Mzafa

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Mzafa
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Merhaba sayın kuş dostları,

Öncelikle böyle bir konuya yazmak bir şeyler paylaşmak içimi dökmek mutluluk verici.

Ben 15 yıldır kuş beslemekteyim, ilk kuşum görmüş olduğunuz bu renk cümbüşü
cennet papağanıydı.
e096bd03-e274-4978-92c3-4978f7a0e7f6.jpg

İlk kuşumda biraz acemiydim çok fazla araştırma yapmıyordum ama kuştan öğrendiğim çok şey oldu her kuşun kendine has karakteri olduğunu, bu canlıların sadece öten, uçan bir canlı olmadığını öğrendim. Oscar bana kıskançlık nedir onu öğretti, ve bunu o kırmızı gagasıyla oyuncağını aldığımda parmağımda müthiş bir acıyla gösterdi. J

Kendisine doyamadan ve hastalandığında bir kuş veterineri bulamadığım için maalesef onu kaybettim.
Annem ve ben bir süre kendimize gelememiştik ve bir daha kuş almayacağımıza söz verdik. Çünkü bu kayıplar bizi o kadar çok üzdü ki tekrar aynı acıyı yaşamak bize ağır gelecekti.

Tabii bu çok uzun sürmedi :)
0833ce53-9f57-4c3f-8728-a8402ced724d.jpg
Fotoda görmüş olduğunuz Alex’i sahiplendik, kendisi dişi yetişkin bir kuştu, kendine ilk başlarda elle dokunturtmazdı ama burnumla sevmeye başlamıştım ve kuş kokusunun muhteşemliğini o zaman öğrenmiş oldum :)
aa2370d5-1fb6-490b-baed-1186ead0d64c.jpg
485cd55e-a234-4806-8d9c-762a65f68ef1.jpg
Gün içinde sürekli bizimleydi, tam bir temas bağımlısıydı kendini sürekli sevdirir bizle uyurdu, hiçte kaçmıyordu balkonda dahi onunla oturabilirdiniz. Ta ki yoldan geçen bir kamyon kornasından korkup kaçıp geri gelemediği güne kadar. Bu bize çok ağır gelmişti şu anda umarım biri evine almıştır ve Alex’i besliyodur demekten başka hiçbir şey diyemiyorum. Halen çok üzgünüm…

2 sene sonra evimizin neşesi halen beslemekte olduğum kendini uzaktan sevdiren her ıslığa cevap veren erkek bir kuş aldık CARLOS :)

8022c32e-1069-4a4f-8242-5a05ba2d6d87.jpg

Tekrar kuş kaybetmemek adına bu sefer çok araştırmaya başladım, Bu güzel siteyle de o zamanlar tanıştım. Oyun alanı yapımları, mama tarifleri pek çok şey yaptım.

Kavak ağacından bir parça alıp boncuklarla iplerle büyük bir oyun alanı yaptım :)
1f289d98-69cf-4ab6-9c08-c78524b18691.jpg

Günün 20 saatini dışarda geçirirdi Carlos, kendini halen sevdirmiyor, o kadar çok eğitim denemeleri vs ama halen aynı inatlığı sürüyor keyfine çok düşkün kral :)

Bir süre sonra evin içinde kendi kendine kur yapmaya başladı sürekli ıslıklar ve huysuzluk peşinden geldi. Bu yüzden dişi almaya karar verdik. MARİA’yı evimize getirdik. Hemen anlaştılar ve kafese girmeyen kuş kafesten çıkmamaya başladı. Marianın bir dönem ayağı kırıldığında sürekli başında bekledi.

5fd62947-f311-4f71-a99d-1c9b7968cfba.jpg
703c030c-13f6-4269-bf1f-4dfaea46c1b4.jpg
Maria bize 9 tane yumurta verdi ancak maalesef Sevgili Carlos çiftleşmeyi beceremediği için 9 uda boş çıktı :( Maria çok yetişkin bir kuştu ve bir gün ansızın kalp krizi olduğunu düşünüyorum elimde can verdi. Carlosu Marianın başından almakta çok zorlandık 3 gün boyunca evde resmen çığlık çığlığa susmadı.

Hemen bir dişi almamız gerektiğini düşünerek Dianayı alıp geldik eve.

359dee3d-2ae7-4d79-bd37-45f3b3d046fd.jpg

Diana eve gelince Carlosu ancak susturabildik ancak alışma süreci çok uzun sürdü. Şuanda iyiler çok şükür. Carlosun yarım yamalak çiftleşmesiyle 3 yumurtamız var ve büyük ihtimalle 3 ‘üde boş ama onlar mutlular o yüzden sorun değil.

Çenem biraz fazla düştü ancak kuş biyografimi en baştan anlatmak istedim. :)

Ölmeden önce bütçemin yetmesinin imkansız olduğu papağanları beslemek istiyorum ama maalesef çok zor :) Hatta bir dönem ameliyatlı ayağımla koltuk değneğimle ilk dışarı çıkışımda petshopa gidip papağan sevmiştim :)

34f6fa76-5191-4d0c-9b6b-cd4cbc1805ab.jpg

Umarım bundan sonra da ömrüm boyunca bu güzel canlıları beslemek nasip olur. ( Tabi eşimin kuş korkusunu yenmesi gerekiyor, bu konuda umarım yardımcı da olabilirsiniz :)))

Okuduğunuz için teşekkürler :)

Kulukcada olan kuşların genelde bir besleme düzeni vardır ve mutlaka o şekilde ilerlemek gerekir palet yemi ben yavrularda denemek isterdim. Yem değişikliği bile bu süreci olumsuz etkiliyor. Heleki Sultan papağanı olunca açıkçası ben temkinli davranırdım. Daha önce de dediğim gibi huysuz ve saglari sollari belli olmayan canlılar
Kız kardeşim uzun yıllar sultan papağanı baktı ve 3 kulukca geçirdiler 🙂 kız kardeşim ayağını kırdı onlarla eşi ve çocukları ilgilenmek zorunda kaldı bu süre içinde ne olduysa erkek huy değiştirdi dişiyi ve yavruları dövmeye başladı 😕 yeme düşmek üzere olan yavrular buyuyemedi ve kulukca kötü sonuçlandı 😔 bende sizi korkutmak istemem ama papaglara ben pek güvenmiyorum 😃 bana kalırsa yavrular yeme düşerken palet yemi anne ve babaya sunabilirsiniz

Kulukcada olan kuşların genelde bir besleme düzeni vardır ve mutlaka o şekilde ilerlemek gerekir palet yemi ben yavrularda denemek isterdim. Yem değişikliği bile bu süreci olumsuz etkiliyor. Heleki Sultan papağanı olunca açıkçası ben temkinli davranırdım. Daha önce de dediğim gibi huysuz ve saglari sollari belli olmayan canlılar
Kız kardeşim uzun yıllar sultan papağanı baktı ve 3 kulukca geçirdiler 🙂 kız kardeşim ayağını kırdı onlarla eşi ve çocukları ilgilenmek zorunda kaldı bu süre içinde ne olduysa erkek huy değiştirdi dişiyi ve yavruları dövmeye başladı 😕 yeme düşmek üzere olan yavrular buyuyemedi ve kulukca kötü sonuçlandı 😔 bende sizi korkutmak istemem ama papaglara ben pek güvenmiyorum 😃 bana kalırsa yavrular yeme düşerken palet yemi anne ve babaya sunabilirsiniz

Tamamdır valla korktum pelet yemi alalım öyleyse, ben yavrular büyürken zengin yem seçenekleri olması açısından koymuştum aslında, şu anda aspur karışımlı yem ve dal darı var sadece, haftada 3 te yumurta maması :)

4 gram iki çay kaşığına denk geliyor
Ama tepeleme değil kesinlikle

Son halimiz bu şekilde, şehir dışında olduğum için yakından bakamadım, ama annem bugün büyük yavrunun pek kafasını kaldırmadığını halsiz gibi geldiğini söyledi, birde anne baba yuvalıkta olunca sanki üstüne oturuyorlar dedi korkuttu birazcık, çok mu pimpirikliyiz bilemedim, ilk defa kuluçka sürecimiz olduğu için mi anlamadım. Diğer yumurtanın da 25. Günü yarında çıkmaz ise pazar günü almayı düşünüyorum.

IMG-20230519-WA0011.jpg

Son halimiz bu şekilde, şehir dışında olduğum için yakından bakamadım, ama annem bugün büyük yavrunun pek kafasını kaldırmadığını halsiz gibi geldiğini söyledi, birde anne baba yuvalıkta olunca sanki üstüne oturuyorlar dedi korkuttu birazcık, çok mu pimpirikliyiz bilemedim, ilk defa kuluçka sürecimiz olduğu için mi anlamadım. Diğer yumurtanın da 25. Günü yarında çıkmaz ise pazar günü almayı düşünüyorum.

Ekli dosyayı görüntüle 29332
Maşallah 🧿
Kulukcada kayıplar her Zaman normal görülür kursağı dolu besleniyor ama iki papağanın ezmesi söz konusu olabilir mi olur
Yavruları altlarına almaları normal önemli olan yuvaliga girer çıkarken ezmemeleri
Mümkünse yavruların kısa bir videosunu görebilir miyim?
Bence o Yumurtadan artık hayır gelmez yuvalık temizliği şart oldu
Follluk varsa elinizde bence temizli vakti gelmiş demektir havalar ısınıyor bit sorunu baş gösterebilir

