Solunum

Beyzanurr

Forum Sakini
Merhaba kusumun hastaligi gunden gune artiyor. Suan lavotil kullaniyor. 3. Günündeyiz ilacin. Her sabah kalktigimda daha cok artmis şekilde ses duyuyorum ve öteki odadaki kuslara sesini duyuramayacak kadar kisildi sesi. Bugun azalmasini beklemez miydiniz? Suanda ne yapacagimi sasirdim. Diski çok düzgün. Bu arada doksisiklin etken maddeli ilac bulamadirm bir yerden. Lavotil kullanıyorum sadece antibiyotik olarak. Dün veterinerden levadox istedim. Bu kadar antibiyotik vermeyin agir gelir bu dedikleriniz dedi. Cumartesi yanima gelin enfloksasin gibi bir ilac verecegim bir damla her gun dedi astim icin o vs dedi. Sonra baktim internetten sanirim enrofloxasin diyor. Yani herhalde baytril. O da antibiyotik. Bunla gecmediyse onla gecer mi ki? Gitmeli miyim? Kusum kafesine yaklasinca bile kafesine koyacagim diye heyecanlanip sesi artiyor. Ya da lambayi yakinca sesi artiyor hafif heyecanlaninca. Disari cikarma durumunu düşünemiyorum. Ustunu ortmemden dahi korkar. Bilmiyorum acaba diski dahlili icin gondersem normal diskisinda bir sey cikar mi ki? Suanda onun icin gec mi. Gec mi gelir tahlil?

Son düzenleme:
Merhaba. Kuşumu 3 gündür veterinere götürüyorum. Ağzından enrofloksasin veriyor günlük bir damla. Kuşum iyiye gidiyor çok şükür. Ama hala var hafiften ses. 5 güne tamamlayalım dedi. Mantar için de antiseptik veriyorum bunu suyuna bir fıs sıkın bir yan etkisi yok dedi. Başka mantar ilacı kullanmanıza gerek yok çünkü hem ağır ilaçlar onlar hem de bu çıkan mantar zaten florada bulunuyor normal dedi. Şimdi ben eylülden beri ilaç kullanıyorum kuşuma. Birçok antibiyotik kullandık boşuna. Bu yüzden bağışıklığıni nasıl yukseltebilirim ilaç kullanımı bittikten sonra. Ben tahlili geç yaptırdım yani benim yüzümden bağışıklığı düşük olmasın. Ne yapmam gerekiyorsa kullanmak istiyorum. Önereceğiniz bir takviye var mı?

Bağışıklığını yükseltmek için beslenmesine özen göstermen yeterli. Tabi kafes temizliği ve günlük taze suda önemli. Bunlarla ilgili forumda birçok konu var inceleyebilirsin...

Vs. vs.. bunlar sadece benim açtığım konular. Bunlar gibi daha çok konu var forumda...

Bağışıklığını yükseltmek için beslenmesine özen göstermen yeterli. Tabi kafes temizliği ve günlük taze suda önemli. Bunlarla ilgili forumda birçok konu var inceleyebilirsin...

Vs. vs.. bunlar sadece benim açtığım konular. Bunlar gibi daha çok konu var forumda...
Tamamdir teşekkür ederim

Düzenli bir plan yapmanız lazım. İyi ve az nemli hazırlanmış bir mama tarifi üzerine çalışınız. İçeriğinde probiyotik ve ayrı zamanlarda bira mayasını ihmal etmeyiniz. K+K vitamini ya da doğrudan hayvansal gıdalar sunarak açığını kapatınız. B vitamini tüy dönemlerinde kullanılması gerektiği gibi algılanabiliyor bazen ancak en gerekli olanlardan bir tanesi. Mutlaka beslenme programına ilavelerini yapınız.

T
Düzenli bir plan yapmanız lazım. İyi ve az nemli hazırlanmış bir mama tarifi üzerine çalışınız. İçeriğinde probiyotik ve ayrı zamanlarda bira mayasını ihmal etmeyiniz. K+K vitamini ya da doğrudan hayvansal gıdalar sunarak açığını kapatınız. B vitamini tüy dönemlerinde kullanılması gerektiği gibi algılanabiliyor bazen ancak en gerekli olanlardan bir tanesi. Mutlaka beslenme programına ilavelerini yapınız.
Pekâlâ teşekkürler

