Zor dışkılama ve halsizlik problemi

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Eren K.
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Eren K.

iyikus.com Üyesi
Merhaba,

İki buçuk yaşındaki erkek muhabbet kuşumuz, Doğanay Bey’in paylaştığı (dışkılamanın hastalık belirtisi olup olmayacağına ilişkin) fotoğrafta E1 no’lu resme benzer şekilde dışkı yapıyor, 3-4 gündür bu şekilde. Ve kafes tabanında normalde olması gerekenden çok daha az dışkı var. Elime aldığımda dağılmıyor, hatta biraz katı diyebilirim.

Kuşumuz kafes içinde sürekli tüylerini kabartıp oturuyor, sıklıkla kafes tabanına iniyor, keyfi yok.

Kafesin kapısını açınca eskiden dışarı çıkmak için çıldırırdı, şimdi çıkıp çıkmamak arasında tereddütte kalıyor, çıkarsa bile omzumuza konup kabarık halde kafasını ters çevirip uyku moduna geçiyor.

Eşim yem yemediğini, yemleri yere fırlattığını fark edince dün ilk kez daldarı verdik, doya doya yedi. Öyle olunca hemen yem ve kum markasını değiştirdim. Su içmediğini de fark edince dün şırınga ile su verdik, mercimek tanesi kadar zeytinyağı karıştırıp…
Bir de vitamin desteği veriyoruz. (Sürekli alışveriş yaptığım petshop’un önerdiği Golden Wings marka, multivitamin)

Bir kez de dışkısını yaparken zorlandığına ve poposunu hareket ettirdiğine, hatta bu esnada dışkının duvara fırladığına şahit oldum.

Yardıma ihtiyacımız var sanırım…

Ekli dosyalar

• 20C8993C-A310-4245-A5C9-AFAEA18638EA.jpeg
    20C8993C-A310-4245-A5C9-AFAEA18638EA.jpeg
    1.3 MB · Görüntüleme: 19
  • F731B446-2F2E-4A91-A13F-C8A15820027F.jpeg
    F731B446-2F2E-4A91-A13F-C8A15820027F.jpeg
    819.6 KB · Görüntüleme: 20
  • 024D6B81-67CB-4AAF-9D44-A2EB12E274E3.jpeg
    024D6B81-67CB-4AAF-9D44-A2EB12E274E3.jpeg
    1.2 MB · Görüntüleme: 21
  • DE299B94-4977-473B-9BD2-28FF3645FF5A.jpeg
    DE299B94-4977-473B-9BD2-28FF3645FF5A.jpeg
    1.7 MB · Görüntüleme: 19
Şahsi olarak üslup olarak bir problemim olduğunu düşünmüyorum, ilgilendiğim tek konunun kuşunuzun tedavi süreci olduğunu belirtiyorum. Profilime girip yaşadığım süreçlere bakabilirsiniz. Bize hekimin sitesini atıyorsunuz, bakın sitede hekiminiz mikroskop fotoğrafı ve veteriner teşhis bilmem ne diye başlık atmış. Sizin kuşunuz da peki bilimsel bir teşhis var mı? Yok! Kursakta sadece mantar tabanlı organizmalar bulunmaz bakteriler de bulunur. Kursakta yağ bezesi vardir yine sert gelir yine yanılırsiniz eee neye göre ne ilaci veriyor:) Kaldı ki verdiği ilaçlar bahsi geçen megabakteriyi durduracak etkiye sahip değil. Yani hem etkisiz hemde diğer organlara zarar veren bir tedavi süreci ile yanlış yöne gidiyorsunuz. Alttan alttan her yorumum da bunu belirtiyorum ancak bunu anlamıyorsunuz. Kuşun ağırlığına bakmayan mikroskop ile bir şeyler bulmaya çalışmayan, ezbere tedavi yöntemleri deneyen veteriner hekim ile benim işim olmaz.
Kuşunuzun gittikçe ağırlaşması zaten durumu açıklıyor, benim kendimi yormama gerek yok.

Ve şunu da belirtmek isterim ortada bir can varken bütçe meselesi bu denli olayları etkilememeli.

Merhaba,

Herkese iyi haftalar dilerim. Paşa'nın hastalığıyla ilgili güncel durumu hakkında sizleri yeniden bilgilendirmek istedim.

- Şükür ki, geçen Cumartesi sabahından bu yana Paşa bir daha hiç kusmadı. (Geçen Perşembe akşamı ve Cumartesi sabahı olmak üzere iki kez kızıl safra eşliğinde kusmuş, yediği yemleri sindiremeden dışarı atmıştı.)

