Solunum

Beyzanurr

Forum Sakini
Merhaba kusumun hastaligi gunden gune artiyor. Suan lavotil kullaniyor. 3. Günündeyiz ilacin. Her sabah kalktigimda daha cok artmis şekilde ses duyuyorum ve öteki odadaki kuslara sesini duyuramayacak kadar kisildi sesi. Bugun azalmasini beklemez miydiniz? Suanda ne yapacagimi sasirdim. Diski çok düzgün. Bu arada doksisiklin etken maddeli ilac bulamadirm bir yerden. Lavotil kullanıyorum sadece antibiyotik olarak. Dün veterinerden levadox istedim. Bu kadar antibiyotik vermeyin agir gelir bu dedikleriniz dedi. Cumartesi yanima gelin enfloksasin gibi bir ilac verecegim bir damla her gun dedi astim icin o vs dedi. Sonra baktim internetten sanirim enrofloxasin diyor. Yani herhalde baytril. O da antibiyotik. Bunla gecmediyse onla gecer mi ki? Gitmeli miyim? Kusum kafesine yaklasinca bile kafesine koyacagim diye heyecanlanip sesi artiyor. Ya da lambayi yakinca sesi artiyor hafif heyecanlaninca. Disari cikarma durumunu düşünemiyorum. Ustunu ortmemden dahi korkar. Bilmiyorum acaba diski dahlili icin gondersem normal diskisinda bir sey cikar mi ki? Suanda onun icin gec mi. Gec mi gelir tahlil?

Son düzenleme:
Mantar sonuclari 10 gun kadar surer dediler. Daha once cikmaz demislerdi. Yani megabakter aspergilloz vs varsa daha beklemek gerek sanirim. Simdilik yeni cikan sonuclar bunlar. Diskisi da ilk defa bu sabah degisiyor gibiydi. Daha koyu ve hafif sulu

7 gün önce antibiyotiği bıraktık 4 gün önce de triflucanı. Dışkı poposuna yapışmaya başladı bugün ?

ben olsam öncelikle 3-5 gün enrofloksasin + mikostatin kullanırım. ardından bir süre mantar tedavisi de gerekecektir. tecrübeli arkadaşlar da yorum yaparlar ona göre hareket edersiniz

Peki sizce hemen başlamalı mıyım? Biraz daha ilaç arası vereyim mi @neanderthalensis

ben olsam yarın başlarım yukarıda yazdığım sekilde çünkü klebsiella da solunum yolunu tutabilir. şanslısınız çünkü enrofloksasin duyarlı çıkmış kolay bulunan bir ilaç

diğer arkadaşların yorumları da önemli acele etmeyiniz

Ekli dosyalar

• 16415798310042736714066878233166.jpg
    16415798310042736714066878233166.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 9
  • IMG-20220107-WA0003.jpeg
    IMG-20220107-WA0003.jpeg
    726.9 KB · Görüntüleme: 8
  • 16415800222708011491652038827719.jpg
    16415800222708011491652038827719.jpg
    1.7 MB · Görüntüleme: 8
Bu aklıma takıldı. Kötü mü görünüyor dışkısı. Ben şimdiki durumundan kaynaklı sanmıştım. Yeni bir şey çıkmasın ?

Şimdiki durumundan da kaynaklı olabilir. Dediğim gibi önce enrofloksasin etken maddeli bir ilaç başlayın. Daha sonra duruma göre hareket edersiniz...

Bu enrofloksasin baytril değil mi?

Baytril 2,5 ta olabilir. O da enrofloksasin etken maddelidir. Elinizde varsa kullanabilirsiniz...

Dışkıları maşallah epey düzene oturmuş. Bence hemen ilaç gerekmiyor ancak bu karar size ait. Baytril olabilir
Teşekkür ederiz. Dışkıları hiç bozulmadı kuşumun. Sadece bugün bu attığım fotoğraftaki gibi oldu. Yalnız bir iki gün dışkı bozulmuştu. Onu hatırlıyorsunuz sanırım. Atmıştım buraya. Yumurtlama öncesiydi o. Yumurtladı, hemen düzeldi sonra. Nefesi bayağı düzeldi bu arada. Tabi o aşırı artmış haline göre. Yoksa hala tık tık diye nefes alıyor. Yem vermeye çalışıncada kusuyor önce bi. Mama ve yulaf veriyorum daha çok o yüzden

Son düzenleme:
Merhaba. Kuşumu 3 gündür veterinere götürüyorum. Ağzından enrofloksasin veriyor günlük bir damla. Kuşum iyiye gidiyor çok şükür. Ama hala var hafiften ses. 5 güne tamamlayalım dedi. Mantar için de antiseptik veriyorum bunu suyuna bir fıs sıkın bir yan etkisi yok dedi. Başka mantar ilacı kullanmanıza gerek yok çünkü hem ağır ilaçlar onlar hem de bu çıkan mantar zaten florada bulunuyor normal dedi. Şimdi ben eylülden beri ilaç kullanıyorum kuşuma. Birçok antibiyotik kullandık boşuna. Bu yüzden bağışıklığıni nasıl yukseltebilirim ilaç kullanımı bittikten sonra. Ben tahlili geç yaptırdım yani benim yüzümden bağışıklığı düşük olmasın. Ne yapmam gerekiyorsa kullanmak istiyorum. Önereceğiniz bir takviye var mı?

Son düzenleme: