Sultan Papağanları Sultan Papağanı Yavru Alma ve Üretim

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Sultan Papağanı Yavru Alma ve Üretim Yöntemleri
Sultan papağanı
besleyenlerin en büyük hedeflerinden biri papağanlarını konuşturabilmek ise, diğeri mutlaka yavru almaktır. Sultan papağanlar, evcil kuş türleri arasında boyutları ile orta sınıf kuşlar arasında yer alırken, cana yakınlığı renkleri ile en çok tercih edilen kuşlar arasında yer alırlar. Bu papağan türünün özel bir ilgi istemesi, bakımlarının kolay olmasına rağmen hassasiyet gerektirmesi bu papağan cinsinin evlerde bakımını da artırmıştır. Sultan papağanı, sahibinin gösterdiği sevgiyi karşılıksız bırakmayan, ev halkına alıştıktan sonra omuzlardan inmeyen sevecen bir kuştur. Bu kuşun yavrularını almak ise sahipleri için müthiş bir doğa olayını gözlemlemek anlamına gelmesi sebebiyle sıklıkla denenmektedir. Sultan cinsi bir papağanın yumurta vermesi ve size bir yavru kuş vermesi için doğal olarak sağlıklı bir kuş olması ve yaşadığı ortamın buna uygun olması gerekir. Bilinmesi gereken diğer bir husus ise bu cins papağanların tek eşli olmalarıdır. Eş seçiminde bu nedenle titizlik gösterilmeli, daha sonradan eş değiştirme yoluna asla gidilmemelidir. Yavru alma işlemi her aşamasının hassasiyetle düzenlenmesi gereken bir süreç olduğu unutulmamalıdır. Başarı da aslında bu süreçte yaptıklarınızla doğru orantılı olarak gerçekleşmektedir.
bebeksultan.jpg
Sultan Papağan Üretim Sürecinde Yapılması Gerekenler
Daha önce de belirttiğimiz gibi, Sultan papağanı için eş seçimi son derece önemlidir. Ve kuş kendi eşini seçmesi halinde çiftleşme olmakta ve yavru alınabilmektedir. Bu nedenle öncelikle yavru almaya karar verdikten sonra en önemli adım kuşların cinsiyetini doğru belirlemekten geçer. Bir kuşu kendi kuşunuza eş olarak seçmiş olsanız bile, en az 30 gün süre ile kuşu gözlemlemeniz gerekir. Çiftleşme ve yumurtlama aşamasına gelen kuşunuzun oda ısısına ve kafeslerin ışık alma sürelerine de bu süreçte olabildiğince dikkat etmeniz gerekir. Doğal şartları korumakla beraber, her mevsim yavru alabilmek için, mevsimi çiftleşme mevsimi olarak algılamaları çok önemlidir. Bu nedenle kuşların günde en az 14 saat ışık alacak şekilde tutulması gerekir. Tabii dikkat edilmesi gereken bir başka konu da odanın ısısı ve nem oranıdır. İdeal ortamın oluşturulması için oda sıcaklığı 25-30 derece, nem oranı da %50 civarında tutulmalıdır. Bu şartlar ilkbaharın en ideal günlerindeki şartlardır. Bunların sağlanması sonucunda çiftleşme olacak ve siz de yavru almaya başlayacaksınız.

Sultan Papağan İçin Kuluçka Dönemi Beslenmesine Dikkat Edilmelidir
Sultan papağanı için kuluçka dönemi, 18-20 gün aralığında olmaktadır. Bu süreçte sağlıklı bir yumurta 16 ya da 17. Gün sonunda canlanacaktır. İlk olarak yumurtadan sesler gelmeye başlar ve bu süreci takip eden 48 saat içerisinde de ilk yavrular çıkmaya başlar. Kuluçka dönemi boyunca beslenmesine dikkat etmek ve banyolarını yaptırmaktan başka bir müdahalede bulunmamak gerekir. Bu dönemin olabildiğince sakin geçmesi önemlidir. Yumurtadan çıkan yavruların beslenmesi ile anne kuşunuz zaten ilgilenecektir. Bu süreçte haşlanmış patates, meyve ve sebze gibi yiyecekler verilebilir. Bu süreçte beslenmenin önemli olduğunu asla aklınızdan çıkartmamanız gerekir.

Burki27

iyikus.com Üyesi
Yeni yumurtlayacak olan sultanlarimi bugunde yarinde ilk yumurta gelir diye hesabliyorum oda degisimi yapsam sikinti olurmu sessiz bir odaya cekecegim kuslari olurmu cevaplarsaniz cok sevinirim birde baska tabsiyeleriniz olursa dinlerim uygularim

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Oda değiştirmeyin. Onlar şuan ki koşullarına uyum sağlamış anlaşılan. Yer değişimi üretim esnasında yapılmamalı :(
Sürece yayalım, sorunuz oldukça üretimle alakalı destek olayım. Şuan için ekleyebilieceğim bir şey yok

Burki27

iyikus.com Üyesi
Oda değiştirmeyin. Onlar şuan ki koşullarına uyum sağlamış anlaşılan. Yer değişimi üretim esnasında yapılmamalı :(
Sürece yayalım, sorunuz oldukça üretimle alakalı destek olayım. Şuan için ekleyebilieceğim bir şey yok
Cok sagolun Allah razi olsun sikdilik bir sikinti yok olursa yazarim supersiniz hemen cevapladiniz

smmm51

Yeni Üye
iyi günler kolay gelsin dişi kuşum var yanına erkek sahiplendim dişi kuşum kızıştı erkek kuşu 5 gün önce eve gelir gelmez dişi kuşun yanına koydum sürekli kavga ettiler dişi kuş sürekli kovalıyor yavruluğa girip çıkıyor dişi sürekli ama erkeği yaklaştırmıyor erkeği değiştir dediler ama ayırdım şu an beklemeli miyim biraz aceba yoksa değiştirmem gerekiyor mu

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba ilk hatanız hemen yanına atmanız olmuş. Bir süre ayrı kafese koyun ve erkeğin olduğu kafeste yuvalık olsun.

