Muhabbet kuşum ağzından değişik sesler çıkarıp boyun hareketi yapıyor

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan srrar
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

srrar

iyikus.com Üyesi
Arkadaşlar merhaba, yaklaşık 20 gün önce petshoptan erkek bir muhabbet kuşu aldım, 1 aylık olduğunu söyledi, ekte fotoğrafını da ekliyorum. Gayet neşeli, canlı ve mutlu bir kuş ve gün içinde 5-10 dk'lık kestirmeler yapıyor onun dışında keyfi iyi, banyosunu yapıyor, bir iki kez uçtu fakat odaya da yeni alıştığı için bu onu biraz yordu. Fakat şöyle bir problemim var bir iki kez hapşurdu. Ardından bu çok önemli olduğunu düşünmedim su falan kaçmıştır diye düşündüm, çünkü bunu devamlı yapmadı. Aradan birkaç gün geçtikten sonra gündüz ağırlıklı olmak üzere kafasını şu linkteki kuş gibi yapmaya başladı; Streamable Video Ve iki gecedir de geceleri ağırlıklı olmak üzere (bu linkte de kendi kuşumu ekliyorum, sesini son ses açarak dinlemelisiniz ancak çıkardığı ses öyle duyuluyor.)
bu şekilde ağız hareketi ve tükürük sesi ile karışık gıcırdatma sesi gibi bir şey yapıyor hafif kafasını kımıldatıp gagasını açıp kapayarak. Bu yüzden biraz korktum. Rutin olarak elma sirkeli su, limon damlalı su ve multivitamin (markası apex) kullanıyorum ve ayrıca bu forum tavsiyesi ile bugün Entrobac probiyotik sipariş verdim. Bunun dışında sizce ne yapmalıyım, daha yeni aldığım için ve dışarıdan korkacağını düşündüğümden ve ilçede oturduğum için 2.5 saatlik yolda yıpranır diye düşündüğümden hemen veterinere götürmek istemedim, sizin tecrübelerinize göre hareket etmeyi düşünüyorum. Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• bbb.jpeg
    bbb.jpeg
    462.7 KB · Görüntüleme: 17
Son düzenleme:
Antibiyotikte bu gece 3. güne gireceğiz, güncel durumu ise; gece uyurken sızlamaları, hırıltıları, burnu tıkalı gibi çıkardığı solunum sesleri, kabarıklığı, önceki videolardaki bütün problemleri %90 oranında azaldı, enerjisi arttı bütün gün ötüyor zıplıyor, henüz tam iyileşmiş değil geceleri baskın olmak üzere önceki eklediğim videolardaki problemlerimizi yapmaya devam ediyor, iyileşme aşamasında olduğu belli ve bu problemli sesler gün geçtikçe azalıyor. Ancak önceki antibiyotiğimiz olan Ekoflox'u kullanmaya başladığımızda da 2. ve 3. günde de gözle görülebilir şekilde iyileşmişti fakat sonradan antibiyotiğin 4. ve 5. günlerinde daha ağır hastalanmıştı, şimdilik tek korkum tekrar aynı şeyi yaşarız ve hastalığı geri döner diye tedirginim.

Onun dışında ara sıra boyun uzatma hareketi yapma davranışı nadir bir şekilde devam ediyor ve biz bunu hastalığının ilk başında da gözlemlemiştik, fakat bana gün geçtikçe azalıyor gibi geldi, ayrıca foruma önceden videosunu eklediğim ağzında yem kırar gibi çıt çıt gaga oynatma durumu devam ediyor genelde yemeklerden sonra olmak üzere yapıyor, yemini de değiştirdim henüz elime ulaşmadı, Garden mix pembe paket aldım onun gelmesini bekliyorum belki yemi değişince düzelir diye düşündüm.

Yani şu anda genel sağlığı 10/8 diyebilirim, İnşallah birkaç gün sonra yine geçen seferki gibi tekrar etmez. Fakat başta @Malkoçoğlu olmak üzere, @neanderthalensis @Doğanay Y. size ailecek o kadar çok teşekkür ederiz ki, siz olmasaydınız gözlerimizin önünde eriyordu ve çok çaresiz kalmıştık şu 2 gündür biraz da olsa kendine geldi kuşumuz?, iyi ki varsınız ?

