Solunum

Beyzanurr

Forum Sakini
Merhaba kusumun hastaligi gunden gune artiyor. Suan lavotil kullaniyor. 3. Günündeyiz ilacin. Her sabah kalktigimda daha cok artmis şekilde ses duyuyorum ve öteki odadaki kuslara sesini duyuramayacak kadar kisildi sesi. Bugun azalmasini beklemez miydiniz? Suanda ne yapacagimi sasirdim. Diski çok düzgün. Bu arada doksisiklin etken maddeli ilac bulamadirm bir yerden. Lavotil kullanıyorum sadece antibiyotik olarak. Dün veterinerden levadox istedim. Bu kadar antibiyotik vermeyin agir gelir bu dedikleriniz dedi. Cumartesi yanima gelin enfloksasin gibi bir ilac verecegim bir damla her gun dedi astim icin o vs dedi. Sonra baktim internetten sanirim enrofloxasin diyor. Yani herhalde baytril. O da antibiyotik. Bunla gecmediyse onla gecer mi ki? Gitmeli miyim? Kusum kafesine yaklasinca bile kafesine koyacagim diye heyecanlanip sesi artiyor. Ya da lambayi yakinca sesi artiyor hafif heyecanlaninca. Disari cikarma durumunu düşünemiyorum. Ustunu ortmemden dahi korkar. Bilmiyorum acaba diski dahlili icin gondersem normal diskisinda bir sey cikar mi ki? Suanda onun icin gec mi. Gec mi gelir tahlil?

Son düzenleme:
normalde iyi gelmesi ve düzelmeye başlaması gerekirdi ,kuşta başka bir sorun da gelişmiş olabilir. siz protozoa, bakteri, mantar, ic parazit, hava kesesi akarlarına yönelik muhtelif ilaçlar kullanmışsınız zaten ve bir süre iyileşme de görülmüş. dışkı tahlilinde sorunun kaynağı çıkabilir ama %100 çikar diyemeyiz

- enrofloksasin solunum yolu için kullanılabilir ancak doksisiklin, tylosin , tilmikosin gibi ilaçlar kadar etkili olmayabilir. tabi ki denemeden bilinemez enfeksiyonun duyarlılığı ile alakalı bir durum, ancak enrofloksasin yerine oncelikle doksisiklin tercih edilebilir (daha önce kullanmadıysanız)

birden fazla antibiyotiği aynı anda kullanacaksaniz :

- tilmikosin bahsettiğiniz diğer antibiyotiklerle aynı anda kesinlikle verilmemelidir antagonist etki gösterir

- tylosin tartarat ve doksisiklin birlikte kullanılabilir , sinerjik etkilidir

- doksisiklin ve enrofloksasin aynı anda kullanabilir , sinerjik etki göstermese de antagonist degildir

normalde iyi gelmesi ve düzelmeye başlaması gerekirdi ,kuşta başka bir sorun da gelişmiş olabilir. siz protozoa, bakteri, mantar, ic parazit, hava kesesi akarlarına yönelik muhtelif ilaçlar kullanmışsınız zaten ve bir süre iyileşme de görülmüş. dışkı tahlilinde sorunun kaynağı çıkabilir ama %100 çikar diyemeyiz

- enrofloksasin solunum yolu için kullanılabilir ancak doksisiklin, tylosin , tilmikosin gibi ilaçlar kadar etkili olmayabilir. tabi ki denemeden bilinemez enfeksiyonun duyarlılığı ile alakalı bir durum, ancak enrofloksasin yerine oncelikle doksisiklin tercih edilebilir (daha önce kullanmadıysanız)

birden fazla antibiyotiği aynı anda kullanacaksaniz :

- tilmikosin bahsettiğiniz diğer antibiyotiklerle aynı anda kesinlikle verilmemelidir antagonist etki gösterir

- tylosin tartarat ve doksisiklin birlikte kullanılabilir , sinerjik etkilidir

- doksisiklin ve enrofloksasin aynı anda kullanabilir , sinerjik etki göstermese de antagonist degildir
Anladim tesekkur ederim. Ornimix kullandim sadece. Sanirim onun içinde doksisiklin var. Onu kullanirken hic etki gormemistim. Sadece lavotil flagyl mikostatin kullanirken tam iyilesti gibi oldu kuşum. Ilaç bitince Iki gun sonra tekrar basladi. Hic bu kadar fazla da olmamisti

Benim öncekilerde iyileşme goruluyor gibi dedigim cok hafif bir etkiydi veya bana oyle geliyordu. Şu flagyl lavotil mikostatinde ise gercekten gozle görülür bir azalma olmuştu

Acaba ben vilmectini tam uygulayamadim diye tekrar denesem sıkıntı olur mu ki. Bu sefer tam deriye kesin olarak. Zaten ısırmak icin de eskisi gibi direnemez artik herhalde. Ya da bu ilaci bir iki gun daha kullanayim iyilesme olmazsa tabi tylonet alsam?

