Sultan papağanı tüyler

Fatmaguler

iyikus.com Üyesi
Merhaba 3.5 aylık erkek sultan papağanım sürekli tüylerini gagasıyla yoluyor gibi yapıyor sanırım kaşınıyor bu normal mi? Birde sultan papağanı ne kadar uyumalı ? Saat 00:00-01:00 arasında uyuyor sabaha kadar. Gece ses duyarsa uyanıyor ve sanırım gözleri açık uyuyor bunlar normal mi

Çözüm
Bütçeye göre değişir ben pupanın praket yemini kullanıyorum kuru yemişler vardı içinde güzeldi tavsiye ederim.Şu an açık kendim hazırlıyorum.Birde eğer bütçeniz yükses ise verela lega exotic ler var.
Cam balkon varsa daha iyi olur eğer yoksa rüzgara çok dikkat edin en ufak bir yelden hasta olabiliyorlar maalesef onun dışında çıkardığınızda da yanından ayrılmayın çünkü diğer yırtıcı kuşlar saldırabiliyorlar kafeslere farkında bile olamadan
Doğrudan güneş altına çıkarılacaksa eğer kuşların saklanabileceği gölge bir köşenin de olmasına özen gösteriniz. Güneş sanıldığı kadar yararlı değil kuşlarımız için. Ben kafesin yarısını gölgede kalacak şekilde balkona çıkartıyorum.
Rüzgar konusu ise sıkıntılı lakin sıcak rüzgarların olduğu dönemlerde pek problem değil.
Teşekkür ederim :)

Doğrudan güneş altına çıkarılacaksa eğer kuşların saklanabileceği gölge bir köşenin de olmasına özen gösteriniz. Güneş sanıldığı kadar yararlı değil kuşlarımız için. Ben kafesin yarısını gölgede kalacak şekilde balkona çıkartıyorum.
Rüzgar konusu ise sıkıntılı lakin sıcak rüzgarların olduğu dönemlerde pek problem değil.
Çok teşekkür ederim. Papağanım çok tüy döküyor kanadının altı falan çok yolumuz duruyor. Tüy dökme dönemleri mi oluyor yoksa devamlı dökmeye devam edecek mi? Dediğiniz gerwit-w damlayı aldım henüz gelmedi siparişim. Bunu kullanırsak tüy dökümü azalır mı

Rica ederim. Tüy dökümü daima olabilir ancak yenileriyle tamamlaması gerekir. Gervit iyi bir multivitamin ancak tüy problemleri ya da kuşun genel ihtiyaçları için bir de b kompleks ürün almanızı öneririm. Örneğin tollyamin forte ya da bt amin forte

Rica ederim. Tüy dökümü daima olabilir ancak yenileriyle tamamlaması gerekir. Gervit iyi bir multivitamin ancak tüy problemleri ya da kuşun genel ihtiyaçları için bir de b kompleks ürün almanızı öneririm. Örneğin tollyamin forte ya da bt amin forte
Çok teşekkür ederim hakkınızı helal edin çok darladim sizi

Merhabalar ben yine bir soruyla geldim :/ papağanım 2 gündür hani diş gıcırdatma olur ya o da gagasını birbirine sürtüp gıcırtı sesleri çıkartıyor. Bu normal mi acaba yavaş yavaş konuşmaya çalıştığının habercisi mi ? Yoksa bir hastalık stres belirtisi mi bilmediğim için sizlere danışmaya geldim. Video çekemiyorum çünkü yanına yaklaşınca yapmıyor bizden hala korkuyor. Ama bildiğiniz diş gıcırdatma sesini gagasıyla çıkartıyor. Erkek sultan papağanım. Yani öyle dediler.4 aylık falan anca var şuan.

Aslinda konuşma için yaptığı gicirdatma anlaşılıyor. Genelde keyfi yerinde olduğunda, şekerleme yaptığında bu gicirdatmayi yapıyorlar. Ağız açıp kapama durumu ise genelde stres, kaygı, Yorulma kaynaklı

Aslinda konuşma için yaptığı gicirdatma anlaşılıyor. Genelde keyfi yerinde olduğunda, şekerleme yaptığında bu gicirdatmayi yapıyorlar. Ağız açıp kapama durumu ise genelde stres, kaygı, Yorulma kaynaklı
Anladım. Biz papağanı her akşam kafesinden çıkarıyoruz. Biraz uçuyor. Artık konabiliyor kendini vurmuyor. Ama hala bizden biraz korkuyor. Elimize aldığımızda kafesini gördüğü noktadaysa eğer kafesinin üstüne uçuyor. 4 aylık kadar demiştim. Uçmaması ve bize alışması için bu papağan tasmaları varmış galiba kullanabilir miyiz bir zararı var mı ve bunu kullanırsak bize alışması daha kolay olurmu

