Sultan papağanım çok hasta

damlacagislar

iyikus.com Üyesi
Merhaba kuşum çok hasta Pazar akşamı bir anda uyku moduna girdi ama iştah problemi asla yoktu. Normalde asla susmaz çok neşelidir pazar akşamından beri sesini duymuyorum. Dün yemden ve sudan da kesildi. Önce ishal olarak başladı pazar günü yani probiyotik verdim o ishalini toparladı biraz. Ama dün kustuğuna şahit olunca veterinere götürdüm. Veteriner hiçbirşeyi olmadığını ufak bir halsizliği olduğunu söyledi merak etmeyin geçer dedi rahatlattı beni ama dün akşam yani veterinerden 4-5 saat sonra daha da kötüleşti gece 11 gibi tekrar veterinere götürdüm. Sanırım mantar var yarın 16 da gel tahlil yapalım dışkısına dedi. Kuşum için dakika BİLe önemli bugün 16ya kadar nasıl bekleyeceğim lütfen bana yardım edin ona bakıp bakıp ağlıyorum yaşı bu arada 1 falan hala büyüme aşamasında. Dün veterinerin verdiği ilaç baytril ama hiçbir işe yaramadı sürekli kabarıp uyuyor çokta dengeli değil sallanıyor titriyor kusuyor ve asla yem yemiyor su içmiyor ben kendim dün gece mama hazırladım tarifini youtubedan aldım yumurta , bulgur, sebzeler vs bir çok şey koydum sulandırdım zorla da olsa yedirdim dün gece kustuğuna şahit olmadım ama bu sabah yedirdiklerimi kustu yine nolur bana yardım edin hiç anlamıyorum ne yapabilirim elimden ne gelirse yapmaya hazırım

Ekli dosyalar

• BB39884A-F841-4BED-9979-3B63372751F5.jpeg
    BB39884A-F841-4BED-9979-3B63372751F5.jpeg
    133.3 KB · Görüntüleme: 33
  • 6665F464-FAB5-4F49-91A9-EFCCB17CB7B4.jpeg
    6665F464-FAB5-4F49-91A9-EFCCB17CB7B4.jpeg
    130.6 KB · Görüntüleme: 36
  • CD8AAA5E-7B36-40D8-8E84-49FB387C6135.jpeg
    CD8AAA5E-7B36-40D8-8E84-49FB387C6135.jpeg
    109.5 KB · Görüntüleme: 33
  • 48824E23-A080-4656-8B5B-BA544B42DDBC.jpeg
    48824E23-A080-4656-8B5B-BA544B42DDBC.jpeg
    109 KB · Görüntüleme: 34
Bütçe ve zamanım var ancak o kadar yolu bu ufaklık çekemez o kadar yorgunluğu kaldıramaz şu anda ayağa kalkıp yem yemesi bile bir mucize yaşadıklarından sonra Antalya’da kanatlı veterineriyim diye geçinen bir dünya seminer veren kitap çıkaran şahıs kuşumu bu hale getirdi zaten ..
Türkiye de 2 adet gerçek anlamda kanatli kliniği var . Biri İstanbul da biri İzmir de . Kanatlı öyle ezbere iş zaten yapılmaz. Kursaktan ve dışkıdan örnek alınır . Mikroskop ile bakılır ve kültür yapilir ardından çıkan sonuca göre uygun antibiyotik verilir . Bu işlemlerin hiç biri sizin kusunuzda yapılmamış. Haliyle hekimler kasap. :(

Oyla 0
Öa
Türkiye de 2 adet gerçek anlamda kanatli kliniği var . Biri İstanbul da biri İzmir de . Kanatlı öyle ezbere iş zaten yapılmaz. Kursaktan ve dışkıdan örnek alınır . Mikroskop ile bakılır ve kültür yapilir ardından çıkan sonuca göre uygun antibiyotik verilir . Bu işlemlerin hiç biri sizin kusunuzda yapılmamış. Haliyle hekimler kasap. :(

maalesef .. kesinlikle haklısınız .. yaşatmak için elimden geleni yaptım açıkçası ama bugün içime biraz su serpildi çok iyi görünüyor geçtiğimiz günlere göre. bugün veterinere götürdüm zaten yine dışkı testi yaptı bakterilerde baya azalma olmuş.