Kuşumun son durumunu paylaşayım. Enrofloksasin kullanımının ilk gününde gece tık tık sesini bile duymamıştım. Sonraki günlerde eski haline geri döndü. 5 gün boyunca kullandık. İlaç bitiminde yine arttı ses. Her antibiyotik kullanımında iyiye gidiyor gibi olup sonra bırakınca artmasını hiç anlayamadim ben. Ama şu son antibiyotikten önce sade su vermeye başlayınca iyiye gitmişti kuşum. Ben mi çok zorluyorum ilaç vererek bilemiyorum bazen. Sesini duydukça da mecbur veriyorum. Şimdiye kadarki yaptıklarımizi toparladım. Her şeyi üst üste verdim sanıyordum ama önceki antibiyotikleri o kadar üst üste vermemisim. Neredeyse iki ay var arada. Arada vilmectin ventolin kullanmışım ama onlar sorun olmaz sanırım.

Ayrıca veteriner candida kruzei için ilaca gerek yok o normal florada da bulunabilir dedi ama başka veteriner gerekli dedi. Ben de laboratuvar i arayıp sordum. Normal florada olsa bile arttığı için kültürde üretebiliyoruz dedi. O yüzden en son amfoterisin b ye başladım candida kruzei için. Ayrıca sizin dediğiniz gibi aspergilloz varsa ve dışkıda cikmadiysa da iyi olur diye. Bir 3-5 gün deneyeceğim solunumu iyiye gidiyorsa devam ederim. Değişiklik yoksa bırakırım olmazsa artık. Dün basladim hatta önceki akşamdan koydum suyuna. Kusması azaldı bu sefer sanki. Yem gösterince kusmadi bugün hiç. Ayrıca diskilarda hala bir sıkıntı yok çok şükür. Ama durduğu yerde nefes sesi devam. İki gündür artma eğiliminde

Ekli dosyalar

• IMG_20220120_131437.jpg
    IMG_20220120_131437.jpg
    218.2 KB · Görüntüleme: 22
  • IMG_20220120_131405.jpg
    IMG_20220120_131405.jpg
    87.4 KB · Görüntüleme: 20
Bazen doğru ilaçlar kullanılıyor olsa da aşırı ilerleyen vakaları tedavi etmiyor. Etse de kısa süre sonra tekrar ediyor :(
Umarım bu son ilaç sorunu çözer uzunca bir süre :(

Merhaba, kuşuma ilaç verdiğim her an daha çok solunum problemi yaşadığımı söylemiştim. En son amfoterisin b kullandığımı yazmıştım. 4 gün kadar kullandım. Bu süreçte seste azalma olmayınca bıraktım. İki güne tekrardan azalmaya başladı. O zamandan beri aynı kaldı. 23 ocaktan beri aviastli su veriyorum sadece. Son hafta yine ses daha çok artmaya başladı eskisi gibi. Bugün sabah da ağzı ve diskisinin koktuğunu fark ettim. Daha önceleri bir antibiyotik kullanımı sonrası aynı bu kokudan olmustu nistatin vermiştim geçmişti. Şuanda emin olamadım aynı şey mi problem ama amfoterisin b koydum suyuna tekrar. Birkaç gün iyileşme olup olmadığına bakayım dedim. Siz ne önerirsiniz. 3 gün sonra durumuna göre azalmiyorsa keseyim mi bunu. Ya da bu ağır gelir mi mikostatin mi koysaydim önce

Son düzenleme:
Merhaba, kuşuma ilaç verdiğim her an daha çok solunum problemi yaşadığımı söylemiştim. En son amfoterisin b kullandığımı yazmıştım. 4 gün kadar kullandım. Bu süreçte seste azalma olmayınca bıraktım. İki güne tekrardan azalmaya başladı. O zamandan beri aynı kaldı. 23 ocaktan beri aviastli su veriyorum sadece. Son hafta yine ses daha çok artmaya başladı eskisi gibi. Bugün sabah da ağzı ve diskisinin koktuğunu fark ettim. Daha önceleri bir antibiyotik kullanımı sonrası aynı bu kokudan olmustu nistatin vermiştim geçmişti. Şuanda emin olamadım aynı şey mi problem ama amfoterisin b koydum suyuna tekrar. Birkaç gün iyileşme olup olmadığına bakayım dedim. Siz ne önerirsiniz. 3 gün sonra durumuna göre azalmiyorsa keseyim mi bunu. Ya da bu ağır gelir mi mikostatin mi koysaydim önce
Geçmiş olsun. Dışkıdan görsel atabilir misiniz?

