Muhabbet Kuşunun Durgun ve Halsiz Olması

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Yamakasi
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Yamakasi

iyikus.com Üyesi
Arkadaşlar merhaba kuşumu alalı 1 hafta olacak. Kuş geldiği günden beri halsiz durgun. Ötmüyor öylece duruyor. Bir yavru için normal değil. Yem olarak yemine baktığımda sadece aspur yiyor. Kafeste herşey var. Yemden ziyade dal darıyada ağzını sürmüyor. Kumlu mineral bloğu yiyor ama sorun yok.

yavru olduğu için elime alınca göğüs kemiği tarafı normal yani kuruma hastalığı belirtisi yok çok şükür ki. Öyle olsa hiç yemez sürekli dururdu muhtemelen ve aşırı iştahsız olurdu.

ne yaptıysam 1 haftadır kilo aldıramıyorum çünkü az yiyor.

kullandığım vitaminler ise

Röhnfried gervit-w multivitamin
Avisol b ( yalnız sadece gervit veriyorum bunu yedek olarak tutuyorum
Multimix-s toz vitamin ( bu kuşlarda üreme artırıcı kullanılıyor ama bumdan ziyade içinde kas iskelet gelişimi, stres, tüy gelişimi ve uçuş performansı olarak kullanıyorum. Yanlış anlaşılmasın konu.)

hepsi suyuna koyuluyor.
Son olarak malum 2 dişim var bu kuş dışında ve birbirlerini görünce zaten bu kuş başlıyor azda olsa hareket etmeye ve ötmeye.
Son olarak dışkısı normal lakin yinede foto yükledim. Arkadaşlar.

Ekli dosyalar

• E1DA7ADB-2057-4AC7-AF3D-476B5DF26B64.jpeg
    E1DA7ADB-2057-4AC7-AF3D-476B5DF26B64.jpeg
    116.8 KB · Görüntüleme: 6
  • 29E04BBF-9EB4-4228-AE6D-6F80E33F5C16.jpeg
    29E04BBF-9EB4-4228-AE6D-6F80E33F5C16.jpeg
    72.5 KB · Görüntüleme: 6
  • C2727DE8-B819-49CB-8F5D-310471437C4A.jpeg
    C2727DE8-B819-49CB-8F5D-310471437C4A.jpeg
    119.2 KB · Görüntüleme: 6
Cevap için teşekkür ediyorum sağolun. Elimde gervit var ve veriyorum sıkıntı yok. ama malum ishalden dolayı versem bile hemen atıyor vücuttan fayda alamadan. Entrobac probiyotik temin ettim oda gelecek.

Son olarak dışkı resmî aşağıda ekledim ve yeni aldım baktım.
Ha gayret 😄 biraz daha nerlestirerek çektiniz mi bu iş tamamdır 😁
Aspur tüketiminden kaynaklı olabilir bu dışkı
Ban daha kötü bir dışkı bekliyordum açıkçası
Kuşunuzu yıkamanıza gerek Yok banyoluk takin veya Uygun bir kaba su koyun gerektiğinde Kendi yıkanır
Doğanay hocam bakarak daha detaylı bilgi verecektir
Geçmiş olsun.

Kuşunuzu yıkamanıza gerek Yok banyoluk takin veya Uygun bir kaba su koyun gerektiğinde Kendi yıkanır
Geçmiş olsun.
Geçmiş olsun.
Teşekkür ederim 😊
Evet daha net olabilirdi. Ayrıca hafif yeşillik var ve birazda sulu dışkısı. O sululuk idrardan kaynaklanıyor hem fikiriz. Sürekli aspur tükettiği için olabilir mi. Doğanay beyinde yorumunu tabiki bekliyorum

Cevap için teşekkür ediyorum sağolun. Elimde gervit var ve veriyorum sıkıntı yok. ama malum ishalden dolayı versem bile hemen atıyor vücuttan fayda alamadan. Entrobac probiyotik temin ettim oda gelecek.