Oyla 0
Öa

maalesef .. kesinlikle haklısınız .. yaşatmak için elimden geleni yaptım açıkçası ama bugün içime biraz su serpildi çok iyi görünüyor geçtiğimiz günlere göre. bugün veterinere götürdüm zaten yine dışkı testi yaptı bakterilerde baya azalma olmuş.
Hadi ins tez zamanda şifa bulur.

Oyla 0
Öa

Nasil bi test yapti acaba ?

Oyla 0
Damla hanım sulphamezathine başlayın. Sulphamezathine hem hastalığına, hemde kabızlığına iyi gelicektir. Zaten kabızlık durumuda hastalığı ile ilgili. Kritik evreyi atlatmış görünüyor artık ilaç başlayabiliriz. Şöyle yapın; tam dolu suluğa 8 damla sulphamezathine damlatın ve iyice karıştırın. İlaçlı su günde iki defa tazelenicek. Eğer su içmiyorsa 2 saatte bir ağzına damlatarak içirin. Güne 3 seferde vitaminli su yapın ve onuda içirin. Vitaminli suyuda yine tam dolu suluğa 8 damla olucak şekilde ayarlayın. Bu arada 100 ml lik klasik suluktan bahsediyorum. Suluğunuz büyük veya küçükse dozajı ona göre ayarlayın. Doğanay'ın dediği gibi yemine yulaf ve keten tohumuda ekleyin mutlaka.

Bunların dışında poposunu nemli bir bezle temizleyin mutlaka. Sakın kirli bırakmayın. Eğer popoda çok dışkı birikirse sonra dışkılayamaz. Zaten ilaçtan sonra inşaallah kabızlık sorunu kalmıyacak.

Birde ötenazi falan düşünmeyin Allah'ın izniyle iyileşir...

Oyla 0
Birde gelişmeleri yazın mutlaka. Duruma göre hareket edelim...
Merhaba Ümit Bey dünden beri dediklerinizi yapmaya başladım. Çok teşekkür ediyorum sizlere. Maalesef suluğundan içmediği için ağzına şırıngayla hala su içirebiliyorum onun haricinde yemek yemesi falan gayet güzel. Size tekrar bir videosunu çektim. Dışkısı her gün değişkenlik gösteriyor ben anlamadığım için iyi yönde mi kötü yönde mi bilemiyorum pek. Size birşey daha danışmak istiyorum videoda dikkatinizi çeker mutlaka hep böyle kafa hareketleri yapıyo sağa sola kendi ekseninde döndürüyor bazen sarhoş gibi asla uyumuyor uyku akıyor gözünden Ama gece bile uyumadı hep kıpır kıpır yerde. ki tünekte duramayacak kadar da yorgun olmasına rağmen kafesin altında hep kanat çırpıyo bu sizce neden olabilir ? Uyumaması ve devamlı kanat çırpması.. garibime gidiyor açıkçası

Ekli dosyalar

• B0741072-BF33-4D04-BCD1-1B86ED167AE9.jpeg
    B0741072-BF33-4D04-BCD1-1B86ED167AE9.jpeg
    130.3 KB · Görüntüleme: 11
  • C0C21350-5C0A-47DA-A37F-583C87FB20C6.jpeg
    C0C21350-5C0A-47DA-A37F-583C87FB20C6.jpeg
    115.8 KB · Görüntüleme: 11
Oyla 0
Merhaba Ümit Bey dünden beri dediklerinizi yapmaya başladım. Çok teşekkür ediyorum sizlere. Maalesef suluğundan içmediği için ağzına şırıngayla hala su içirebiliyorum onun haricinde yemek yemesi falan gayet güzel. Size tekrar bir videosunu çektim. Dışkısı her gün değişkenlik gösteriyor ben anlamadığım için iyi yönde mi kötü yönde mi bilemiyorum pek. Size birşey daha danışmak istiyorum videoda dikkatinizi çeker mutlaka hep böyle kafa hareketleri yapıyo sağa sola kendi ekseninde döndürüyor bazen sarhoş gibi asla uyumuyor uyku akıyor gözünden Ama gece bile uyumadı hep kıpır kıpır yerde. ki tünekte duramayacak kadar da yorgun olmasına rağmen kafesin altında hep kanat çırpıyo bu sizce neden olabilir ? Uyumaması ve devamlı kanat çırpması.. garibime gidiyor açıkçası
Sinir sistemi ilaçlardan dolayı hasar görmüş olabilir konuda söylenmiş olmalı ama tekrarlayim B grubu vitamin takviye edilmeli . Hareketlerin bir diğer sebebi de belki salmonella olabilir...
Tavsiye hassas tartı ile kuşun ağırlığının takip edilmesi.

