Yeşil iz bırakan dışkı

Mine girginer

iyikus.com Üyesi
Merhaba. 1 buçuk yaşında erkek muhabbet kuşumun dışkısı böyle yeşil iz bırakmaya başladı. Ne yapmam gerek. 20210707_120702.jpg20210707_120657.jpg

İlaç işini yapıyor önce onu söyliyeyim. Önceki dışkılarda olan bazı belirtiler bu dışkılarda yok. Tedaviyi 7 güne tamamlayalım öncelikle. Ardından 2-3 gün probiyotik takviyesi yapalım.. Daha sonra dışkı görselleri atın tekrar bakalım. Duruma göre Flagyl'de kullanmak gerekebilir...

Aynı tedaviyi 3 gün zeynoya da uygulayın bence ve tekrar dışkı atın...
Çok sevindim, sabahtan beri elim ayağım titriyordu.
Hemen ilacı hazırlayıp verdim badem e, 3 gün daha aynı şekilde devam edicem.
Zeyno ya hiç kıyamıyorum o kadar çok ilaç verdimki önceden. Hem solunum sorunu hem tüyler için vitamin ve mineraller. Ama onada sabah başlayacağım.
Tavsiyen üzerine Beaks aldım, pek sevmediler sanki, kavruk gibi kokuyor, acaba biraz fırınlıyorlar mi diye düşündüm.
Altta foto var, açık renk olan açık olarak aldığım, koyu renk olan Beaks yem. 20210716_172811.jpg

Oyla 0
İlaç işini yapıyor önce onu söyliyeyim. Önceki dışkılarda olan bazı belirtiler bu dışkılarda yok. Tedaviyi 7 güne tamamlayalım öncelikle. Ardından 2-3 gün probiyotik takviyesi yapalım.. Daha sonra dışkı görselleri atın tekrar bakalım. Duruma göre Flagyl'de kullanmak gerekebilir...

Aynı tedaviyi 3 gün zeynoya da uygulayın bence ve tekrar dışkı atın...
Ayrıca kızım dedi ki, geçen yıl badem in dışkı yine yeşil renk bıraktığında ve kustuğunda Decostatin vermiştim. 5 gün. İyileşmişti. O daha iyi hatırlıyor. Yine bugün internetten söyledim. Ne olur ne olmaz elimde bulunsun diye

Oyla 0
Dacostatin elinizde bulunsun ama fungostatin'den bir farkı yok. İkiside nistatin etkenli ilaç. Bana sorarsanız fungostatin daha güvenilir..

Yem konusunda evet beaksın rengi biraz koyu gelebilir size ama fırınlanmış falan değil. Sadece ak darısının oranı az, ve yulafı az, birde sarı darının çeşitleri var. Bazı sarı darılar koyu sarı, bazıları krem rengi olur hatta bazılarını neredeyse ak darıdan ayırt edemezsiniz. Bu kriterlerden ötürü beaksın rengi biraz koyu.. İçerisine biraz ak darı ilavesi yapılabilir. Onun dışında bir sorun yok yemde.. Hatta sanırım bu pakette japon darısıda eklemişler..

Açık yemin ise ak darı oranı fazla, yulaf oranı fazla, sarı darısı ise açık renk bir sarı darı. Bunlardan dolayıda yemin renginin de açık renk olması normal.. Tohum kalitesi pek iyi olmasada açık yeminizde temiz görünüyor. İsterseniz yemlerin ikisini karıştırıp kullanabilirsiniz. Hem kuşlarınız daha çabuk alışır diğer yemede..

Oyla 0
1 haziranda geldik, klimayı açtım mecbur güneş ve çok sıcaktı ama üstlerine vermedim.
Burada cereyandan korumak çok zor. Heryer açık ve esiyor. En kuytu köşeye koydum kafesleri ama bu seferde çok sıcak oluyor onlar için.
Hep kontrol altındalar.
40 civarı kuşum vardı çoğunu verdim. 4 ispinoz, 1 muhabbet ve 1 fransız tüy hastası mubişim kaldı.

hava ne kadar sıcak olsa da kuşları klimalı odaya koymayın

Oyla 0
Oyla 0
Dacostatin elinizde bulunsun ama fungostatin'den bir farkı yok. İkiside nistatin etkenli ilaç. Bana sorarsanız fungostatin daha güvenilir..

Yem konusunda evet beaksın rengi biraz koyu gelebilir size ama fırınlanmış falan değil. Sadece ak darısının oranı az, ve yulafı az, birde sarı darının çeşitleri var. Bazı sarı darılar koyu sarı, bazıları krem rengi olur hatta bazılarını neredeyse ak darıdan ayırt edemezsiniz. Bu kriterlerden ötürü beaksın rengi biraz koyu.. İçerisine biraz ak darı ilavesi yapılabilir. Onun dışında bir sorun yok yemde.. Hatta sanırım bu pakette japon darısıda eklemişler..

