Muhabbet kuşum ishal oldu

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan fyalison
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

fyalison

Yönetici
Moderatör
Merhaba. Gayet hareketli keyifli olan kuşum dün sabahtan beri ishal. Normalden daha az hareketli zaman zaman kabartıyor kendini. Yemi bittiği için yine iyi olduğunu düşündüğüm başka bir yem aldım. Diğeri yoktu diye. Onunla birlikte başladı ishali. Denk mi geldi sadece yoksa hasta mı oldu acaba.
Yemek yiyor su içiyor.

Dışkı fotoğrafları şu şekilde.
Be kullanmamı önerirsiniz? Sokağa çıkma yasağında nerden ilaç bulabilirim?

Ekli dosyalar

• F5DFE5EC-04BD-4D3C-BAAC-C86F409FCE7C.jpeg
    F5DFE5EC-04BD-4D3C-BAAC-C86F409FCE7C.jpeg
    1 MB · Görüntüleme: 106
  • 9DE136C0-38C1-4A7F-B11D-8C9C138A5341.jpeg
    9DE136C0-38C1-4A7F-B11D-8C9C138A5341.jpeg
    153 KB · Görüntüleme: 104
  • 9C7F9BDC-D5AD-49E0-A3C9-04BA490DC431.jpeg
    9C7F9BDC-D5AD-49E0-A3C9-04BA490DC431.jpeg
    95.2 KB · Görüntüleme: 101
O kusma hareketini bir daha hiç yapmadı, yüksek ihtimal yeni aldığım probiyotikten çok hoşlanmadı ona midesi bulandı bugün onu veremedim. Yarın miktarını azaltıp deneyeceğim. Dışkıları düne göre biraz daha iyiydi sanki bugün. Dediğiniz gibi 1 hafta dinlendirip diğer ilacı kullanırım. Tahlil yaptırmasam ve ona göre ilaç kullanmasam daha çok korkardım, elimden gelen her şeyi yapıyorum toparlar inşallah yavrum.

Yarın sabah ki dışkıları paylaşırım. @neanderthalensis

Marul çok seviyor ama zaten ishal diye vermeye çekiniyorum. Vermeli miyim bu süreçte?

marulun zararı olmaz, ancak dışkıyı etkileyeceği için bu süreçte dışkıdaki değişimi gözlemlemenizi zorlaştırır.

Oyla 0
marulun zararı olmaz, ancak dışkıyı etkileyeceği için bu süreçte dışkıdaki değişimi gözlemlemenizi zorlaştırır.
O zaman birkaç gün daha vermeyeyim. Akşam yaptığı dışkı bu şekildeydi düne göre daha iyi sanki değil mi?

Ekli dosyalar

• 85574216-7970-44A2-9E86-AE64B816D0F5.jpeg
    85574216-7970-44A2-9E86-AE64B816D0F5.jpeg
    240.5 KB · Görüntüleme: 15
Oyla 0
Marul verilecekse üst yeşil kısımlar verilmelidir. Fazlası zararlıdır çünkü reçineli besinlerden bir tanesidir. İshal yapmasının sebebide bundan kaynaklıdır

Oyla 0
Yarın neosülfaprim in üzerinden tam 1 hafta geçmiş olacak. Dışkılar aynı düzelme yok takviyelere rağmen. Genel halinde hiçbir sorun gözlemlemiyorum. Kilosunu takip ediyorum.
41 gram oldu.
Neosülfaprim e başlamadan önce 38-39 gramdı. O ilacı kullandıktan sonra 2 gram aldı.
Yarın tam dolu suluğa 5 damla baycox la başlayayım mı? Forumda diğer başlıkları okurken baycox dan sonra kuşunun halsizleştiğini, ağır geldiğini yazanlar olmuş. Tedavi edecek ilaç buysa elbet kullanmak zorundayım ama, söylendiği gibi ağır bir ilaç mı bu ?

Oyla 0
Bir süre ilaç kullanmayın @fyalison . Tedavi süreci bittikten sonra bir süre takviyelerle durumu gözlemenizi öneririm. Yoğun, sorunlu bir dışkı modunda değil şu haliyle.

