Solunum

Beyzanurr

Forum Sakini
Merhaba kusumun hastaligi gunden gune artiyor. Suan lavotil kullaniyor. 3. Günündeyiz ilacin. Her sabah kalktigimda daha cok artmis şekilde ses duyuyorum ve öteki odadaki kuslara sesini duyuramayacak kadar kisildi sesi. Bugun azalmasini beklemez miydiniz? Suanda ne yapacagimi sasirdim. Diski çok düzgün. Bu arada doksisiklin etken maddeli ilac bulamadirm bir yerden. Lavotil kullanıyorum sadece antibiyotik olarak. Dün veterinerden levadox istedim. Bu kadar antibiyotik vermeyin agir gelir bu dedikleriniz dedi. Cumartesi yanima gelin enfloksasin gibi bir ilac verecegim bir damla her gun dedi astim icin o vs dedi. Sonra baktim internetten sanirim enrofloxasin diyor. Yani herhalde baytril. O da antibiyotik. Bunla gecmediyse onla gecer mi ki? Gitmeli miyim? Kusum kafesine yaklasinca bile kafesine koyacagim diye heyecanlanip sesi artiyor. Ya da lambayi yakinca sesi artiyor hafif heyecanlaninca. Disari cikarma durumunu düşünemiyorum. Ustunu ortmemden dahi korkar. Bilmiyorum acaba diski dahlili icin gondersem normal diskisinda bir sey cikar mi ki? Suanda onun icin gec mi. Gec mi gelir tahlil?

Son düzenleme:
Teşekkür ederim biliyorum annem solunumla içine çekiyor zaten ama kuşa böyle yapamazdim :) buhar makinesi de yoktu anlık o şekilde verdim hemen. Anında etki etti çok az miktarı. Evet inflacort da kortikosteroid ama buhar yoluyla verebilirsiniz dedi veteriner. Sıkıntı olmaz belki dedim ben de. Sonuçta prednol gibi direkt ağızdan verilmeyecek. Onun için sorayım dedim size de.
Tamamdır haftaya tekrar uygulayın çünkü tam bir düzelme olmadı ama eskisine göre çok çok iyi maşallah şuan. Haftaya daha da düzelmiş olur inşallah

Sonuçları yazarsanız iyi olur. Notlarım arasına ekledim bu ilacı. Ağır solunum sorunu olan kuşlarda deneyebilirim bende..

Kuşumun birkaç gün önce nefes sesi hafiften tekrar artma gösterdi. Vilmectin uyguladım. Geçmedi. Annemin ilacını çok az verdiğim için iki hafta kadar gitmiş demek ki. Keşke tekrar ondan çok az miktar verseydim. Çünkü forpack 200 mcg den mama içine karıştırıp birkaç saniye yedirip önünden çekmiştim iki hafta iyi olmuştu. Ama veteriner inflacort 0.5 mg buharla verin dediği için buhar makinesi alıp o şekilde verdim iki gün önce. Sırf tekrar artmasın diye. Buhar olduğu için sorun olmaz sandım ama bunun dozu da çok yüksek. Bilemedim çok yanlış bir öneri olmuş. Bilseydim onu almazdım bile. Forpack 200 mcg hem dozu çok az hem de zaten mamaya karıştırıp birkaç saniye yedirip önünden çekiyordum. Çok çok az alıyordu da etki ediyordu. Buhar verdiğim gün ellerimde can verdi. Burnundan ağzından kanlar gelerek. Çok üzgünüm tarif edilemez. Buraya bunu daha önce yazdigim için yazıyorum. Kimse veterinerin önerisine göre buharla vermeye kalkmasın. Kuzenime bile bebekken buhar makinesine ilaçsız sade su koyun ilaç ağır gelir demiş doktoru. Bilmiyordum. Benim yüzümden oldu ve çok pişmanım tabi faydası yok. Bebeğim gibi seviyordum onu. Allah uzun sağlıklı mutlu ömürler versin kuşlarınıza

