muhabbet kuşunun bitlendiğini nasıl anlarım?

Selen Eskim

iyikus.com Üyesi
öncelikle merhabalar burada yeniyim ve deneyimsizim sanırım. iki tane muhabbet kuşum var iki senedir birlikteyiz, bilmiyorum belki de şu sıralar ben takıntı yaptığımdan dolayı sanki fazla kaşınıyorlarmış ve silkeleniyorlarmış gibi görüyorum. ikisinin de enselerine baktım ama pek bir şey göremedim. kanatlarına bakmaya çalışıyorum ama ısırıkları çok acıtıyor minnoşların. iki gece uyumayıp aynı odada onları gözlemledim ve rahat uyuyorlardı. arada uyanıp birbirlerine sataşıp sonra kaşınıp geri uyuyorlar ama bir huzursuzlukları yok. hafif tv ışığı yüzünden bitlerin gelmeyeceğini düşünmüyorum. dün gece odama aldım ve rahat uyudular. belki de sıcaktan ya da kepekten dolayıdır bilmiyorum, bitlenmişlerse daha nasıl anlayabilirim?

+ olarak kafesin ucuna pamuk koymayı da yaptım. üç gündür duruyor ama onda da bit falan görmedim. beyaz kağıt da var altlarında geceleri bakıyorum yürüyen varlıklar da görmedim. belki de cidden takıntı dönemimdeyimdir döwşdşwğd anksiyete yavaş yavaş beni ele geçiriyor sanırım

arkadaşım bana tahta tünekden dolayı bitlendiklerini söyledi. tahtalar bit oluşturuyormuş ve yıkanınca bit olma ihtimali artıyormuş. ben de tahta tünekleri yıkayan biriyim ne yapacağım bilmiyorum. hiç rastlamadım bitlere ama yine de plastik tünek almamı ve etrafını kağıt maske bandıyla sarmamo söyledi. kafesi ve içindekileri de çamaşır suyuyla yıkayacakmışım.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
1. Kaşınma durumu parazitlerden ya da tüy döneminde olabileceği gibi, zaman zamanda kaşınmaları rutin olabiliyor.
Emin olmak adına vilmectin gibi bir ürünü alıp kullanınız. İnanılmaz etkilidir parazitlerde. Tüy döneminde ise bir süre yoğun kaşınır. Banyo ve B vitamini takviyesi gereklidir.
Bitlenmiş kuşları bazı yöntemlerle anlamak mümkün ama kimi zaman işe yaramıyor. Örneğin kafes tabanına beyaz bir kağıt ve gece yatarken üzerine beyaz bir kumaş örtünüz (bir kısmına). Sabah üzerinde hareketli ya da nokta gibi duran siyah kahvemsi şeyler varsa bit var.

Ahşap tünekler bit oluşumu düşüktür. Bitler konklayacak yer olarak odunu seviyorlar ama aynı şekilde plastik tüneklerde de öbekleşebilirler. Bu nedenle doğru bir bilgi değildir. Zaten tünekler genelde işlenmiş oluyor.

Plastik tünek ve bant yöntemi yanlıştır.

Oyla 0

Selen Eskim

iyikus.com Üyesi
tül dışında her şeyi denedim sanırım ama bir sonuç alamadım. hiçbir şey bulamadım. geceleri de uyumalarında bir problem yok zaten ama ben yine de bakıyorum takıntı oluştu. bugün kafeslerinden çıkardım kuşları ve kaşınmalarında azalma vardı. dışarı çıkmak için de yapıyor olabilirler mi? her ihtimale karşı veterinere götüresim var ama ailem gerçekten umursamıyor, tek başıma da yürüyerek götürebileceğim mesafede değil maalesef.

Oyla 0

Kaan Omurtak

Yasaklanmış Kişilik
tül dışında her şeyi denedim sanırım ama bir sonuç alamadım. hiçbir şey bulamadım. geceleri de uyumalarında bir problem yok zaten ama ben yine de bakıyorum takıntı oluştu. bugün kafeslerinden çıkardım kuşları ve kaşınmalarında azalma vardı. dışarı çıkmak için de yapıyor olabilirler mi? her ihtimale karşı veterinere götüresim var ama ailem gerçekten umursamıyor, tek başıma da yürüyerek götürebileceğim mesafede değil maalesef.
Bende de bir ara bu takıntı vardı sonradan geçti. Merak etme. Kuşların gece rahat uyuyorsa problemleri yoktur. Rahat ol.

