Sultan papağanı tüyler

Fatmaguler

iyikus.com Üyesi
Merhaba 3.5 aylık erkek sultan papağanım sürekli tüylerini gagasıyla yoluyor gibi yapıyor sanırım kaşınıyor bu normal mi? Birde sultan papağanı ne kadar uyumalı ? Saat 00:00-01:00 arasında uyuyor sabaha kadar. Gece ses duyarsa uyanıyor ve sanırım gözleri açık uyuyor bunlar normal mi

Çözüm
Bütçeye göre değişir ben pupanın praket yemini kullanıyorum kuru yemişler vardı içinde güzeldi tavsiye ederim.Şu an açık kendim hazırlıyorum.Birde eğer bütçeniz yükses ise verela lega exotic ler var.
Uyku saati az aslında. Gün dönümüyle birlikte uyumalı ve sabah ilk ışıklarda uyanması gerekir. Sizin saat dilimi neredeyse yarısı. Tüy düzenlemesi genelde normal, rutin olur ama dış parazitleri de ihmal etmemek lazım. Vilmectin ya da bitason gibi ürünler kullanmak lazım

Uyku saati az aslında. Gün dönümüyle birlikte uyumalı ve sabah ilk ışıklarda uyanması gerekir. Sizin saat dilimi neredeyse yarısı. Tüy düzenlemesi genelde normal, rutin olur ama dış parazitleri de ihmal etmemek lazım. Vilmectin ya da bitason gibi ürünler kullanmak lazım

Evde beslenen hangi kuş gün batımıyla uyuyup gün doğumuyla uyanıyor ki :) Ama şöyle birşey var kuşların eğerki uyku ihtiyacı varsa günün herhangi bir saatinde uyuyup bu ihtiyacını gideriyorlar benim gözlemim bu yönde..

Evde beslenen hangi kuş gün batımıyla uyuyup gün doğumuyla uyanıyor ki :) Ama şöyle birşey var kuşların eğerki uyku ihtiyacı varsa günün herhangi bir saatinde uyuyup bu ihtiyacını gideriyorlar benim gözlemim bu yönde..
Ne yazık ki orası öyle :D Ona yakın bir uyuma düzeni sağlansa iyi olur ama.

Bu bahsettiğiniz vilmectin ve bitason ürünlerini nasıl kullanmam gerekiyor bilgi verir misiniz benim hiç tecrübem yok

Son düzenleme:
Kuş ensesine sadece 1 damla damlatmak gerekiyor 3-4 ayda 1 kez
Anladım. Birde biz beaks diye bir yem kullanıyoruz. Tamamen karışık. onun dışında k.yemis yiyor haftada 2 gün çok vermeden veriyoruz. Mamanın üstünde vitamin+mineral yazıyor ama ekstra suyuna da vitamin koymam lazım mı ? Eğer önerirseniz ne almalıyım ve hangi sıklıkta suyuna damlatmalıyım? Beslenme konusunu henüz tam oturtamadık. Yemini çok güzel yiyor, ama ek olarak çok bişey vermedik. Dal darı vermiyorum içinde varmış galiba mamanın? Vermeli miyim? Bir de gaga taşını soracağım nasıl kullanicaz ? Sürekli kafesinde mi durcak gaga taşı? Çok sordum lütfen hakkınızı helal edin bişey bilmiyorum öğrenmek istiyorum ona iyi bakabilmek için

Son düzenleme:
Fotoğraf gelmemiş :(
Vitamin suya ya da mamaya ilave etmek gerekiyor. Röhnfried gervit-w öneririm. Haftada 1-2 kez kullanmak gerekir. Suya ortalama 12-15 damla civarı eklenmeli.
Dal darı elzem bir ürün değil. Yem ve mama içinde genelde bulunmaz. Dal darı, elenmiş halde ise yem karışımında sarı/kırmızı panicium yazıyor. Sadece ak/sarı/kırmızı darı diyorsa başka. Genelde 2. dediğim olur yemlerde. Gaga taşı, kuş kumu yenmese bile aralıklarla yenilenmesi gereken ürünlerden. Örneğin kuş kumunu mutlaka 2 haftada 1 döküp yenileyiniz. Gaga taşı da keza ayda 1 kez değiştirmekte fayda var. Devamlı kafeste olmaları gerekiyor. Bazı özel gaga taşları yıkanabiliyor. Gerekli özen gösterilirse ve tüketilmediyse bu yöntem denenebilir (her ne kadar önermesem de ).

