Muhabbet kuşum ishal oldu

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan fyalison
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

fyalison

Yönetici
Moderatör
Merhaba. Gayet hareketli keyifli olan kuşum dün sabahtan beri ishal. Normalden daha az hareketli zaman zaman kabartıyor kendini. Yemi bittiği için yine iyi olduğunu düşündüğüm başka bir yem aldım. Diğeri yoktu diye. Onunla birlikte başladı ishali. Denk mi geldi sadece yoksa hasta mı oldu acaba.
Yemek yiyor su içiyor.

Dışkı fotoğrafları şu şekilde.
Be kullanmamı önerirsiniz? Sokağa çıkma yasağında nerden ilaç bulabilirim?

Ekli dosyalar

• F5DFE5EC-04BD-4D3C-BAAC-C86F409FCE7C.jpeg
    F5DFE5EC-04BD-4D3C-BAAC-C86F409FCE7C.jpeg
    1 MB · Görüntüleme: 106
  • 9DE136C0-38C1-4A7F-B11D-8C9C138A5341.jpeg
    9DE136C0-38C1-4A7F-B11D-8C9C138A5341.jpeg
    153 KB · Görüntüleme: 104
  • 9C7F9BDC-D5AD-49E0-A3C9-04BA490DC431.jpeg
    9C7F9BDC-D5AD-49E0-A3C9-04BA490DC431.jpeg
    95.2 KB · Görüntüleme: 101
Tüylerin arasında çizgi görünmesi kilo kaybından değil tam aksine kilo almasından dolayı. Hassas tartıyla kuşun kilosunu takip ederseniz farkediceksiniz..

Kafesini değiştirmenize gerek yok. Kuşunuz kızışmaya başlamıştır muhtemelen. Bu yüzden kemirebilir sağı solu..

Yanına eş alırken 1 yaş civarı bir kuş alırsanız iyi olur. Hatta kuşunuzu erkek kuşların olduğu kafese atıp yarım saat gözlemleyin hangi kuşla anlaşırsa onu alırsınız ;)

İshali basit bir ishal olduğu için şuanda bir ilaç kullanmak doğru olmaz. Lakin pektin içeren bir ürün ishali için faydalı olabilir. Mesela divitsol deneyebilirsiniz..

Oyla 0
Tüylerin arasında çizgi görünmesi kilo kaybından değil tam aksine kilo almasından dolayı. Hassas tartıyla kuşun kilosunu takip ederseniz farkediceksiniz..

Kafesini değiştirmenize gerek yok. Kuşunuz kızışmaya başlamıştır muhtemelen. Bu yüzden kemirebilir sağı solu..

Yanına eş alırken 1 yaş civarı bir kuş alırsanız iyi olur. Hatta kuşunuzu erkek kuşların olduğu kafese atıp yarım saat gözlemleyin hangi kuşla anlaşırsa onu alırsınız ;)

İshali basit bir ishal olduğu için şuanda bir ilaç kullanmak doğru olmaz. Lakin pektin içeren bir ürün ishali için faydalı olabilir. Mesela divitsol deneyebilirsiniz..
Hassas tartım yok ama en kısa zamanda alacağım. Eş almak için birkaç yere baktık ama ya çok yavrular var ya da en fazla 4-5 aylık olanlar. Haftaiçi tekrar başka yerlere de bakacağız.
Teşekkürler. ☺️

Oyla 0
Verdiğim takviyelere rağmen sulu dışkı devam ediyor. Daha önce bakteriyel bir sorun yaşadığımız için endişeleniyorum. Dışkıların güncel halini ekleyip fikirlerinizi almak istedim. Keyfinde ve genel halinde bir değişiklik yok.

Ekli dosyalar

• 509BC90D-9F42-4F0C-A3F7-A450958D84F4.jpeg
    509BC90D-9F42-4F0C-A3F7-A450958D84F4.jpeg
    628.2 KB · Görüntüleme: 23
  • 1F262430-7D85-4269-8879-1AE47AE1148A.jpeg
    1F262430-7D85-4269-8879-1AE47AE1148A.jpeg
    637.5 KB · Görüntüleme: 16
  • 4F3483AF-E8DF-4AE7-A9CD-DE2F55655658.jpeg
    4F3483AF-E8DF-4AE7-A9CD-DE2F55655658.jpeg
    627.6 KB · Görüntüleme: 16
  • 43352CE4-A9E2-4EDF-A449-7D05E59C42A8.jpeg
    43352CE4-A9E2-4EDF-A449-7D05E59C42A8.jpeg
    744.8 KB · Görüntüleme: 24
Oyla 0
Yine hafif bir bakteriyel sorunu var gibi. Aslında takviyelerle toparlıyabilecek bir dışkısı var ama. Toparlamıyorsa kısa süreli bir ilaç kullanımı uygun olur.. Elinizde hangi ilaçlar var yazarmısınız..

