Sizce yem nasıl?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Melike Gül

Yönetici
Moderatör
Merhaba arkadaşlar bugün kuşumun yemi az kaldığı için yeni bir paket yem aldım ama sanki yemin içindeki sarı darı oranı fazla siz ne düşünüyorsunuz?

Taktınız garden mixe. Ben önermiyorum, önermeyi geçtim iyi kötü yem diye ayırmıyorum. İçeriği uygunsa kötü olmayacaktır. Vazgeçilmez bir yemmiş gibi önermeyin artık GM^'yi.

Ne önerip ne önermiyeceğimizede sen karar vericeksin galiba bundan sonra :) Ben kullanıyorum ve öneriyorum. İçeriğide fevkaledenin fevkindedir. Tohumları kaliteli, taze, tozsuz, orantılı, çeşitlidir. Versele laganın yemi yanından bile geçemez. Benelüksü kullanmadığım için bilmem. Sen kullanmışsın öneriyorsun. Bende garden miksi kullanıyorum ve öneriyorum. Her yem önerisi isteyen kişiyede önermeye devam edicem. Buna kimse karışamaz. Zorlada bunu alın kullanın demiyoruz, isteyen alır kullanır istemeyen almaz kullanmaz. Biz sadece öneriyoruz ne var bunda?

İçeriğinde fazla aspur olunca makbul yem oluyor, ama aspur %10 olunca kötü yem :) Peki tohumların kalitesi? tazeliği? temizliği? sindirilebilirliği? organik yada hormonlu olması? tatlandırıcı katkılı yada bağımlılık yapan peletlerin olup olmaması? Şahsen benim kriterlerim bunlar, aspur oranı değil :) Aspurun tartışması bile gereksiz bana göre. Ama her fırsatta açılıyor aspur konusu. He herzaman söylediğim gibi bana göre aspurun ideal oranı %10'dur. Fazlası kuşların sindirim sistemini rahatsız eder, kabızlık yapar. Siz yapmaz dersiniz ben yaptığını gözlemlediğim için yapar derim. Darıda aspurda tahıldır. Arasında da öyle aman aman bir fark yoktur. Aman efendim aspur az olunca kuş vitaminsiz kalır vs yok öyle bir şey! Değil %10 hiç aspur vermeden besliyor bir çok üretici yıllardır, kuşlarında hiç bir eksikleri yok, gayet sağlıklılar. Ağırlığın herzaman darılarda olmasını savundum savunucam kimsede karışamaz. Benim fikirlerime kimse yön veremez. İstediğimi öneririm, istediğim fikirleri savunurum.

Sen her öneri isteyene benelüks, quiko, entrobac önericeksin. Biz garden mix, omnivit, powermax öneremiyeceğiz enteresan :) Site benim benim dediğimmi olucak diyorsun açık açık söyle? Bizde başka forum bakalım kendimize....

Oyla 0
Ne önerip ne önermiyeceğimizede sen karar vericeksin galiba bundan sonra :) Ben kullanıyorum ve öneriyorum. İçeriğide fevkaledenin fevkindedir. Tohumları kaliteli, taze, tozsuz, orantılı, çeşitlidir. Versele laganın yemi yanından bile geçemez. Benelüksü kullanmadığım için bilmem. Sen kullanmışsın öneriyorsun. Bende garden miksi kullanıyorum ve öneriyorum. Her yem önerisi isteyen kişiyede önermeye devam edicem. Buna kimse karışamaz. Zorlada bunu alın kullanın demiyoruz, isteyen alır kullanır istemeyen almaz kullanmaz. Biz sadece öneriyoruz ne var bunda?

İçeriğinde fazla aspur olunca makbul yem oluyor, ama aspur %10 olunca kötü yem :) Peki tohumların kalitesi? tazeliği? temizliği? sindirilebilirliği? organik yada hormonlu olması? tatlandırıcı katkılı yada bağımlılık yapan peletlerin olup olmaması? Şahsen benim kriterlerim bunlar, aspur oranı değil :) Aspurun tartışması bile gereksiz bana göre. Ama her fırsatta açılıyor aspur konusu. He herzaman söylediğim gibi bana göre aspurun ideal oranı %10'dur. Fazlası kuşların sindirim sistemini rahatsız eder, kabızlık yapar. Siz yapmaz dersiniz ben yaptığını gözlemlediğim için yapar derim. Darıda aspurda tahıldır. Arasında da öyle aman aman bir fark yoktur. Aman efendim aspur az olunca kuş vitaminsiz kalır vs yok öyle bir şey! Değil %10 hiç aspur vermeden besliyor bir çok üretici yıllardır, kuşlarında hiç bir eksikleri yok, gayet sağlıklılar. Ağırlığın herzaman darılarda olmasını savundum savunucam kimsede karışamaz. Benim fikirlerime kimse yön veremez. İstediğimi öneririm, istediğim fikirleri savunurum.

