Solunum sıkıntısı tedavi

Şimal_yıldızı

Forum Sakini
Merhabalar, geçenlerde konu açmıştım ve tedavi bitti, monodoks kapsülü 2 pirinç tanesi kadar 5 gün tam dolu suluğa ekledim, 3.günü fazlasıyla gerileme vardı, hala var ilk haline göre, dışkıda hiç bir problem yok, burun akması geçti sanırım denk gelmiyorum, gerçi bugün gözünün üstündeki tüy birbirine yapışıktı mukus bulaşmış gibi, geçmemişte olabilir o yüzden, arada bir nefes alırken kursağını şişiriyor, çok nadir oluyor bu durum, eski konuda video atmıştım o yaptığı hareket 3.gün neredeyse %90 azalma göstermişti fakat şuan %60 gibi diyebilirim, sizce ne yapalım ara verip ilaca devam mı edelim? @Atilla Algansoy @Malkoçoğlu ve diğer üyeler bakarsanız sevinirim

Merhaba.
Bence 1.hafta ara verelim, arkasından değerlendirelim.
-1 gün sadece su,
-2.3.4 günler 8 saat probiyotikli su arkasından temiz su
-5.6. günler 8 saat vitaminli su arkasından temiz su.
-7.gün sadece su

Bu arada spreyleme tekniği ile banyo yaptıralım.
Öğlen 12-13 arası pencereleri kapatın.
200 cc suya 1/2 çay kaşığı su,1/2 çay kaşığı karbonat ve demlemiş olduğunuz kekiğin suyunu soğuduktan sonra bu karışıma ekleyin.
Su oda sıcaklığında olsun.
Kuşun yüzüne de gelecek şekilde, sırılsıklam yapmadan 40 cm mesafeden 10-15 fıs yapalım.
Yüzü de yıkansın ki tuzlu ve kekikli su gaga deliklerine nüfus etsin, solunum yollarına iyi gelecektir.
Bırakın kendini kurutsun, tımar etsin.1.5 saat sonra pencereleri açabilirsiniz ama asla ceyeranda kalmasın, kuytu bir köşeye alın öyle banyo yaptırın.
Banyo öncesi ve sonrası fotolarını yüklerseniz sevinirim.
Bu arada her gün dışkı fotoğrafı ve ufak bir video eklerseniz iyi olur.
Ayrıca yemesi, içmesi ve genel durumu ile ilgili de kısa notlar yazabilirsiniz.

Son düzenleme:
Oyla 0
Merhaba.
Bence 1.hafta ara verelim, arkasından değerlendirelim.
-1 gün sadece su,
-2.3.4 günler 8 saat probiyotikli su arkasından temiz su
-5.6. günler 8 saat vitaminli su arkasından temiz su.
-7.gün sadece su

Bu arada spreyleme tekniği ile banyo yaptıralım.
Öğlen 12-13 arası pencereleri kapatın.
200 cc suya 1/2 çay kaşığı su,1/2 çay kaşığı karbonat ve demlemiş olduğunuz kekiğin suyunu soğuduktan sonra bu karışıma ekleyin.
Su oda sıcaklığında olsun.
Kuşun yüzüne de gelecek şekilde, sırılsıklam yapmadan 40 cm mesafeden 10-15 fıs yapalım.
Yüzü de yıkansın ki tuzlu ve kekikli su gaga deliklerine nüfus etsin, solunum yollarına iyi gelecektir.
Bırakın kendini kurutsun, tımar etsin.1.5 saat sonra pencereleri açabilirsiniz ama asla ceyeranda kalmasın, kuytu bir köşeye alın öyle banyo yaptırın.
Banyo öncesi ve sonrası fotolarını yüklerseniz sevinirim.
Bu arada her gün dışkı fotoğrafı ve ufak bir video eklerseniz iyi olur.
Ayrıca yemesi, içmesi ve genel durumu ile ilgili de kısa notlar yazabilirsiniz.
Dediğiniz sprey karışımı forumda görüp hazırlamıştım, kullanıyorum ama ama 10-15 fıs değil 2-3 fıs sıkıyordum, şuanda eşiyle aynı kafesteler ayırmamda yarar var mı yoksa kalsınlar mı, yeni yapılmış dışkı fotoğrafı atayım hemen, kuşunda fotoğrafını ekleyeyim, dışkılar eski açtığım konuda vardı ama yinede atayım, nefes alırken bazen kursağının şişmesi solunum sıkıntısında normal bir durum mu, genel olarak iştahı güzel, iyi yiyor, hareketli oluşu konusunda da, eşiyle ayrı kafestelerken daha hareketli, eşi daha baskın olduğu için aynı kafestelerken çok rahat etmiyor hareket açışından

Oyla 0
Bişey daha eklemek istiyorum, su içtikten sonra kafes tellerini yalıyor gibi yapıyor bunun sebebi nedir, bişeyin eksikliğini mi tamamlıyor

Oyla 0
Biraz daha fazla sıkabilirsiniz suyu, yüzü de ıslansın biraz, hava sıcaktır sizin orada.
Klimalı oddaysa başka odaya alın ama.
Kafes telini neden yalıyor bilmiyorum ama genelde kuşlar su içtikten sonra tüneğe yüzlerini, gagalarını sürtüyorlar fazla suyu temizlemek için, belki sebebi bu olabilir.
Eşiyle ayırmanıza gerek yok, eşine de sıkın suyu.
Dışkıda sorun yok. Ne yiyor,yeşillik yiyor mu?
İçerinin sıcaklığı ne kadar?

Oyla 0
Biraz daha fazla sıkabilirsiniz suyu, yüzü de ıslansın biraz, hava sıcaktır sizin orada.
Kafes telini neden yalıyor bilmiyorum ama genelde kuşlar su içtikten sonra tüneğe yüzlerini, gagalarını sürtüyorlar fazla suyu temizlemek için, belki sebebi bu olabilir.
Yeşillik yemiyor korktuğu için, yumurta maması veriyorum haftada 1, yemi jungle, dal darı veriyorum yine haftada 1, klima yok odada vantilatör çalışıyor fakat kendisine doğru esmiyor, ek olarak pencere açık, evet fazlasıyla sıcak buralar

Oyla 0
Tm.
1 hafta dediğim gibi banyoya devam edelim, ilacı keselim, probiyotik ve vitamin takviyesine devam edelim, gözlemleyelim.

Oyla 0
Merhabalar, geçenlerde konu açmıştım ve tedavi bitti, monodoks kapsülü 2 pirinç tanesi kadar 5 gün tam dolu suluğa ekledim, 3.günü fazlasıyla gerileme vardı, hala var ilk haline göre, dışkıda hiç bir problem yok, burun akması geçti sanırım denk gelmiyorum, gerçi bugün gözünün üstündeki tüy birbirine yapışıktı mukus bulaşmış gibi, geçmemişte olabilir o yüzden, arada bir nefes alırken kursağını şişiriyor, çok nadir oluyor bu durum, eski konuda video atmıştım o yaptığı hareket 3.gün neredeyse %90 azalma göstermişti fakat şuan %60 gibi diyebilirim, sizce ne yapalım ara verip ilaca devam mı edelim? @Atilla Algansoy @Malkoçoğlu ve diğer üyeler bakarsanız sevinirim

Diğer konuda yazmıştık zaten ilacı 7 güne tamamlayın ve biraz ara verin diye. Siz 5 günde bıraktınız sanırım. Duruma göre bir kür daha geçilebilir..

Oyla 0
6 günde bıraktım aslında, 3.güne göre yorulmuştu sanki kuş, o yüzden 6 günde bıraktım

Solunum sorunlarının tedavisi uzun sürüyor malesef. Hatta istanbulvet ve özvet gibi sayılı avian vetler aralıksız 14 gün antibiyotik tedavisi yaptırıyorlar.. Antibiyotikten korkmayın yani. Kuşta eğer çok çok kötü bir durum olmadığı sürece tedaviyi kesmeyin..

Oyla 0
Solunum sorunlarının tedavisi uzun sürüyor malesef. Hatta istanbulvet ve özvet gibi sayılı avian vetler aralıksız 14 gün antibiyotik tedavisi yaptırıyorlar.. Antibiyotikten korkmayın yani. Kuşta eğer çok çok kötü bir durum olmadığı sürece tedaviyi kesmeyin..
Tamamdır, @Atilla Algansoy hocam 3 gün vitamin 3 gün probiyotikten sonra tekrar başlatacak sanırım, teşekkür ederim bilgilendirme için ve yardımlarınız için :)

Oyla 0
Nefes alışına, burun tıkanıklığına iyi gelecek yeşillikler varsa yedirmeye çalışabilirim hocam genelde eşinin yediği şeyleri korkmadan yiyor zaten, deneyebilirim tavsiyeniz varsa

Oyla 0
Nefes alışına, burun tıkanıklığına iyi gelecek yeşillikler varsa yedirmeye çalışabilirim hocam genelde eşinin yediği şeyleri korkmadan yiyor zaten, deneyebilirim tavsiyeniz varsa
Yeşillik olrak sadece taze kekik öneririm.Diğer yeşillikleri ben kullanmıyorum şahsen,ishale sebebiyet veriyorlar genelde.

Oyla 0
Yeşillik olrak sadece taze kekik öneririm.Diğer yeşillikleri ben kullanmıyorum şahsen,ishale sebebiyet veriyorlar genelde.
Sebze meyve olarak ne veriyorsunuz acaba, veya ek olarak versen iyi olur dediğiniz şeyler nelerdir, yumurta maması, dal darı ne kendi mamalarını yiyorlar sadece, daha doğrusu onları veriyorum çok yanaşmadıkları için

Oyla 0