Oyla 0
Sinir sistemi ilaçlardan dolayı hasar görmüş olabilir konuda söylenmiş olmalı ama tekrarlayim B grubu vitamin takviye edilmeli . Hareketlerin bir diğer sebebi de belki salmonella olabilir...
Tavsiye hassas tartı ile kuşun ağırlığının takip edilmesi.
Vermiş olduğumuz multivitamin b kompleksi içeriyor oldukça iyi bir vitamin benim anladığım kadarıyla kafasını gömerek uyuduğu için o hareketi yapmaya çalışıyor ama yapamıyor dünden beri deniyo deniyo bir türlü beceremedi bu yüzden de uyuyamıyormuş gibi geliyor bana

Oyla 0
Herkese merhaba , kuşumun bugün veteriner kontrolü vardı o bakımdan yazmak istedim. Takip edenler biliyorlardır zaten yaşadığımız problemleri.. bütün yaşadığımız problemler ortadan kalktı şimdi de başka bir hastalıkla karşı karşıyayız maalesef inanın moralim çok bozuk artık ne yapacağımı şaşırdım kuşumun videosunu atacağım kafasını sürekli sallaması öne eğmesi durumu vardı izleyince anlayacaksınız bugün veterinere girer girmez kendisi de fark etti salmonella hastalığı olamaz çünkü sürü hastalığı evimdeki diğer kuşta hiç birşey yok maşallah sağlığı yerinde yani kendisi böyle yorumladı. Halk dilinde sallabaş hastalığına yakalanmış oğlum öyle söyledi veteriner. Geçirmiş olduğu felçlere ve buna sebebiyet veren ilaca bağladı durumu hemen müdahale etmek istemiyorum cumartesi gününe kadar bekleyelim dedi eğer kötüleşirse kortizon tedavisine başlayacakmış ama bu bağışıklık sistemini kötü etkileyebilirmiş bunu belirtti şimdi tedavi için erken olduğunu düşünüyormuş. Kuşum o kadar şey atlattı gerçekten çok savaştı hastalıkla tam kurtulduk diye sevinirken demorolize oldum baya. Sizin daha önce buna benzer duyduğunuz birşeyler var mı ne yapılır ne edilir en ufak bir fikrim yok. Hala kullanmış olduğumuz ilaçlara devam ediyoruz. Sulphamezathine, aminosol, probiyotik ve ringer laktat +dekstroz. Söyleyebileceklerim bu kadar zaten veterinerden çıktığımdan beri şok içindeyim çok büyük hayal kırıklığına uğradım açıkçası. Yardımlarınızı bekliyorum ...

Oyla 0
Herkese merhaba , kuşumun bugün veteriner kontrolü vardı o bakımdan yazmak istedim. Takip edenler biliyorlardır zaten yaşadığımız problemleri.. bütün yaşadığımız problemler ortadan kalktı şimdi de başka bir hastalıkla karşı karşıyayız maalesef inanın moralim çok bozuk artık ne yapacağımı şaşırdım kuşumun videosunu atacağım kafasını sürekli sallaması öne eğmesi durumu vardı izleyince anlayacaksınız bugün veterinere girer girmez kendisi de fark etti salmonella hastalığı olamaz çünkü sürü hastalığı evimdeki diğer kuşta hiç birşey yok maşallah sağlığı yerinde yani kendisi böyle yorumladı. Halk dilinde sallabaş hastalığına yakalanmış oğlum öyle söyledi veteriner. Geçirmiş olduğu felçlere ve buna sebebiyet veren ilaca bağladı durumu hemen müdahale etmek istemiyorum cumartesi gününe kadar bekleyelim dedi eğer kötüleşirse kortizon tedavisine başlayacakmış ama bu bağışıklık sistemini kötü etkileyebilirmiş bunu belirtti şimdi tedavi için erken olduğunu düşünüyormuş. Kuşum o kadar şey atlattı gerçekten çok savaştı hastalıkla tam kurtulduk diye sevinirken demorolize oldum baya. Sizin daha önce buna benzer duyduğunuz birşeyler var mı ne yapılır ne edilir en ufak bir fikrim yok. Hala kullanmış olduğumuz ilaçlara devam ediyoruz. Sulphamezathine, aminosol, probiyotik ve ringer laktat +dekstroz. Söyleyebileceklerim bu kadar zaten veterinerden çıktığımdan beri şok içindeyim çok büyük hayal kırıklığına uğradım açıkçası. Yardımlarınızı bekliyorum ...