Son olarak dışkı resmî aşağıda ekledim ve yeni aldım baktım.
Her vitamin söylediğiniz gibi atılmıyor maalesef. O yüzden bu konuda endişe etmeyiniz. Dışkı çok sorunlu değil daha doğrusu sorun belli eden bir dışkı gibi değil. Bir iç parazit uygulaması gidilebilir. Nilverm gibi bir ürün temin ediniz öncelikle.

Her vitamin söylediğiniz gibi atılmıyor maalesef. O yüzden bu konuda endişe etmeyiniz. Dışkı çok sorunlu değil daha doğrusu sorun belli eden bir dışkı gibi değil. Bir iç parazit uygulaması gidilebilir. Nilverm gibi bir ürün temin ediniz öncelikle.
Tamam onuda deneyelim. Bu nilverm toz halinde ve bakteri ve solucan yani larva öldüren bir toz ilaç anladığım kadarıyla. Lakin Bu toz ilacı oral yoldan değilde, suluğuna katıp versem olur mu. Vücutta hemen emilen toz ilaçmış çünkü. Tabi oral daha iyidir kesin ama malum herkez kuşlara oral yoldan veremiyor tecrübe istiyor bu işler o yüzden.

1-) yem olarak fikir açısından soruyorum; özel üretici yemi, sade ak darı, japon darısı, elenmiş dal darı, sade kanarya yemi aspur, keten tohumu ve deve dikeni tohumu alıp ve bunların hepsini karıştırıp versem diyorum sadece nasıl olur fayda alırmıyım ve kuşlar için besleyici ve yeterli olur mu.

2-) özel üretici yemi hariç olup, sadece diğer yukarıda saydığım karışımı nasıl olur.

ikisi için açıklama yaparsan sevinirim şimdiden teşekkür ederim sağol ve hayırlı işler dilerim.

Tamam onuda deneyelim. Bu nilverm toz halinde ve bakteri ve solucan yani larva öldüren bir toz ilaç anladığım kadarıyla. Lakin Bu toz ilacı oral yoldan değilde, suluğuna katıp versem olur mu. Vücutta hemen emilen toz ilaçmış çünkü. Tabi oral daha iyidir kesin ama malum herkez kuşlara oral yoldan veremiyor tecrübe istiyor bu işler o yüzden.

1-) yem olarak fikir açısından soruyorum; özel üretici yemi, sade ak darı, japon darısı, elenmiş dal darı, sade kanarya yemi aspur, keten tohumu ve deve dikeni tohumu alıp ve bunların hepsini karıştırıp versem diyorum sadece nasıl olur fayda alırmıyım ve kuşlar için besleyici ve yeterli olur mu.

2-) özel üretici yemi hariç olup, sadece diğer yukarıda saydığım karışımı nasıl olur.

ikisi için açıklama yaparsan sevinirim şimdiden teşekkür ederim sağol ve hayırlı işler dilerim.
nilverm suluğa katılıp verilebilir.
1) Evet dediğiniz karışım iyi olabilir. Severek tüketeceklerdir ancak bu tip karmalar yapmadan küçük bir oranda deneyip sunmak herzaman daha sağlıklı oluyor. Beklemediğiniz tepkileri olabilir, tohum seçip yemeyebilirler de
2) Bu dönemde karışım yapmak biraz maliyetli oluyor. Hazır, geçen gün önerdiğim paketler daha uyguna gelecektir.

