Sultan papağanım çok hasta

damlacagislar

iyikus.com Üyesi
Merhaba kuşum çok hasta Pazar akşamı bir anda uyku moduna girdi ama iştah problemi asla yoktu. Normalde asla susmaz çok neşelidir pazar akşamından beri sesini duymuyorum. Dün yemden ve sudan da kesildi. Önce ishal olarak başladı pazar günü yani probiyotik verdim o ishalini toparladı biraz. Ama dün kustuğuna şahit olunca veterinere götürdüm. Veteriner hiçbirşeyi olmadığını ufak bir halsizliği olduğunu söyledi merak etmeyin geçer dedi rahatlattı beni ama dün akşam yani veterinerden 4-5 saat sonra daha da kötüleşti gece 11 gibi tekrar veterinere götürdüm. Sanırım mantar var yarın 16 da gel tahlil yapalım dışkısına dedi. Kuşum için dakika BİLe önemli bugün 16ya kadar nasıl bekleyeceğim lütfen bana yardım edin ona bakıp bakıp ağlıyorum yaşı bu arada 1 falan hala büyüme aşamasında. Dün veterinerin verdiği ilaç baytril ama hiçbir işe yaramadı sürekli kabarıp uyuyor çokta dengeli değil sallanıyor titriyor kusuyor ve asla yem yemiyor su içmiyor ben kendim dün gece mama hazırladım tarifini youtubedan aldım yumurta , bulgur, sebzeler vs bir çok şey koydum sulandırdım zorla da olsa yedirdim dün gece kustuğuna şahit olmadım ama bu sabah yedirdiklerimi kustu yine nolur bana yardım edin hiç anlamıyorum ne yapabilirim elimden ne gelirse yapmaya hazırım

Ekli dosyalar

• BB39884A-F841-4BED-9979-3B63372751F5.jpeg
    BB39884A-F841-4BED-9979-3B63372751F5.jpeg
    133.3 KB · Görüntüleme: 33
  • 6665F464-FAB5-4F49-91A9-EFCCB17CB7B4.jpeg
    6665F464-FAB5-4F49-91A9-EFCCB17CB7B4.jpeg
    130.6 KB · Görüntüleme: 36
  • CD8AAA5E-7B36-40D8-8E84-49FB387C6135.jpeg
    CD8AAA5E-7B36-40D8-8E84-49FB387C6135.jpeg
    109.5 KB · Görüntüleme: 33
  • 48824E23-A080-4656-8B5B-BA544B42DDBC.jpeg
    48824E23-A080-4656-8B5B-BA544B42DDBC.jpeg
    109 KB · Görüntüleme: 34
Bunu şimdi yaptı ama video göndermeyi başaramadım

Ekli dosyalar

• 64E760FC-7F0D-4E4E-8DED-DEB700BF5F57.jpeg
    64E760FC-7F0D-4E4E-8DED-DEB700BF5F57.jpeg
    102.2 KB · Görüntüleme: 22
Oyla 0
Oyla 0
Videoları izledim size tavsiyem ilaçları kesin kullanmayın! 2-3 gün toparlanmasını bekleyin yani ayaklardaki güçsüzlük geçene kadar ilaç kullanmayın. Ben daha önce kullandığınız ilaçların ağır geldiğini düşünüyorum. Aslında sulhamezathine normal şartlarda ağır gelmez ama kuş hala diğer ilaçların yarattığı tahribatla mücadele ediyor. Yani bu hali hastalıktan değil, ilaçlardan! Bu yüzden ikinci bir ilaç kullanmak kuşun durumunu iyileştirmez.

Şuanda yapabileceğiniz tek şey kuşu beslemek ve sıcak tutmak. Kuşa mama hazırlayın, rondodan geçirilmiş ve toz haline getirilmiş yem, biraz buğday ruşeymi, biraz ılık su ve bir iki damlada vitamin damlatın, mama yapıp yedirin. Aç kalmasın. Dekstroz ve sulphamezathine'i kullanmayın.

Eğerki bu kuşun yerinde muhabbet kuşu olsaydı şimdiye kadar ölmüştü. Sultanlar biraz daha dayanıklı oluyor. Şunu bir kez daha söyliyim bu tip durumlarda yani ilaçların ağır gelmesi sonucu ayaklarda felç oluştuktan kısa bir süre sonra kuşlar ölüyor genelde. Bunun bir çok örneğini gördüm.

Oyla 0
Videoları izledim size tavsiyem ilaçları kesin kullanmayın! 2-3 gün toparlanmasını bekleyin yani ayaklardaki güçsüzlük geçene kadar ilaç kullanmayın. Ben daha önce kullandığınız ilaçların ağır geldiğini düşünüyorum. Aslında sulhamezathine normal şartlarda ağır gelmez ama kuş hala diğer ilaçların yarattığı tahribatla mücadele ediyor. Yani bu hali hastalıktan değil, ilaçlardan! Bu yüzden ikinci bir ilaç kullanmak kuşun durumunu iyileştirmez.

Şuanda yapabileceğiniz tek şey kuşu beslemek ve sıcak tutmak. Kuşa mama hazırlayın, rondodan geçirilmiş ve toz haline getirilmiş yem, biraz buğday ruşeymi, biraz ılık su ve bir iki damlada vitamin damlatın, mama yapıp yedirin. Aç kalmasın. Dekstroz ve sulphamezathine'i kullanmayın.

Eğerki bu kuşun yerinde muhabbet kuşu olsaydı şimdiye kadar ölmüştü. Sultanlar biraz daha dayanıklı oluyor. Şunu bir kez daha söyliyim bu tip durumlarda yani ilaçların ağır gelmesi sonucu ayaklarda felç oluştuktan kısa bir süre sonra kuşlar ölüyor genelde. Bunun bir çok örneğini gördüm.
Tamam ben bütün ilaçları bırakıyorum ve dediğinizi yapmaya başlıyorum şu andan itibaren ama şunu soracağım vitamin olarak önerdiğiniz birşey var mı? Benim elimde şu anda veterinerin verdiği vitamin ( duphaylte) var sadece eğer bu olmaz diyorsanız yarın gidip alacağım ya da çocuklar için kullanılan bir multivitamini kullanmamız sizce uygun olur mu? Bu meyve püreli elle besleme mamasınıda mı bırakalım ayrıca? dediğiniz mama karışımını mı yapalım Sadece ? Kusura bakmayın çok soru soruyorum ama artık yanlış birşey yapmak istemediğimden dolayı..

Oyla 0
Tamam ben bütün ilaçları bırakıyorum ve dediğinizi yapmaya başlıyorum şu andan itibaren ama şunu soracağım vitamin olarak önerdiğiniz birşey var mı? Benim elimde şu anda veterinerin verdiği vitamin ( duphaylte) var sadece eğer bu olmaz diyorsanız yarın gidip alacağım ya da çocuklar için kullanılan bir multivitamini kullanmamız sizce uygun olur mu? Bu meyve püreli elle besleme mamasınıda mı bırakalım ayrıca? dediğiniz mama karışımını mı yapalım Sadece ? Kusura bakmayın çok soru soruyorum ama artık yanlış birşey yapmak istemediğimden dolayı..

Yok önemli değil biz elimizden geleni yapalım inşaallah iyileşir. Ben o ilaçları görseydim kesinlikle kullandırtmazdım. Zaten deneme yanılma yapıcaz demesinden belli. Tmam deneme yanılma yapılırda böyle yapılmaz. Neyse elinizdeki vitamini kullanın. İçeriğinde dekstrozda var ekstra dekstroz vermenize gerek yok. Meyve püresi pek besleyici olmaz. Siz dediğim şekilde mama hazırlayın.

Şunuda belirteyim daha önce bu durumun pek çok örneğini gördüğüm için ilaçları kesin diyorum. Çünkü şu durumda ilaçların faydası olmıyacağı gibi kuşun ölümünü hızlandırır başka bir işe yaramaz. Önce toparlansın daha sonra gerekirse yine ilaca devam edersiniz.

Oyla 0
Yok önemli değil biz elimizden geleni yapalım inşaallah iyileşir. Ben o ilaçları görseydim kesinlikle kullandırtmazdım. Zaten deneme yanılma yapıcaz demesinden belli. Tmam deneme yanılma yapılırda böyle yapılmaz. Neyse elinizdeki vitamini kullanın. İçeriğinde dekstrozda var ekstra dekstroz vermenize gerek yok. Meyve püresi pek besleyici olmaz. Siz dediğim şekilde mama hazırlayın.

Şunuda belirteyim daha önce bu durumun pek çok örneğini gördüğüm için ilaçları kesin diyorum. Çünkü şu durumda ilaçların faydası olmıyacağı gibi kuşun ölümünü hızlandırır başka bir işe yaramaz. Önce toparlansın daha sonra gerekirse yine ilaca devam edersiniz.
Çok çok teşekkür ederim dediklerinizi uygulayacağım bir gelişme olursa yazarım yeniden

Oyla 0
Damla hanım şunuda belirteyim kuşun iyileşeceğininde bir garantisi yok, zira durumu ağır. Sonra ilaçları kestim kuşum ondan öldü demeyin. Ben geçmiş tecrübelerime göre tavsiyede bulunuyorum sadece.

Oyla 0
Damla hanım şunuda belirteyim kuşun iyileşeceğininde bir garantisi yok, zira durumu ağır. Sonra ilaçları kestim kuşum ondan öldü demeyin. Ben geçmiş tecrübelerime göre tavsiyede bulunuyorum sadece.
Tabi ki öyle birşey söylemem asla kimse bir canın BİLe bile ölmesini istemez. Ben daha fazla zarar görmesini istemediğimden yardım istedim sizde yanlış anlamayın çünkü veterinerlere gerçekten güvenim kalmadı döktüğüm paraları söylemiyorum BİLe ... sizin tecrübenize dayanarak bende söylediklerinizi yapacağım çok çok teşekkür ederim size

Oyla 0
Canli üstünde deneme yanılma yapmak:( Ve birde bunu söylemek.... Umarim hizlica güçlenir ve toparlar ...