Öncelikle tekrar ediyorum , İzmir Özvete gitmenizi tavsiye ediyorum.
Kuslara kortizon ağır problemlere sebebiyet verebilir. Kullanılmaması gerekebilir.
Kusunuzda halen mikroskop incelemsi veya kültür yapılmadığını görüyorum ve halen deneme tahtası olarak kusunuz kullaniliyor . Sallabas dedigimiz zaten salmonella bakterisinden dolayi oluyor diye biliyorum. Buda kültür ile çıkacak bir sonuç. Ayrica hekime sorun bakalım kaç kusa kortizon vermis kaçı yaşamış ....

Oyla 0
Öncelikle tekrar ediyorum , İzmir Özvete gitmenizi tavsiye ediyorum.
Kuslara kortizon ağır problemlere sebebiyet verebilir. Kullanılmaması gerekebilir.
Kusunuzda halen mikroskop incelemsi veya kültür yapılmadığını görüyorum ve halen deneme tahtası olarak kusunuz kullaniliyor . Sallabas dedigimiz zaten salmonella bakterisinden dolayi oluyor diye biliyorum. Buda kültür ile çıkacak bir sonuç. Ayrica hekime sorun bakalım kaç kusa kortizon vermis kaçı yaşamış ....
Kendisi bize daha önce yapmadığı bir tedavi olduğunu açıkça belirtti kortizon tedavisi için . Mikroskop incelemesi her gittiğimizde yapılıyor. Bize söylediği dışkısında bir problem olmadığı artık normale döndüğü.

Oyla 0
Kendisi bize daha önce yapmadığı bir tedavi olduğunu açıkça belirtti kortizon tedavisi için . Mikroskop incelemesi her gittiğimizde yapılıyor. Bize söylediği dışkısında bir problem olmadığı artık normale döndüğü.
Sizin kuşta kültür yapılması gerekli diye düşünüyorum. Birde tabi kanatli ile ilgili tecrübe de çok önemli. Sonucta karar sizin ben şahsen kortizonu tavsiye etmem yüksek ihtimalle daha farklı sorunlara sebep olabilir.

Oyla 0
Şimdi daha net oturmaya başladı. Çok geçmiş olsun öncelikle. Sallabaş durumu söz konusu ise diğer ürünlerin bir etkisi fazla olmayacaktır çünkü sallabaşın da tipik hastalık belirtileri vardır. Bulaşıcı bir hastalıktır bu nedenle diğer kuşlardan uzaklaştırılmalıdır. Kuşların %30-40 ı bu rahatsızlıktan kurtulabiliyor bu nedenle zor bir hastalık.
Kısmi felçleri, düşmeleri, ishali, yem yememe istekleri bu hastalıkla bağdaşır. Teşhisi ölüm sonrası konulabilir normalde ama gözlemlerle de sallabaş olduğu anlaşılabilir. Daha önce bu rahatsızlığı yaşamadığım için biraz araştırma yaptım.
Bir kaç ilaç önerisinde bulunulmuş ama şuan ki tedavi süreci sonrası daha sağlıklı bir inceleme yapmak gerekir.
Altakileri kopyala yapıştır yapıyorum. Benim ağzımdan söylenme değildir;
– Fortalyt İsimli ilacın 7 Veya 14 Gün Boyunca içme Sularına Katılması (Günlük Temiz Su)
– Dörtte bir Supraydin vitamin tablet günlük verildiğinde 7 gün içinde çok fark edecek ve zamanla eski haline gelecektir. Salmomix isimli sallabaş hastalığı için kullanılan ilacın bileşime bakarsanız neredeyse tamamı vitamindir.
– Ensesindeki tüylerini çekmek ve açık havada kalmasını sağlamak.
– Hastalık yeni başlıyorsa EPTANTOİN adlı ilacın dörde bölerek her gün yutturulması. Üç tane sallabaş güvercinin bu ilaçla düzeldiği gözlemlenmiş. EPDANTOİN isimli tablet tüm eczanelerde satılmaktaymış, güvercinlere eziyet etmek yerine bu ilacı her gün çeyrek veren arkadaşların büyük oranda iyileşme sağladığı bilinmektedir.
– Gentamin adlı ilacın çok iyi olduğu söyleniyor. 4 gün süresince eşit oranda gentamin ve depomin (2cc suyuna +depomin vitamin 2cc). 14 gün sonunda iyileşme görülmektedir.

