Vilmectin

Beyzanurr

Forum Sakini
Merhaba kuşumda solunum yolu problemi vardi. Birkaç antibiyotik, mantar ilacı kullandim geçmedi. Şimdi hava akarlarindan olma ihtimaline karsi veterinerden vilmectin aldi babam bugün. Ama tek kuş olduğu için şırıngaya çekmiş boşuna tam alma demiş. Çektiği şişe yarım doluymuş. Ben vilmectin açıldıktan sonra çok kısa sürede bozuluyor diye okudum ama süresi nedir kullanmalı mıyım bilemedim? Ayrıca bugün kuşuma ventolin vermeye basladim. Hiç nefes alamiyordu iki gündür çok arttı sesler. İnternetten okudum onu aldım. Tam dolu soluğa 5 damla koydum bugün. Sizce yanlışım var mı? Ne kadar süre kullanmalıyım? Vilmectin ile aynı anda kullansam problem olur mu? Ventolin kullanımı bittikten sonra mı kullanayım? Ne dersiniz? @Doğanay Y. @Malkoçoğlu

Yukarıdaki linkini paylaştığım kaynaktan, doğrudan alıntı yapıyorum;
Kanatlılarda yapılan deneysel ivermektin toksisite araştırmasında yüksek dozlarda hayvanlarda şiddetli ishal, göz bebeklerinde büyüme, solunum sayısında düşme, ataksi, sedasyon, koma ve ölümler gözlendiği bildirilmiştir (Kim ve Crichlow 1995). İvermektin zehirlenmesi oluşan güvercinlerde su ve yem tüketiminde azalma, ataksi, titreme, yatma eğilimi, uyku hali, huzursuzluk ve ölüm gözlendiği ifade edilmiştir (Waleed 2010).

Anlaşılacağı üzere dozunu iyi ayarlamak çok önemli. Daha dikkatli olmanız, kuşunuzun sağlığını olumlu yönde etkileyecektir...

Bu arada konudan bağımsız ama ivermectin'in koronavirüse etkili olduğu bile yazılmış. :)

Oyla 0

Yukarıdaki linkini paylaştığım kaynaktan, doğrudan alıntı yapıyorum;

Anlaşılacağı üzere dozunu iyi ayarlamak çok önemli. Daha dikkatli olmanız, kuşunuzun sağlığını olumlu yönde etkileyecektir...

Bu arada konudan bağımsız ama ivermectin'in koronavirüse etkili olduğu bile yazılmış. :)
Şuanda tek damla damlattigima eminim zehirlenme olmamıştır ama oradaki yazanlar gibi zorlu solunum arttı. Damlattiktan sonra bu kadar zor nefes alması yan etkisi olabilir mi? Çünkü biraz da olsa iyiye gidiyor gibiydi kaç gündür. Sadece tık tık sesi vardı. Şuanda çok zorlanıyor vik vik ses çıkıyor çok üzülüyorum. Damlattiktan sonra oldu

Oyla 0
Çay kaşığı ile damlattim. Şırıngadan birden geliyordu çünkü

yanlış yapmıssınız. eczaneden damlalık alın, ilacı çıplak deriye yedirin değdiğinden emin olun. ilaci kullanmadan önce damlalığa su koyup biraz alıştırma yapın. bunu kendiniz deneyerek ögreneceksiniz

ilacin değip değmediğinden emin değilseniz tekrarlamadan önce min 5 gun bekleyin. ivermectin ciddi bir maddedir

Oyla 0
yanlış yapmıssınız. eczaneden damlalık alın, ilacı çıplak deriye yedirin değdiğinden emin olun. ilaci kullanmadan önce damlalığa su koyup biraz alıştırma yapın. bunu kendiniz deneyerek ögreneceksiniz

ilacin değip değmediğinden emin değilseniz tekrarlamadan önce min 5 gun bekleyin. ivermectin ciddi bir maddedir
Anladım tamamdir teşekkür ederim. Bu damlalık olarak mikostatinin içindeki olur mu? Ondan damlalar büyük geliyor gibi geldi gözüme o yüzden çay kaşığı ile yapmıştım ama. Mikostatinin içindeki uygunsa ondan yapayım

Oyla 0
Anladım tamamdir teşekkür ederim. Bu damlalık olarak mikostatinin içindeki olur mu? Ondan damlalar büyük geliyor gibi geldi gözüme o yüzden çay kaşığı ile yapmıştım ama. Mikostatinin içindeki uygunsa ondan yapayım

olur tabi ki. bunun gibi detaylara çok takılmayin bu ilacı hergun binlerce kuş kullaniyor. damlalik hepsi

Oyla 0
valla ben bazen iki damla kaçırıyorum hiç sorun yaşamadim. ama kuş sahibi evhamlı olunca nolur nolmaz bekle dedim :)
Vilmectinin ben de o kadar söylendiği gibi oran aşınca etkisi ağır olur söylemlerini pek doğrulayamayacağım açıkçası. 3-4 damla bile uzun vadede sorun yaratmadığını test ettim demeyeyim de kullanmışlığım oldu. Problem yaratmayacaktır bu nedenle @Beyzanurr . Destek alın gerekirse bu esnada.

