Sultan papağanı tüyler

Fatmaguler

iyikus.com Üyesi
Merhaba 3.5 aylık erkek sultan papağanım sürekli tüylerini gagasıyla yoluyor gibi yapıyor sanırım kaşınıyor bu normal mi? Birde sultan papağanı ne kadar uyumalı ? Saat 00:00-01:00 arasında uyuyor sabaha kadar. Gece ses duyarsa uyanıyor ve sanırım gözleri açık uyuyor bunlar normal mi

Çözüm
Bütçeye göre değişir ben pupanın praket yemini kullanıyorum kuru yemişler vardı içinde güzeldi tavsiye ederim.Şu an açık kendim hazırlıyorum.Birde eğer bütçeniz yükses ise verela lega exotic ler var.
Maalesef bu davranış kuşlarda stres ve güven kaybı yaşatıyor. Kurutmamak gerekiyor. Banyo haftada 1 kez yeterli olacaktır.
Bir de bir şey soracağım, ben kuşu arkadaşımdan alırken bana erkek demişti cinsiyetini ama yavruyken net belli olmuyor diye bir konu okudum. Şuan cinsiyetini anlayabilir miyiz 4 aylık diyebilirim arkadaşımın verdiği bilgiye göre

Görsel atarsanız cinsiyeti hakkında yorum yapabilirim. Ben ellerimle yıkamak zorunda kaldığımda havlu ile kuruluyorum. Daha doğrusu fazla suyu emdiriyorum ancak yukarı aşağı kurulama yapmıyorum. Geri kalanı ona bırakıyorum.

Görsel atarsanız cinsiyeti hakkında yorum yapabilirim. Ben ellerimle yıkamak zorunda kaldığımda havlu ile kuruluyorum. Daha doğrusu fazla suyu emdiriyorum ancak yukarı aşağı kurulama yapmıyorum. Geri kalanı ona bırakıyorum.

Ekli dosyalar

• IMG_20220424_170943.jpg
    IMG_20220424_170943.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 4
  • IMG_20220424_170940.jpg
    IMG_20220424_170940.jpg
  • IMG_20220424_170933.jpg
    IMG_20220424_170933.jpg
  • IMG_20220424_170932.jpg
    IMG_20220424_170932.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 4
  • IMG_20220424_170923.jpg
    IMG_20220424_170923.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 4
  • IMG_20220424_170917.jpg
    IMG_20220424_170917.jpg
Maşallah, erkek gibi görünüyor ancak 6-7 ay arası netlik kazanacaktır. Yavaştan ötmeleri belirginleşmeye başlar.
Merhaba, ben papağanım için kuş kumu aldım da, bunun sürekli kafesindemi durması gerekiyor? İhtiyacı oldukça kendisi mi yiyecek? Bir de yulaf tohumu aldım sevdiklerini duymuştum, bir zararı yok dimi

Merhaba, ben papağanım için kuş kumu aldım da, bunun sürekli kafesindemi durması gerekiyor? İhtiyacı oldukça kendisi mi yiyecek? Bir de yulaf tohumu aldım sevdiklerini duymuştum, bir zararı yok dimi
Kum daima kafeste olmalı. İhtiyaci oldukça tuketecektir ancak kum sık sık değiştirmek gerekiyor. Ayda bir kez en azindan değiştirmeyi unutmayın. Yulaf ise çok severler fakat fazla verilmemeli. Yem karışımının %1-2 oranina denk düşmesi beklenir

Kum daima kafeste olmalı. İhtiyaci oldukça tuketecektir ancak kum sık sık değiştirmek gerekiyor. Ayda bir kez en azindan değiştirmeyi unutmayın. Yulaf ise çok severler fakat fazla verilmemeli. Yem karışımının %1-2 oranina denk düşmesi beklenir
Çok teşekkür ederim. Bir de tünegini falan kemiriyor tahta olduğu için. Daha önce bir tünegi vardı kemirdi yiyor mu yutuyor mu bilmiyorum ama kemirdigini görünce attım. Sulugunun yanındaydı o tünek. Şimdi tekrar tünek aldım ona. O da tahta ama plastik tünek büyük bulamadım. Kalın. Bunu kemirmesinde sorun olur mu ya bir türlü başa çıkamıyorum 🙂

Çok teşekkür ederim. Bir de tünegini falan kemiriyor tahta olduğu için. Daha önce bir tünegi vardı kemirdi yiyor mu yutuyor mu bilmiyorum ama kemirdigini görünce attım. Sulugunun yanındaydı o tünek. Şimdi tekrar tünek aldım ona. O da tahta ama plastik tünek büyük bulamadım. Kalın. Bunu kemirmesinde sorun olur mu ya bir türlü başa çıkamıyorum 🙂

Tahta tüneklerde gagasını törpülüyorlar genelde sert olduğu için.. Bir zararı olmaz merak etmeyin...

Tünek kemirmesinde sorun olmuyor. Ek olarak kemirmesi için ahşap parçalar takılabilir tıpkı gaga taşı gibi

güven problemi olabilir ya da davranışınızdan hoşlanmıyor olabilir. Sesi doğru tarif ettiyseniz eğer genelde yaklaşıp ses çıkartıyorlarsa sinirlendiklerinden

Merhaba karpuz kuşlara verilebilir.
Merhaba, kuşumun dün kafesini temizledik. Bugün bir şeyi yoktu ama akşama doğru gözünde kızarıklık olduğunu fark ettim. Tek gözünde var ve şiş gibi. Kısık bakıyor. Şuan eve geldim eşim evdeydi. Ben geldiğimden beri çok halsiz. Uyuyor, tünüyor. Ne yapmam lazım??? O gözünü hep kapatmak istiyor

Ekli dosyalar

• IMG_20220502_215805.jpg
    IMG_20220502_215805.jpg
    1 MB · Görüntüleme: 4
  • IMG_20220502_215739.jpg
    IMG_20220502_215739.jpg
    1 MB · Görüntüleme: 4
Merhaba, kuşumun dün kafesini temizledik. Bugün bir şeyi yoktu ama akşama doğru gözünde kızarıklık olduğunu fark ettim. Tek gözünde var ve şiş gibi. Kısık bakıyor. Şuan eve geldim eşim evdeydi. Ben geldiğimden beri çok halsiz. Uyuyor, tünüyor. Ne yapmam lazım??? O gözünü hep kapatmak istiyor
Dışkısı bu şekilde

Ekli dosyalar

• IMG_20220502_220141.jpg
    IMG_20220502_220141.jpg
    842.7 KB · Görüntüleme: 4

Fatma hanım bu tarz durumlarda yeni konu açın arada kaynamasın mesajınız..

İlk etapta bir göz damlası kullanalım muhtemelen yeterli gelicektir. Eğer yeterli gelmezse antibiyotikte başlanması gerekir..

Eczaneden tobrased göz damlası alın sabah akşam birer damla damlatın kuşun gözüne..

Şimdi dikkatimi çekti birde kafesinizi yenilemeniz gerekiyor kafes telleri oksitlenmiş artık..

Son düzenleme: