Üretim Hakkinda Soru

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Savas S.
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Savas S.

Forum Sakini
Yuvalığı 2 gün önce sipariş vermiştim ve bugün geldi. Yuvalığı ayarladım, talaşların gelmesini bekliyorum. Kafesdeki zili nezaman çıkarayım yada çıkarayım mı?

Mama yemeye alışık değillerse yememeleri gayet doğal. Yaptığın mama tarifini ya da kullandığın mamayı biraz anlatabilir misin?

Oyla 0
Mama yemeye alışık değillerse yememeleri gayet doğal. Yaptığın mama tarifini ya da kullandığın mamayı biraz anlatabilir misin?
1 Adet Haşlanmış Yumurta (Rendelenmiş)
Yarım Taze Havuç (Rendelenmiş)
1 Adet Küçük Beypazarı Kurusu (Rendelenmiş)
1 Damla Bal (Tat Vermesi için)
1 Tatlı Kaşığı Normal Yem
1 Tatlı Kaşığı Yulaf Ezmesi
internette gördüğüm tarifin binevi bir kopyası, beypazarı kurusu bisküvi yerine geçer diye düşündüm, yulaf ezmesi tarifte ek olarak eklenebileceklerdeydi.
Bu arada ailem zili tekrar zorla takdırdı, bir sorun olur mu?

Oyla 0
Eline sağlık:) Dediğim gibi mamaya alışık değillerse, ileriki günlerde yavaş yavaş tadına baka baka yemeye alışırlar diye tahmin ediyorum. Yani en azından benim çiftlerimde böyle oldu?
Bu arada ailem zili tekrar zorla takdırdı, bir sorun olur mu?
Kafeste oyuncak olursa kesinlikle çiftleşmezler veya yumurtlamazlar diye bir kaide yok. Ama dediğim gibi süreci biraz daha uzatıp, zedeler ve bazı yumurtalar çiftleşme sırasında dikkat dağınıklığından boş çıkabilir.
Ailen neden oyuncak takmaya zorluyor ?

Oyla 0
Anlamadım çifti yuvaya mı sokacaksınız kafese mi? Yuvayı kastediyorsanız, siz dokunmayın kendileri keşfedecektir. Siz zorla sokmaya çalışırsanız onlar daha da yuvadan korkup uzaklaşacaklardır. Kafesi kastediyorsanız, kuşlardan çiftleşme-yavru vs. gibi beklentileriniz varsa zaten kafesten çıkarmamalısınız.

Oyla 0
Anlamadım çifti yuvaya mı sokacaksınız kafese mi? Yuvayı kastediyorsanız, siz dokunmayın kendileri keşfedecektir. Siz zorla sokmaya çalışırsanız onlar daha da yuvadan korkup uzaklaşacaklardır. Kafesi kastediyorsanız, kuşlardan çiftleşme-yavru vs. gibi beklentileriniz varsa zaten kafesten çıkarmamalısınız.
yuvaya sokmam kendileri kesfederle evet, yavru beklentim var. ozaman kafese sokayim ve cikarmayayim.

Oyla 0
Bu arada talaşı atarlarsa geri koymayın, süreci akışına bırakın. Yavrular çıkmaya başladıktan sonra yeni talaş koyarsınız.

Oyla 0
Ben yavru veya yumurta yokken, kuluçkaya hazırlık evresinde şu miktarda talaş koyuyorum. Dişi kendine göre ister atıyor ister düzenliyor;

Screenshot_2021-05-04-13-40-49-116_com.google.android.apps.photos~2.jpg

Yavrununun en büyüğü gözlerini açtığında ise tabanı tamamen dolduruyorum;Screenshot_2021-05-04-13-42-27-118_com.google.android.apps.photos~2.jpgScreenshot_2021-05-04-13-42-30-247_com.google.android.apps.photos~2.jpg