Oyla 0
Vilmectinin ben de o kadar söylendiği gibi oran aşınca etkisi ağır olur söylemlerini pek doğrulayamayacağım açıkçası. 3-4 damla bile uzun vadede sorun yaratmadığını test ettim demeyeyim de kullanmışlığım oldu. Problem yaratmayacaktır bu nedenle @Beyzanurr . Destek alın gerekirse bu esnada.
Peki teşekkür ederim ? rahatladım yarın tekrar deneyeyim o halde

Oyla 0
Merhaba bugün tekrar uyguladık bir damla. Haftaya da bir iki damla şeklinde yapacağım değil mi? Ayrıca kusumun yavruları ve eşi var. Bu problemi eskiden çok azdı. Sadece uçarken bazen ses çıkardı. Yine hastalığı vardı sonuçta. Çocukları besledi falan. Çocuklar 3.5- 4 aylık sayılır. Herhangi bir problemi yok. Eşinin de problemi yok. Onlara da profilaktik olarak uygulamalı mıyım acaba bunu?

Oyla 0
Merhaba bugün tekrar uyguladık bir damla. Haftaya da bir iki damla şeklinde yapacağım değil mi? Ayrıca kusumun yavruları ve eşi var. Bu problemi eskiden çok azdı. Sadece uçarken bazen ses çıkardı. Yine hastalığı vardı sonuçta. Çocukları besledi falan. Çocuklar 3.5- 4 aylık sayılır. Herhangi bir problemi yok. Eşinin de problemi yok. Onlara da profilaktik olarak uygulamalı mıyım acaba bunu?
Yok hayır. 3-4 ayda 1 kez yeterli geliyor bu ürün. Vilmectin gibi ürünler kullanılacaksa tüm kuşlara yapılmalı aynı anda.

Oyla 0
Kusum zorla nefes aldıkça ben çok üzülüyorum. Tahlil yaptıracağım kesin çözümünü öğreneceğim bir şey yok mu? Dışkı tahlili desem dışkısı çok düzgün maşallah. Ne yapar İzmir'deki veterinere götürsem mesela. Nasıl anlar? Oraya götürmek çok isterim ama havalar buz gibi onu da geçtim maddi olarak kendimi zorlasam bile hava değişikliğinden ayrıca hasta olmasindan korkuyorum. İzmir veya İstanbul da telefonla konusabilecegim beni tahlil için burada yönlendireceği bir veteriner vs yok mu? Ne yapacağımı şaşırdım. Adana'ya götürsem yine kesin değil boşuna yormak istemiyorum. Bahçeye çıkardığımda bile korkudan ağzını açıp açıp kapatmıştı. Bilmiyorum ne yapmalıyım. Kan tahlili mi yapar mesela. Buradaki veterinerlere rica etsem ne yapılacagini öğrenip yapar mı ki. Burda götürdüklerim anlamıyor hiç ama gerçekten elimden bir şey gelmeden deneme yanılma yolu yaparak daha çok ilerlemesini görmek istemiyorum artık. İyileşmesini görmek istiyorum. Kusura bakmayın uzun yazdım ama. Bir çare arıyorum artık.

Oyla 0
Veterinere götürecek durumunuz yoksa dışkı tahlili yaptırın bana kalırsa. En azından mantar, parazit veya bakteri ihtimalini elemiş olursunuz. Dışkısı temiz çıkarsa eğer tek kesin çözüm yolu gerçekten anlayan bir veterinere götürmek oluyor

Oyla 1
hava akarı endişesi için çok etkili olmayabilir ancak 3 gün sonra suyuna 3-5 damla ilave edip tüketmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede daha etkili bir tedavi sunacaktır. Fakat vilmectini tekrar edemediğimizden sıklıkla kısa süreliğine etki edecektir. Tabi tam hava kesesi akarlarımı bilemiyoruz durum. Bunun için dedim. Solumu problemi için de hatırlayamadım şuan hangi ilacı kullandınız :(

Oyla 0