oyla 0
Beaks yada garden mix yemlerini kullanmanı tavisye ederim. Diğer yemler ile ilgili çok yazdım daha önce aynı şeyleri tekrarlamak istemiyorum.. Kısaca önerdiğim yemler değiller.. Allah'ın izniyle hastalık sürecini atlatsın ardından güzel bir kaç vitamin mineral takviyesi önericem sana onları düzenli kullanırsın kuşun bünyesi daha güçlü olur..
Garden mix alacağım o halde, camın önündeki serçelere de bundan verdiğim için zaten şu anki yemi az kalmıştı :LOL:

Tek istediğim iyileşmesi gerçekten. Daha çok minicik hiç kıyamıyorum iyileştikten sonra çok güzel olur vitamin mineral artık ne öneriyorsanız alırım da güzelce toparlar inşallah.

Teşekkür ederim önerileriniz için

Oyla 0