Açık yemin ise ak darı oranı fazla, yulaf oranı fazla, sarı darısı ise açık renk bir sarı darı. Bunlardan dolayıda yemin renginin de açık renk olması normal.. Tohum kalitesi pek iyi olmasada açık yeminizde temiz görünüyor. İsterseniz yemlerin ikisini karıştırıp kullanabilirsiniz. Hem kuşlarınız daha çabuk alışır diğer yemede..
Bu gün ilacı bitti badem in. 7 gün kullanmış olduk Cipro ve fungostatin ... Dışkı altta

Ekli dosyalar

• 20210718_190702.jpg
    20210718_190702.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 16
Oyla 0
Önceki dışkılarından çok daha iyi görünüyor. Bir kaç gün probiyotik ve vitamin desteği verelim. Ardından bir değerlendirme daha yapalım..
Bu tüy hastası zeyno nün dışkısı. 3 gün ilaç, ardından probiyotik verdim. İki kuşunda neşesi iyi. Kusma hareketi vs yok. İştah iyi.
Ne yapalım başka ilaç devam edeyim mi 20210722_172120.jpg

Oyla 0
Zeynonun dışkıları fena değil iyi görünüyor. Bademin diğer attığınız dışkıları daha iyiydi. Bu gece dışkıların bozulmasını bende anlamıyorum açıkçası. Şuan için başka bir ilaca gerek yok. Yemesine içmesine biraz daha özen gösterelim. Mama yiyorlarsa bol sebzeli mamalar yapıp yedirin. Mama yemezlerse sebze meyveleri yeşillikleri ayrı ayrı yedirin.. Özellikle taze kekiği 3-4 günde bir kafese asarak verebilirsiniz...

Oyla 0
Bu tarz kristallenmeler yoğun kalsiyum tüketiminden de kaynaklanabiliyor.

Oyla 0
Zeynonun dışkıları fena değil iyi görünüyor. Bademin diğer attığınız dışkıları daha iyiydi. Bu gece dışkıların bozulmasını bende anlamıyorum açıkçası. Şuan için başka bir ilaca gerek yok. Yemesine içmesine biraz daha özen gösterelim. Mama yiyorlarsa bol sebzeli mamalar yapıp yedirin. Mama yemezlerse sebze meyveleri yeşillikleri ayrı ayrı yedirin.. Özellikle taze kekiği 3-4 günde bir kafese asarak verebilirsiniz...
Tamamdır Çok teşekkür ederim

Oyla 0
Neden son 3 aydır sadece yem yiyor? Ek sebze meyve vermiyormusunuz?
3 ay çok olmuş, 2 aydır vermiyorum. Hem yaz geldiği için yumurta maması zararlı olur diye hemde Bu yazlıkta bazı sebzeleri bulamıyorum.
Aslında 40 a yakın kuşum vardı, ispinozlar çok sık yavru yaptığı için bende çok sık mama hazırlıyordum. Badem önüne konunca yemez, tabakta arta kalan mama yi yer, oda çok az. Tek olarak yeşillik verdiğimde daha istekli ama kopartıp atıyor. Tüy hastası Zeyno obur, ne versem yer.
Badem kursak mantarı geçirdiği için yumurta sarısı vermeye korkuyorum, Genel olarak meyve vermiyorum, şekerli diye, portakal bile çok şekerli.
En çok sevdikleri brokoli, pancar havuç ıspanak, roka yok burada. Kinoa da bulamadım markette.
Son olarak salatalık ve taze nane verdim. Bugünde kekik çayı yaptım hepsine.

Oyla 0
3 ay çok olmuş, 2 aydır vermiyorum. Hem yaz geldiği için yumurta maması zararlı olur diye hemde Bu yazlıkta bazı sebzeleri bulamıyorum.
Aslında 40 a yakın kuşum vardı, ispinozlar çok sık yavru yaptığı için bende çok sık mama hazırlıyordum. Badem önüne konunca yemez, tabakta arta kalan mama yi yer, oda çok az. Tek olarak yeşillik verdiğimde daha istekli ama kopartıp atıyor. Tüy hastası Zeyno obur, ne versem yer.
Badem kursak mantarı geçirdiği için yumurta sarısı vermeye korkuyorum, Genel olarak meyve vermiyorum, şekerli diye, portakal bile çok şekerli.
En çok sevdikleri brokoli, pancar havuç ıspanak, roka yok burada. Kinoa da bulamadım markette.
Son olarak salatalık ve taze nane verdim. Bugünde kekik çayı yaptım hepsine.

Yumurta vermek zorunda değilsiniz zaten. Bende yumurta vermiyorum. Meyvelerden de elma verilebilir zararı olmaz faydası olur.. Sebzelerden kırmızı pancar, havuç, ıspanak, brokoli çok güzel bunları vermeye devam edin mutlaka.. Yeşilliklerden taze kekik, taze nane, semiz otu, arada kıvırcık maydonoz verirseniz iyi olur. Koparıp atsada arada bir iki yer mutlaka. Siz kafesine koyun sürekli...

Ek besinler çok önemli ihmal etmeyin sakın...

Oyla 0
Yumurta vermek zorunda değilsiniz zaten. Bende yumurta vermiyorum. Meyvelerden de elma verilebilir zararı olmaz faydası olur.. Sebzelerden kırmızı pancar, havuç, ıspanak, brokoli çok güzel bunları vermeye devam edin mutlaka.. Yeşilliklerden taze kekik, taze nane, semiz otu, arada kıvırcık maydonoz verirseniz iyi olur. Koparıp atsada arada bir iki yer mutlaka. Siz kafesine koyun sürekli...

Ek besinler çok önemli ihmal etmeyin sakın...

Badem in dışkı hala kötü görünüyor. Neşeli hareketli, dışarıya çıkıyor ama dışkı böyle. Aniden kötüleşecek diye endişe ediyorum. Bide siz bakın. Ne yapmalıyım.
Kafesin üstünde beyaz plastik üstüne gündüz yaptı.
Peçete üstünde yığın plan gece dışkıları.
20210728_151847.jpg20210728_152447.jpg20210729_123935.jpg

Oyla 0
20210729_123935.jpg

Resimde işaretlediğim dışkılarda bademin mi? Yanında başka kuş yok dimi?

Oyla 0