Son olarak antibiyotiği kaç gün daha kullanmalıyız ve tedavi sonrası üst üste fazla antibiyotik kullandığımız için sizce Mikostatin kullanmamıza gerek olacak mı?

Ekli dosyalar

• 1.JPEG
    1.JPEG
    918.3 KB · Görüntüleme: 14
  • 2.JPEG
    2.JPEG
    1 MB · Görüntüleme: 8
  • 3.PNG
    3.PNG
    1.2 MB · Görüntüleme: 6
  • 4.JPEG
    4.JPEG
    721.9 KB · Görüntüleme: 10
Son düzenleme:
Oyla 0
Antibiyotikte bu gece 3. güne gireceğiz, güncel durumu ise; gece uyurken sızlamaları, hırıltıları, burnu tıkalı gibi çıkardığı solunum sesleri, kabarıklığı, önceki videolardaki bütün problemleri %90 oranında azaldı, enerjisi arttı bütün gün ötüyor zıplıyor, henüz tam iyileşmiş değil geceleri baskın olmak üzere önceki eklediğim videolardaki problemlerimizi yapmaya devam ediyor, iyileşme aşamasında olduğu belli ve bu problemli sesler gün geçtikçe azalıyor. Ancak önceki antibiyotiğimiz olan Ekoflox'u kullanmaya başladığımızda da 2. ve 3. günde de gözle görülebilir şekilde iyileşmişti fakat sonradan antibiyotiğin 4. ve 5. günlerinde daha ağır hastalanmıştı, şimdilik tek korkum tekrar aynı şeyi yaşarız ve hastalığı geri döner diye tedirginim.

Onun dışında ara sıra boyun uzatma hareketi yapma davranışı nadir bir şekilde devam ediyor ve biz bunu hastalığının ilk başında da gözlemlemiştik, fakat bana gün geçtikçe azalıyor gibi geldi, ayrıca foruma önceden videosunu eklediğim ağzında yem kırar gibi çıt çıt gaga oynatma durumu devam ediyor genelde yemeklerden sonra olmak üzere yapıyor, yemini de değiştirdim henüz elime ulaşmadı, Garden mix pembe paket aldım onun gelmesini bekliyorum belki yemi değişince düzelir diye düşündüm.

Yani şu anda genel sağlığı 10/8 diyebilirim, İnşallah birkaç gün sonra yine geçen seferki gibi tekrar etmez. Fakat başta @Malkoçoğlu olmak üzere, @neanderthalensis @Doğanay Y. size ailecek o kadar çok teşekkür ederiz ki, siz olmasaydınız gözlerimizin önünde eriyordu ve çok çaresiz kalmıştık şu 2 gündür biraz da olsa kendine geldi kuşumuz?, iyi ki varsınız ?

Son olarak antibiyotiği kaç gün daha kullanmalıyız ve tedavi sonrası üst üste fazla antibiyotik kullandığımız için sizce Mikostatin kullanmamıza gerek olacak mı?

İlaca cuma akşamı başlandı diye biliyorum. Cuma akşamını saymazsak cumartesi, pazar ve pazartesi olmak üzere 3 gün kullanılmış olması gerekiyor..

Şimdi kuş büyük oranda iyileşmiş. Dışkıları falanda gayet iyi. Eğer dediğim gibi cuma akşamı ilaca başlanmışsa ve 3 gün kullanılmışsa şuan ilacı keselim. Ve ilaçsız bir kaç gün dinlenmeye geçelim. İleriki süreçte lavotili gerekirse bir kür daha uygulayacağız. Hiç bir takviye yapmadan 3-4 gün dinlensin kuş. Ardından boyun hareketleri için bir ilaç uygulamanı önericem..

İlacın adı Antepsin şurup (sukralfat) bu ilacıda 2 veya 3 gün uygulayacağız. Tam dolu suluğa 5 damla ekliyeceksin ve ilaçlı suyu günde bir iki sefer tazeleyeceksin. Bu süreçte kuşu yakından gözlemleyip o boyun hareketlerini yapıyormu diye ve o ard arda cıkcıkcıkcık sesini yapıyormu diye takip et. Bu ilaçtan sonra rahatlar muhtemelen.. 2. 3. günlerin akşamları güncel durumu yazarsın..