Oyla 0
Bir süre ilaç kullanmayın @fyalison . Tedavi süreci bittikten sonra bir süre takviyelerle durumu gözlemenizi öneririm. Yoğun, sorunlu bir dışkı modunda değil şu haliyle.
benim görüşüm, kuşu 1 hafta dinlendirip 3 gün toltrazuril kullanılabilir koksidiyozdan emin olmak için. (daha erken ya da geç kullanılmamalı) demişti @neanderthalensis

1 haftadan geç kullanılmamalı dediği için süreci kaçırmaktan korktum. Tahlilde çıkan koksidiyoz sonucumuz vardı. Ama bakıldığında koksidiyoz dışkısıyla çok alakası olan bir dışkımız yok. ?
Eğer toltrazuril için neosülfaprimin üzerinden 1 haftadan fazla zaman geçmesi problem yaratmıyorsa bekleyeyim. 1 haftadır vitamin ve probiyotik takviyesi veriyorum.

Oyla 0
Genel enerji ve keyfi iyi ise devam edilebilir elbette. Biraz sizin tercihiniz hocam bu durumda. Koksidyozun seviyesine bağlı olarak değişen farklılıklar olabilir.

Oyla 0
korkmanıza gerek yok. toltrazuril normalde 3 gün ilaç + 7 gün boşluk + 3 gün ilaç şeklinde yani iki kere kullanılır

neosülfaprim'den 1 hafta sonra 3 gün toltrazuril kullanırsanız , ikinci 3 güne gerek kalmaz. bu nedenle öyle yazmıştım

1 haftadan geç kullanılmamalı dediği için süreci kaçırmaktan korktum

Oyla 0
korkmanıza gerek yok. toltrazuril normalde 3 gün ilaç + 7 gün boşluk + 3 gün ilaç şeklinde yani iki kere kullanılır

neosülfaprim'den 1 hafta sonra 3 gün toltrazuril kullanırsanız , ikinci 3 güne gerek kalmaz. bu nedenle öyle yazmıştım
Anladım şimdi
?

Yani ya şimdi 1 sefer ya sonra iki sefer kullanacağım, bunun kararını vermem gerekli.

Peki bu kuş sizin kuşunuz olsa siz ne yapardınız merak ediyorum?

Oyla 0
Anladım şimdi
?

Yani ya şimdi 1 sefer ya sonra iki sefer kullanacağım, bunun kararını vermem gerekli.

Peki bu kuş sizin kuşunuz olsa siz ne yapardınız merak ediyorum?

öncelikle fazla endişelenmeyin çünkü laboratuvar analizine göre olması gereken antibiyotik/antikoksidiyal ilacı kullandınız. bu ilacın fayda etmeyeceği bir patojen olsa analizde çok büyük ihtimal çıkardı

benim görüşüm, kuşu 1 hafta dinlendirip 3 gün toltrazuril kullanılabilir koksidiyozdan emin olmak için. (daha erken ya da geç kullanılmamalı)

Oyla 0
Baycox bugün itibariyle 3 gün kullanılıp kesildi. Dışkılar bu şekilde. İlaçtan önceki dışkılarında beyaz kısım neredeyse hiç yoktu.
Baycox a devam edilmeli mi bilemedim, 3 gün kullanalım denilince sabahtan itibaren temiz su verdim bugün.
Kilosu stabil. Genel halinde bir sorun görünmüyor. Daha ne yapabilirim bilmiyorum.

Ekli dosyalar

• 64F6FACF-688C-4E3B-BC71-D0E674274878.jpeg
    64F6FACF-688C-4E3B-BC71-D0E674274878.jpeg
    1.5 MB · Görüntüleme: 10
  • 28AEF5EC-FB45-4416-B3BD-4364B098945A.jpeg
    28AEF5EC-FB45-4416-B3BD-4364B098945A.jpeg
    1.4 MB · Görüntüleme: 11
  • 864B7A91-0A03-475F-8FC1-57D474ADD677.jpeg
    864B7A91-0A03-475F-8FC1-57D474ADD677.jpeg
    1.4 MB · Görüntüleme: 10
Son düzenleme:
Oyla 0
Baycox bugün itibariyle 3 gün kullanılıp kesildi. Dışkılar bu şekilde. İlaçtan önceki dışkılarında beyaz kısım neredeyse hiç yoktu.
Baycox a devam edilmeli mi bilemedim, 3 gün kullanalım denilince sabahtan itibaren temiz su verdim bugün.
Kilosu stabil. Genel halinde bir sorun görünmüyor. Daha ne yapabilirim bilmiyorum.
sanki ilaç devam edilmeli gibi görünüyor.

Oyla 0
Oyla 0
Geri