Muhabbet kuşum ishal oldu

fyalison 

Yönetici
Moderatör
Merhaba. Gayet hareketli keyifli olan kuşum dün sabahtan beri ishal. Normalden daha az hareketli zaman zaman kabartıyor kendini. Yemi bittiği için yine iyi olduğunu düşündüğüm başka bir yem aldım. Diğeri yoktu diye. Onunla birlikte başladı ishali. Denk mi geldi sadece yoksa hasta mı oldu acaba.
Yemek yiyor su içiyor.

Dışkı fotoğrafları şu şekilde.
Be kullanmamı önerirsiniz? Sokağa çıkma yasağında nerden ilaç bulabilirim?

Ekli dosyalar

• F5DFE5EC-04BD-4D3C-BAAC-C86F409FCE7C.jpeg
    F5DFE5EC-04BD-4D3C-BAAC-C86F409FCE7C.jpeg
    1 MB · Görüntüleme: 106
  • 9DE136C0-38C1-4A7F-B11D-8C9C138A5341.jpeg
    9DE136C0-38C1-4A7F-B11D-8C9C138A5341.jpeg
    153 KB · Görüntüleme: 104
  • 9C7F9BDC-D5AD-49E0-A3C9-04BA490DC431.jpeg
    9C7F9BDC-D5AD-49E0-A3C9-04BA490DC431.jpeg
    95.2 KB · Görüntüleme: 101

fyalison 

Yönetici
Moderatör
@fyalison iyileşmedimi bu kuş hala? Ben bu aralar pek giremiyorum foruma. Yemini yemiyormu?
Yiyor, gayet iyi. Ama ishalimiz ne yazık ki iyileşmiyor. Eskiye nazaran sıvılığı ve miktarı azaldı ama o kadar.
İshalinin başladığı zamanlar 35-36 gramdı şu an 42 gram, kilo falan vermiyor. Elim kolum bağlı artık. Bir kere daha mı dışkıyı tahlile göndersem diyorum ?

Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Yiyor, gayet iyi. Ama ishalimiz ne yazık ki iyileşmiyor. Eskiye nazaran sıvılığı ve miktarı azaldı ama o kadar.
İshalinin başladığı zamanlar 35-36 gramdı şu an 42 gram, kilo falan vermiyor. Elim kolum bağlı artık. Bir kere daha mı dışkıyı tahlile göndersem diyorum ?

Yemini yiyorsa kursaktan mama vermek bu kadar hayat memat meselesi değil. Kaşıkla biraz yedirebiliyorsanız ekstra faydası olur. Yediremiyorsanız uğraşmayın bu kadar.. Son dışkılara baktım aspuru biraz fazla veriyorsunuz galiba. Dışkıları bir kez daha tahlil yaptırmak iyi olur aslında. Birde size mineral takviyesi önericem vetasupra depolife. Bunu tam suluğa 3 damla ekleyip vericeksiniz. Kuş iyileşse bile 10 günde bir düzenli kullanın mutlaka...

Oyla 0

fyalison 

Yönetici
Moderatör
Yemini yiyorsa kursaktan mama vermek bu kadar hayat memat meselesi değil. Kaşıkla biraz yedirebiliyorsanız ekstra faydası olur. Yediremiyorsanız uğraşmayın bu kadar.. Son dışkılara baktım aspuru biraz fazla veriyorsunuz galiba. Dışkıları bir kez daha tahlil yaptırmak iyi olur aslında. Birde size mineral takviyesi önericem vetasupra depolife. Bunu tam suluğa 3 damla ekleyip vericeksiniz. Kuş iyileşse bile 10 günde bir düzenli kullanın mutlaka...

Zaten bulamıyorum kursaktan besleyecek yer, bu kadar zor olacağını düşünmemiştim kimse yapmak istemiyor :(
Yem olarak versela laga kullanıyordum aspur oranı az diye okumuştum biraz aspur ekledim içine o fazla mı geldi acaba, eklemeyeyim.
Dediğinize de hemen bakıyorum sipariş vereyim. Dışkıyı tahlile bir daha gönderiyorum en kısa zamanda. Geçen seferden fazla almıştım gerekli şeyleri elimde var.

Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Zaten bulamıyorum kursaktan besleyecek yer, bu kadar zor olacağını düşünmemiştim kimse yapmak istemiyor :(
Yem olarak versela laga kullanıyordum aspur oranı az diye okumuştum biraz aspur ekledim içine o fazla mı geldi acaba, eklemeyeyim.
Dediğinize de hemen bakıyorum sipariş vereyim. Dışkıyı tahlile bir daha gönderiyorum en kısa zamanda. Geçen seferden fazla almıştım gerekli şeyleri elimde var.

Sizi maddi açıdan zorlamıyacaksa bir kere daha tahlil yaptırmakta fayda var. Tahlilden sonra tekrar bir değerlendiririz durumu. İnşaallah en kısa zamanda sağlığına kavuşur. Niye bu kadar sürdü ishali çözemedim gerçekten..

Verdiğim linkten direk sipariş edebilirsiniz güvenilirdir. Bende alışveriş yapıyorum. Kuş sürekli ishal olduğu için mineral takviyesi önemli. Bunun yanında birde gervit vitamini kullansanız yeterli. Bu iki ürün içerik olarak birbirini tamamlayan ürünler.. Gervitiniz vardı sanırım...

Oyla 0

fyalison 

Yönetici
Moderatör
Sizi maddi açıdan zorlamıyacaksa bir kere daha tahlil yaptırmakta fayda var. Tahlilden sonra tekrar bir değerlendiririz durumu. İnşaallah en kısa zamanda sağlığına kavuşur. Niye bu kadar sürdü ishali çözemedim gerçekten..

Verdiğim linkten direk sipariş edebilirsiniz güvenilirdir. Bende alışveriş yapıyorum. Kuş sürekli ishal olduğu için mineral takviyesi önemli. Bunun yanında birde gervit vitamini kullansanız yeterli. Bu iki ürün içerik olarak birbirini tamamlayan ürünler.. Gervitiniz vardı sanırım...
Evet gervitim var.
Bunu da hemen sipariş veriyorum. Elimde gerekli her şey var. Yarın dışkıları toplayıp akşamüzeri kargoya yetiştirirsem cuma ellerinde olur.
Göndermezsem neden göndermedim diye kendimi yerim ilerde, biliyorum. Bu sefer dışkılar geçen tahlil için topladıklarım kadar su şeklinde değil. Daha başarılı şekilde toplarım sanırım.
Umarım iyileşir kuzum, ailecek gözünün içine bakıyoruz, o da çabalıyor minicik canıyla. Allah büyük, elimden geleni yapmaya çalışıyorum, iyi olsun inşallah.

Oyla 0

fyalison 

Yönetici
Moderatör
Dışkı tahlilini sağlık sorunlarından dolayı cuma halledemedim. En geç salı günü göndermiş olucam inşallah.
Fungostatin kullanırken azıcık da olsa değişen dışkılar, fungostatini bırakmamla eski sarı sulu haline geri döndü.
Diğer tahlilde mantar çıkmamıştı ama sorun mantarla mı alakalı diye düşünmüyor değilim?
Ya da @Doğanay Y. ın dediği gibi karaciğer ya da böbreklerle ilgili bir sorunu var :(

Oyla 0

Gokhan3438

iyikus.com Üyesi
Dışkı tahlilini sağlık sorunlarından dolayı cuma halledemedim. En geç salı günü göndermiş olucam inşallah.
Fungostatin kullanırken azıcık da olsa değişen dışkılar, fungostatini bırakmamla eski sarı sulu haline geri döndü.
Diğer tahlilde mantar çıkmamıştı ama sorun mantarla mı alakalı diye düşünmüyor değilim?
Ya da @Doğanay Y. ın dediği gibi karaciğer ya da böbreklerle ilgili bir sorunu var :(
Bak güzel kardeşim kuşlar küçük kafeslerde rahat edemez ve daha kolay hastalanır çünkü rahat hareket edemez ve kafes kemirir dışkısıyla uğraşır yer bu gibi etkenler kuşu hasta eder ayağına pislik bulaşsa dahi hastalıklar başından eksik olmaz kendimden bahsedecek örnek verecek olursam yavrusu yumurtalı kuşların tünekleri hariç temizliyorum fakat ayağına pislik bulasmiyor mu evet bulaşıyor ama önlem amaçlı kürler uyguluyoruz yavrusu ve yumurtası olmayan kuşların altlarını tuneklerini hergun en fazla 2 güne bir temizlerim suluklar hergun yıkanır tazelenir bu sekilde bir program dahilinde kusunuz hasta olmaz probiyotik ve multi vitamininiz kaliteli bir ürün olduktan sonra hasta olma şansları yok hasta olmayan kus istiyorsanız bakım ve temizlik cok önemlidir

Oyla 0

fyalison 

Yönetici
Moderatör
Keşke, temiz bakmak yeterli gelse. Dediğiniz gibi bu şartlarda hasta olma şansı olmasa. 2 günde bir temizlemeyi bırakın sabah akşam temizliyorum ben. En başından beri takviyelerini eksik etmiyorum. Suyunu her gün tazeliyorum,suluğunu temizliyorum.
Arkadaşım kuşun kafesini haftada 1 temizler, bütün yaz klimanın altında, sigara dumanının içindeydi. 2 senedir onlarda kuş, ne hasta oldu ne bir şey.
Bazen ne kadar dikkat etsen de olmuyor işte…