Oyla 0
Damla hanım size ekstra dekstroz vermeyin demiştim ama vermeye devam etmişsiniz. He çok büyük sorunmudur değildir belki. Ama herşeyin fazlası zarardır. Kuşunuz kritik bir evrede. Bu yüzden herşeyi dikkatli uygulamalısınız. Daha önceki videoda bu hareketleri görseydim sulphamezathine'i bile başlatmazdım. Zira eski veterinerinizin verdiği o saçma sapan ilacın etkisi geçmemiş daha. @Eyunal 'ın dediği gibi daha önceki ilacın sinir sistemine vermiş olduğu hasar devam ediyor. Ayaklardaki güçsüzlüğün sebebide buydu zaten. Bu ilacın vermiş olduğu hasarın geçmesini bekleyin.

İkincisi kuşunuzda salmonella falanda yok! Tabi bu benim görüşüm ama doğrudur ama yanlıştır. Bana göre kuşta salmonella falan yok. Doğanayın üstte attığı eptantoin isimli ilacıda sakın kullanmayın kuş ölebilir, bu kadar net söylüyorum. Canı verende alanda Allah ancak bu ilaç tehlikeli bir ilaç. Kuşlarda kesinlikle kullanılmaması gerek. Kortizon hakkında bilgim yok ama bence acele etmeyin. Ben size başka bir tedavi önericem. Tedaviden ziyade takviye. Bu takviyeyi uygulayıp kuşada biraz zaman verirseniz ben düzeliceğini düşünüyorum. Olurda düzelmez ise ozaman salmonelladan şüphelenebiliriz. Ama bana göre çok düşük bir ihtimal.

Eczaneden bir tane Supradyn All Day Efervesan tablet alın. Tam dolu suluğa tabletin 10'da birini eritip karıştırın. Vitaminli su günde iki defa tazelenicek. Eğer su içmiyorsa 2 saatte bir ağzına damlatıp içirin. Ve şunuda belirteyim bundan başka herhangi bir ürün kullanmayın! Sadece supradyn'i kullanıcaksınız.

Bunu uygulayın başka hiçbirşey yapmayın 3. günün sonunda yeni video çekip atın. Ve gelişmeleri yazın. Duruma göre yine tavsiyelerimi yazıcam....

Oyla 0
Herkese merhabalar Damlanın eşiyim öncelikle bir yanlış anlaşılmayı düzelteyim hekimimiz salmonella(sallabaş) olması ihtimal dahilinde değil çünkü bu bir sürü hastalığıdır dedi.Koksidiyozun etkilerini atlattığımızı ancak (benim anladığım kadarıyla koksidiyozun bir benzeri olan) Eimeria isimli bir hastalığımızın olduğunu ancak kuşumuzun güçlü ve dirayetli olduğunu ve bir süre aynı tedaviye doz düşürerek devam etmemizi ve cumartesi gününe kadar beklememizi söyledi.Alacağımız tepkilere ve sonuçlara göre kortizon tedavisine başlayabileceğimizi ancak bunu son ihtimal olarak düşündüğünü sonuçlarının tamamen bilinmez olduğunu söyledi.Bugün İstanbul Floryada bulunan İstanbul Veteriner kliniği Akif Demirel'in asistanı olan bir hanımefendiyle görüştüm yarın Akif bey ve eşi Filiz hanımla görüşüp test sonuçlarımızı çeşitli video,fotoğraf ve tedavi geçmişimizi kendisiyle paylaşacağım.Duruma göre gelişmeleri ben veya eşim sizinle paylaşırız.
Tekrardan zamanını esirgemeyen vakit ayıran herkese teşekkür ederim.