Oyla 0
benim yuvalık iyi mi

Ekli dosyalar

• CDFE2478-BE22-4C2E-AA61-D811B42A188D.jpeg
    CDFE2478-BE22-4C2E-AA61-D811B42A188D.jpeg
    145.5 KB · Görüntüleme: 5
  • 2601020B-1D88-4B7A-90D5-AC5772280CDB.jpeg
    2601020B-1D88-4B7A-90D5-AC5772280CDB.jpeg
    152 KB · Görüntüleme: 5
  • 1B419E11-95A2-424C-B936-C2562EDD7DC0.jpeg
    1B419E11-95A2-424C-B936-C2562EDD7DC0.jpeg
    162.7 KB · Görüntüleme: 5
  • FFA50F7D-4992-4E40-85A4-51B8F2F9F448.jpeg
    FFA50F7D-4992-4E40-85A4-51B8F2F9F448.jpeg
    116.2 KB · Görüntüleme: 5
Oyla 0
Ben yavru veya yumurta yokken, kuluçkaya hazırlık evresinde şu miktarda talaş koyuyorum. Dişi kendine göre ister atıyor ister düzenliyor;

Ekli dosyayı görüntüle 16585

Yavrununun en büyüğü gözlerini açtığında ise tabanı tamamen dolduruyorum;Ekli dosyayı görüntüle 16586Ekli dosyayı görüntüle 16587
benim yuvalık iyi mi
@Akifcik sizce iyi mi yuvalığım sizin yuvalığa vakınca kendiminkinin küçük olduğunu düşünmeye başladım

Oyla 0
kuslarim kafesde ama yuvaya girmiyorlar, neden? sürekli birbirlerine yem kusma hareketi yapiyorlar ve yuvayi uzaktan gözetliyorlar?

Oyla 0
@Akifcik sizce iyi mi yuvalığım sizin yuvalığa vakınca kendiminkinin küçük olduğunu düşünmeye başladım
Evet küçük maalesef. Yükseklik olarak gayet güzel fakat derinlik ve genişlik olarak kuşları rahatsız edecektir. Ama bu yuvalıkta da Dişi eğer yuvayı beğenir ve sahiplenir, kendine yeterli bulursa üretim olabilir merak etmeyin. Tabi bütçeniz varsa daha rahat ve yumurta kırılması gibi sorunlarla karşılaşmamak için en az 20x20x20 olan yuvalıklardan almanız çok daha iyi olacaktır. Çünkü, bazen yuvalıkta dişi ve erkek birlikte yatıyorlar. Ayrıca siz yumurtaları kontrol edeceğiniz zaman yuvalık kapısını açtığınızda ya da herhangi farklı bir ses duyduklarında aniden dışarı çıkacakları için ve yuvalık da dar olduğu için yumurtaları ezme olasılığı yüksek. Benim kullanmış olduğum yuvalığın linkini bırakayım;

Oyla 0
kuslarim kafesde ama yuvaya girmiyorlar, neden? sürekli birbirlerine yem kusma hareketi yapiyorlar ve yuvayi uzaktan gözetliyorlar?
Sabretmelisiniz, benim bir çiftim 2 hafta sonunda alıştı, başka bir çiftim yuvalığı takar takmaz benimsedi. Kısacası kuşların karakterlerine bağlı, sabretmelisiniz..

Oyla 0
Evet küçük maalesef. Yükseklik olarak gayet güzel fakat derinlik ve genişlik olarak kuşları rahatsız edecektir. Ama bu yuvalıkta da Dişi eğer yuvayı beğenir ve sahiplenir, kendine yeterli bulursa üretim olabilir merak etmeyin. Tabi bütçeniz varsa daha rahat ve yumurta kırılması gibi sorunlarla karşılaşmamak için en az 20x20x20 olan yuvalıklardan almanız çok daha iyi olacaktır. Çünkü, bazen yuvalıkta dişi ve erkek birlikte yatıyorlar. Ayrıca siz yumurtaları kontrol edeceğiniz zaman yuvalık kapısını açtığınızda ya da herhangi farklı bir ses duyduklarında aniden dışarı çıkacakları için ve yuvalık da dar olduğu için yumurtaları ezme olasılığı yüksek. Benim kullanmış olduğum yuvalığın linkini bırakayım;
peki tek seferlik idare eder mi ben de daha acemiyim de ondan soruyorum

Oyla 0