Vitamin suya ya da mamaya ilave etmek gerekiyor. Röhnfried gervit-w öneririm. Haftada 1-2 kez kullanmak gerekir. Suya ortalama 12-15 damla civarı eklenmeli.
Dal darı elzem bir ürün değil. Yem ve mama içinde genelde bulunmaz. Dal darı, elenmiş halde ise yem karışımında sarı/kırmızı panicium yazıyor. Sadece ak/sarı/kırmızı darı diyorsa başka. Genelde 2. dediğim olur yemlerde. Gaga taşı, kuş kumu yenmese bile aralıklarla yenilenmesi gereken ürünlerden. Örneğin kuş kumunu mutlaka 2 haftada 1 döküp yenileyiniz. Gaga taşı da keza ayda 1 kez değiştirmekte fayda var. Devamlı kafeste olmaları gerekiyor. Bazı özel gaga taşları yıkanabiliyor. Gerekli özen gösterilirse ve tüketilmediyse bu yöntem denenebilir (her ne kadar önermesem de ).
Çok teşekkür ederim :)

Ekli dosyalar

• IMG_20220412_140523.jpg
    IMG_20220412_140523.jpg
    851.4 KB · Görüntüleme: 9
  • 16497616366254922039268027623378.jpg
    16497616366254922039268027623378.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 9
Gagası ve ayakları normal mi sanki kuruyor gibi geldi bana dökülüyor gibi ? Birde bugün tüy döküyor biraz çok enerjisi de yerinde değil

Ekli dosyalar

• IMG_20220412_172356.jpg
    IMG_20220412_172356.jpg
    971.5 KB · Görüntüleme: 7
  • IMG_20220412_172347.jpg
    IMG_20220412_172347.jpg
    710.2 KB · Görüntüleme: 8
Yem iade eder, yerli bir markanın ürünüdür. Ayakları ise sorun yok gibi ancak tünek çok ince kuşunuzun türü için. En az bu tüneğin 2 katı kalınlığında olması gerekiyor

Yem iade eder, yerli bir markanın ürünüdür. Ayakları ise sorun yok gibi ancak tünek çok ince kuşunuzun türü için. En az bu tüneğin 2 katı kalınlığında olması gerekiyor
Tamamdır tüneği değiştireceğim zaten arkadaşımdan alırken hiç tünek yoktu şuan için ayarlayabildigim bu oldu sadece. Önerdiğiniz yem markası varmı sultan papağanı için onu alalım

Bütçeye göre değişir ben pupanın praket yemini kullanıyorum kuru yemişler vardı içinde güzeldi tavsiye ederim.Şu an açık kendim hazırlıyorum.Birde eğer bütçeniz yükses ise verela lega exotic ler var.

Son düzenleme:
Çözüm
Merhaba bir şey soracağım da, güneşli havalarda kuşumu balkona çıkartabilir miyim kafesindeyken? Rüzgarın onlar için sorun olduğunu duymuştum, bir problem olur mu biraz hava alsa dışarda

Merhaba bir şey soracağım da, güneşli havalarda kuşumu balkona çıkartabilir miyim kafesindeyken? Rüzgarın onlar için sorun olduğunu duymuştum, bir problem olur mu biraz hava alsa dışarda
Cam balkon varsa daha iyi olur eğer yoksa rüzgara çok dikkat edin en ufak bir yelden hasta olabiliyorlar maalesef onun dışında çıkardığınızda da yanından ayrılmayın çünkü diğer yırtıcı kuşlar saldırabiliyorlar kafeslere farkında bile olamadan

Doğrudan güneş altına çıkarılacaksa eğer kuşların saklanabileceği gölge bir köşenin de olmasına özen gösteriniz. Güneş sanıldığı kadar yararlı değil kuşlarımız için. Ben kafesin yarısını gölgede kalacak şekilde balkona çıkartıyorum.
Rüzgar konusu ise sıkıntılı lakin sıcak rüzgarların olduğu dönemlerde pek problem değil.