Muhabbet kuşum ishal oldu

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan fyalison
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

fyalison

Yönetici
Moderatör
Merhaba. Gayet hareketli keyifli olan kuşum dün sabahtan beri ishal. Normalden daha az hareketli zaman zaman kabartıyor kendini. Yemi bittiği için yine iyi olduğunu düşündüğüm başka bir yem aldım. Diğeri yoktu diye. Onunla birlikte başladı ishali. Denk mi geldi sadece yoksa hasta mı oldu acaba.
Yemek yiyor su içiyor.

Dışkı fotoğrafları şu şekilde.
Be kullanmamı önerirsiniz? Sokağa çıkma yasağında nerden ilaç bulabilirim?

Ekli dosyalar

• F5DFE5EC-04BD-4D3C-BAAC-C86F409FCE7C.jpeg
    F5DFE5EC-04BD-4D3C-BAAC-C86F409FCE7C.jpeg
    1 MB · Görüntüleme: 106
  • 9DE136C0-38C1-4A7F-B11D-8C9C138A5341.jpeg
    9DE136C0-38C1-4A7F-B11D-8C9C138A5341.jpeg
    153 KB · Görüntüleme: 104
  • 9C7F9BDC-D5AD-49E0-A3C9-04BA490DC431.jpeg
    9C7F9BDC-D5AD-49E0-A3C9-04BA490DC431.jpeg
    95.2 KB · Görüntüleme: 101
sulpha'ya rağmen koksidiyoz çıktıysa veteriner kliniğinden toltrazuril etken maddeli ilaç almanızı öneririm, en etkili molekül bu

yine veterinerden sülfadiazin + trimetoprim içeren antibiyotik alın (sulfadiazin kısmen koksidiyoza da etkilidir ama sulphamezatin'in yapamadığını bu da yapamaz)
O zaman kullanmam gereken toltrazuril etken maddeli bir ilaç değil mi? Diğerini vermek sulphayı vermekle aynı şey olacak ki o başta fayda eder gibi olsa da sonrasında durum eskisi gibi devam etti.

toltrazurile duyarlı mı çıkmıştı peki tahlil sonucumuz, isimleri aklımda tutamıyorum dönüp bakmam gerekli. Hiç anlamadığım konular ??‍♀️?

Oyla 0
yalnız şimdi fark ettim, benimki nasıl iddialı bir cümle olmuş koksidiyoz değil :) halbuki teyit edin diye yazan da benim

ilaveten, bu laboratuvarla ilgili tanıtım yazısı hazırlayacaktıniz unutmayın :)
Unutmadım hem monitörüm bozuldu telefondan rahat yapamadım hem çok yoğun bir dönemden geçiyorum ilk fırsatta hazırlayacağım.

Oyla 0
Gerçi şimdi bir daha okudum yazdığınızı. Ya toltrazuril etken maddeli ya da sülfadiazin + trimetoprim ikisinin bir arada olduğu ilaç olacak. Tek başına sülfadiazin değil. Doğru mu anladım?

Oyla 0
Ben bu ilaçları bugün yarın temin etmiş olurum inşallah. Ama bizim dışkılarda mantar belirtileri de vardı. Antibiyotik sonrası.
Mantar ve magebakter sonuçları henüz çıkmadı onları da bekleyip mi bunlara başlamalıyım yoksa beklemeden hemen mi?

Kafesi yeni temizledim, eğer kafese sokmayı başarabilirsem güncel dışkıyı paylaşayım sizlerle.

Oyla 0
Kaç veteriner aradım ama ne yazık ki iki ilaçta yok. Alibeyköyde bir yerden bahsettiler orda olabilir diye onu araştıracağım.

Oyla 0
Ben kaçırmışım bu laboratuvarın adı neydi?

Monitör konusuna da gelecek olursak yardımcı olurum. 165 Hz lik 0.5 ms bir monitör işini görür.
Sekans Labaratuvar. Sağolsun @bespokeN sayesinde iletişim kurdum ve çok memnun kaldım. Tüm süreçte sürekli iletişim kurabiliyorsunuz, her sorunuzla ilgileniyorlar.

Oyla 0
Şu an dışkıları bu şekilde.

Ekli dosyalar

• CCBC1FC6-FEB7-4FC9-B286-5D51BC7568B6.jpeg
    CCBC1FC6-FEB7-4FC9-B286-5D51BC7568B6.jpeg
    1.4 MB · Görüntüleme: 14
Oyla 0
Tahlilde bakteri ve koksidiyoz çıkmış. Bakteri için eczaneden bactrim şurup alınabilir. Etken maddesi sulfa + trime. Koksidiyoz içinse veterinerlerden netcox ilacını bulmaya çalışın..

Siz önce eczaneden bactrim şurup almaya çalışın. Ama bazı eczaneler reçeteli olduğu için vermeyebiliyor. Eğer eczaneden alamazsanız aynı etken maddeli veteriner ilacıda alınabilir. Veterinerlere sulfa + trimetoprin etken maddeli ilaç sorarsınız...

Önce bakteri için bu ilacı kullanırsınız. Bundan sonra eğer mantar çıkarsa tahlilde mantar tedavisine geçersiniz. Çıkmazsa eğer koksidiyoz için netcoxa başlarsınız..

Yani sırasıyla; bakteri tedavisi - mantar tedavisi - koksidiyoz tedavisi şeklinde gidilebilir...

Ben bu aralar biraz yoğunum ilgilenemeyebilirim. @neanderthalensis ve @Doğanay Y. süreçte yardımcı olucaklardır.. Geçmiş olsun...

Oyla 0
Para yoksa nasıl 240 Hz alıyorsun? :)
Ne alakası var dostum para gelip giden bir şey. Şu an alamıyoruz diye ilerde de mi alamıyoruz? Şimdi alamayacağım için de "alırken DE" dedim bu yüzden. Sözel mantık ve Türkçe için özelden ulaşabilirsin yardımcı olurum. Konuyu çok alakasız biçimde monitörle baltalamak hoş değil.
Güncelleme: Engelledim seni, toksik insanlarla uğraşmıyorum.

Son düzenleme:
Oyla 0
Tahlilde bakteri ve koksidiyoz çıkmış. Bakteri için eczaneden bactrim şurup alınabilir. Etken maddesi sulfa + trime. Koksidiyoz içinse veterinerlerden netcox ilacını bulmaya çalışın..

Siz önce eczaneden bactrim şurup almaya çalışın. Ama bazı eczaneler reçeteli olduğu için vermeyebiliyor. Eğer eczaneden alamazsanız aynı etken maddeli veteriner ilacıda alınabilir. Veterinerlere sulfa + trimetoprin etken maddeli ilaç sorarsınız...

Önce bakteri için bu ilacı kullanırsınız. Bundan sonra eğer mantar çıkarsa tahlilde mantar tedavisine geçersiniz. Çıkmazsa eğer koksidiyoz için netcoxa başlarsınız..

Yani sırasıyla; bakteri tedavisi - mantar tedavisi - koksidiyoz tedavisi şeklinde gidilebilir...

Ben bu aralar biraz yoğunum ilgilenemeyebilirim. @neanderthalensis ve @Doğanay Y. süreçte yardımcı olucaklardır.. Geçmiş olsun...
Neosülfaprim i buldum zeytinburnunda yetişemedim bugün. Yarın alacağım inşallah, net cox için haber bekliyorum.
eğer bir aksilik olurda alamazsam eczaneden alabilirim dediğiniz ilacı.

Yalnız aklıma bir şey takıldı. Tahlilde parazitin karşısında pozitif yazıyor ya bu mu bakteriyel sorun anlamına geliyor? Yoksa ben mi anlayamadım tahlil sonucunu ?‍♀️ Hem koksidiyoz hem bakteriyel çıkmış denildi ya ondan anlayamadım.
Böyle sürekli bir şeyler soruyorum ama en azından bir daha karşılaşırsam aşina olayım.

Oyla 0
Yalnız aklıma bir şey takıldı. Tahlilde parazitin karşısında pozitif yazıyor ya bu mu bakteriyel sorun anlamına geliyor? Yoksa ben mi anlayamadım tahlil sonucunu ?‍♀️ Hem koksidiyoz hem bakteriyel çıkmış denildi ya ondan anlayamadım.
Laboratuvara paraziti sordunuz ya siz zaten size parazitin koksidiyoz olduğunu söylediler. Parazit》Pozitif(Koksidiyoz)》Kullanılacak ilaç Toltrazuril etken maddeli ilaç.
Bakteri sonucu》Staphylococcus Aureus》Kullanılacak ilaç Sülfadiazin + Trimetoprim etken maddeli ilaç.

Oyla 0
Laboratuvara praziti sordunuz ya siz zaten size parazitin koksidiyoz olduğunu söylediler. Parazit》Pozitif(Koksidiyoz)》Kullanılacak ilaç Toltrazuril etken maddeli ilaç.
Bakteri sonucu》Staphylococcus Aureus》Kullanılacak ilaç Sülfadiazin + Trimetoprim etken maddeli ilaç.
Bu kısmı şimdi siz yazınca tekrar dönüp baktım. Orayı tamamen kaçırmışım ben. Çok teşekkürler şimdi oldu, başardım☺️

Oyla 0
Neosülfaprim i bulduk akşam geliyor. Nasıl kullanacağım acaba ve ne kadar süreyle? @neanderthalensis
Baycox u da Ankaradan sipariş ettim kargolayacaklar birkaç güne elimde olur inşallah.
Neosülfaprim i kullanırken probiyotik ya da vitamin desteği vermeli miyim?

Birde mantar sonuçları çıkmadı daha ama eğer pozitif gelirse diye ilaç temin edeyim diyorum. Elimde olsun. Geçen hafta kullanmam gerekebilir diye fungostatin almıştım. Onu mu kullanırım gerekirse yoksa tahlil sonucuna göre mi hangi ilacı kullanacağımıza karar veririz?

Bu arada düzenli tartıyorum kızımı. Bu süreçte zayıflayacak diye ödüm kopuyor. Kuzucuk minnacık canıyla hem bakteri hem koksidiyoz taşıyor :( Belki birde bunlara ek mantar

Bize geldiğinde kaç gramdı bilmiyorum ama hiçbir zaman çok pofidik bir kız olmadı kendisi. Geçen hafta sabahları 35-36 akşamları 38-39 gram çıkıyordu. Bu sabah uyandığımızda kafesini temizlerken tarttım 39 gramdı sanırım kilo almış ?
Türüne göre zayıf mı yoksa iyi mi acaba kilosu?

Son düzenleme:
Oyla 0
neosülfaprim orta boy 100 ml suluğa çay kaşığının ucuyla (iri mercimek tanesi kadar) eklenip karıştırılır, ilaçlı su 12 saatte 1 yenilenir, çeşme suyu kullanılmaz. Kuştaki değişim takip edilerek 5 -7 gün kullanılabilir. İlaçlı suya vitamin/probiyotik eklemeyiniz. Bu ilaç kuşunuzdaki paraziti (koksidiyozu) da baskılar, yani Baycox kullanana kadar zaman kazandırır endişe etmeyin

Mantar için kullanılacak ilaç tahlil sonucunu göre değişir, belki hiç gerekmez

kuşunuz zayıflamıyorsa kilosu için endişe etmeyin 39 gr kötü değil:)

Oyla 0
Bu ölçü olarak iyi midir? Bu şekilde toz halinde ekliyorum değil mi? Şişeyi sulandırıp değil. Karıştırdım suyuna az mı iyi mi emin olamadım.

Ekli dosyalar

• B72E1113-8288-4868-82A5-3BB06BD59FA5.jpeg
    B72E1113-8288-4868-82A5-3BB06BD59FA5.jpeg
    80.1 KB · Görüntüleme: 11
Oyla 0
Geri