Muhabbet kuşum ishal oldu

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan fyalison
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

fyalison

Yönetici
Moderatör
Merhaba. Gayet hareketli keyifli olan kuşum dün sabahtan beri ishal. Normalden daha az hareketli zaman zaman kabartıyor kendini. Yemi bittiği için yine iyi olduğunu düşündüğüm başka bir yem aldım. Diğeri yoktu diye. Onunla birlikte başladı ishali. Denk mi geldi sadece yoksa hasta mı oldu acaba.
Yemek yiyor su içiyor.

Dışkı fotoğrafları şu şekilde.
Be kullanmamı önerirsiniz? Sokağa çıkma yasağında nerden ilaç bulabilirim?

Ekli dosyalar

• F5DFE5EC-04BD-4D3C-BAAC-C86F409FCE7C.jpeg
    F5DFE5EC-04BD-4D3C-BAAC-C86F409FCE7C.jpeg
    1 MB · Görüntüleme: 106
  • 9DE136C0-38C1-4A7F-B11D-8C9C138A5341.jpeg
    9DE136C0-38C1-4A7F-B11D-8C9C138A5341.jpeg
    153 KB · Görüntüleme: 104
  • 9C7F9BDC-D5AD-49E0-A3C9-04BA490DC431.jpeg
    9C7F9BDC-D5AD-49E0-A3C9-04BA490DC431.jpeg
    95.2 KB · Görüntüleme: 101
Sen yinede multivitamini 2-3 haftada bir kullan. Kuşlarda D3 ve A vitamini eksiklikleri sıklıkla yaşanan durumlar! Mineral ve aminoasitlere girmiyorum bile :) He dersenki ben hergün düzenli güneşe çıkarıyorum D vitamini alıyor, yada benim kuşum havucu çok seviyor bol bol A vitamini alıyor, ozaman dediğin gibi yapılabilir belki...
Benim pelet avantajım da var tabii. Onu belirtmeyi unutmuşum.

Oyla 0
Tam haftalik demeyelim de düzenli bir program diyelim ( takviye açısından). Örneğin pazartesi tolyamin, sali boş, Çarşamba mama da tolyamin + multivitte konulabilir, Pers boş, cuma elektrolitik, cumartesi probiyotik, pazar boş

Oyla 0
Haftanin 7 günü bile verilebilir tolyamin ancak böbrek için çok yuklememek gerekiyor. Boş aralar açılabilir aylık bir program yapilirsa

Oyla 0
Haftanin 7 günü bile verilebilir tolyamin ancak böbrek için çok yuklememek gerekiyor. Boş aralar açılabilir aylık bir program yapilirsa
Güzel bir program hazırlayacağım inşallah. Yapınca sizinle de paylaşırım.
Sorunu ne tam olarak bilemediğim için (böbrek mi, karaciğer mi) yanlış bir şey yapmak istemiyorum çünkü. Keşke basit bir ishal olsaydı ve ilaçlarla iyileşmiş olsaydı :(

Böbrek sorunlarında çok su içermiş kuşlar sanırım. Şimdi suluğunu doldurdum ve işaretledim yarın ne kadar içmiş sizinle paylaşacağım. Gece çok su tüketmezler bunu sabah yapmam daha sağlıklı olabilir sanki ?

Oyla 0
Böbrek sorunlarında çok su içermiş kuşlar sanırım. Şimdi suluğunu doldurdum ve işaretledim yarın ne kadar içmiş sizinle paylaşacağım. Gece çok su tüketmezler bunu sabah yapmam daha sağlıklı olabilir sanki ?
Suluğuna yem doldurup pisleten bir kuş değilse 24 saat üzerinden yapmanız daha mantıklı. Gece sabah fark etmez yani.

Oyla 0
Dün akşam saat 9 da koymuştum suyunu. Az önce aldım. 24 saatte içtiği su miktarı bu.
Fazla mı su tüketimi?