Antepsinden sonra genel bir değerlendirme yapalım. Solunum sorununu ve boyun hareketlerini değerlendirelim. Duruma göre bir kaç gün dinlenmeden sonra lavotili tekrar uygulayabiliriz yada gerek kalmayabilir...

Mikostatine gerek yok şuan. İlla her antibiyotikten sonra kullanılıcak diye bir kural yok. İleride durum değerlendirmesinden sonra bakarız yine...

Not: Bu arada yukarıdaki öneriler, benim kendi kişisel tecrübelerim ve uyulamalarımdır.. Diğer arkadaşlar katılmayabilir. İstersen onlarında fikirlerini alıp, nasıl kafana yatıyorsa öyle devam edebilirsin sürece. Yani illa benim dediklerimi uygulamak zorunda da değilsin...

Alta daha önce açtığım bir konunun da linkini bırakıyorum okumanızda fayda var..

Oyla 0
Evet söylediğiniz gibi tam 3 günü tamamlayıp antibiyotiği kestim. Gerçekten öyle görseniz şu an tamamen düzelmiş gibi. Bugün bir tek yine cıkcıkcık durumu birde boyun esnetme hareketini yapmaya devam etti.

Tedavi sürecimizden ben çok memnunum o yüzden söylediklerinizle hareket etmek istiyorum, dediğiniz gibi biraz dinlensin, 3-4 gün sonra da gidişatına göre tekrar gelişmelerden haberdar edeceğim

Önceki konunuzu okudum ve çok ilginç bir şekilde Ekoflox kullanırken bahsettiğiniz durumu yaşadık, bu yüzden şimdi de tam zamanında antibiyotiği kestiğimizi düşünüyorum. Bugün de keyfi yerindeydi inşallah hep böyle devam eder

Tekrar çok teşekkür ederim ?

İlaveten bir şey sormak istiyorum; takviye yapmayalım dediniz, kekik çayı sanırım solunuma iyi geliyormuş kekik çayı olsun, ek besinler olsun havuç, sebzeler vb. yada, şu anda aynı zamanda tüy döküm döneminde olduğundan bt-amin forte, gervit-w, Entrobac bunları kullanmalı mıyım yoksa suluğuna hiçbir şey eklemeden sade su ile mi devam etsem?

Son düzenleme:
Oyla 0
Evet söylediğiniz gibi tam 3 günü tamamlayıp antibiyotiği kestim. Gerçekten öyle görseniz şu an tamamen düzelmiş gibi. Bugün bir tek yine cıkcıkcık durumu birde boyun esnetme hareketini yapmaya devam etti.

Tedavi sürecimizden ben çok memnunum o yüzden söylediklerinizle hareket etmek istiyorum, dediğiniz gibi biraz dinlensin, 3-4 gün sonra da gidişatına göre tekrar gelişmelerden haberdar edeceğim

Önceki konunuzu okudum ve çok ilginç bir şekilde Ekoflox kullanırken bahsettiğiniz durumu yaşadık, bu yüzden şimdi de tam zamanında antibiyotiği kestiğimizi düşünüyorum. Bugün de keyfi yerindeydi inşallah hep böyle devam eder

Tekrar çok teşekkür ederim ?

İlaveten bir şey sormak istiyorum; takviye yapmayalım dediniz, kekik çayı sanırım solunuma iyi geliyormuş kekik çayı olsun, ek besinler olsun havuç, sebzeler vb. yada, şu anda aynı zamanda tüy döküm döneminde olduğundan bt-amin forte, gervit-w, Entrobac bunları kullanmalı mıyım yoksa suluğuna hiçbir şey eklemeden sade su ile mi devam etsem?

Bunların hepsini tedavi sürecinden sonra kullanabilirsin tabiki. Şuanda ek birşey vermeyelim.. Metobolizması dinlensin biraz..

Oyla 0
Merhaba, Antepsin adlı şurubu aldım yarın sabah söylediğiniz dozda (suluğuna 5 damla) başlamayı düşünüyorum. Bakalım inşallah faydasını görürüz.

