Muhabbet kuşum ishal oldu

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan fyalison
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

fyalison

Yönetici
Moderatör
Merhaba. Gayet hareketli keyifli olan kuşum dün sabahtan beri ishal. Normalden daha az hareketli zaman zaman kabartıyor kendini. Yemi bittiği için yine iyi olduğunu düşündüğüm başka bir yem aldım. Diğeri yoktu diye. Onunla birlikte başladı ishali. Denk mi geldi sadece yoksa hasta mı oldu acaba.
Yemek yiyor su içiyor.

Dışkı fotoğrafları şu şekilde.
Be kullanmamı önerirsiniz? Sokağa çıkma yasağında nerden ilaç bulabilirim?

Ekli dosyalar

• F5DFE5EC-04BD-4D3C-BAAC-C86F409FCE7C.jpeg
    F5DFE5EC-04BD-4D3C-BAAC-C86F409FCE7C.jpeg
    1 MB · Görüntüleme: 106
  • 9DE136C0-38C1-4A7F-B11D-8C9C138A5341.jpeg
    9DE136C0-38C1-4A7F-B11D-8C9C138A5341.jpeg
    153 KB · Görüntüleme: 104
  • 9C7F9BDC-D5AD-49E0-A3C9-04BA490DC431.jpeg
    9C7F9BDC-D5AD-49E0-A3C9-04BA490DC431.jpeg
    95.2 KB · Görüntüleme: 101
Yeniden merhaba. Biz gayet iyiyiz. Tatile giderken kızımı kuşu olan bir arkadaşıma bırakmıştım. Döndükten sonra da hemen aldım. Yanında diğer kuşta misafir de geldii bür süreliğine. Yan yana kafeslerde duruyorlar. Dışarı çıktığında da diğerinin kafesine gidiyor dışardan gagalarını falan vuruyorlar birbirlerine. (Diğer kuşu salamıyorum emanet kuş bir şey olur, kfese geri sokamam diye, epey agresif bir kuş ısırıyor çok) Ama iki gündür kızım yemlerini aşağı atmaya başladı. Dün doldurduğum yemliği boşalttı neredeyse. Videosunu ekliyorum. Bunu neden yapıyor olabilir? Diğer kuşun yanında kafeste durmasıyla alakalı bir şey olabilir mi diye düşündüm.
4 gün sonra 15 günlüğüne şehir dışına çıkacağım kızıma ve misafirimize annem bakacak bizim evimizde kalıp. Eğer bu durumdan etkileniyorsa farklı odalarda mı tutmalı annem acaba?

bu da misafirimiz badem. Sanırım kendisi erkek?
maşallah. Yem atma durumu tohum seçiyor muhtemelen ya da kızgınlık döneminin başladığına dair işaretlerden bir tanesi. Oyun yapıyor gibi görünmüyor.
Misafir kuşunuzda erkek maşallah.
Sizin kuşunuz diğer kuşla iletişim kurmak istediğinden dolayı da böyle bir yem atma durumuna girişmiş olabilir. Bence tatile gittiğinizde aynı odada kalmalılar.

Oyla 0
maşallah. Yem atma durumu tohum seçiyor muhtemelen ya da kızgınlık döneminin başladığına dair işaretlerden bir tanesi. Oyun yapıyor gibi görünmüyor.
Misafir kuşunuzda erkek maşallah.
Sizin kuşunuz diğer kuşla iletişim kurmak istediğinden dolayı da böyle bir yem atma durumuna girişmiş olabilir. Bence tatile gittiğinizde aynı odada kalmalılar.
Yaklaşık 15 gündür aynı odada yan yana kafesteler zaten, öyle devam etsin o zaman ?
Cevabınız için teşekkürler.