Ekli dosyalar

• 27F69563-D439-4893-B50E-604362EB9C08.jpeg
    27F69563-D439-4893-B50E-604362EB9C08.jpeg
    1.5 MB · Görüntüleme: 11
Son düzenleme:
Oyla 0
Çok başınızı ağrıttım ama.
Bu su tüketimi normal mi? Böbreklerinde sıkıntısı olduğunu gösterir mi daha doğrusu?
Daha yediklerine takviyelerine dikkat etmekten başka yapabileceğim bir şey kalmadı sanırım.
Birde kısa dönemde sulphamezathine, neosülfaprim ve baycox kullandım. Bu kadar ilaçtan sonra mantar için bir şey kullanmalı mıyım?
@neanderthalensis @Malkoçoğlu @Doğanay Y.

Oyla 0
Dün akşam saat 9 da koymuştum suyunu. Az önce aldım. 24 saatte içtiği su miktarı bu.
Fazla mı su tüketimi?
Sulukta azalan su miktarı kuşun geri kalan kısmının tamamını tükettiği anlamına gelmez. İllaki buharlaşma oluyor. Kuşun ne kadar su tükettiğini bu şekilde belirlemek çok zor. Kaldı ki gün bazında karşılaştırmaya çalışsak bile her gün farklı sıcaklık ve nem oranı olduğu için o karşılaştırma da anlamlı bir sonuç ortaya çıkarmayacaktır.

En kesin yol, kuşu sürekli gözlemlemektir bence. Günde hangi sıklıkla su içiyor, her seferde kaç yudum alıyor vs.

Oyla 0
Mantar için eczaneden mikostatin alınabilir. Onu da tam anlamıyla eleyip ilaç vermeyi kesiniz @fyalison . Su tüketimi bir tık fazla ama aşırı değil.

Oyla 0
Mantar için eczaneden mikostatin alınabilir. Onu da tam anlamıyla eleyip ilaç vermeyi kesiniz @fyalison . Su tüketimi bir tık fazla ama aşırı değil.
İlaç vermeyi hiç sevmiyorum ama, bir şeyleri atlarım diye korkuyorum.
Dün akşama kadar keyfi yerindeydi ama dün akşamdan beri keyifsiz biraz. Kuyruğu bazen hafif düşük bazen normal. Kabarıklık ya da yem yememe yok.

Oyla 0
Sanırım onu kaybetmek üzereyim artık :(
Hala ve inatla geçmeyen ishalinden başka görünürde hiçbir şeyi yoktu yarım saat önceye kadar. Elimde yediğim ekmeği vermiyorum diye ordan oraya uçup bağırıyordu. Mutfağa geçtim geldiğimde ortada yoktu. Hep durduğu saatin ilerisinde resim çerçevesinin arkasında buldum ama ayakları tutmuyordu :(
Yarım saat kadar oldu kucağımdaydı, elimden gitmek isteyince kafese koydum. Öylece duruyor.

Oyla 0
Garip bir şekilde hasta bir kuş izlenimi vermiyor - duruş itibariyle-. İshalin sebebi başka şeylerde olabilir.

Oyla 0
Sanırım onu kaybetmek üzereyim artık :(
Hala ve inatla geçmeyen ishalinden başka görünürde hiçbir şeyi yoktu yarım saat önceye kadar. Elimde yediğim ekmeği vermiyorum diye ordan oraya uçup bağırıyordu. Mutfağa geçtim geldiğimde ortada yoktu. Hep durduğu saatin ilerisinde resim çerçevesinin arkasında buldum ama ayakları tutmuyordu :(
Yarım saat kadar oldu kucağımdaydı, elimden gitmek isteyince kafese koydum. Öylece duruyor.
Ayakları tutmuyordu derken?
Şimdi bir video çekip yüklermisiniz?

Oyla 0
Garip bir şekilde hasta bir kuş izlenimi vermiyor - duruş itibariyle-. İshalin sebebi başka şeylerde olabilir.
O kadar hareketli ki. Obur, meraklı kuzum. Hiçbir kabarması yok, nefes sorunu yok. İki gündür dışkısı da düzelmeye başlıyor gibiydi hatta. Fungostatin veriyordum iki gündür.
Geçen gün oyuncağıyla oynarken ayağının altındaki şey düştü boşluğa düşünce panikledi ve duvara çarptı. Tek ayağı kasıldı bir süre yerde, geçti. Bugünde bütün gün oynadık beraber çok neşeliydi. Sonra bunu yaşadık.
Garip şekilde şu an gayet iyi. Tünekten tüneğe hopluyor yemeğini yiyor.

Oyla 0
Geri