Kokan dışkılarda nistatin içeren bir ilaç değil de ben sulfamid ilaçlara yönelirdim. Sulphamazethine gibi.
Ben mantar kaynaklıdır diye düşünmüştüm hem önceki kokuyla ayni hem de kursağında da problem var sanırım ağzı da aynı kokuyor diye. Siz koksidiyoz var diye mi düşündünüz? Eğer öyle düşündüyseniz sebebi ne olabilir benim bundan önce çok antibiyotik kullanmam mi?

Bir de amfoterisin b ye başlamışken en azından o ihtimali önce eleyeyim kesin olarak dedim. Ne kadar sürede etki gösterir acaba 3 günde belli olur mu etki gösterip göstermediği? Çünkü bir de mantarsa tekrar antibiyotik vererek siddetlendirmeyeyim. Çok antibiyotik kullandı kuşum karaciğer böbrek şuan ne halde bilmiyorum. En son denemek istedim onu. Tabi amfoterisin b de ağır ilaç dediniz ama dediğim gibi duruma göre kullanayım diye verdim sabah

amfoterisin b uzun sürede ne yazık ki etki gösteriyor. 20 -30 gün arası. Uzun kullanım gerektiren ilaçlardan :(
Eğer tipik olarak tekrar eden kokulu bir sorun varsa ve ilk seferde nistatinli bir ürün tedavi ettiyse tekrar edebilirsiniz. Ancak ilerleyen aşamada biraz toparlasın başka sebepleri incelemek gerekir.

amfoterisin b uzun sürede ne yazık ki etki gösteriyor. 20 -30 gün arası. Uzun kullanım gerektiren ilaçlardan :(
Eğer tipik olarak tekrar eden kokulu bir sorun varsa ve ilk seferde nistatinli bir ürün tedavi ettiyse tekrar edebilirsiniz. Ancak ilerleyen aşamada biraz toparlasın başka sebepleri incelemek gerekir.
Peki teşekkürler

Merhaba, ben kusumu İstanbul'a götürmek istiyorum bir iki hafta sonra. En iyi yer neresi acaba. İstanbul Florya yazılmış. İstanbul Florya yazınca Google da ilk İstanbul veteriner kliniği çıkıyor o mu, yoksa Florya doğa veteriner kliniği mi? Şu en üsttekinden bahsediyorsunuz değil mi? Ayrıca veteriner hekim olarak kimi tercih etmeliyim bilginiz var mı?

Ayrıca kafesiyle götürsem getirsem uçakla sıkıntı olmaz değil mi? Uçakta hayvanlari yanımıza kucağımıza alabiliyoruz herhalde ? ?‍♀️

Kuşum dışarı çıkınca korkuyor ve korkunca nefes sesi çok fazla artıyor ama başka çarem kalmadı artık maalesef

Ekli dosyalar

• Screenshot_2022-02-22-16-29-09-031_com.google.android.googlequicksearchbox.jpg
    Screenshot_2022-02-22-16-29-09-031_com.google.android.googlequicksearchbox.jpg
    596.5 KB · Görüntüleme: 7
Merhaba, ben kusumu İstanbul'a götürmek istiyorum bir iki hafta sonra. En iyi yer neresi acaba. İstanbul Florya yazılmış. İstanbul Florya yazınca Google da ilk İstanbul veteriner kliniği çıkıyor o mu, yoksa Florya doğa veteriner kliniği mi? Şu en üsttekinden bahsediyorsunuz değil mi? Ayrıca veteriner hekim olarak kimi tercih etmeliyim bilginiz var mı?

Ayrıca kafesiyle götürsem getirsem uçakla sıkıntı olmaz değil mi? Uçakta hayvanlari yanımıza kucağımıza alabiliyoruz herhalde ? ?‍♀️

Kuşum dışarı çıkınca korkuyor ve korkunca nefes sesi çok fazla artıyor ama başka çarem kalmadı artık maalesef
1645537652173.png

Merhaba, eğer imkanınınız varsa İstanbulvet'e götürmenizi tavsiye ederim. Çok bilgili ve özverili hekimler var.