Son düzenleme:
Konuya hakim değilim ancak sorun yüksek ihtimalle mantar kaynaklı. Benim tavsiyem antibiyotikleri bırakıp mantar ilaçları kullanın. Bulabilirseniz amfoterisin b, bulamazsanız nistatin etken maddeli ilaç kullanın. Ve ilacın dozunuda normalden bir tık fazla ayarlayın.. Kesinlikle başka antibiyotik önermiyorum...

Konuya hakim değilim ancak sorun yüksek ihtimalle mantar kaynaklı. Benim tavsiyem antibiyotikleri bırakıp mantar ilaçları kullanın. Bulabilirseniz amfoterisin b, bulamazsanız nistatin etken maddeli ilaç kullanın. Ve ilacın dozunuda normalden bir tık fazla ayarlayın.. Kesinlikle başka antibiyotik önermiyorum...
Bugun 3. Gün birakiyorum o zaman. Piyasa adini soylerseniz ondan kullanayim. Doz olarak da yazarsaniz nasil vermem gerektigini simdi gidip alirim

Mantar ilaci da kullandim bir hafta daha önce. Mikostatindi. Iyilesme olmadi ama yine de daha fazla kullanmam gerektigini soyluyorsunuz. O yuzden alayim kullanayim.

Aslında dün cem memuru aradim. O da lavotil cok kullanma dedi. Antibiyotik cok kullanmissin dedi. Flagyl ve mikostatin kullan dedi. Flagyl de daha cok sindirim sorunlarinda kullanılıyor diye ve ayrica sanki telefonda cok onemsemedi gibi geldigi icin sizin tavsiyenize uymayi tercih ettim acikcasi. Cunku diskisi iyi suan. Ve kendisi kusun videosuna da bakmadi. Ben de yogun zaten gitmeden gormeden pek onemsememesi normal diye düşündüm. Burdan devam etmeye karar vermistim. Dün Doğanay Beye anlattim bu durumu

Lavotil fayda etmediyse diğer antibiyotikler hiç fayda etmez. Daha doğrusu kuşun sorunu bakteriyel kökenli değil bana göre.. Size bir link atıcam onu okuyun;

Kuşlarda Aspergillosis

Moderatörün son düzenlenenleri:
Lavotil fayda etmediyse diğer antibiyotikler hiç fayda etmez. Daha doğrusu kuşun sorunu bakteriyel kökenli değil bana göre.. Size bir link atıcam onu
Aslinda sorun şu ki kusuma lavotil flagyl ve mikostatin birlikte kullandigimda iyilesti. Ilac biter bitmez tekrar basladi ve iki gun sonra ilginc bir sekilde asiri artti. O yuzden mantar mi bakteri mi anlayamadim ben de açıkçası. Okudum bunu. Amfoterisin b de alayim bugün. Nasil kullanmam gerekir yazar misiniz?

Durum biraz karışık. Triflucan etki etmez ise boşuna @Malkoçoğlu 'nun bahsettiği ürünü almaya gerek yok bence. O ürün kadar etkili olmasa da baskilamasi lazım. Baskiladigi gozlemlerseniz alin derim. Solunum sorunları dün de söylediğim gibi karışık, bir çok nedenden olabilir ?

Durum biraz karışık. Triflucan etki etmez ise boşuna @Malkoçoğlu 'nun bahsettiği ürünü almaya gerek yok bence. O ürün kadar etkili olmasa da baskilamasi lazım. Baskiladigi gozlemlerseniz alin derim. Solunum sorunları dün de söylediğim gibi karışık, bir çok nedenden olabilir ?
Triflucani tek mi kullanmaya baslayayim o zaman

Bu tip ilaçlar en etkili ağızdan kullanimla uygun bence. İmkan varsa öyle tekrar deneyiniz. Şuan gözlem amaçlı triflucan 3 gün devam ediniz. 3.,4. Gün belirgin toparlama göstermesi gerekir eğer doğru adımda.
Tesekkurler yalniz. Lavotili kesip kesmemem gerektigini anlayamadim ya. Yani lavotil ile triflucan birlikte suda suanda. 3. Gunu bitireyim mi. Birlikte verirken mi gozlemleyeyim. Lavotili kesip triflucan verip mi gozlemleyeyim

Aslinda sorun şu ki kusuma lavotil flagyl ve mikostatin birlikte kullandigimda iyilesti. Ilac biter bitmez tekrar basladi ve iki gun sonra ilginc bir sekilde asiri artti. O yuzden mantar mi bakteri mi anlayamadim ben de açıkçası. Okudum bunu. Amfoterisin b de alayim bugün. Nasil kullanmam gerekir yazar misiniz?

@Beyzanurr şöyle yapın isterseniz elinizde triflucan ve mikostatin varmış. Bu ikisini kombin yapıp kullanın 1-2 gün eğer hastalıkta biraz gerileme olursa devam edersin yada bunlardan daha güçlü olan amfoterisini kullanırsın..

Eğer yine hiç etkisi olmaz ise farklı şeyler düşünürüz. Protozoa yada hava kesesi parazitlerine yönelik ronidazol ve vilmectin ilaçlarını denersin...