Sen her öneri isteyene benelüks, quiko, entrobac önericeksin. Biz garden mix, omnivit, powermax öneremiyeceğiz enteresan :) Site benim benim dediğimmi olucak diyorsun açık açık söyle? Bizde başka forum bakalım kendimize....
Hocam Doğanay beyin demek istediği direkt marka vermek yerine size uygun yem orantısını söylemeniz kişi isterse marka önerisinde de bulunursunuz diye anladım. Aspur konusundaki görüşünüze katılmıyorum. Garden mix içerikli yem tek kuş için yeterli gelebilir ancak üretimdeki kuş için yetersiz kalır. Bir kere kolay kirilabilmesi yem kusma da kuşa daha kolaylık sağlaması vs kuşun işini kolaylaştıracak fazla yıpranmasını engelliyor. Yavru kuşa yem kırmayı ogretmekte bile dal daridan sonra aspur gelir. Her tohumun kendince bir işlevi var ve bence bulunmalı yemde

Oyla 0
Garden mixin tohumları taze. Bir tane dişi kuşum vardı sadece GM yerdi. Ama maalesef içerisindeki tohum oranları orantısız. Yulafları tek tek elimle ayıkladığımı hatırlarım. İster istemez kuşumda yağlanmalar meydana geldi. Ben de Garden Mixi tamamen bırakma kararı almıştım. Söylemekte fayda da var bu markayı 2-3 farklı yerden aldım ve hiçbirinde orantı yoktu. Sonradan 5 kg açık yem sipariş etmiştim. Tozsuz bir yem ve ak darı ben buradayım diye bağırıyor :) sırayla sarı, aspur, kızıl, siyah, yulaf ve keten. Şu an memnunum hiçbir problem yaratmadı kuşlarda. Bu bitince sezonun ilk hasatlarından almak istiyorum en tazesinden :)

Oyla 0
NOT: “ASPUR KUŞLARIN SİNDİRİM SİSTEMİNE HİÇBİR HALT ETMEZ... KATKIDAN BAŞKA. ASGARİ-AZAMİ ORANI BELLİDİR BASİT BİR ARAMAYLA BULABİLİRSİNİZ”..
Olurda konuya denk gelen Acemi ve yeni başlayacak arkadaşlar için “şakşak kafasını bırakıp hobi için üretim yapacak arkadaşlar” görürse yanlış anlaşılmasın diye ekleyeyim dedim...

Oyla 0
Gerekirse deme hakkına sahibim Ümit. Her önümüze gelen markayı kabul edeceksek bu işi yapmayalım değil mi? Her öneriye de olur demeyeceğimi biliyorsun.
Yemin eksiği var ki söyleyeceğim. Her yemin eksiği olur çat pat ama bu yemin elle tutulur yanı yok. Sen kullanıyorsun ve memnunsun bu kadar. Kaanla sen bu yemi dayatıyorsunuz yeri geldiğinde ve diğer VL gibi dünya markası yemleri karalıyorsunuz. Onlar içinde ek görüşlerimiz olabilir elbette. Kime sorsan VL'nin her anlamda daha iyi olduğunu söylerler ki bende katılırım buna. Eksikleri elbette var yok değil ama tek bir paketi ısıtıp, rengini değiştirdiğinde çeşitlilik olmuyor. İçerik aynı, farkı sadece renkli ekmek parçası. Üstüne böylesi bir yem için çok pahalı. 18-20 TL verilir mi sade darı yeme?
Benelüx, deli naturel, natural, king gibi markalar kendini fazlasıyla kanıtlamış, her biri en az 50-80 yıllık firmalar. Bunun üzerine başka bir söz söylemeye gerek yok derim :)
İçerikler kuşların dönemlerine göre düzenlenmeli ve bu yem beeelki Haziran-Eylül için uygun olabilir. Onun haricinde diğer 8 ay için daha uygun bir karışım ihtiyacınız doğar. Karışım diyorum çünkü temel takıldığımız şey burada. Markalarda değil. İçerik taze olsun, temiz tozsuz olsun, iyi bir karışım olsun hepimiz istiyoruz ama bunları bir pakete hiç bir firma sığdırmıyor. Olabilecek en iyi seçenekleri bulamıyorsak ona en yakın olanı almamız gerekir. Bana göre GMix en az %50 sarı darıdan oluşan (ki kg fiyatı toptan alındığında 3 TL) + geriye kalan kırmızı ve ak darı harici bir ek yok. Hep diyoruz tek tip tohumla beslenmemeli diye. Millet bu yeme 20 tl verip üzerine neden ek diğer tohumlardan alsın ki bunu sağlayan paketler varken?

Oyla 0
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...