Hareketleri aynı. 3 hafta önce Quik marka kum yemişti, acaba kursağında mı kaldı, yada kursağını mı incitti? Gün içinde onu çok da rahatsız ediyormuş gibi davranmıyor çünkü neşesi yerinde, sorunsuz uçuyor ötüyor bana daha çok gece rahatsız oluyormuş gibi geldi. Bu hareketleri her zaman yapmıyor o yüzden yakaladığım kısımları kırparak kuşumun güncel halini de ekliyorum.

Ayrıca kuyruğunu sallaması normal midir, şu anda tüy dökümünde ve kuyruğunda alttan yeni tüyleri çıkıyor o yüzden olabilir mi?

Ekli dosyalar

• IMG_5464.JPEG
    IMG_5464.JPEG
    652.9 KB · Görüntüleme: 8
  • IMG_5482.jpg
    IMG_5482.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 9
Oyla 0
Ufak tefek sorunlar var onlarda düzelir Allah'ın izniyle. Sen ilaca başla ve gelişmeleride tekrar yazarsın.. Kum kursakta kalmaz bu arada..

Oyla 0
Tamamdır az önce başladım sizi ilerleyen günlerde haberdar edeceğim, inşallah hemencecik görürüz faydasını ?

Oyla 0
kuyruk atması tüy kaynaklı olabilir. Kusması daha önce dediğim gibi bana çok ciddi gelmese de bahsedilen ürünler kullanılabilir.

Oyla 0
kuyruk atması tüy kaynaklı olabilir. Kusması daha önce dediğim gibi bana çok ciddi gelmese de bahsedilen ürünler kullanılabilir.
Evet değil mi çünkü bir kaç gündür uçtuktan sonra yerde kuyruk tüylerini buluyorum sanırım onlar yenileniyor

Az önce gagasıyla tüylerini düzeltirken ağzına gelen tüyü geveledi geveledi sonra yuttu bunu yaptığını bir iki kez daha görmüştüm her kuş yapar mı böyle, bir soruna yol açar mı?

Oyla 0
Tüy yutma durumları nadir oluyor. İlerisi için problem teşkil edebilir ancak temel olarak şu aşamada sorun değil. B kompleks vitamini eksik etmeyiniz @srrar :)

Oyla 0
Evet değil mi çünkü bir kaç gündür uçtuktan sonra yerde kuyruk tüylerini buluyorum sanırım onlar yenileniyor

Az önce gagasıyla tüylerini düzeltirken ağzına gelen tüyü geveledi geveledi sonra yuttu bunu yaptığını bir iki kez daha görmüştüm her kuş yapar mı böyle, bir soruna yol açar mı?
Benim kuşumda tüyde ve tüylerini temizlerken ben engel olamadan bazen yutuyor. Bizimki de tüye girdikten ve tabi şu an bir boğaz rahatsızlığı var ondan sonra kuyruk oynatmaya başladı.

Oyla 0
MaşaAllah çok sevindik... Toparlamış iyileşmiş...:)
Evet gerçekten çok kötü bir süreçti ve kaybedeceğimizi düşünmüştük bu forum ve forumdaki hocalarımın sayesinde kendine geldi çok şükür? veteriner bile bazen ölüm kaçınılmazdır bu ilaçlara para vereceğinize biraz bekleyin aynı fiyata yeni bir kuş alırsınız demişti o kadar çaresiz kalmıştık siz düşünün

Tüy yutma durumları nadir oluyor. İlerisi için problem teşkil edebilir ancak temel olarak şu aşamada sorun değil. B kompleks vitamini eksik etmeyiniz @srrar :)
Evet evet Antepsin kullanımımız bitsin ihmal etmeyeceğim, hafta sonu 1 gün bt-amin forte takviyesi yapmıştım, birde ayrı yemliğe yulaf tohumu koydum tüy dökümüne faydası olur diye gelip gidip yiyor

Benim kuşumda tüyde ve tüylerini temizlerken ben engel olamadan bazen yutuyor. Bizimki de tüye girdikten ve tabi şu an bir boğaz rahatsızlığı var ondan sonra kuyruk oynatmaya başladı.
Neden yapıyor anlayamadım, sıkıldığı için yapıyor desem dilediği gibi çıkıyor, tüm gün ilgi onun üzerinde sanırım karakteristik bir özellik fakat umarım bu huyu bırakırlar :)

Son düzenleme:
Oyla 0