Maşallah 🧿
Kulukcada kayıplar her Zaman normal görülür kursağı dolu besleniyor ama iki papağanın ezmesi söz konusu olabilir mi olur
Yavruları altlarına almaları normal önemli olan yuvaliga girer çıkarken ezmemeleri
Mümkünse yavruların kısa bir videosunu görebilir miyim?
Bence o Yumurtadan artık hayır gelmez yuvalık temizliği şart oldu
Follluk varsa elinizde bence temizli vakti gelmiş demektir havalar ısınıyor bit sorunu baş gösterebilir
Evet yarın folluk değişimi yapacaklar söyledim, bende uzakta olunca aklım kaldı elden bişeyde gelmiyor, video da çekememişler anne baba girince, yarın ola hayrola inşallah bir şey olmaz, yavru bu kadar büyümüşken kayıp olursa çok üzülürüm, bir daha yumurtlarlar da diyemiyorum çünkü boş oluyor biliyorsunuz bu yumurtalar başka anne babadandı 😰

Genel anlamda iyi görünüyor bebekler. Bu kadar büyüyen yavruları genelde ezmiyorlar ama ufak bir ihtimal mevcut. Vücut yapısı şekillenirken bazen kafa hareketleri biraz daha ağırlaşabiliyor. 2-3 güne eski halinden daha iyi bir duruma gelecektir diye düşünüyorum. Artık folluktaki talaş miktarını arttırma zamanınız gelmiş gibi duruyor.

Genel anlamda iyi görünüyor bebekler. Bu kadar büyüyen yavruları genelde ezmiyorlar ama ufak bir ihtimal mevcut. Vücut yapısı şekillenirken bazen kafa hareketleri biraz daha ağırlaşabiliyor. 2-3 güne eski halinden daha iyi bir duruma gelecektir diye düşünüyorum. Artık folluktaki talaş miktarını arttırma zamanınız gelmiş gibi duruyor.
Bu yorum rahatlattı hocam eyvallah:)
Talaş yerine kekik kullanıyoruz ama sıcak havalarda talaşın sıkıntı yaratacağını söylemişti yumurtayı aldığım kişi. Siz ne düşünüyorsunuz?

Bu yorum rahatlattı hocam eyvallah:)
Talaş yerine kekik kullanıyoruz ama sıcak havalarda talaşın sıkıntı yaratacağını söylemişti yumurtayı aldığım kişi. Siz ne düşünüyorsunuz?
Bunun için kuş kumu kullananlar oluyordu. Serinlik konusunda evet bir miktar etkisi olabilir ancak önemli olan serinlik değil yuva ısısının ve yavru vücut ısısının sabit kalması. Yaz aylarında üretim ertelenirse eğer çoğunlukla farklı bir malzeme gerekmiyor. Isı arttıkça, yavru sayısı fazla olunca yuva kokusu çok artıyor. Tek kötü yanı bana göre bu :(

Bence en sağlıklı malzeme tartışmasız çam talaşı. Sıcak havalarda silisca kedi kumu gibi şeyler kullananlar var ancak olumsuz dönütleri de aşırı fazla. Sıcak havalarda zoraki üretim yapılıyorsa eğer bir miktar yuva kapısı aralanabilir. Bir konu açmıştım ama şuan bulamadım linkini. Denk gelirsem etiketlerim hocam sizi.

Bugün folluk değişimi oldu ve diğer yumurtayı aldık, folluk değiştikten sonra 2 saattir anne baba yuvalığa girmemiş bu normal mi acaba 🤔

Folluğa kekik koymuşlar yine bolca, onun kokusu etkilemiş olabilir mi ? Baya panik oldum

Folluğa kekik koymuşlar yine bolca, onun kokusu etkilemiş olabilir mi ? Baya panik oldum
Malzeme aynı ise sorun olacağını sanmıyorum bolca dediniz ne kadar acaba ? Ben bazen yavruların ayakları çarpık bacak olmasın diye bol koyarım dişi dışarı atar birazını

Genelde bir anda bırakmıyorlar ama yumurta kaldırıldığı için girme sıklığını azaltmış olmalı. Belirli bir gelişimi tamamladığında bebekler anne babaları daha az yuvada zaman geçiriyorlar.

Genelde bir anda bırakmıyorlar ama yumurta kaldırıldığı için girme sıklığını azaltmış olmalı. Belirli bir gelişimi tamamladığında bebekler anne babaları daha az yuvada zaman geçiriyorlar.
Folluk değişiminden hemen sonra olunca korktuk birazcık, umarım beslemeye devam ederlerde bizi korkutmaz deliler 😁

Folluk değişiminden hemen sonra olunca korktuk birazcık, umarım beslemeye devam ederlerde bizi korkutmaz deliler 😁
Bu arada kuşların koku algısı ve hafızası oldukça yüksektir. Bu nedenle yuvaya konulacak her ek malzemeye dikkat etmek gerekiyor. Yukarıda dediğiniz gibi fazla kekikli malzemenin eklenmesinden dolayı koku ve oranında bir şeylerin değiştiğini anlamış olmalılar. Bir sonraki kuluçkada kokusuz malzemeyi arttırırken kokulu olanı sabit tutmanızda yarar var. En azından olabildiği kadar. İlk uyarılarını, sınırlarını belli ettiler size bu kuluçkada hocam. Bu detayı es geçmeyin lütfen

Geri