Zaten forpack de ölmek üzere oldugunu düşünüp vermiştim. İlaç kötü yapsa bile zaten nefes alamıyordu artik. Ama iki haftadır çok rahattı. Son günlerini çok rahat geçirdi. Ben buhar verene kadar. Hafiften artış olunca verdim eskisi gibi olmasından korktum. Bekleyemedim

Kuşumun birkaç gün önce nefes sesi hafiften tekrar artma gösterdi. Vilmectin uyguladım. Geçmedi. Annemin ilacını çok az verdiğim için iki hafta kadar gitmiş demek ki. Keşke tekrar ondan çok az miktar verseydim. Çünkü forpack 200 mcg den mama içine karıştırıp birkaç saniye yedirip önünden çekmiştim iki hafta iyi olmuştu. Ama veteriner inflacort 0.5 mg buharla verin dediği için buhar makinesi alıp o şekilde verdim iki gün önce. Sırf tekrar artmasın diye. Buhar olduğu için sorun olmaz sandım ama bunun dozu da çok yüksek. Bilemedim çok yanlış bir öneri olmuş. Bilseydim onu almazdım bile. Forpack 200 mcg hem dozu çok az hem de zaten mamaya karıştırıp birkaç saniye yedirip önünden çekiyordum. Çok çok az alıyordu da etki ediyordu. Buhar verdiğim gün ellerimde can verdi. Burnundan ağzından kanlar gelerek. Çok üzgünüm tarif edilemez. Buraya bunu daha önce yazdigim için yazıyorum. Kimse veterinerin önerisine göre buharla vermeye kalkmasın. Kuzenime bile bebekken buhar makinesine ilaçsız sade su koyun ilaç ağır gelir demiş doktoru. Bilmiyordum. Benim yüzümden oldu ve çok pişmanım tabi faydası yok. Bebeğim gibi seviyordum onu. Allah uzun sağlıklı mutlu ömürler versin kuşlarınıza
Konunuzun birazını okudum ve siz elinizden geleni yapmışsınız. Bazı insanlar kuşun öleceğini anlayınca direkt ölüme terkediyorlar ama siz öyle yapmadınız yaşaması için elinizden geleni yapmışsınız. O yüzden hiç kendinizi suçlamayın o buharın ona zarar vereceğini nerden bilecektiniz ki
Hayatını kaybetmesine çok üzüldüm Başınız sağolsun ?

Son düzenleme:

Başın sağolsun kendini suçlama tamamen veteriner hatası sen elinden geleni yaptın. Canı verende alanda Allah ömrü bu kadarmış..

Konunuzun birazını okudum ve siz elinizden geleni yapmışsınız. Bazı insanlar kuşun öleceğini anlayınca direkt ölüme terkediyorlar ama siz öyle yapmadınız yaşaması için elinizden geleni yapmışsınız. O yüzden hiç kendinizi suçlamayın o buharın ona zarar vereceğini nerden bilecektiniz ki
Hayatını kaybetmesine çok üzüldüm Başınız sağolsun ?
Teşekkür ederim sağolun

başınız sagolsun elinizden geleni fazlasıyla yaptınız, ileri vakalarda ciğerde/bronşlarda kalıcı hasar oluştuktan sonra maalesef ilaçlar da pek fayda etmiyor

bu yüzden tecrübesi olmayan takipçilere nacizane tavsiyem, özellikle "vik vik" sesi başladıği anda hemen ilaç kullanılması. artık tek ilaç da maalesef yeterli gelmeyebiliyor. mümkünse doksisiklin ve makrolid (ör: tilmikosin , tylosin, spiramisin) aynı anda uygulamak en iyisi diye düşünüyorum

tabi bunu yaparken tecrübeli birisinden yardim almak lazim. örneğin; doksisiklin ve tylosin'in bazı formları aynı suluktan uygulanırsa birbirini nötürler işe yaramaz. yani birini suluktan birini ağizdan damlatarak uygulamak gerekir