Oyla 0
Damla hanım size ekstra dekstroz vermeyin demiştim ama vermeye devam etmişsiniz. He çok büyük sorunmudur değildir belki. Ama herşeyin fazlası zarardır. Kuşunuz kritik bir evrede. Bu yüzden herşeyi dikkatli uygulamalısınız. Daha önceki videoda bu hareketleri görseydim sulphamezathine'i bile başlatmazdım. Zira eski veterinerinizin verdiği o saçma sapan ilacın etkisi geçmemiş daha. @Eyunal 'ın dediği gibi daha önceki ilacın sinir sistemine vermiş olduğu hasar devam ediyor. Ayaklardaki güçsüzlüğün sebebide buydu zaten. Bu ilacın vermiş olduğu hasarın geçmesini bekleyin.

İkincisi kuşunuzda salmonella falanda yok! Tabi bu benim görüşüm ama doğrudur ama yanlıştır. Bana göre kuşta salmonella falan yok. Doğanayın üstte attığı eptantoin isimli ilacıda sakın kullanmayın kuş ölebilir, bu kadar net söylüyorum. Canı verende alanda Allah ancak bu ilaç tehlikeli bir ilaç. Kuşlarda kesinlikle kullanılmaması gerek. Kortizon hakkında bilgim yok ama bence acele etmeyin. Ben size başka bir tedavi önericem. Tedaviden ziyade takviye. Bu takviyeyi uygulayıp kuşada biraz zaman verirseniz ben düzeliceğini düşünüyorum. Olurda düzelmez ise ozaman salmonelladan şüphelenebiliriz. Ama bana göre çok düşük bir ihtimal.

Eczaneden bir tane Supradyn All Day Efervesan tablet alın. Tam dolu suluğa tabletin 10'da birini eritip karıştırın. Vitaminli su günde iki defa tazelenicek. Eğer su içmiyorsa 2 saatte bir ağzına damlatıp içirin. Ve şunuda belirteyim bundan başka herhangi bir ürün kullanmayın! Sadece supradyn'i kullanıcaksınız.

Bunu uygulayın başka hiçbirşey yapmayın 3. günün sonunda yeni video çekip atın. Ve gelişmeleri yazın. Duruma göre yine tavsiyelerimi yazıcam....
Merhaba Ümit Bey , ben sizin dediklerinizi Uyguladım. Dekstroz vermeye bugün başladım asla su içmiyor çünkü belki sıvı kaybı olmuştır diye ama hemen kesiyorum dediğinizi yapacağım teşekkür ediyorum

Oyla 0
Herkese merhabalar Damlanın eşiyim öncelikle bir yanlış anlaşılmayı düzelteyim hekimimiz salmonella(sallabaş) olması ihtimal dahilinde değil çünkü bu bir sürü hastalığıdır dedi.Koksidiyozun etkilerini atlattığımızı ancak (benim anladığım kadarıyla koksidiyozun bir benzeri olan) Eimeria isimli bir hastalığımızın olduğunu ancak kuşumuzun güçlü ve dirayetli olduğunu ve bir süre aynı tedaviye doz düşürerek devam etmemizi ve cumartesi gününe kadar beklememizi söyledi.Alacağımız tepkilere ve sonuçlara göre kortizon tedavisine başlayabileceğimizi ancak bunu son ihtimal olarak düşündüğünü sonuçlarının tamamen bilinmez olduğunu söyledi.Bugün İstanbul Floryada bulunan İstanbul Veteriner kliniği Akif Demirel'in asistanı olan bir hanımefendiyle görüştüm yarın Akif bey ve eşi Filiz hanımla görüşüp test sonuçlarımızı çeşitli video,fotoğraf ve tedavi geçmişimizi kendisiyle paylaşacağım.Duruma göre gelişmeleri ben veya eşim sizinle paylaşırız.
Asıl biz teşekkür ederiz. Güzel haberlerinizi bekliyoruz

Oyla 0

Filiz hanım kuşlarda bilgili ve tecrübeli bir hekim. Böyle bir imakanınız varsa mutlaka görüşün. Ama dozu düşürerekte olsa 3-4 gün hiç bir ilaç kullanmayın. Dediğim vitamini deneyin mutlaka. Ve kuşa biraz zaman verin emin olun birşey kaybetmiyeceksiniz. Geçmiş olsun tekrardan. Gelişme olursa yazarsınız...

Oyla 0