- Veteriner hekimimiz Nilay hanımın tavsiyesi üzerine, sabahları doğrudan ağza damla yoluyla antibiyotik vermeye devam ediyorum. (Bugün dokuzuncu gün, onuncu güne tamamlayıp bırakacağız.)
Aynı zamanda, Doğanay Bey'in daha önce görüş bildirdiği Röhnfried marka takviyeleri veteriner hekimimize de danışmıştım. Kendisi, bunların şu süreçte hiçbir zararı olmayacağını, hatta az bir miktar suda seyreltmek suretiyle yine doğrudan ağza damla yoluyla tedavi devam ederken aralıklı olarak verilebileceğini söyledi. Sadece bakteri engelleyici vermenin bir anlamı olmadığını, zaten bunun için antibiyotik kullandığımızı söyledi. Ben de "BT amin forte" ve "Usnegano" isimli damlaları bu şekilde azar azar vermeye devam ediyorum. Immun 44 isimli (vitamin) şurup Paşa'nın hiç hoşuna gitmedi, onu daha fazla zorlamamak için yine Röhnfried Gervit-w vitaminden aynı yolla kullanıyorum. Bir de entrobac probiyotik elimize ancak ulaştı, onu da Paşa'nın suyuna akşamları ilave ediyorum, ayrıca yine bu sudan birkaç damla ağzına damla yoluyla veriyorum.

- Paşa bir süredir yem yemediği için ona dal darı ve haşlanmış yumurta dilimi veriyordum. Cumartesi gününden itibaren yine normal yem ve kafes tabanına az miktarda dal darı ile her sabah haşlanmış bir yumurta dilimi ve maydanoz sapı vermeye devam ediyorum. Bu süreçte, dışkısı sürekli farklı şekiller alsa da, Pazar gününden bu yana dışkıda sadece yeşil ve tonları ile hafif beyaz leke görüyorum. Yani artık siyah tonlarda ve biçimi bozuk dışkılama yapmıyor.

- Ayrıca, veteriner hekimimizce bize emanet edilen ve tedavi sürecine destek olacağını belirttiği kızıl ışığı günde dört sefer 30-40 dk süre ile Paşa'ya vermeye çalıştım. Açıkçası kızıl ışığı çok sevdiğini fark ettim. Bunun yanı sıra, akşamları Paşa'nın durduğu tüneğe paralel olacak şekilde kafesin yanına sıcak su torbası koymaya devam ettim. Bunun da kafes ısısına olumlu etkisi olduğunu düşünüyorum. Su torbası biraz büyük olduğu için kafes tabanına sığdıramadım, onun için dışarıdan uygulama yapmak zorunda kaldım.

- Dün itibariyle Paşa'nın hareketlerinde ve enerjisinde bariz farklılık var. Artık daha sık ötüyor ve sabahları kızlarımın sesini duyunca kafesten çıkmak için çırpınıyor. Kahvaltı yaptığımızı fark edince yanımıza gelmek istiyor, kafesi açmazsak o da yem yemeye başlıyor, yani bize eşlik ediyor. Bunları hep iyileşme sürecine dair müspet alametler olarak yorumluyorum. Yine de gözlemlemeye devam ediyorum. Açıkçası uygulanan tedavinin faydası olduğu kanaatindeyim. Demek ki sandığımız kadar gecikmemişiz. Sadece sindirim bakımından hala tam olarak toparlanmadığını sanıyorum. Çünkü kafes içinde yenmiş ve tükürülmüş tüm yem taneleri görebiliyorum. Bunları eşini besleme duygusuyla mı kusuyor yoksa sindiremediği için mi kusuyor buna emin olamadım. Ama dışkısında artık tüm tüm yem ya da sindirilmemiş yem parçası görünmüyor...

İlerleyen günlerde inşallah sizleri yine bilgilendireceğim.

Görüşmek dileğiyle,

Selamlar

Eren

Merhaba,

Herkese iyi haftalar dilerim. Paşa'nın hastalığıyla ilgili güncel durumu hakkında sizleri yeniden bilgilendirmek istedim.

- Şükür ki, geçen Cumartesi sabahından bu yana Paşa bir daha hiç kusmadı. (Geçen Perşembe akşamı ve Cumartesi sabahı olmak üzere iki kez kızıl safra eşliğinde kusmuş, yediği yemleri sindiremeden dışarı atmıştı.)

- Veteriner hekimimiz Nilay hanımın tavsiyesi üzerine, sabahları doğrudan ağza damla yoluyla antibiyotik vermeye devam ediyorum. (Bugün dokuzuncu gün, onuncu güne tamamlayıp bırakacağız.)
Aynı zamanda, Doğanay Bey'in daha önce görüş bildirdiği Röhnfried marka takviyeleri veteriner hekimimize de danışmıştım. Kendisi, bunların şu süreçte hiçbir zararı olmayacağını, hatta az bir miktar suda seyreltmek suretiyle yine doğrudan ağza damla yoluyla tedavi devam ederken aralıklı olarak verilebileceğini söyledi. Sadece bakteri engelleyici vermenin bir anlamı olmadığını, zaten bunun için antibiyotik kullandığımızı söyledi. Ben de "BT amin forte" ve "Usnegano" isimli damlaları bu şekilde azar azar vermeye devam ediyorum. Immun 44 isimli (vitamin) şurup Paşa'nın hiç hoşuna gitmedi, onu daha fazla zorlamamak için yine Röhnfried Gervit-w vitaminden aynı yolla kullanıyorum. Bir de entrobac probiyotik elimize ancak ulaştı, onu da Paşa'nın suyuna akşamları ilave ediyorum, ayrıca yine bu sudan birkaç damla ağzına damla yoluyla veriyorum.

- Paşa bir süredir yem yemediği için ona dal darı ve haşlanmış yumurta dilimi veriyordum. Cumartesi gününden itibaren yine normal yem ve kafes tabanına az miktarda dal darı ile her sabah haşlanmış bir yumurta dilimi ve maydanoz sapı vermeye devam ediyorum. Bu süreçte, dışkısı sürekli farklı şekiller alsa da, Pazar gününden bu yana dışkıda sadece yeşil ve tonları ile hafif beyaz leke görüyorum. Yani artık siyah tonlarda ve biçimi bozuk dışkılama yapmıyor.

- Ayrıca, veteriner hekimimizce bize emanet edilen ve tedavi sürecine destek olacağını belirttiği kızıl ışığı günde dört sefer 30-40 dk süre ile Paşa'ya vermeye çalıştım. Açıkçası kızıl ışığı çok sevdiğini fark ettim. Bunun yanı sıra, akşamları Paşa'nın durduğu tüneğe paralel olacak şekilde kafesin yanına sıcak su torbası koymaya devam ettim. Bunun da kafes ısısına olumlu etkisi olduğunu düşünüyorum. Su torbası biraz büyük olduğu için kafes tabanına sığdıramadım, onun için dışarıdan uygulama yapmak zorunda kaldım.

- Dün itibariyle Paşa'nın hareketlerinde ve enerjisinde bariz farklılık var. Artık daha sık ötüyor ve sabahları kızlarımın sesini duyunca kafesten çıkmak için çırpınıyor. Kahvaltı yaptığımızı fark edince yanımıza gelmek istiyor, kafesi açmazsak o da yem yemeye başlıyor, yani bize eşlik ediyor. Bunları hep iyileşme sürecine dair müspet alametler olarak yorumluyorum. Yine de gözlemlemeye devam ediyorum. Açıkçası uygulanan tedavinin faydası olduğu kanaatindeyim. Demek ki sandığımız kadar gecikmemişiz. Sadece sindirim bakımından hala tam olarak toparlanmadığını sanıyorum. Çünkü kafes içinde yenmiş ve tükürülmüş tüm yem taneleri görebiliyorum. Bunları eşini besleme duygusuyla mı kusuyor yoksa sindiremediği için mi kusuyor buna emin olamadım. Ama dışkısında artık tüm tüm yem ya da sindirilmemiş yem parçası görünmüyor...

İlerleyen günlerde inşallah sizleri yine bilgilendireceğim.

Görüşmek dileğiyle,

Selamlar

Eren
çok geçmiş olsun. Umarım gidişatı daha da iyileşir. Sevindim :love:

Kıymetli kuşsever dostlar,

Uzun bir hastalık sürecinden sonra Paşa’yı dün gece kaybettik 😢
Yaklaşık olarak dört aydır kursaktan besleme yapıyorduk. Yediği yemleri sindirememe problemi için veteriner hekimlerin önerdiği tedaviler netice vermedi.

Bu vesileyle sizlerin beslediği evcil hayvanlarımıza sağlıklı ve uzun ömür dilerim.

Biz bir müddet evcil hayvan bakamayacağız. Bu yüzden Paşa için daha iki gün önce tedarik ettiğim yaklaşım 1 kg. ağırlığındaki Versele Laga Nutri Bird, A21 elle besleme mamasını ihtiyacı olan birine makul bir ücret karşılığında kargolayabilirim. Çünkü daha kapağını yeni açmışken ve iki çay kaşığı kullanmışken Paşa’yı kaybettik. Ziyan olmasını istemem, umarım birinin ihtiyacını görür. 🙋🏻‍♂️

Kaybınız için üzüldüm hocam. Başınız sağ olsun :(
Ürün paylaşımınız için de çok teşekkür ederiz. Umarım ihtiyacı olan bir arkadaşımıza gider. Dilerseniz bu kategoriye bir konu açarak daha çabuk alıcı bulabilirsiniz;