Oyla 0

Kaan Omurtak

Yasaklanmış Kişilik
yine de kaygılanmadan edemiyor insan :D özellikle şu yasak günlerinde onlarla daha da yakınlaştık ve şimdi onlara bir şey olursa diye ödüm kopuyor :)
Aynen öyle. Bende de bir ara o psikoloji vardı ama sonradan geçti. Kafanı rahat tut. Kaygılanmam çok doğal. Şunu söyleyeyim: Rahat uyuyan kuşun sorunu yoktur. Sen bunu bil, ona göre değerlendirme yap. İyi geceler.

Oyla 0

Selen Eskim

iyikus.com Üyesi
arada benden rahatsız olup uyanıyorlar ve kaşınıp geri uyuyorlar, bunda da bir sorun yoktur sanırım. cevabınız için çok teşekkürler içim biraz da olsa rahatladı :D iyi geceler dilerim

Oyla 0

Kaan Omurtak

Yasaklanmış Kişilik
arada benden rahatsız olup uyanıyorlar ve kaşınıp geri uyuyorlar, bunda da bir sorun yoktur sanırım. cevabınız için çok teşekkürler içim biraz da olsa rahatladı :D iyi geceler dilerim
Senin nasıl gün içinde bir yerlerin kaşınıyorsa onlar da kaşınıyorlar ve kendilerini kaşıyorlar. Çok normal bir durum.

Oyla 0

Selen Eskim

iyikus.com Üyesi
evet haklısınız. ama ne bileyim google ile çok içli dışlı olunca sonuç bu oluyor. bir de kaygı problemleriniz varsa. umarım benim takıntım da bir an önce geçer :D

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Muhtemelen tüy dönemi. Kuru deri, yeni çıkan tüyler kuşun kaşınmasına sebep oluyor. Banyoluk takmayı ihmal etmeyiniz. + B vit

Oyla 0

Selen Eskim

iyikus.com Üyesi
geceleri kardeşimle aynı odada uyudukları için tv açık oluyor. ondan görünmemezlik yapma durumları yoktur değil mi? yine de görünürler diye düşünüyorum.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
geceleri kardeşimle aynı odada uyudukları için tv açık oluyor. ondan görünmemezlik yapma durumları yoktur değil mi? yine de görünürler diye düşünüyorum.
olsaydı görünürdü ama tüy bitleri haricinde başka tüy ve deri zararlıları da var. Bu nedenle alabilirseniz vilmectin alınız. 3 ayda 1 kez kullanmanız yeterli olur.

Oyla 0

Selen Eskim

iyikus.com Üyesi
olsaydı görünürdü ama tüy bitleri haricinde başka tüy ve deri zararlıları da var. Bu nedenle alabilirseniz vilmectin alınız. 3 ayda 1 kez kullanmanız yeterli olur.
kullanması riskli olduğundan pek cesaret edemiyorum. götürebilirsem veterinere uygulatmayı düşünüyorum. teşekkürler yardımlarınız için :)

Oyla 0

Kaan Omurtak

Yasaklanmış Kişilik
eldivenle parmağıma damlatıp sürsem derilerine aynı etkisi olur mu? fazla kaçırırım diye cesaret edemiyorum.
Pek aynı etkiyi vereceğini sanmıyorum. Ama bence kullanmana gerek yok. Yine de içim rahat etsin diyorsan kullanabilirsin ama senin kuşlar bana göre temiz. 2 damla damlatsan yeter. Merak etme fazla kaçırmazsın.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Fazla kaçma olasılığı yok aslında bir iğne aracılığıyla çekmeniz gerekiyor vilmectini. Bu nedenle 1-2 damla hafif bir baskıyla alabilirsiniz. Ya da bir yere boşaltıp, damlalık ile rahat yapılabilir.

Oyla 0