Oyla 0
Elimde enrocure antibiyotik var. Genel durumunda hiç bir sıkıntısı yok diye biraz daha takviyelerle devam edeyim diyorum ama ilerler diye de endişeleniyorum. Geçen sefer baya kötüydü hali ?

Antibiyotik haricinde elimde röhnfired elektrolit, gervit, med tollyamin forte var. Birde akyol kardeşlerden aldığım diazme ydi sanırım var. Aslında onu almak değildi niyetim entrobac almak için gitmiştim yoktu onu vermişlerdi.
Yine hafif bir bakteriyel sorunu var gibi. Aslında takviyelerle toparlıyabilecek bir dışkısı var ama. Toparlamıyorsa kısa süreli bir ilaç kullanımı uygun olur.. Elinizde hangi ilaçlar var yazarmısınız..

Oyla 0
Elimde enrocure antibiyotik var. Genel durumunda hiç bir sıkıntısı yok diye biraz daha takviyelerle devam edeyim diyorum ama ilerler diye de endişeleniyorum. Geçen sefer baya kötüydü hali ?

Antibiyotik haricinde elimde röhnfired elektrolit, gervit, med tollyamin forte var. Birde akyol kardeşlerden aldığım diazme ydi sanırım var. Aslında onu almak değildi niyetim entrobac almak için gitmiştim yoktu onu vermişlerdi.

Divitsol kullanmadınız mı? Divitsolüde kullanalım pektin içerdiği için ishali kesebilir. Bu üründen sonra yine aynı şekilde devam edersede sulphamezathine kullanırız. Siz internetten divitsol sipariş edin öncelikle onu başlıyalım. Bu sürede de çevrenizdeki veterinerlerden sulphamezathine temin etmeye çalışın. Elinizde bulunsun şimdidien..

Oyla 0
Divitsol kullanmadınız mı? Divitsolüde kullanalım pektin içerdiği için ishali kesebilir. Bu üründen sonra yine aynı şekilde devam edersede sulphamezathine kullanırız. Siz internetten divitsol sipariş edin öncelikle onu başlıyalım. Bu sürede de çevrenizdeki veterinerlerden sulphamezathine temin etmeye çalışın. Elinizde bulunsun şimdidien..
Toparlanıyor gibi oldu dün dışkısı ondan dolayı kullanmadım. Şimdi hemen sipariş veriyorum. Enrocure u aldığım veterinerden yarın dediğiniz ilacı da alırım dursun evde. Teşekkürler yardımlarınız için, çok sağolun.

Oyla 0
Bu sabah divitsol geldi hemen koydum suluğuna. Veterinerden de sulphamezathine aldı eşim şırıngaya çekip vermiş dolaba koydum bekliyor. Genel halinde hiçbir sorun yok gayet keyifli. Ama sulu dışkı devam. Divitsolü yarında mı vereyim diğer ilaca başlamadan? Öyle mi karar verelim sulphamezathine başlamak için?

Ev oldukça sıcak, böyle duruyordu sıcakladığı için sanırım.

Camları kapatıp biraz içme suyu koydum. 2-3 dk serinletti kendini sonra kaldırdım suyu. Ondan sonra rahatladı.

Bu da anlık dışkısı.

Ekli dosyalar

• D78A5C79-1E65-421D-822E-58C7F47C8064.jpeg
    D78A5C79-1E65-421D-822E-58C7F47C8064.jpeg
    1.2 MB · Görüntüleme: 12
  • B3DC7078-BC45-435E-AA12-34275FC350A3.jpeg
    B3DC7078-BC45-435E-AA12-34275FC350A3.jpeg
    724.3 KB · Görüntüleme: 15
Oyla 0
Bu aralar öğlen saatlerinde ılık suyla fıs fıs yapın serinletin kuşu. Direk kapta su koymayın isterseniz biraz fazla su içmiş gibi ve sanırım suyun içine girip yıkanmıyor..

Divitsolü yarında kullanalım ardından bir günde normal su verelim. Ve daha sonra sulphaya başlıyalım. Sulphamezathine hafif bir ilaç zaten. Antibakteriyel ve antikoksidiyel etkisi var muhtemelen toparlar ilaçtan sonra..

Oyla 0
Bu aralar öğlen saatlerinde ılık suyla fıs fıs yapın serinletin kuşu. Direk kapta su koymayın isterseniz biraz fazla su içmiş gibi ve sanırım suyun içine girip yıkanmıyor..

Divitsolü yarında kullanalım ardından bir günde normal su verelim. Ve daha sonra sulphaya başlıyalım. Sulphamezathine hafif bir ilaç zaten. Antibakteriyel ve antikoksidiyel etkisi var muhtemelen toparlar ilaçtan sonra..
Yanlış videoyu eklemişim farkedince değiştirdim. Suyu çok seviyor. İçine girmeden bi iki kere gidip içti sonra içinden zor çıkardım.

Oyla 0
O zaman divitsolü yarında verip ertesi gün normal su veriyorum. Sonraki günde diğer ilaca başlıyorum.
Şırıgayla vermiş veteriner. Nasıl, ne ölçüde ve ne süreyle vereceğim peki?

Oyla 0
O zaman divitsolü yarında verip ertesi gün normal su veriyorum. Sonraki günde diğer ilaca başlıyorum.
Şırıgayla vermiş veteriner. Nasıl, ne ölçüde ve ne süreyle vereceğim peki?

Şırınganın resmini atarmısın bir bakıyım. Sulphayı tam dolu suluğa 6-7 damla ekleyip kullanıcaksın. Ve ilaçlı suyu 4-5 saatte bir tazelersen daha iyi olur. Muhtemelen 3 günlük kullanım yeterli olucaktır. 3. günün akşamı tekrar dışkı resmi atarsın duruma göre ilacı uzatabiliriz yada kesebiliriz..

Yanlış videoyu eklemişim farkedince değiştirdim. Suyu çok seviyor. İçine girmeden bi iki kere gidip içti sonra içinden zor çıkardım.

Tamam kendi yıkanıyorsa öğlen saatlerinde verin biraz serinlesin :)

Oyla 0
Şırınganın resmini atarmısın bir bakıyım. Sulphayı tam dolu suluğa 6-7 damla ekleyip kullanıcaksın. Ve ilaçlı suyu 4-5 saatte bir tazelersen daha iyi olur. Muhtemelen 3 günlük kullanım yeterli olucaktır. 3. günün akşamı tekrar dışkı resmi atarsın duruma göre ilacı uzatabiliriz yada kesebiliriz..

Tamam kendi yıkanıyorsa öğlen saatlerinde verin biraz serinlesin :)
Tamamdır o zaman. Dediğiniz gibi yapıp 3. Gün akşamı dışkıyı eklerim.
Kuzuma banyo da aldım bugün, yarın daha rahat serinleyecek inşallah. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. ?

Ekli dosyalar

• 81849160-E367-49D5-A6B9-6DD810972A1B.jpeg
    81849160-E367-49D5-A6B9-6DD810972A1B.jpeg
    1.5 MB · Görüntüleme: 16
Oyla 0
Muhtemelen bu yetmeyecektir eşim bilmediği için böyle almış. Veteriner yakınımda alırım gider fazlasını da ?

Oyla 0
1 ml'den aşağı yukarı 20 damla ilaç çıkar. Dikkatli kullanırsanız 3 gün için yeterli olur. Ama eğer tedaviye devam etmemiz gerekirse tekrar almanız lazım.. İlaç doğru bu arada sulphanın rengi kırmızı olur...

Oyla 0
1 ml'den aşağı yukarı 20 damla ilaç çıkar. Dikkatli kullanırsanız 3 gün için yeterli olur. Ama eğer tedaviye devam etmemiz gerekirse tekrar almanız lazım.. İlaç doğru bu arada sulphanın rengi kırmızı olur...
Evet bende ondan endişe etmiştim, başka ilaç vermemiştir inşallah diye, soracaktım size sizin söylediğiniz iyi oldu, teşekkürler.

Oyla 0
Geri