Anladım. Biz papağanı her akşam kafesinden çıkarıyoruz. Biraz uçuyor. Artık konabiliyor kendini vurmuyor. Ama hala bizden biraz korkuyor. Elimize aldığımızda kafesini gördüğü noktadaysa eğer kafesinin üstüne uçuyor. 4 aylık kadar demiştim. Uçmaması ve bize alışması için bu papağan tasmaları varmış galiba kullanabilir miyiz bir zararı var mı ve bunu kullanırsak bize alışması daha kolay olurmu
Kuş tasmaları ne yazık ki ciddi güven sorunu doğuruyor. Henüz yeni yeni size alışmaya çalışan bir kuşta kullanmak doğru olmaz. Bu tip bir yöntem öneririm

Kuş tasmaları ne yazık ki ciddi güven sorunu doğuruyor. Henüz yeni yeni size alışmaya çalışan bir kuşta kullanmak doğru olmaz. Bu tip bir yöntem öneririm
Merhaba, dün kuşumun yanında değildim. Eşim papağanı dışarı çıkardı uçması için. Sonrasında kafese konmaya çalışırken kafesi devirmiş ve gagasını vurmuş galiba. Olayı görmedim ama. Biraz gagasında kanaması olmuş öyle gözüküyor. Dün akşam yemini yeni değiştirdim dökülünce. Ama yemi koyduğum gibi duruyor neredeyse yememiş. Acaba önemli bir şeyi olabilir mi?

Ekli dosyalar

• IMG-20220420-WA0004.jpeg
    IMG-20220420-WA0004.jpeg
    336.2 KB · Görüntüleme: 7
Ceresinde ki kanama zamanla düzelecektir. Bir uygulama gerektirmiyor. Yaşadığı stres kaynaklı yem tüketmek istemiyor olabilir. Bu süreç uzarsa mutlaka veterinere götürmelisiniz. Çarpma kaynaklı travmalar ciddi olabilir.

Ceresinde ki kanama zamanla düzelecektir. Bir uygulama gerektirmiyor. Yaşadığı stres kaynaklı yem tüketmek istemiyor olabilir. Bu süreç uzarsa mutlaka veterinere götürmelisiniz. Çarpma kaynaklı travmalar ciddi olabilir.
Çok teşekkür ederim :( marul falan verdiğimde yiyor. Bir problem yok ama yemini çok yememiş o biraz beni düşündürdü

Kusuma banyo yaptırmak istiyorum ama suyun sıcaklığı nasıl olmalı? Ilık bir su yeterli mi üşümemesi için ne yapmalıyım? Fisfis şeklinde birşey ile suyu kanatlarına sıkmayi düşünüyorum ama doğru olur mu saf içme suyu ile sadece

Merhaba, soğuğa yakın ılık bir su gerekiyor. Kendisinin yıkanmasına olanak sağlayınız. Fıs fıs ile de sıkabilirsiniz. ODa bir yöntem

Merhaba, soğuğa yakın ılık bir su gerekiyor. Kendisinin yıkanmasına olanak sağlayınız. Fıs fıs ile de sıkabilirsiniz. ODa bir yöntem
Ne yazık ki kendisi yikanmiyo suya koyunca uçup gitmek istiyor ? kendini kurutmayi bilmiyor dün çok üşüdü yikadiktan sonra silkelenip kendini kurutmadi hiç. Uzaktan saç kurutma ile kuruttum onu. Bugün keyfi yerinde. Yemini yiyor ceresi geçti. Tüy döküyor bu şekilde normal mi

Ekli dosyalar

• 16505522529354442576101481321167.jpg
    16505522529354442576101481321167.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 4
Ne yazık ki kendisi yikanmiyo suya koyunca uçup gitmek istiyor ? kendini kurutmayi bilmiyor dün çok üşüdü yikadiktan sonra silkelenip kendini kurutmadi hiç. Uzaktan saç kurutma ile kuruttum onu. Bugün keyfi yerinde. Yemini yiyor ceresi geçti. Tüy döküyor bu şekilde normal mi
bunlar yıpranmış, dökülmesi gereken normal tüyler.

Maalesef bu davranış kuşlarda stres ve güven kaybı yaşatıyor. Kurutmamak gerekiyor. Banyo haftada 1 kez yeterli olacaktır.
Kendi kendine kurumaya bıraktığımızda bilmiyor kurunmasını. Hiç silkelenip kendini kurutmuyor olduğu gibi duruyor ıslaklık ve çok üşüyor. Bunun için farklı bir yöntem var mı peki? Muhtemelen daha önce hiç banyo yapmamış arkadaşımdayken. Biz yaptırınca da kafesine koyunca tuneginde olduğu gibi durdu. Ucmuyor ıslaklık yüzünden, silkelenmiyor. Bu şekilde de onu hasta etmekten korktum çok üşüdü.