Muhabbet kuşum ishal oldu

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan fyalison
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

fyalison

Yönetici
Moderatör
Merhaba. Gayet hareketli keyifli olan kuşum dün sabahtan beri ishal. Normalden daha az hareketli zaman zaman kabartıyor kendini. Yemi bittiği için yine iyi olduğunu düşündüğüm başka bir yem aldım. Diğeri yoktu diye. Onunla birlikte başladı ishali. Denk mi geldi sadece yoksa hasta mı oldu acaba.
Yemek yiyor su içiyor.

Dışkı fotoğrafları şu şekilde.
Be kullanmamı önerirsiniz? Sokağa çıkma yasağında nerden ilaç bulabilirim?

Ekli dosyalar

• F5DFE5EC-04BD-4D3C-BAAC-C86F409FCE7C.jpeg
    F5DFE5EC-04BD-4D3C-BAAC-C86F409FCE7C.jpeg
    1 MB · Görüntüleme: 106
  • 9DE136C0-38C1-4A7F-B11D-8C9C138A5341.jpeg
    9DE136C0-38C1-4A7F-B11D-8C9C138A5341.jpeg
    153 KB · Görüntüleme: 104
  • 9C7F9BDC-D5AD-49E0-A3C9-04BA490DC431.jpeg
    9C7F9BDC-D5AD-49E0-A3C9-04BA490DC431.jpeg
    95.2 KB · Görüntüleme: 101
Kuşun keyfi yerinde gözüküyor.Hasta bir görüntü vermiyor.
Ama zaman zaman gösterdiği belirtilere bakacak olursak, bir rahatsızlığı olabilir fakat çoğu kuş gibi son raddeye kadar gizleyebilir.
Elinizde bulunan vitamin,mineral,mama ve ilaçların isimlerini yazabilirmisiniz?

Oyla 0
Kuşun keyfi yerinde gözüküyor.Hasta bir görüntü vermiyor.
Ama zaman zaman gösterdiği belirtilere bakacak olursak, bir rahatsızlığı olabilir fakat çoğu kuş gibi son raddeye kadar gizleyebilir.
Elinizde bulunan vitamin,mineral,mama ve ilaçların isimlerini yazabilirmisiniz?
Geçen gün ki çarpmaya bağlı olabilir mi acaba bugün yaşadığımız şey. Şu an bilsem ki bir şey iyi gelecek fizandan gidip bulurum :(
Elimde elektrolit, gervit, tollyamin, entrobac var.
İlaç olarak neosülfaprim, sulphamezathine,baycox ve fungostatin var. 2 gündür veriyorum fungostatini ve dışkılar eskisinden farklı hale gelmeye başlamıştı. Birde enrocure vardı ama arkadaşımda şu an.
Mama almıştım ama sevmedi. Sağlık tohumu almıştım onu sevdi. Yumurtayı, havucu falan tek başına yemeyi seviyor.

Son düzenleme:
Oyla 0
Havuçlu mamaları seviyorsa;
-Haşlanmış patates ve haşlanmış pirinçten oluşan bir mama hazırlayalım ve havuç rendeleyelim.
Yaptığımız karışım 1 yemek kaşığı kadar olacak.
Bu karışımın üzerine entrobac serpelim ve servis edelim.
-İlaç verdiğiniz için suluğa bir şey girin demiyorum.
-İlaç olarak da baycoxu kullandınuz mı hiç bu süreçte?

Oyla 0
Havuçlu mamaları seviyorsa;
-Haşlanmış patates ve haşlanmış pirinçten oluşan bir mama hazırlayalım ve havuç rendeleyelim.
Yaptığımız karışım 1 yemek kaşığı kadar olacak.
Bu karışımın üzerine entrobac serpelim ve servis edelim.
-İlaç verdiğiniz için suluğa bir şey girin demiyorum.
-İlaç olarak da baycoxu kullandınuz mı hiç bu süreçte?
Patatesten pek hoşlanmıyor ama havuç aşkından dolayı arada yer onu da, hazırlarım kuzuma. ?
Arka arkaya sulpha, neosülfaprim ve baycox kullandım. Dışkı tahliline bakarak kullandık neosülfaprim ve baycoxu. Fungostatini baycox kullanımından 10 gün sonra vermeye başladım. Sarı sırf su gibi dışkılar değişmeye başladı bu iki günde.
5 gün kullanayım diye düşünüyordum.

Oyla 0
Yemek yiyor şimdi rahatsız etmemek için çok yakından çekemedim.

Ekli dosyalar

• 2D9865DA-3091-41EE-A582-045F9D9FCF5F.jpeg
    2D9865DA-3091-41EE-A582-045F9D9FCF5F.jpeg
    136.6 KB · Görüntüleme: 14
Oyla 0
Kullanın tabi.
Demek ki mantar tedavisine tepki veriyor.
Hastalıkta en önemli konu beslenmedir.
Eğer hayvan iyi beslenirse hastalığı bir şekilde atlatır ama yeteri kadar beslenmez ise ilaçlara yüklenmek sonuç vermez.
Eğer imkanınız varsa kursağına mama bastırabilir misiniz?

Oyla 0
Kullanın tabi.
Demek ki mantar tedavisine tepki veriyor.
Hastalıkta en önemli konu beslenmedir.
Eğer hayvan iyi beslenirse hastalığı bir şekilde atlatır ama yeteri kadar beslenmez ise ilaçlara yüklenmek sonuç vermez.
Eğer imkanınız varsa kursağına mama bastırabilir misiniz?
Geçen gün birkaç yere baktı eşim A21 mama için ama bulamadı. Mamayı temin edebilirsem, ben bulabilene kadar da bir şey olmazsa her şekilde bulurum mama verdirebileceğim bir yer.

Oyla 0
İstanbul'da yaşıyorsunuz sanırım.
Fatih'de Akyol kardeşlerden alabilirsiniz eğer bulamıyorsanız.
Eğer alırsanız, kursaktan 1 hafta kadar besler ve ilaç tedavisine devam ederseniz sonuç alırsınız tedaviden.

Oyla 0
İstanbul'da yaşıyorsunuz sanırım.
Fatih'de Akyol kardeşlerden alabilirsiniz eğer bulamıyorsanız.
Eğer alırsanız, kursaktan 1 hafta kadar besler ve ilaç tedavisine devam ederseniz sonuç alırsınız tedaviden.
Evet İstanbuldayım. Akyol kardeşlerden daha öncede alışveriş yaptım, hiç aklıma gelmemişti orası. Yarın alırım mamayı. Ama bugün ki halinden sonra, çok moralim bozuldu umudumda kırıldı :(
Umarım fırsatımız vardır.

Oyla 0
Sabah erkenden alırsınız bu arada mamayı kursağa basacak veterineri ayarlarsınız.
İlacının da mamanın içine katıp basabilir veteriner.
7 gün bu şekilde tedavi edersiniz,1-2 gün içinde ciddi bir değişim olacağına inanıyorum.
Her gün aynı saatte sabah erken yaparsanız bu işlemi çok iyi olur.

Oyla 0
Merhaba. A21 mamayı eşim şu an alıyor, dün alamadık ne yazık ki. Ben o arada çevremdeki birkaç veterinerle görüştüm ama hepsi kursaktan besleme yapmıyoruz dediler :(
Mamayı ben kursaktan veremem ama damlalıkla ya da kaşıkla bir şeyler yemeye bayılıyor benim kızım. O şekilde versem de olur mu?
Bu arada geçen gün yaşanan şey bir daha olmadı. Gayet iyi o günden beri ?‍♀️
Bu kadar uzun zamandır devam eden ishali bilmediğimiz tahlilde çıkmayan bir enfeksiyondan dolayıysa ve sinir sistemi etkilendiyse diye korkmuştum o gün. Öyle olsa bir daha yaşar mıydık yoksa aralıklarla olabiliyor mu?
Ya da birkaç gün öncesinde yaşadığı çarpmaya bağlı bir şey midir bilemiyorum.
Bu arada fungostatine başladığım 5 gün olacak. Kesmeli miyim yoksa 7 güne tamamlamalı mıyım?

Oyla 0
İlk fotoğraf fungostatine başlamadan 1 gün önce çekildi.
İkincideki dışkı bu sabah çektiğim gece dışkısı.
3. İse sabahtan beri yaptığı dışkılar.
Aman aman bir fark yok evet. Tek fark dışkıların rengi. Sapsarıydı fungostatinden önce.

Ekli dosyalar

• 4F8539FF-82FA-4076-AFB5-C0310F0EA8C2.jpeg
    4F8539FF-82FA-4076-AFB5-C0310F0EA8C2.jpeg
    301.5 KB · Görüntüleme: 7
  • 8E477C2F-10B0-475A-A12F-FE8591A1D526.jpeg
    8E477C2F-10B0-475A-A12F-FE8591A1D526.jpeg
    715.3 KB · Görüntüleme: 6
  • D906BAA6-5A86-4D3C-AE3E-3B182476AD06.jpeg
    D906BAA6-5A86-4D3C-AE3E-3B182476AD06.jpeg
    628.6 KB · Görüntüleme: 7
Oyla 0
7 gün dendiyse tamamlayın.
Mamayı de yedirebildiğiniz kadar yedirin.
Süresi için bir şey konuşulmamıştı aslında. Ben forumda araştırırken 5 ya da 7 gün denilmişti diğer örneklerde.
Yarın sabah son bir şans pet shop var yakınımda ona gidip rica edicem kursaktan beslemesi için .
Eğer o da yapamam derse sabahları ben yediricem kaşıkla ya da damlalıkla. Belli bir limiti vardır elbet, ne kadar vermeliyim?

Oyla 0
Kursağı iyice dolana kadar yedirin,ye kadar yerse yedirin sorun değil.
Zaten damlalık ve kaşıkla çok yediremezsiniz,bu sebeple kursak beslemesi istedim.

Oyla 0
Kursağı iyice dolana kadar yedirin,ye kadar yerse yedirin sorun değil.
Zaten damlalık ve kaşıkla çok yediremezsiniz,bu sebeple kursak beslemesi istedim.
Ben bugün pet shopu arayıp sorayım, boşuna taşımayayım kuzumu yanımda yapmam derlerse onlarda :(
Veterinerler neden yapmıyor anlamıyorum. Destek değil köstek olmak için birebirler resmen ?

Oyla 0
Ben bugün pet shopu arayıp sorayım, boşuna taşımayayım kuzumu yanımda yapmam derlerse onlarda :(
Veterinerler neden yapmıyor anlamıyorum. Destek değil köstek olmak için birebirler resmen ?
Kanatlıdan anlayan veteriner çok az,sorun bu.Beceremem,hayvan elimde kalır diye korkuyorlar.
Tek tek gezmekten ziyade,bulunduğunuz bölgedeki veterinerleri telefon ile arayıp tek tek sorabilirsiniz.

Oyla 0