Oyla 0

Gokhan3438

iyikus.com Üyesi
Haklısınız fakat illaki ters giden bir şeyler olabilir onu demek istiyorum yani yediği şeylerden dolayı yem su ve dışkı yemesinden dolayı bunu sadece temizlik olarak düşünmemeyi gerek aslında kuşun dıskisina bakarak bakteriyel bir hastalık olduğu kesin fakat ben bu durumlarda kombi mix ve med tolliyamin forte 5 günlük kür uyguluyorum kafes içerisinde ki gaga taşı kalamar kemiğini çıkartıyorum 5 gun boyunca 5 günün sonunda sadece su veriyorum ardından probiyotik ertesi gün ise vitamin kullanıyorum

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Bence bu tarz sorunların genel anlamda artmasının nedeni aşırı pimpirikli olmamız. Kuşların dışkısına temas etmesinden doğal bir durum olamaz bence. Bir miktar bağışıklığının daha az tetiklenmesi adına kafes temizliği her gün değil, haftada 2 gün yeterli olacaktır. Biraz iç içe kalmalı, fazla korumacı yaklaşılmaması gerektiği kanaatindeyim. Dışkıdan bulaşan hastalık oranı oldukça düşük olduğunu da hatırlatmak isterim yeri gelmişken

Oyla 0

neanderthalensis 

Yönetici
Moderatör
Bence bu tarz sorunların genel anlamda artmasının nedeni aşırı pimpirikli olmamız. Kuşların dışkısına temas etmesinden doğal bir durum olamaz bence. Bir miktar bağışıklığının daha az tetiklenmesi adına kafes temizliği her gün değil, haftada 2 gün yeterli olacaktır. Biraz iç içe kalmalı, fazla korumacı yaklaşılmaması gerektiği kanaatindeyim. Dışkıdan bulaşan hastalık oranı oldukça düşük olduğunu da hatırlatmak isterim yeri gelmişken

doğanay hocaya katılıyorum, aşırı sterilizasyonun (hastalık dönemi hariç) bağışıklık/antikor gelişimini olumsuz etkilediğini düşünüyorum

mide bulandırmak istemem ancak, eskiden yeni doğan bebeklerin ağzına tükürürlermiş, patojenlere maruz kalıp alışması için. bunu tasvip etmiyorum tabi ki ama uç örnek olarak paylaşmak istedim

Oyla 0

fyalison 

Yönetici
Moderatör
İshali başlamadan önce sabah akşam temizlemiyordum kafesini. Ama şu an ishal alttaki peçete çok kötü oluyor değiştirmem gerekiyor gibi hissediyorum. Alttaki peçeteyle temas etme şansı zaten yok kafesi itibariyle.
Bu kadar ishalkende değiştirmeyeyim mi ?
Sabah akşam yaptığım şey alttaki peçeteyi değiştirmek oluyor.

Oyla 0

Gokhan3438

iyikus.com Üyesi
Keşke, temiz bakmak yeterli gelse. Dediğiniz gibi bu şartlarda hasta olma şansı olmasa. 2 günde bir temizlemeyi bırakın sabah akşam temizliyorum ben. En başından beri takviyelerini eksik etmiyorum. Suyunu her gün tazeliyorum,suluğunu temizliyorum.
Arkadaşım kuşun kafesini haftadna 1 temizler, bütün yaz klimanın altında, sigara dumanının içindeydi. 2 senedir onlarda kuş, ne hasta oldu ne bir şey.
Bazen ne kadar dikkat etsen de olmuyor işte…
Hocam ben katılmıyorum bu söylediğiniz şeye saygı duyarım fakat üretim haneniz varsa havalandırma ve dezenfektan cok önemlidir yavrulu ve yumurtalı kafeslerden bahsetmiyorum yani bunu bir kuş üzerinden düşünmüyorum ben her üretim hanenin düzeni farklıdır o sebeple ben kendi adıma söyleyeyim başka üretim hanenin kuşlarını kendi üretim haneme sokmam bu şu anlama geliyor ki kuş alacak olan veya alan arkadaşlar gidip manavdan domates alır gibi kuş alıyorlar araştırsınlar baksınlar üretim hane ziyaretleri yapıp öyle kuş alsınlar üretim hanenin temizliğine alınacak olan yavru kuşun annesi ve babasının sağlık durumuna baksınlar yani bilmiyorum kuşu alıp eve getiriyorlar 3 gün 5 ün sonra kuşun hastalandı hastalanır kardesim çünkü kuş hasta doğdu annesi babası hasta kümes çökmüş vaziyette ki bir üreticinin veya petsopun kuşunu aldın bu sebeple geniş açıyla bakmamız gerek olaya hastalık zaten bulaştımı zor hasta kuşu tedavi etmekte zor şansın varsa düzeltirsin oda yüzde 25 bir ihtimal