Scanik55

Yeni Üye
Hayırlı akşamlar. Ben 4 ay önce bir çift sultan aldım evde hobi olarak bakıyorum. daha önce yavru alınmış videoları ve fotoları var. Bende de çiftleşiyolar haftada 1 yumurta maması veriyorum ama yumurta yapmıyor. Erkek sürekli yavrulukta dişi arada girip hemen çıkıyor.13-14 saat ışık alıyorlar ve 22-23 derece oda sıcaklığı var. Acaba biryerde hatamı yapıyorum yardımcı olursanız sevinirim

Hosmanoglu

iyikus.com Üyesi
Çiftleşme süreci ve yumurta gelmesi bir hafta civarı sürebilir. Erkek folluğa giriyorsa yuva hazırlıyor demektir. Yumurta maması vitamin takviyesi aspur tohumu akdarıyı ihmal etmeyin. Gün aralıklı sevdikleri meyve sebzeyi verebilirsiniz. Her çiftleşme de yumurta getirmez.
Hayırlı akşamlar. Ben 4 ay önce bir çift sultan aldım evde hobi olarak bakıyorum. daha önce yavru alınmış videoları ve fotoları var. Bende de çiftleşiyolar haftada 1 yumurta maması veriyorum ama yumurta yapmıyor. Erkek sürekli yavrulukta dişi arada girip hemen çıkıyor.13-14 saat ışık alıyorlar ve 22-23 derece oda sıcaklığı var. Acaba biryerde hatamı yapıyorum yardımcı olursanız sevinirim

Hosmanoglu

iyikus.com Üyesi
iyi günler kolay gelsin dişi kuşum var yanına erkek sahiplendim dişi kuşum kızıştı erkek kuşu 5 gün önce eve gelir gelmez dişi kuşun yanına koydum sürekli kavga ettiler dişi kuş sürekli kovalıyor yavruluğa girip çıkıyor dişi sürekli ama erkeği yaklaştırmıyor erkeği değiştir dediler ama ayırdım şu an beklemeli miyim biraz aceba yoksa değiştirmem gerekiyor mu
Erkekle dişiyi ayırın. Erkek kur ötüşüne başlasın. Birbirlerine alışmasını kafes içinde değil açık alanda sağlayın. Oda içinde mesela. Erkek hazır değil muhtemelen.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Bazen yapmanız gereken sadece beklemek. Dişi ikna olduğunda kuluçkayı başlatacaktır

vinzoldi

Yeni Üye
Çİft sultan papağanım yazdan beri bende son 3 aydır çiftleşiyorlar ama yumurtlamıyor. Sorun nerede olabilir? Gündüzleyin gaga gagaya çok takışıyorlar. Ama bir bakmışım çiftleşiyorlar. Normal mi bu? Dişi ya da erkek değişimi aklıma geliyor ne önerirsiniz?

Ekli dosyalar

• IMG_20201024_210706.jpg
    IMG_20201024_210706.jpg
    539 KB · Görüntüleme: 2

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Uzun süre eşleşmeme durumu her türde olabiliyor. Doğru gitmeyen bir şeyler olabilir. örneğin yuva küçüklüğü, yetersiz beslenme, eşi tam beğenmeme gibi. BU tip durumlarda her şeyi düşünmek gerektiğinden eleyerek durumları ele almalısınız.

vinzoldi

Yeni Üye
Ama çoğu kuş birbirini kaşıyıp huzurlu dururken eşiyle bizimki birkaç kere dişinin saçını koparmıştı. Ve aylar geçti şimdi bu bahar için yavru almak istiyorum. Yuvalığımı da sultan için yapılanlardan aldım dişi bu dönemde en azından kızgınlık yumurtası atmış olması gerekmez miydi? Dişiyi değiştirmek aklıma geliyor siz ne dersiniz?

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
bu tip durumlarda dişi değiştirmek doğru karar olacaktır çünkü erkekler daha kolay adapte oluyor dişiye. Dişi için erkek zor

vinzoldi

Yeni Üye
Sorulara hemen cevap verdiniz çok teşekkürler bir şey daha sorayım. Çift olması için dişi kuşu; bir-iki aylık mı almalıyım ki bu evde üretim olanların sahibinden elden almakla olması ithal yavru olmamasını kesinleştirebilirim. Ama süresi çok sürer ya da 5-6 aylık veya direkt 1 yaş üstü bilezikli veya sözüne mecburen güveneceğim birinden mi almam söz konusu olacak?

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Sorulara hemen cevap verdiniz çok teşekkürler bir şey daha sorayım. Çift olması için dişi kuşu; bir-iki aylık mı almalıyım ki bu evde üretim olanların sahibinden elden almakla olması ithal yavru olmamasını kesinleştirebilirim. Ama süresi çok sürer ya da 5-6 aylık veya direkt 1 yaş üstü bilezikli veya sözüne mecburen güveneceğim birinden mi almam söz konusu olacak?
bilezikli yaşında bir dişi almanızı tavsiye ederim. Uzun süre bir arada eşleşmeden zaman geçiren kuşlarda arkadaşlık gibi ilişkiler gelişiyor, eşleşmeye yönelmeleri azalabiliyor.