Oyla 0
Kalsiyum ve b vitamini takviyesi gerekli gibi görünüyor. Durumu çok ağır ama beslenirse bir süre toparlayabilir. Dışkısı baya kötüymüş.

Oyla 0
Herkese merhaba gelişme olursa yazacağım demiştim. Kuşum iki gündür felç geçiriyordu zaman zaman dün aklıma saatleri not almak geldi sabah 9la 16 arası 5 dk - 10 dk arayla durmadan kısmi felç- kasılmalar geçirdi devamlı biz başında ne yapacağımızı yine bilemedik ilaç vermedik asla sadece söylediğiniz mama karışımı ve su ile besledik nefes problemleri vardı ara ara balkona çıkardım temiz hava alsın diye eşim artık dayanamadı ötenazi yaptıralım dedi çünkü karşımızda can çekişiyordu ben biraz daha beklemek istedim içimden bi ses pes etmeyecek diyor başından beri neyse bekledik akşama doğru hareketlenmeye başladı yeniden ve uyuduğu yerden bana uçtu hareket edip kendini yormasın diye kafese koydum her hareketinde kasılma yaşıyordu çünkü biz mama yedirirken bile. Çıktı yemliğine yem yedi hopladı zıpladı iki saat kasılma geçirmedi sonra arka arkaya kasılmalar geldi üç kez ve o sondu bütün gece başında bekledim sabah yine yemliğine çıktı bugün üçüncü kez yem yiyor şimdi size video çektim. Ama asla su içmiyor şırıngayla su içirmeye çalışıyorum gagasını kitliyor içmek istemiyor. Poposu da fotoğraftaki gibi oldu temizlemeye çalışıyorum beceremedim durmuyor elimde şu an. Yapmam gereken birşey var mı bu durumda?

Ekli dosyalar

• 34553652-A46F-430F-B59F-11045B29ACD6.jpeg
    34553652-A46F-430F-B59F-11045B29ACD6.jpeg
    119.9 KB · Görüntüleme: 17
  • F9F94213-8AFF-459B-B1F3-AD93A9DD46FB.jpeg
    F9F94213-8AFF-459B-B1F3-AD93A9DD46FB.jpeg
    122.1 KB · Görüntüleme: 16
  • DC5A3588-3280-4ECE-8081-0C31B937CD47.jpeg
    DC5A3588-3280-4ECE-8081-0C31B937CD47.jpeg
    117 KB · Görüntüleme: 16
  • DB93EC2D-40F7-4747-A90F-B6EB73C9DE40.jpeg
    DB93EC2D-40F7-4747-A90F-B6EB73C9DE40.jpeg
    91.1 KB · Görüntüleme: 22
Oyla 0
Şunu söylemeyi unuttum dışkısını yaparken baya zorlanıyor resmen ıkınıyor acaba sulphamezathine başlamalı mıyım faydası dokunur mu bizim için? Çünkü o kadar çok ıkınıyor ki inliyor Bile bazen

Oyla 0
Eğer bütçe ve zamanınız varsa kuşu derhal İzmir Özvete götürün. Kuşun kurtarilabilecek bir durumu varsa ancak kanatli veterinerleri yapabilir.. tabi yine size kimse garanti veremez.

Oyla 0
Eğer bütçe ve zamanınız varsa kuşu derhal İzmir Özvete götürün. Kuşun kurtarilabilecek bir durumu varsa ancak kanatli veterinerleri yapabilir.. tabi yine size kimse garanti veremez.
Bütçe ve zamanım var ancak o kadar yolu bu ufaklık çekemez o kadar yorgunluğu kaldıramaz şu anda ayağa kalkıp yem yemesi bile bir mucize yaşadıklarından sonra Antalya’da kanatlı veterineriyim diye geçinen bir dünya seminer veren kitap çıkaran şahıs kuşumu bu hale getirdi zaten ..

Oyla 0
Merhaba, ilk haline göre daaha enerjik görünüyor. Kabızlık sorunlarında genelde bu tip ıkınarak yapma sorunları oluşabiliyor. Eğer verebilirseniz tohum karışımına yulaf, keten tohumu ilave edin az bir miktar ya da K vitaminine zengin iyi yıkanmış ıspanak, roka, brokoli gibi sebzeler verebilirsiniz. Ayrica kuşa şu evrede B ve Kalsiyum ağırlıklı vitamin desteği verirseniz çok çok iyi gelecektir çünkü kısmi felçler, normal bir süreçte yaşanıyorsa bu vitaminlerin eksikliğinde oluyor. Tabi ileri aşamalarında. Ayrıca onu rahatlatması adına bitki çayları verilebilir. Konuyu inceleyiniz;

Bu arada popoya yapışan dışkıları dikkatlice almalısınız.

Son düzenleme:
Oyla 0