Oyla 0

Gokhan3438

iyikus.com Üyesi
Hocam ben katılmıyorum bu söylediğiniz şeye saygı duyarım fakat üretim haneniz varsa havalandırma ve dezenfektan cok önemlidir yavrulu ve yumurtalı kafeslerden bahsetmiyorum yani bunu bir kuş üzerinden düşünmüyorum ben her üretim hanenin düzeni farklıdır o sebeple ben kendi adıma söyleyeyim başka üretim hanenin kuşlarını kendi üretim haneme sokmam bu şu anlama geliyor ki kuş alacak olan veya alan arkadaşlar gidip manavdan domates alır gibi kuş alıyorlar araştırsınlar baksınlar üretim hane ziyaretleri yapıp öyle kuş alsınlar üretim hanenin temizliğine alınacak olan yavru kuşun annesi ve babasının sağlık durumuna baksınlar yani bilmiyorum kuşu alıp eve getiriyorlar 3 gün 5 ün sonra kuşun hastalandı hastalanır kardesim çünkü kuş hasta doğdu annesi babası hasta kümes çökmüş vaziyette ki bir üreticinin veya petsopun kuşunu aldın bu sebeple geniş açıyla bakmamız gerek olaya hastalık zaten bulaştımı zor hasta kuşu tedavi etmekte zor şansın varsa düzeltirsin oda yüzde 25 bir ihtimal
Siz diyorsunuz ki 2 haftada bir kafes temizliği yapılsın hocam yani eminim vardır bu sekilde üretim haneler bu tarz üretim hanelere kuşları belli hepsi hasta hocam ilk önce hocam bir cok hastalik var kuş ne yedi ne tür bir beslenme programı var arkadaşların paylaştığı resimlere bakıyorum küçücük kafeste kuş beslemeye çalışıyorlar olmaz küçük kafeste kuş beslenmez bir sıfır geriden başladı bu kardeşimiz zaten hastalık ben geliyorum diyor suları çeşme suyu koyup veriyor kuşa olmaz kuşlara senede en az 2 defa kür uygulamak gerek yapmıyor iç parazit dış parazit hastalık önleyici bir çok takviye var kullanmıyor hasta kuşu alıp eve getiriyor kuş saglıklı görünür fakat siz kuş alırken üretim haneye gidip bakın arkadaşlar temiz mi kuşun sonunda veya üretim hanede hasta kuş var mı bakın manavdan soğan alır gibi kuş almayın

Oyla 0

Gokhan3438

iyikus.com Üyesi
Kardesim yem değişikliği yaptıysan kuş alışmış oldugu yemi ister o yemi yemiyordur ve sadece su içmiş olduğundan dolayı isaldir aç olduğu içinde kabarma olabilir yem değişiklikleri kuslarda iyi birsey değildir yani seni anlıyorum ülkemizde yem sıkıntısı var bir kullandığın yemi diger ay bulamaya biliyorsun bu söylediğim sebepleri göz önünde bulundur hemen ilaçlara sarılma kardesim benim bu gibi durumlar cok başıma geldi bu ise ilk başladığım yıllar yem değişikliklerinden dolayi kuslarim yem yemedi bende hasta sanıp ilac verdim bir cok maddi ve manevi anlamda değerli kuslarimi kaybettim

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Hayır yanlış anlaşıldım sanırım. Benim kast ettiğim bakımsızlık durumu değil. Tam anlamıyla kuşların biraz daha kendileriyle iç içe olması durumu. Temiz, iyi havalandırılması gerekiyor kesinlikle her evcilin beslendiği yer ancak kafes iç temizliğinin her gün olmasına karşıyım. Günlük su, yem değişmeli ancak taban temizliği her gün şart değil.
Kafesin bulunduğu oda düzenli temizlenmesi gerekiyor ama.

Oyla 0

fyalison 

Yönetici
Moderatör
Merhaba.
Dün akşam birden keyifsizleşti, uyumaya başladı.
Sabahtan beri de pek fazla iştahı yok. Kabarttı kendini şimdi :(
Ne yapmalıyım?

Ekli dosyalar

• 4231EA97-9120-4244-BE33-F1D2ACFB4171.jpeg
    4231EA97-9120-4244-BE33-F1D2ACFB4171.jpeg
    1.5 MB · Görüntüleme: 12
Oyla 0