nilverm suluğa katılıp verilebilir.
1) Evet dediğiniz karışım iyi olabilir. Severek tüketeceklerdir ancak bu tip karmalar yapmadan küçük bir oranda deneyip sunmak herzaman daha sağlıklı oluyor. Beklemediğiniz tepkileri olabilir, tohum seçip yemeyebilirler de
2) Bu dönemde karışım yapmak biraz maliyetli oluyor. Hazır, geçen gün önerdiğim paketler daha uyguna gelecektir.
Tamam teşekkür ederim cevaplarınız için. Deneyeceğim ilk fırsatta nasipse. Son olarak tollymain forte + kombi mix mi daha iyi olur yada tollymain forte + fmt allround 4 in 1 mix mi versem daha iyi olur karışım olarak Nilverm yerine.
Yada sadece nilverm versem yeterli olur mu tek başına peki.
Tabi bu ilaçlardan önce ve sonra entrobac probiyotik takviyesi zaten yapacağım.

tollymain forte + kombi mix iyidir, bu tip kombin ürünler daha iyi çalışıyor bana göre. Nilverm gibi iç parazit ürünlerinden hangisi olursa olsun bir tane gerek mutlaka. Yani farklı bir marka ya da bu konuda etkili bir ürün alınması gerekiyor.

tollymain forte + kombi mix iyidir, bu tip kombin ürünler daha iyi çalışıyor bana göre. Nilverm gibi iç parazit ürünlerinden hangisi olursa olsun bir tane gerek mutlaka. Yani farklı bir marka ya da bu konuda etkili bir ürün alınması gerekiyor.
Tamamdır O zaman bir adet kombin ürün ve nilverm bulundurmakta fayda var. Ne olur ne olmaz diye. Zaten Kür olarak uygulayacağım ve duruma görede artırılabilir. Çok teşekkür ediyorum sağolun.

Tamamdır O zaman bir adet kombin ürün ve nilverm bulundurmakta fayda var. Ne olur ne olmaz diye. Zaten Kür olarak uygulayacağım ve duruma görede artırılabilir. Çok teşekkür ediyorum sağolun.
Sağolun var olun ilgili yönetici doğanay bey.

birde son olarak bunlar benim dişi kuşlarım sağlıkları MaşAllah yerinde sıkıntı yok. Ötüşleri uçuşları ki evde 1 saat salıyorum kanatlansınlar diye. ( evi bildikleri için konacakları yer iyi biliyorlar bu arada).
Benim sormak istediğim konu ise. Yeşil olan kuşum geceleri tüneğe vücut olarak seriliyor sanki kuluçkaya yatmış gibi. Bunda bir sorun yok değil mi yada bana mı öyle geliyor. Birde bu yeşil kuşumun kilosu mu çok yoksa oda bana öyle mi geliyor acaba.
NOT: her iki dişi kuşumda dediğim gibi MaşAllah sıkıntı yok herseyleri normal.

Ekli dosyalar

• AFB48C7B-0D65-4B04-A9C5-9A5470F7B3AE.jpeg
    AFB48C7B-0D65-4B04-A9C5-9A5470F7B3AE.jpeg
    411.8 KB · Görüntüleme: 9
Sağolun var olun ilgili yönetici doğanay bey.

birde son olarak bunlar benim dişi kuşlarım sağlıkları MaşAllah yerinde sıkıntı yok. Ötüşleri uçuşları ki evde 1 saat salıyorum kanatlansınlar diye. ( evi bildikleri için konacakları yer iyi biliyorlar bu arada).
Benim sormak istediğim konu ise. Yeşil olan kuşum geceleri tüneğe vücut olarak seriliyor sanki kuluçkaya yatmış gibi. Bunda bir sorun yok değil mi yada bana mı öyle geliyor. Birde bu yeşil kuşumun kilosu mu çok yoksa oda bana öyle mi geliyor acaba.
NOT: her iki dişi kuşumda dediğim gibi MaşAllah sıkıntı yok herseyleri normal.
Daha yakından ve net fotoğraf çekerseniz kanat düşüklüğü var gibi eş kuşlar bu kar değil mi,?
Yuvalık takılı mi?

Bazı bebek davranışlarını uzun süre bitirmiyorlar. Kuşunuz da oldukça genç görünüyor. Daha iyi bir görsel görmek gerek tabi.
Kuşların uyuma stilleri çok değişken ve bireysel farklılık içerebiliyor. Kimisi yarasa gibi kendini asıp yatıyor, kimisi telde uyuyor, kimi tabanda köşede. Kısacası türlü türlü...
Tüy dönemine başlayacak gibi geldi bana yaşı itibariyle. Bir de iriliği mutasyonundan dolayı gibi.

Bazı bebek davranışlarını uzun süre bitirmiyorlar. Kuşunuz da oldukça genç görünüyor. Daha iyi bir görsel görmek gerek tabi.
Kuşların uyuma stilleri çok değişken ve bireysel farklılık içerebiliyor. Kimisi yarasa gibi kendini asıp yatıyor, kimisi telde uyuyor, kimi tabanda köşede. Kısacası türlü türlü...
Tüy dönemine başlayacak gibi geldi bana yaşı itibariyle. Bir de iriliği mutasyonundan dolayı gibi.
4-4.5 aylık bu yeşil dişi kuşum. Evet ilk tüy dönemini geçirdi. Dediğiniz gibi ikinci tüye girebilir gibi geliyor banada. Lakin MaşAllahı var. Mutasyondan dolayı ırk olarak cevap veremeyebilirim.

yakından fotoları aşağıda

Ekli dosyalar

• 7CC861E0-2BD8-4E72-8B5F-047009F0672C.jpeg
    7CC861E0-2BD8-4E72-8B5F-047009F0672C.jpeg
    306.3 KB · Görüntüleme: 4
  • C02EE6D3-0C8C-4650-B5B6-CCC32DCF7F9B.jpeg
    C02EE6D3-0C8C-4650-B5B6-CCC32DCF7F9B.jpeg
    352.6 KB · Görüntüleme: 3
  • 015274FE-7AC0-4679-8732-5BB91AE821E5.jpeg
    015274FE-7AC0-4679-8732-5BB91AE821E5.jpeg
    285.4 KB · Görüntüleme: 4
Daha yakından ve net fotoğraf çekerseniz kanat düşüklüğü var gibi eş kuşlar bu kar değil mi,?
Yuvalık takılı mi?
Yakından fotoları yükledim. Dediğim gibi ikiside dişi bu kuşlarımın.

Ekli dosyalar

• 74A73551-44AB-48D1-A034-EBD73ACD87CC.jpeg
    74A73551-44AB-48D1-A034-EBD73ACD87CC.jpeg
    306.3 KB · Görüntüleme: 4
  • B505A4D5-07E5-442C-AB85-82DD6C4F1807.jpeg
    B505A4D5-07E5-442C-AB85-82DD6C4F1807.jpeg
    352.6 KB · Görüntüleme: 2
  • 9C787E13-5B98-4DC7-91CB-DED1C4A36203.jpeg
    9C787E13-5B98-4DC7-91CB-DED1C4A36203.jpeg
    285.4 KB · Görüntüleme: 5
Mutasyondan dolayı iriliği. Jumbo kırması ya da iri bir çek kuş. Havalar serinledi malum, kuşlar bunun hazırlığını yapıyor

Mutasyondan dolayı iriliği. Jumbo kırması ya da iri bir çek kuş. Havalar serinledi malum, kuşlar bunun hazırlığını yapıyor
Sağol üstad teşekkür ediyorum eksik olmayınız. Sağlıkları MaşAllah sıkıntı yok, yemeklerinde de aynı şekilde. Yavaş yavaş ufaktan cereler kahverengiye atmaya başlıyor nasipse bu dişilerimden memnunun çok şükür.

Kuşunuzun ayağında sorun mu var ben mi yanlış görüyorum kavrama sorunu gözlemledim

Ekli dosyalar

• IMG_20221018_181756.jpg
    IMG_20221018_181756.jpg
    479.3 KB · Görüntüleme: 4