Kuşun durumu hakkında tekrar bir bilgilendirme yapmak istiyorum sizlere ? kuşum pazartesi günü aşıri ses çıkarttı artık ölecek korkusuyla annemin astım ilacından (forpack) verdim çok az miktar mamaya karıştırıp. Anında iyi oldu bir gün de etkisi sürdü ama tekrar kötüleşti tabi. Ben sonra burdan birisine söylemişsiniz kortikosteroid çok zararlı diye onu gördüm. İzmir'deki veteriner hekime söyledim. Bir daha verme karaciğere çok toksik, onun yerine buhar makinesine inflacort koyup solumasini sağlayabilirsin dedi böyle durumlarda. Buhar makinesi sipariş ettim bugün. Zararlı olmaz değil mi o şekilde? Sonra salı günü 3 ay geçmiş olduğunu fark edip tekrardan vilmectin denedim. Bu sefer daha tecrübeli bir şekilde tabi. Düzgünce uygulayabildim. Önceki gibi olmadı. Derisine temas etti. Haftaya tekrar yapayım diyorum hatta siz de uygun görürseniz. Çünkü dünden beri hala iyi maşallah. Hafif tık tık sesi oluyor arada. Uzun uçunca ses çıkarıyor. Onun dışında rahatladı baya. Vilmectinden dolayı olduğunu düşünüyorum. Hala astim ilacı etkisi devam etmiyorsa. Ki sanmıyorum. İlaç etkisi bir günde geçmişti zaten. Keşke önceki vilmectin uygulamasını tam derisine uygulayabilseymişim. ?‍♀️ İnşallah iyi bir şekilde devam eder tabi gözlemliyorum sürekli şuan

Son düzenleme:
Kuşun durumu hakkında tekrar bir bilgilendirme yapmak istiyorum sizlere ? kuşum pazartesi günü aşıri ses çıkarttı artık ölecek korkusuyla annemin astım ilacından (forpack) verdim çok az miktar mamaya karıştırıp. Anında iyi oldu bir gün de etkisi sürdü ama tekrar kötüleşti tabi. Ben sonra burdan birisine söylemişsiniz kortikosteroid çok zararlı diye onu gördüm. İzmir'deki veteriner hekime söyledim. Bir daha verme karaciğere çok toksik, onun yerine buhar makinesine inflacort koyup solumasini sağlayabilirsin dedi böyle durumlarda. Buhar makinesi sipariş ettim bugün. Zararlı olmaz değil mi o şekilde? Sonra salı günü 3 ay geçmiş olduğunu fark edip tekrardan vilmectin denedim. Bu sefer daha tecrübeli bir şekilde tabi. Düzgünce uygulayabildim. Önceki gibi olmadı. Derisine temas etti. Haftaya tekrar yapayım diyorum hatta siz de uygun görürseniz. Çünkü dünden beri hala iyi maşallah. Hafif tık tık sesi oluyor arada. Uzun uçunca ses çıkarıyor. Onun dışında rahatladı baya. Vilmectinden dolayı olduğunu düşünüyorum. Hala astim ilacı etkisi devam etmiyorsa. Ki sanmıyorum. İlaç etkisi bir günde geçmişti zaten. Keşke önceki vilmectin uygulamasını tam derisine uygulayabilseymişim. ?‍♀️ İnşallah iyi bir şekilde devam eder tabi gözlemliyorum sürekli şuan

@Beyzanurr birincisi forpack ve inflacort ikisininde etken maddesi aynı yani bu iki ilaçta aynı ilaç bir fark yok. İkincisi bu ilaçlar inhalasyon yani nefes yoluyla kullanılması lazım. Öyle mamaya katılmaz yani :) Ama herşeye rağmen iyi gelmesine sevindim...

Vilmectinin normalde bir kere kullanımı yeterli oluyor. Ancak kuşun durumunu düşündüğümüzde bir kere daha kullanımı daha iyi olucaktır...

@Beyzanurr birincisi forpack ve inflacort ikisininde etken maddesi aynı yani bu iki ilaçta aynı ilaç bir fark yok. İkincisi bu ilaçlar inhalasyon yani nefes yoluyla kullanılması lazım. Öyle mamaya katılmaz yani :) Ama herşeye rağmen iyi gelmesine sevindim...

Vilmectinin normalde bir kere kullanımı yeterli oluyor. Ancak kuşun durumunu düşündüğümüzde bir kere daha kullanımı daha iyi olucaktır...
Teşekkür ederim biliyorum annem solunumla içine çekiyor zaten ama kuşa böyle yapamazdim :) buhar makinesi de yoktu anlık o şekilde verdim hemen. Anında etki etti çok az miktarı. Evet inflacort da kortikosteroid ama buhar yoluyla verebilirsiniz dedi veteriner. Sıkıntı olmaz belki dedim ben de. Sonuçta prednol gibi direkt ağızdan verilmeyecek. Onun için sorayım dedim size de.
Tamamdır haftaya tekrar uygulayayım çünkü tam bir düzelme olmadı ama eskisine göre çok çok iyi maşallah şuan. Haftaya daha da düzelmiş olur inşallah

Son düzenleme: