Zor dışkılama ve halsizlik problemi

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Eren K.
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Eren K.

iyikus.com Üyesi
Merhaba,

İki buçuk yaşındaki erkek muhabbet kuşumuz, Doğanay Bey’in paylaştığı (dışkılamanın hastalık belirtisi olup olmayacağına ilişkin) fotoğrafta E1 no’lu resme benzer şekilde dışkı yapıyor, 3-4 gündür bu şekilde. Ve kafes tabanında normalde olması gerekenden çok daha az dışkı var. Elime aldığımda dağılmıyor, hatta biraz katı diyebilirim.

Kuşumuz kafes içinde sürekli tüylerini kabartıp oturuyor, sıklıkla kafes tabanına iniyor, keyfi yok.

Kafesin kapısını açınca eskiden dışarı çıkmak için çıldırırdı, şimdi çıkıp çıkmamak arasında tereddütte kalıyor, çıkarsa bile omzumuza konup kabarık halde kafasını ters çevirip uyku moduna geçiyor.

Eşim yem yemediğini, yemleri yere fırlattığını fark edince dün ilk kez daldarı verdik, doya doya yedi. Öyle olunca hemen yem ve kum markasını değiştirdim. Su içmediğini de fark edince dün şırınga ile su verdik, mercimek tanesi kadar zeytinyağı karıştırıp…
Bir de vitamin desteği veriyoruz. (Sürekli alışveriş yaptığım petshop’un önerdiği Golden Wings marka, multivitamin)

Bir kez de dışkısını yaparken zorlandığına ve poposunu hareket ettirdiğine, hatta bu esnada dışkının duvara fırladığına şahit oldum.

Yardıma ihtiyacımız var sanırım…

Ekli dosyalar

• 20C8993C-A310-4245-A5C9-AFAEA18638EA.jpeg
    20C8993C-A310-4245-A5C9-AFAEA18638EA.jpeg
    1.3 MB · Görüntüleme: 19
  • F731B446-2F2E-4A91-A13F-C8A15820027F.jpeg
    F731B446-2F2E-4A91-A13F-C8A15820027F.jpeg
    819.6 KB · Görüntüleme: 20
  • 024D6B81-67CB-4AAF-9D44-A2EB12E274E3.jpeg
    024D6B81-67CB-4AAF-9D44-A2EB12E274E3.jpeg
    1.2 MB · Görüntüleme: 21
  • DE299B94-4977-473B-9BD2-28FF3645FF5A.jpeg
    DE299B94-4977-473B-9BD2-28FF3645FF5A.jpeg
    1.7 MB · Görüntüleme: 19
Merhaba,

Birkaç konuyu sizlerle paylaşıp yine tavsiyelerinizi istirham edeceğim.

1) Bugün dal darıdan biraz uzaklaşıp yem yemeye geri dönsün diye Paşa'ya dal darı vermedim. Sadece küçük bir dilim haşlanmış yumurta ve yine küçük bir dilim kabuğu soyulmuş elma verdim. O da haliyle yem yemeyi denedi.
Ama maalesef aşağıda resmi görüleceği üzere (bu akçam üzeri) yemleri topluca kustuğunu fark ettim. Kusmukta hafif ıslaklık da vardı. Bu durumda ne yapılması gerektiğini bilmiyorum :-(

2) Sizlerden gelen öneriler üzerine Röhnfried markasına ait vitaminlere ve entrobac probiyotiğe bakarken bunların ( 5 ml kutularda) set olarak da satıldığını gördüm ve temin ettim. Bugün elime ulaştı.

Ancak Paşa'nın durumundaki gibi hasta bir muhabbet kuşunda bunlardan hangilerinin, hangi sıklıkla kullanılması gerektiği hususunda yardımınıza ihtiyaç duyuyorum. (ürünleri gönderen firma, bir aylık kullanım cetveli de göndermiş, ancak bu herhalde sağlıklı bir kuş için geçerli olsa gerek...)

Bunlar şu şekilde;

i) Avidress Plus (Enfeksiyon riskini azaltılır, içme suyundaki PH değerini düşürür. Ayrıca mineraller, eser elementler, kekik ve tarçın içerir.)

ii) Sedochol (Sindirim sistemini düzenler. Kas gelişimini destekler.)

iii) Gervit-w (İçerisinde 18 adet vitamin bulunur.)

iv) Taubenfit E 50 (E vitamini ve selenyum içerir.)

v) Hexenbier (İçerisinde soğan, bal, propolis, ekinezya ve mürver suyu vardır. Bağışıklılık sistemini güçlendirir.)

vi) UsneGano (Bağırsaklarda bakteri oluşumunu engeller.)

vii) Bt-Amin forte (Yüksek dozlarda aminoasit, elektrolit ve B vitaminleri içerir.)

Halihazırda, görebildiğim kadarıyla Paşa normal yemi sindiremiyor. Dal darı yediğinde böyle bir problemi yok.
Bunun haricinde tünekte otururken nefes alıp verme esnasında kuyruğunun bir ileri bir geri gidip geldiğini, bazen de kuyrukta titreme fark ediyorum.

Ekli dosyalar

• 702933CC-7F3F-4F16-A932-F881AA07E9DB.jpeg
    702933CC-7F3F-4F16-A932-F881AA07E9DB.jpeg
    1.1 MB · Görüntüleme: 16
  • 22495B25-2C34-4F66-B069-1522D26CDB89.jpeg
    22495B25-2C34-4F66-B069-1522D26CDB89.jpeg
    1.6 MB · Görüntüleme: 16
Merhaba, normal yeminizin bozuk olma ya da bayata yakın bir döngüsü olma durumu belirtmiştim. Konu bununla alakalı değilse eğer kursak enfeksiyonları ya da sindirim problemlerinden kaynaklanıyor olabilir.
Bakım cetveli biraz yanlış. Vitamin verildiği gün probiyotik vermeseniz daha uygun olur. İlk gün gervit verilirse ertesi gün temiz su, bir sonraki gün ise probiyotik şeklinde gitmeli. Bu markanın ticari çok fazla ürünü var ve set aldığınız için hepsi gerekliymiş gibi hissetmeyin. Aslında temelde 3 ürün yeterli. Usnegano, hexen, sedoc. hepsi aynı amaç için üretilmiş ürünler denilebilir. Bu nedenle dönüşümlü, haftada 1 kez içlerinden biri tercih edilebilir. Karma da yapılabilir ancak olumsuz bir tat yaratabilir.
Taubenfit E, gervit ile karma yapılarak sunulabilir. Yahut gervit verilmediğinde bu ürün verilebilir. Bu kısımda en önemli ürününüz bt amin forte. Haftada mutlaka 2 gün kullanılmalı.

Merhaba, normal yeminizin bozuk olma ya da bayata yakın bir döngüsü olma durumu belirtmiştim. Konu bununla alakalı değilse eğer kursak enfeksiyonları ya da sindirim problemlerinden kaynaklanıyor olabilir.
Bakım cetveli biraz yanlış. Vitamin verildiği gün probiyotik vermeseniz daha uygun olur. İlk gün gervit verilirse ertesi gün temiz su, bir sonraki gün ise probiyotik şeklinde gitmeli. Bu markanın ticari çok fazla ürünü var ve set aldığınız için hepsi gerekliymiş gibi hissetmeyin. Aslında temelde 3 ürün yeterli. Usnegano, hexen, sedoc. hepsi aynı amaç için üretilmiş ürünler denilebilir. Bu nedenle dönüşümlü, haftada 1 kez içlerinden biri tercih edilebilir. Karma da yapılabilir ancak olumsuz bir tat yaratabilir.
Taubenfit E, gervit ile karma yapılarak sunulabilir. Yahut gervit verilmediğinde bu ürün verilebilir. Bu kısımda en önemli ürününüz bt amin forte. Haftada mutlaka 2 gün kullanılmalı.
Cevabınız için teşekkür ederim.
Sanırım artık çok geç :(

Paşa yoğun şekilde kusmaya başladı. Tüm tüm yem kusuyor, ayrıca ağır kokulu ve kızıl renkli bir sıvı tükürüyor. Aynı şekilde kızıl ve kahverengi sıvı dışkıladı iki kez.. Yolun sonu mu bilmiyorum…

Veteriner ile iletişime geçip götürseniz bence. Kusması iyi değil.
😔
Veterinere ilk gittiğimizde “kursağı çok şiş, sanki yem dolu” demişti… Bugün ilaçta beşinci gün ve gündüz sadece yem kusarken, akşam kızıl-kahverengi safra ile yem kusmaya devam etti, 3-4 kez.. Şu an tünekte oturuyor… Sabah veteriner hanımla iletişim kuracağım :(

Veterinere ilk gittiğimizde “kursağı çok şiş, sanki yem dolu” demişti… Bugün ilaçta beşinci gün ve gündüz sadece yem kusarken, akşam kızıl-kahverengi safra ile yem kusmaya devam etti, 3-4 kez.. Şu an tünekte oturuyor… Sabah veteriner hanımla iletişim kuracağım :(
inşallah iyileşir Paşa Hocam. Allah şifa versin inşallah

Durum çok ciddi :(
Kanlı dışkılamalarda tek çözüm bulabildiğim ürün sulphamazethin olmuştur ancak aşırı ilerlemiş vakalarda çalışmayabiliyor. Kanlı dışkılamalar veya kanlı kusmalar ne yazık ki iç kanama belirtisidir :(

Kanlı dışkılamalarda tek çözüm bulabildiğim ürün sulphamazethin olmuştur ancak aşırı ilerlemiş vakalarda çalışmayabiliyor. Kanlı dışkılamalar veya kanlı kusmalar ne yazık ki iç kanama belirtisidir :(
Bugün veterinere gideceğiz yine. Sizlere de bilgi vereceğim.
Ama enteresan biçimde sabahtan beri inanılmaz hareketli, çocukların sesini duyunca kafesten çıkmak istedi. Bayağı dışarda durdu, konuştu.. Şimdi yine darı ve haşlanmış yumurta yiyor. Sanki hasta değil gibi, insana tuhaf gelen bir enerjisi var..🧐

Bugün veterinere gideceğiz yine. Sizlere de bilgi vereceğim.
Ama enteresan biçimde sabahtan beri inanılmaz hareketli, çocukların sesini duyunca kafesten çıkmak istedi. Bayağı dışarda durdu, konuştu.. Şimdi yine darı ve haşlanmış yumurta yiyor. Sanki hasta değil gibi, insana tuhaf gelen bir enerjisi var..🧐
kuşların hastalıkları gizleme gibi kötü bir huyları var. Enerjisi düştüğü an eski moduna dönecektir.

Maalesef ki konu dediğim yöne doğru gidiyor umarım bir şekilde çare bulabilirsiniz....
Normal koşullarda tedavi doğru ise 5. günde pozitif bir etki görmeniz gerekir en azından durumu daha kötüye gitmemeli.

Merhaba,

Bugün veterinerimizi ziyaret ettik. Açıkçası dün geceden sonra Paşa’nın bu sabaha sağ çıkacağına çok ihtimal vermiyordum. Ama sabah olunca tam tersi bir tabloyla karşılaştık. Paşa, kusmadan sonra bir hayli ferahlamıştı.

Veteriner hanım, ilk başta mide kanamasından endişe etmişti ama Paşa’yı gördükten sonra, “eğer mide kanaması olsaydı bu şekilde buraya gelemezdiniz, onu çoktan kaybederdik” dedi.

Daha önce de gündeme geldi; astronomik bakım ücretleri nedeniyle kuşumuzu Florya’daki özel kliniğe götüremediğimiz için röntgen, kan tahlili, dışkı analizi ya da endoskopi gibi imkanlardan yararlanamıyoruz.
O yüzden veterinerimiz Nilay hanımın teşhislerine güvenmek ve tedaviye devam etmekten başka çaremiz yoktu… Nilay hanım, “endoskopi yapma imkanım olmadığı için yine çeşitli ihtimalleri dikkate alacağım” diyerek, kusmanın kursakta biriken ve hazmedilemeyen yemden ötürü gerçekleşmiş olabileceğini, bu esnada daha önce kursakta bir yara oluştuysada, onun kalıntılarının da atılmış olabileceğini” düşündü…. 🤷🏻‍♂️

Bir de kızıl ışık uygulamak için bize buna uygun bir ampülü emanet olarak hazırlayıp verdi. Günde en az dört kez yarımşar saat kafesi kızıl ışık altında tutmamızı istedi. 5 gün daha antibiyotik ve probiyotik vermeye devam ediyoruz. Dün elime ulaşan Röhnfried takviyeleri de (Doğanay Bey’in tavsiye ettiği şekilde) suyuna katmaya başladım.

Açıkçası Paşa’nın bir hayli değişken bir hastalık tablosu var. O yüzden kesin bir şey diyemiyorum ama bugün önceki günlere nisbeten daha hareketli idi. Dün geceki kusmadan sonra hiçbir şey yeyip içmemişti. Sabah birkaç kez siyah dışkı bıraktı. Sonra gün içinde haşlanmış yumurta, elma dilimi ve maydanoz ile dal darı yedikten sonra yine açık tonlarda dışkılama başladı. Henüz yemleri tam olarak hazmedemediği anlaşıldığı için dal darı vermeye devam ediyoruz..
Veteriner hanım da “bu şekilde yem kusmasından ve aç kalmasındansa bir süre daha dal darıya ve severek yediği yumurta dilimine devam edebilirsiniz” dedi.

Biz elimizdeki imkanları seferber ederek ancak bu kadarını başarabildik…
İyi düşünelim, iyi olsun 🍀🤲🏻

Bu arada, Paşa’da kanlı dışkılama olmamış. Kafesi dün gece temizlerken fark ettim. Sadece kızıl renkli safra eşliğinde sindiremediği yemi kusmuş. Bir sindirim problemi olduğunu düşünüyoruz.

Maalesef ki konu dediğim yöne doğru gidiyor umarım bir şekilde çare bulabilirsiniz....
Normal koşullarda tedavi doğru ise 5. günde pozitif bir etki görmeniz gerekir en azından durumu daha kötüye gitmemeli.
Bugün beşinci günde idik.

Veteriner hanım, kontrole gittiğimizde Paşa’ya ince, uzun ve kavisli bir ağza sahip şırınga yardımıyla gırtlağından içeri polgyl serum ve probiyotik verdi. Bir süre bekledik, şükür ki verilen sıvıyı kusmadı. Sonrasında gün içinde durumu düne göre kötüleşmedi. Hatta kızıl ışığı bir hayli sevdi, eskisi gibi konuşmaya başladı, ama enerjisi yine düşüktü.

Bu sabah yine kusmaya devam etti :( Kan kusmasa da yem kalıntısı kusuyor.
Teşhiste bulunmam mümkün değil ama bütün belirtiler “avian gastric yeast” dedikleri kuruma hastalığına işaret ediyor. Yem yese de sindiremiyor, sürekli halsizlik ve dışkıda sürekli değişkenlik var.
Daha ne kadar dayanır, bilmiyorum 😞

Bu sabah yine kusmaya devam etti :( Kan kusmasa da yem kalıntısı kusuyor.
Teşhiste bulunmam mümkün değil ama bütün belirtiler “avian gastric yeast” dedikleri kuruma hastalığına işaret ediyor. Yem yese de sindiremiyor, sürekli halsizlik ve dışkıda sürekli değişkenlik var.
Daha ne kadar dayanır, bilmiyorum 😞
Bir çok etken benzer belirtilere sahip diye daha önceden zaten belirttim, megabakteri ve diğer mantarlar mikroskop ile görülebilirdi ancak hekiminiz bunu yapmamış...

Merhaba,

Bugün veterinerimizi ziyaret ettik. Açıkçası dün geceden sonra Paşa’nın bu sabaha sağ çıkacağına çok ihtimal vermiyordum. Ama sabah olunca tam tersi bir tabloyla karşılaştık. Paşa, kusmadan sonra bir hayli ferahlamıştı.

Veteriner hanım, ilk başta mide kanamasından endişe etmişti ama Paşa’yı gördükten sonra, “eğer mide kanaması olsaydı bu şekilde buraya gelemezdiniz, onu çoktan kaybederdik” dedi.

Daha önce de gündeme geldi; astronomik bakım ücretleri nedeniyle kuşumuzu Florya’daki özel kliniğe götüremediğimiz için röntgen, kan tahlili, dışkı analizi ya da endoskopi gibi imkanlardan yararlanamıyoruz.
O yüzden veterinerimiz Nilay hanımın teşhislerine güvenmek ve tedaviye devam etmekten başka çaremiz yoktu… Nilay hanım, “endoskopi yapma imkanım olmadığı için yine çeşitli ihtimalleri dikkate alacağım” diyerek, kusmanın kursakta biriken ve hazmedilemeyen yemden ötürü gerçekleşmiş olabileceğini, bu esnada daha önce kursakta bir yara oluştuysada, onun kalıntılarının da atılmış olabileceğini” düşündü…. 🤷🏻‍♂️

Bir de kızıl ışık uygulamak için bize buna uygun bir ampülü emanet olarak hazırlayıp verdi. Günde en az dört kez yarımşar saat kafesi kızıl ışık altında tutmamızı istedi. 5 gün daha antibiyotik ve probiyotik vermeye devam ediyoruz. Dün elime ulaşan Röhnfried takviyeleri de (Doğanay Bey’in tavsiye ettiği şekilde) suyuna katmaya başladım.

Açıkçası Paşa’nın bir hayli değişken bir hastalık tablosu var. O yüzden kesin bir şey diyemiyorum ama bugün önceki günlere nisbeten daha hareketli idi. Dün geceki kusmadan sonra hiçbir şey yeyip içmemişti. Sabah birkaç kez siyah dışkı bıraktı. Sonra gün içinde haşlanmış yumurta, elma dilimi ve maydanoz ile dal darı yedikten sonra yine açık tonlarda dışkılama başladı. Henüz yemleri tam olarak hazmedemediği anlaşıldığı için dal darı vermeye devam ediyoruz..
Veteriner hanım da “bu şekilde yem kusmasından ve aç kalmasındansa bir süre daha dal darıya ve severek yediği yumurta dilimine devam edebilirsiniz” dedi.

Biz elimizdeki imkanları seferber ederek ancak bu kadarını başarabildik…
İyi düşünelim, iyi olsun 🍀🤲🏻
Dal darı ile yemlerdeki darı zaten aynı. Darı diye özel bir tür dal darı diye özel bir tür yok. Sunumları ve boyut farkı olabilir sadece.. yani içerik olarak yapısı aynı.

Bugün beşinci günde idik.

Veteriner hanım, kontrole gittiğimizde Paşa’ya ince, uzun ve kavisli bir ağza sahip şırınga yardımıyla gırtlağından içeri polgyl serum ve probiyotik verdi. Bir süre bekledik, şükür ki verilen sıvıyı kusmadı. Sonrasında gün içinde durumu düne göre kötüleşmedi. Hatta kızıl ışığı bir hayli sevdi, eskisi gibi konuşmaya başladı, ama enerjisi yine düşüktü.
Hekim serum ve probiyotik dışında müdahile bilmiyor sanırım... Yaptığı işlemi kursağa kadar inip sıvı çekerek aldığı sıvıyı mikroskop ile incelemek çok zor olmasa gerek ama bunu yapmamayı ısrarla tercih ediyor. Üzgünüm ama bunlar "kasaplık". Hekiminiz eminim ki kedide köpeklerde ve diğer bir çok canlıda başarılı olmuştur ancak bu kulvar çok daha farklı. Gerçekten kanatlılar ile ilgilenen klinikler keyiften yüksek ücret almıyorlar.

Geçen hafta konuyu ilk açtığınızda size şöyle bir mesaj yazmıştım..
Kuşunuzun durumu ciddi ihmal etmeyin.. Biran önce ilaç başlanması gerekiyor. İlaç derken bitkisel ürünler yada vitaminler değil.. Bulabilirseniz tetramezatin alıp kullanmanızı öneririm...
Sanırım fazla ciddiye almamışsınız.. Halbuki size nokta atışı ilaç önermiştim.. Zor dışkılama, kabızlık, dışkının popoya yapışması, mukuslu yapışkan olması, siyahımsı dışkı + kusma, bunların hepsi koksidiyoz belirtisidir..

Koksidiyozda ise sulphamezathine, tetramezatin yada ağır vakalarda netcox gibi ilaçalr kullanılır.. Size tetramezatini önermemin sebebi içeriğindeki etken maddeleri.. Hem koksidiyoz için, hem dışkılama problemi için, hemde hafif üşütme vakaları için (kuşta tıslama, kuyrukta atma vs. de olduğunu söylediğiniz için) etken maddeler var...

Tetramezatini alıp kullansaydınız ki çoğu veterinerde bulabilirdiniz, kuş muhtemelen 3-5 günde iyileşmiş olurdu.. Ancak ilaç başlamakta geç kaldığınız için ve hastalıkta iyice ilerlediği için artık ne kadar fayda eder yada kuş iyileşirmi iyileşemezmi kestiremiyorum...

Bu arada gittiğiniz veteriner kuştan anlamamış metronidazol falan vermiş onun faydası olmaz boşuna yormayın kuşu...

"Eyunal" ve "Umit." rumuzlu "yönetici" üyeler,

Bu mesajı bilhassa sizlere hitaben yazıyorum.

Yaklaşık bir haftadır bu sitede sizler gibi deneyimli üyelerin görüşlerinden istifade ederek Paşa için yapabileceğimin en iyisini yapmaya çalışıyorum. Onun rahatsızlığını anlamaya çalışıyorum. Çünkü bendeniz profesyonel kuşçu değilim, sadece muhabbet kuşu sahiplenmiş ve sevmiş sıradan bir insanım.

Ancak sizlerden gelen mesajlardan istifade edemediğimi itiraf etmeliyim. Bu duruma, mesajlarınızda gözlemlediğim (ve aslında kasıtlı olmadığını düşündüğüm ama toplumumuzda ziyâdesiyle karşılaştığımız) bir üslup problemi yol açıyor.

Bu sebeple "henüz tanışmadığımız ve kendisiyle herhangi bir konuda tecrübe yaşamadığımız insanlar hakkında kendi zannımıza göre ahkâm çıkarmak (hükme varmak) ve daha da kötüsü bu kişileri yargısız infaz etmek, âdil olmaz" kanaatimi değerlendirmenizi istirham ediyorum.

1) Bize yardımcı olmaya çalışan Veteriner Hekim Nilay hanım, Üsküdar-Koşuyolu semtinde PePe Veteriner Kliniğinde (gördüğüm kadarıyla) part time çalışan, bunun hâricinde gönüllü olarak yaban hayvanlarına destek veren, bunun için birçok girişimde bulunmuş, kuşlar konusunda da sanılanın aksine bilgili (telefon açtığım iki farklı veteriner kliniği beni Nilay hanıma yönlendirdi) asla para odaklı olmayan, kendisine başvuran herkese elindeki kısıtlı imkanlarla yardımcı olma gayretinde bir hekimdir. Bunu Paşa'nın hastalığında bize sağladığı desteği gördüğüm için söylüyorum.

Tanımak isterseniz, ANASAYFA | NilayTezsay web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca, hasta görmeden "nokta atışı ilaç tavsiyesi" ve "hastalık teşhisi" yapılmasını da tuhaf karşıladığımı söylemeliyim.

2) Daha önce de yazmıştım, ama anlaşılamadığını gördüğüm için bir kez daha paylaşmak zorundayım; İstanbul'da, tek maaşlı bir aile olarak mevcut yaşam şartlarında, muhabbet kuşumuzu Florya'daki ya da Kağıthane'deki meşhur kliniklere götüremiyorum. Kaldı ki Nilay hanım, daha ilk tanışmamızda, bize bu kliniklerde sunulan tedavi yöntemlerinden bahsetti. Eğer ekonomik olarak sürdürebilecek durumda isek, o kliniklerle bizim için irtibat kurabileceğini de söyledi. Ama biz mevcut şartlarda varsa onun uygulayabileceği tedaviyi kabul ettik. Dolayısıyla bu insanlar, sizin tabirinizle "kasap hekim" değiller... Yıllardır kuşlarla ilgileniyorlar ve gerçekten samimi olarak yardımcı olmaya çalışıyorlar...

3) Paşa'nın rahatsızlığı, bizim gözlemlerimize göre ilk başta zor dışkılama, kabızlık gibi görünse de, sonradan gerçek yüzünü gösterdi. Şöyle ki, yediği yemleri aslında sindiremediğini ve azar azar kustuğunu fark ettik. Zaten Nilay hanım, daha ilk kontrolde "kursak yem dolu gibi görünüyor, olması gerekenden daha şiş geldi elime..." demişti. Buna yol açabilecek şeyler arasında "kursak enfeksiyonu" (tıp literatüründe avian gastric yeast, halk diliyle kuruma hastalığı) olabileceği, ancak bu hayvanda megabacter olduğunu söyleyebilmek için kursaktan örnek alınıp incelenmesi gerektiğini söyledi. O klinikte böyle bir imkan olmadığı için mikroskobik analiz yaptıramadık, kaldı ki bunu yapan yerlere gidemediğimizi bilahare söylemiştim. Dolayısıyla "onlar keyfinden yüksek ücret almıyor" dediniz, ben de "keyfimden oralara gitmiyor değilim"...

4) Şu an uygulanan tedavide, Nilay hanımın ifadesiyle "Metronidazol dediğimiz Flagyl/polgyl serumla varsa bu mantar ve bakteriler gitsin diye çalışıyoruz. Ama mikroplarda sayıca yoğunluk varsa, yaralar açabiliyorlar, tüm sindirim kanalında rahatsızlık olabiliyor. Bu vakada, kusma esnasında kan geldiği için yara/ülser ihtimalini de değerlendirmemiz lazım..."

5) Muhtemeldir ki, Doğanay Bey'in ifadesiyle "kuşların hastalıklarını gizleme konusunda maharetli oldukları" gerçeğini tecrübe ediyoruz. Paşa ilk kez geçen Ağustos ayında ishal ve halsizlik yaşamış, bu süreçte bize yardımcı olan veteriner hekim Velican Bey "sert bir tedavi uygulayacağız" diyerek bir haftalık bir antibiyotik tedavisi başlatmıştı. O süreçte hakikaten bir hafta sonunda toparlanma olmuştu, ama ilave olarak Paşa'ya vitamin desteği verilmedi, (belki de bu sebeple) bünyesi muhtemelen antibiyotik sonrası süreçte zayıf düştü. Biz de farkına varamadık, çünkü o tarihlerde henüz yem kusmaya başlamamıştı.

İyi pazarlar dilerim. 🍀