Oyla 0
Yeniden merhaba. Biz gayet iyiyiz. Tatile giderken kızımı kuşu olan bir arkadaşıma bırakmıştım. Döndükten sonra da hemen aldım. Yanında diğer kuşta misafir de geldii bür süreliğine. Yan yana kafeslerde duruyorlar. Dışarı çıktığında da diğerinin kafesine gidiyor dışardan gagalarını falan vuruyorlar birbirlerine. (Diğer kuşu salamıyorum emanet kuş bir şey olur, kfese geri sokamam diye, epey agresif bir kuş ısırıyor çok) Ama iki gündür kızım yemlerini aşağı atmaya başladı. Dün doldurduğum yemliği boşalttı neredeyse. Videosunu ekliyorum. Bunu neden yapıyor olabilir? Diğer kuşun yanında kafeste durmasıyla alakalı bir şey olabilir mi diye düşündüm.
4 gün sonra 15 günlüğüne şehir dışına çıkacağım kızıma ve misafirimize annem bakacak bizim evimizde kalıp. Eğer bu durumdan etkileniyorsa farklı odalarda mı tutmalı annem acaba?

bu da misafirimiz badem. Sanırım kendisi erkek?

Kuşunuz kızışmaya başlamış. E tabi erkek kuşuda görünce gayet normal :) Bence kafeslerini birşeştirin bir tanede yuvalık takın şehir dışından döndüğünüzde bebişleriniz olur :) Erkek kuşada yazık garibim bir iki gün ortamı tanısın daha sonra açın beraber uçsunlar birşey olmaz korkmayın ;)

Oyla 0
Kuşunuz kızışmaya başlamış. E tabi erkek kuşuda görünce gayet normal :) Bence kafeslerini birşeştirin bir tanede yuvalık takın şehir dışından döndüğünüzde bebişleriniz olur :) Erkek kuşada yazık garibim bir iki gün ortamı tanısın daha sonra açın beraber uçsunlar birşey olmaz korkmayın ;)
Bende acaba kıskanıyor mu diye düşünüyordum ?
Yarın beraber salmayı deneyeyim bakalım elbet girer kafese badem beyefendi de ? 1 haftadır bende ortamı tanımıştır sanırım.

Oyla 0
1)Mevsim değişikliğinden dolayı olabilir
2)verdiğin yemekle alakalı olabilir.veya viteminle
3)Kuşun hasta olabilir

Oyla 0
Merhaba. Bir süredir şehir dışındayım, kuşum annemle bizim evimizde beraber. Bir kaç gündür dışkısı zaman zaman hafif yeşil boya bırakıyormuş. Ama genel halinde bir sorun yokmuş. Kabarık değil, gayet hareketliymiş. Bugün baya sulu yapmış yeşil. Fotoğraf attı ama yemlerle falan çok karışık. Temizledikten sonra yeniden fotoğraf gönderecek annem, atarım buraya.
Evde antibiyotik var, başlasın mı annem acaba. Ben çarşamba günü dönüyorum. Beklesin mi bilemedim. Genel halinde hiçbir şey yokmuş çünkü.

Ekli dosyalar

• 5E9EC36E-BC3D-4778-9AB0-2CD874E32C7F.jpeg
    5E9EC36E-BC3D-4778-9AB0-2CD874E32C7F.jpeg
    131.5 KB · Görüntüleme: 31
Oyla 0
Şimdi temizledikten sonra çekmiş. Çok tüy döküyormuş yine.

Ekli dosyalar

• 868BA68D-A134-4AC6-AD8B-A2834075D385.jpeg
    868BA68D-A134-4AC6-AD8B-A2834075D385.jpeg
    121.4 KB · Görüntüleme: 24
  • 3DC3C831-0C76-4FDC-8BC7-071223394BAA.jpeg
    3DC3C831-0C76-4FDC-8BC7-071223394BAA.jpeg
    104 KB · Görüntüleme: 27
Son düzenleme:
Oyla 0
Acil bir durum gözükmüyor. Siz gelene kadar bekleyebilir. Hatta ilaca bile gerek kalmayabilir. Şuan kekik çayı yapılıp verin. Bir bardak sıcak suya bir silme çay kaşığı kekiği ekleyip 10 dakika demlesinler. Ve bu sudan bir yemek kaşığı kadar suluğuna koysunlar, suluğun geri kalanına normal su doldursunlar. Kekik çayı kafeste 3-4 saat kalsa yeterlidir. Ertesi günde aynı şekilde yapıp kafeste 3-4 saat kalsın. Daha sonra tekrar değerlendiririz dışkıları. Kekiğin antimikrobiyel etkisi olduğu için faydası olucaktır...

Oyla 0
A
Acil bir durum gözükmüyor. Siz gelene kadar bekleyebilir. Hatta ilaca bile gerek kalmayabilir. Şuan kekik çayı yapılıp verin. Bir bardak sıcak suya bir silme çay kaşığı kekiği ekleyip 10 dakika demlesinler. Ve bu sudan bir yemek kaşığı kadar suluğuna koysunlar, suluğun geri kalanına normal su doldursunlar. Kekik çayı kafeste 3-4 saat kalsa yeterlidir. Ertesi günde aynı şekilde yapıp kafeste 3-4 saat kalsın. Daha sonra tekrar değerlendiririz dışkıları. Kekiğin antimikrobiyel etkisi olduğu için faydası olucaktır...
Anneme sabah söylemiştim demlemiş ama iki parmak koy demiştim fazla mı oldu acaba? Döküp yenisini koysun olmadı.
Çarşamba günü gittiğimde durum güncellemesi yaparım. Teşekkürler.

Oyla 0
Anneme sabah söylemiştim demlemiş ama iki parmak koy demiştim fazla mı oldu acaba? Döküp yenisini koysun olmadı.
Çarşamba günü gittiğimde durum güncellemesi yaparım. Teşekkürler.

Yok aşırı fazla olmaz. Ama benim dediğim ölçü idealdir. Birde 3-4 saatten sonra etkisini kaybediyor. Ve sıcaklardan dolayıda çabuk bolzulduğu için 3-4 saat yeterlidir. Bu sürede içtiği su yeterlidir...

Oyla 0
Ortam sıcak mı? O ağız açma kapamayı sıcaklardan dolayı yapıyorlar. Gün içinde ılık suyla fıs fıs yapılabilir yada kendi yıkanıyorsa banyoluk takılabilir.. Videoda başka sorun göremedim ben..

Dışkı resimlerine de bakabilirmiyim.. Yine sıcakalrdan dolayı fazla su içme durumu olabilir. Haliyle biraz sulu yapar. Dışkılara bir bakalım başka bir sorun yoksa elektrolit takviyesi yeterlidir şuan için..

Oyla 0
Ortam sıcak mı? O ağız açma kapamayı sıcaklardan dolayı yapıyorlar. Gün içinde ılık suyla fıs fıs yapılabilir yada kendi yıkanıyorsa banyoluk takılabilir.. Videoda başka sorun göremedim ben..

Dışkı resimlerine de bakabilirmiyim.. Yine sıcakalrdan dolayı fazla su içme durumu olabilir. Haliyle biraz sulu yapar. Dışkılara bir bakalım başka bir sorun yoksa elektrolit takviyesi yeterlidir şuan için..
Evet ortam sıcak. Hasta olacak diye korkumuzdan çok bir yer açamıyoruz. Dışkı resmi atacağım. Banyoluğu en kısa zamanda alacağım ama alana kadar fısfısla serinletirim kuzumu.

Oyla 0
Bizde durumlar aynı. Genel halinde hiç sıkıntı yok. Dışkılar aynı şekilde. Elektrolit ve probiyotik takviyesi veriyorum. Kafesi çok kemiriyor bu ara sarı boyalarını, kafesi de değiştiresim var.
Oğlum arkadaş alalım papatyanın yanına diye tutturdu. Kızımız tahminimce 8 aylık civarında, aldığımız yerdeki kişi alırken 4 aylık demişti.
Yanına bir erkek kuş alalım diyoruz ama yaşıt mı almalıyız, daha büyük ya da daha küçük mü?

Oyla 0
Birde tüy döktüğü için mi, sulu dışkısıyla mı alakalı anlamadım ama göğüs çizgisi belirginleşti böyle çizgi halinde. Dün darı koymuştum hepsini yemiş bitirmiş. Yeminide yiyor, gayet hareketli. Neşeli.

Ekli dosyalar

• BC013F57-C1F4-4A19-91AF-275CAD01C0F6.jpeg
    BC013F57-C1F4-4A19-91AF-275CAD01C0F6.jpeg
    1.7 MB · Görüntüleme: 16
  • E960531D-0E3A-4D8A-9B13-E2874A606531.jpeg
    E960531D-0E3A-4D8A-9B13-E2874A606531.jpeg
    1.7 MB · Görüntüleme: 18
Oyla 0
Geri